COVID–19 siaubia Radviliškį

Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.
Radviliškio ligoninę krečia COVID–19. Medikai priversti dirbti ekstremaliomis sąlygomis.
Trečiadienio pavakarę Radviliškio ligoninėje įsiplieskęs COVID–19 židinys, kai infekcija buvo nustatyta aštuoniems žmonėms, toliau sparčiai plinta. Ketvirtadienį susirgimas diagnozuotas jau 31 įstaigos, daugiausiai Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus, pacientui ir darbuotojams. Vakar po pietų, aktyviai tiriant ėminius, koronavirusas nustatytas dar šešiolikai asmenų. Ligoninė stabdo veiklą.
COVID–19 įsisiūbuoja visoje apskrityje.
Posėdyje priimtas sprendimas nuo rugsėjo 18 dienos iki rugsėjo 20 dienos, rekomenduoti įvairių renginių organizatoriams (tiek kultūros, tiek sporto, tiek susitikimų, konferencijų, tiek NVO, tiek savivaldybės įstaigų organizuojamų, tiek komercinių ir pan.), esant galimybei, perkelti renginius iš vidaus patalpų į lauką.

Židinys plečiasi

Radviliškio ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas vakar „Šiaulių kraštui“ įstaigoje susiklosčiusią situaciją apibendrino vienu žodžiu „sudėtinga“.

„Persigrupuojame, persiskirstome darbus, nutrauktos visos išorinės paslaugos, dirbama tik su esamais ligoniais. Šiaulių ligoninės vadovai mano, kad nereikia vežti sergančiųjų pas juos. Bandysime tvarkytis vietoje, jei užteks personalo, nes neaišku, kiek žmonių, gavus visus ėminių rezultatus, turės izoliuotis“, – sakė vadovas.

Ligoninėje vakar ir toliau dirbo epidemiologai – buvo atliekami personalo ir darbuotojų profilaktiniai patikrinimai dėl koronaviruso infekcijos.

Anot V. Smalinsko, be 31 asmens, kuriam ketvirtadienį buvo patvirtinta COVID–19, per paskutinę parą, iki vakar po pietų, nustatyta dar 16-ai – serga ir ligoniai, ir medikai. Didžiausias sergamumas – ir toliau Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje, tačiau koronavirusas nustatytas ir kituose ligoninės skyriuose.

Tai ne galutinis skaičius – vakar po pietų dar nebuvo patikrinti visi ligoninės pacientai ir darbuotojai.

Vadovaudamasi NVSC nurodymais, Radviliškio ligoninė nuo vakar iki atskiro pranešimo sustabdė naujų pacientų priėmimą ir hospitalizavimą.

Taip pat stabdomos visos planinės operacijos, konsultacijos ir kitos teikiamos paslaugos atvykstantiems pacientams.

Pacientai, kuriems artimiausiu laiku buvo suplanuotos konsultacijos ar operacijos, apie paslaugų atidėjimą bus informuoti telefonu.

Dėl epidemiologinės situacijos ligoninėje pacientų lankymas draudžiamas.

Nauji pacientai nebepriimami

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, atlikę neplaninį patikrinimą Radviliškio ligoninėje, nustatė infekcijų kontrolės pažeidimų, kurie galėjo pasitarnauti COVID-19 plisti. Nustatyta, kad įstaigoje buvo netinkamai atskirti pacientų bei personalo srautai, nesudarytos darbuotojų pamainų grupės, skirtos teikti gydymo paslaugas atskiriems pacientams.

Dėl šios priežasties Radviliškio ligoninei nurodyta stabdyti naujų pacientų priėmimą į visus ligoninės padalinius, ne vien į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, kur virusas išplitęs.

Įstaigai nurodyta organizuoti srautų judėjimą ligoninėje, izoliuoti Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientus, kuriems COVID-19 nepatvirtinta.

Gydymo įstaigai taip pat teks užtikrinti, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų susirgimų požymių, taip pat darbuotojai, kurie nėra privalomoje izoliacijoje. Visam personalui ir pacientams turi būti atlikti laboratoriniai tyrimai koronavirusui nustatyti imant tepinėlį iš nosiaryklės.

Taip pat ligoninei pavesta tinkamai valdyti darbuotojų srautus, pagal galimybes darbą perorganizuoti taip, kad kuo daugiau darbuotojų būtų saugiame kontakte vienas nuo kito ar nekontaktuotų.

Be to, nurodyta užtikrinti, kad vaikščiojantys Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientai bendrose patalpose dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones ir jas reguliariai keistų.

