
Naujausios
Egzemai įveikti reikia kantrybės
Šiauliuose lankėsi „Egzemos mokyklos“ lektorė, Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikos Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė, ji pasakojo apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti. Kad tema aktuali, liudijo ir į seminarą susirinkusių moterų patirtis. Vienos pačios susidūrė su šia liga, kitų vaikus kamuoja egzema.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Aktualumas
Pasak I. Kisielienės, atopinis dermatitas yra dažna liga, ja serga iki 20 procentų vaikų, ir sergančių skaičius vis auga, ypač išsivysčiusiose šalyse.
Atopinis dermatitas dar vadinamas atopine egzema arba neurodermitu. Tai lėtinė neužkrečiama uždegiminė odos liga, kuriai būdingi bėrimai, stiprus odos niežėjimas. Liga būna įvairaus sunkumo, su paūmėjimais ir pagerėjimais.
Dažniausiai atopiniu dermatitu suserga vaikai iki 5 metų, tačiau ji kamuoja ir suaugusiuosius. Iki 90 procentų vaikystėje susirgusiųjų egzema pasveiksta paauglystėje.
Atopinį dermatitą lemia kelios priežastys: imuninės sistemos sutrikimas, odos barjerinės funkcijos sutrikimas (išsausėja oda), paveldėjimas, neigiamai veikia aplinka. Kuomet egzema serga vienas iš tėvų, rizika susirgti vaikui yra 25 procentai, o kai serga abu tėvai, išauga iki 50 procentų.
Nereikia delsti
Atopinis dermatitas būna dviejų tipų: išorinis (alerginis) ir vidinis (nealerginis). Išoriniu dermatitu serga 50–80 procentų ligonių, vidiniu – 20–40 procentų.
Bėrimams neretai įtakos turi įvairūs aplinkos veiksniai: alergenai (kiaušiniai, pienas, riešutai, kviečiai, žiedadulkės, dulkių erkutės ir t. t.), higienos priemonės (muilas, vanduo, kvepalai), šiurkščios medžiagos (vilna, sintetiniai audiniai), oro sąlygos (vėjas, šaltis, sausas oras), stresas ir įprotis kasytis, tabako dūmai.
Kūdikiams ir mažiems vaikams (iki 4 metų) būdinga ūmios atopinės egzemos forma, kai ant veido, liemens, rankų, kojų atsiranda odos paraudimų, mažų pūslelių, šašelių. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems būdinga lėtinė egzemos forma (sausa, sustorėjusi, su paryškintu odos piešiniu, oda, nukasymai), o išbėrimai dažniausiai būna ant veido, kaklo, rankų ir kojų linkiuose, ant plaštakų.
Labai svarbu, pasak gydytojos, išsiaiškinti, kas sukelia egzemą ir vengti šių veiksnių. Pavyzdžiui, jeigu egzemą sukelia stresas, reikėtų daryti atsipalaidavimo pratimus, medituoti, pabūti malonioje aplinkoje.
Jeigu kaltas sausas oras, drėkinti patalpas. Jeigu ligos paūmėjimus sukelia maisto alergenai, išsiaiškinti, kam yra alergija ir vengti tų produktų. Jeigu yra alergija dulkių erkutėms, namuose vengti kilimų, užuolaidų, dažniau namus valyti drėgnai.
I. Kisielienė ragina nedelsti pamačius pirmuosius simptomus ir kreiptis į gydytoją bei išsitirti, kas sukelia atopinį dermatitą. Jeigu ligos forma nėra labai sunki, skiriami emolientai (drėkinamieji kremai), jeigu forma sunki – bus reikalingas rimtas gydymas, kartais netgi ligoninėje.
Drėkiklį reikia tepti
Drėkinamieji kremai ar tepalai (emolientai) drėkina odą, padeda atkurti odos barjerą. Šlapiuojantiems bėrimams ir veidui labiausiai tinka kremai (pagrindas vanduo), sausiems bėrimams ant rankų, kojų bei šaltuoju metų laiku labiausiai tinka tepalai (pagrindas lipidai, arba riebalai).
I. Kisielienė pažymi, kad „tepalo visiems atvejams“ nėra. Emolientai gydytojo skiriami atsižvelgiant į paciento amžių, bėrimų lokalizaciją, metų laiką bei ligos stadiją.
„Jeigu gydytojas paskyrė emolientą, svarbu jį tepti, – pabrėžia gydytoja. – Emolientai tepami kasdien ir ilgą laiką. Net ir geriausias emolientas, jeigu jis tik stovės ant lentynos, nepadės.“
Taip pat svarbu laikytis trijų minučių taisyklės – emolientu pasitepti per tris minutes po maudynių, mat pateptas ant drėgnos odos turi geresnį poveikį.
Vaistų baiminamasi be reikalo
Pasak I. Kisielienės, dažnai mamos išsigąsta, kai gydytojas jų vaikui paskiria tepalų ar losjonų, kurių sudėtyje yra steroidinių vaistų, ir netgi atsisako jais gydyti.
Mamas baugina įvairūs mitai, esą tepalai su steroidiniais vaistais sukelia augimo sulėtėjimą arba plaukuotumo padidėjimą, kad šių tepalų negalima tepti ant pažeistos odos.
Gydomieji tepalai, pasak gydytojos, skiriami esant uždegimui, nukasymams, kai jau drėkinamieji kremai nebepadeda. Baimintis tepti vaistais nereikėtų – ligos kitaip nepavyks įveikti. Be to, pagal poveikio stiprumą jie skirstomi į keturias klases ir skiriami ribotam laikui (2–4 savaitėms).
Tepant vaistus reikėtų laikytis piršto vieneto taisyklės. Tai – preparato kiekis, išspaustas iš tūbelės ant suaugusio žmogaus piršto nuo jo galo iki pirmo piršto sulenkimo. Tokio kiekio užtenka suaugusiojo plaštakai (su pirštais) arba 3–6 mėnesių kūdikio krūtinei ir pilvui (arba veidui ir kaklui, rankai ir plaštakai) ištepti. Didesniems plotams atitinkamai reikės daugiau vaisto.
Gydymo kortikosteroidais nepatartina nutraukti staiga. Tai reikia daryti palaipsniui, mažinant tepimų skaičių. Kai nebelieka bėrimų, dar kurį laiką tepti du kartus per savaitę, taip sumažinama paūmėjimo rizika.
Kai yra infekcija ar sunkus dermatitas, gali būti skiriami antibiotikai.
Kalcineurino inhibitoriai (imunomoduliatoriai) – tai naujos kartos medžiagos, naudojamos apie 10 metų. Šie vaistai neplonina odos, mažina uždegimą ir odos paraudimą, gali būti skiriami ūmiu ir ligos pagerėjimo metu ilgą laiką, ypač tinka raukšlių ir veido srityse. Tačiau šių vaistų poveikis silpnesnis nei kortikosteroidų, todėl esant sunkiam ar vidutinio sunkumo dermatitui gali nepadėti.
Gydyti padeda antiseptinės vonios
Kai egzema paūmėja, gydytoja pataria maudytis kas 2–3 dienas maždaug po 15 minučių antiseptinėje vonioje. Kaip antiseptikas gali būti naudojamas kalio permanganatas, chloras, soda.
Pasak gydytojos, kalio permanganatas nėra labai populiarus, nes labai tepa. Daugelis išsigąsta ir nuo minties apie chloro vonią. Tačiau juk maudomės baseinuose, apie tai net nesusimąstydami.
Naudojant chlorą reikėtų rinktis patį paprasčiausią baliklį be jokių papildomų kvapų. Į vonią jo pilama pusė puodelio, į vaikišką vonelę – trečdalis puodelio. Maudytis tokioje vonioje reikėtų apie 10–15 minučių ir po to apsipilti švariu vandeniu.
Ko gero maloniausia yra vonia su soda. Be to, po tokios vonios nebūtina persilieti švariu vandeniu. Į vonią pilamas vienas puodelis sodos, į vonelę – trečdalis puodelio. Maudytis galima nuo 10 iki 30 minučių.
Po maudynių oda nusausinama minkštu rankšluosčiu tapšnojant (netrinant). Iš karto (3 minučių taisyklė) oda patepama drėkikliu (emolientu).
Kai yra pagerėjimas, maudantis į vonią galima įpilti specialaus aliejaus ar minkštiklio.
Drėgni tvarsčiai ir fototerapija
Seminare I. Kisielienė praktiškai parodė, kaip egzemai gydyti naudojami drėgni tvarsčiai. Po antiseptinės vonios arba odą nuvalius antiseptiku (geriau be spirito, kad neišsausintų odos), pažeistos vietos ištepamos emolientu, tuomet šiek tiek luktelėjus, kol kremas įsigers, patepama vaistu ir apvyniojama tvarsčiu. Šią procedūrą geriausia atlikti prieš einant miegoti ir tvarstį laikyti per naktį.
Kaip tvarsčius galima naudoti gerai priglundančius medvilninius rūbus. Pavyzdžiui, jeigu egzema ant rankų, kaip tvarstį galima naudoti išaugto medvilninio rūbelio rankovę. Užmauti ant rankos reikėtų išvirkščia puse, kad odos nedirgintų siūlės. Specialių tvarsčių galima įsigyti ir vaistinėse. Jie yra daugkartinio naudojimo. Dažniausiai rekomenduojama gydyti 7–14 dienų.
I. Kisielienė atkreipia dėmesį, kad net ir pagerėjus, kai nėra bėrimų, nereikėtų nustoti drėkinti odos, kad liga nepaūmėtų.
Pažeistą odą kai kuriems pacientams teigiamai veikia saulė, todėl vasarą tokie ligoniai jaučiasi kur kas geriau, ir egzemos paūmėjimų beveik nebūna. Tačiau saulės spinduliais lepintis reikia atsakingai.
Esant sunkioms egzemos formoms, kaip alternatyva taikoma fototerapija (specialūs soliariumai). Šias procedūras privalo skirti gydytojas, nes ultravioletiniai spinduliai turi ir neigiamų savybių: sendina odą, sukelia odos vėžį. Beje, Šiauliuose fototerapija taikoma Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centre.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYDYTOJA: Šiauliuose su „Egzemos mokykla“ apsilankiusi Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikos Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė ragina nenumoti į egzemą ranka ir tikėtis, kad vaikas „išaugs“. Jautriai išsausėjusiai odai būtina padėti.
KLAUSIMAI: Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė atsakinėjo į gausius jaunų mamų klausimus net ir kavos pertraukėlės metu.