Šiaulių medikai vyks konsultuoti

Įsiplieskus COVID–19 židiniui Radviliškio gydymo įstaigoje, nerimo dėl pagalbos šios ligoninės pacientams kilę ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL). Vakar Radviliškio, Respublikinės Šiaulių ligoninės administracija, Radviliškio rajono savivaldybės vadovai surengė nuotolinį pasitarimą įtemptai situacijai aptarti.

Po pasitarimo RŠL infekcinių ligų skyriaus ir terapinio skyriaus vedėjai vyko į Radviliškį įvertinti situacijos ir ligonių būklės.

RŠL direktoriaus Remigijaus Mažeikos teigimu, ligoniai iš Radviliškio, kurių būklė yra lengva, į Šiaulius pervežami nebus, pasiliks ir bus gydomi Radviliškio ligoninėje. Į vietą vykstantis RŠL medikai apmokys ir konsultuos radviliškiečius kolegas, kaip tokiems ligoniams teikti pagalbą.

Artimiausiu metu RŠL neplanuoja priimti COVID–19 sergančių pacientų dėl ribotų pajėgumų, nes čia gali būti gydoma ne daugiau septyniolikos šia pavojinga infekcija užsikrėtusių pacientų, kitaip tektų uždaryti ir kitus Šiaulių ligoninės skyrius.

„Jeigu Radviliškio ligoninė išsiskirstytų ir mes turėtume perimti visus pacientus, tai turėtume nutraukti Šiaulių regiono gyventojams visą planinę pagalbą ir apriboti būtinąją pagalbą. Šito nedarysime“, – sakė R. Mažeika.

RŠL Radviliškio rajono žmonės teiks būtinąją pagalbą ir priims visus, kurie yra chirurginiai, traumatologiniai, terapiniai ligoniai ir pan.

Pacientai RŠL taip pat gali registruotis gydytojų konsultacijoms, anksčiau suplanuotoms operacijoms, kitoms paslaugoms.

Stabdomi visi renginiai

Ketvirtadienį Radviliškio rajono savivaldybėje sušauktas Radviliškio rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, kuriame aptarta su COVID-19 ligos plitimu rajone susijusi padėtis ir priemonės, kurių galima imtis siekiant suvaldyti COVID-19 ligos plitimą Radviliškio rajone.

Nuo rugsėjo 21 dienos priimtas sprendimas atšaukti ar vėlesniam laikui atidėti visus Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje suplanuotus tiek komercinius, tiek nekomercinius renginius ir neplanuoti naujų renginių, kol epidemiologinė situacija Radviliškio rajone nepagerės ir nebus priimtas atskiras sprendimas. Draudimas galioja Radviliškio rajono savivaldybės administracijai, visoms savivaldybės įstaigoms ir įmonėms ir kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims, organizuojantiems masinius renginius, konferencijas, seminarus, susitikimus ir pan.

Numatytos sporto varžybos, nuspręsta Savivaldybės posėdyje, vykti gali, tik be žiūrovų ir laikantis visų saugumo reikalavimų.

Susirgimų daugėja visoje apskrityje

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vyresnioji patarėja, laikinai vykdanti Šiaulių departamento direktorės funkcijas Simona Abromavičienė vakar „Šiaulių kraštui“ pateikė ketvirtadienio koronaviruso susirgimo statistiką Šiaulių apskrityje.

Be liepsnojančio infekcijos židinio Radviliškio ligoninėje, susirgimus skaičius ir toliau auga Šiaulių UAB „Interscalit“. Čia serga 30 įmonės darbuotojų, dar 15 atvejų, kurie yra antriniai, registruoti šeimose.

Ketvirtadienį koronavirusas patvirtintas Šiaulių „Akropolyje“ veikusios „Sportland“ parduotuvės darbuotojui. Dar vieno Šiaulių miesto gyventojo užsikrėtimo aplinkybės neaiškios – žmogus niekur išvykęs nebuvo, kontaktą su sergančiuoju neigia, testą atliko prevenciškai.

Antrinis atvejis ketvirtadienį nustatytas ir Šiaulių rajono gyventojui, jis dalyvavo susiėjime su draugais.

Vienas atvejis patvirtintas Pakruojo rajone – susirgo parduotuvės vadybininkė.

Nerimą epidemiologams kelia ir Kelmės ligoninės Vidaus ligų skyriuje aptikta COVID–19 infekcija – susirgo darbuotojas. Dėl to buvo izoliuoti keturi medikai, kolektyvas ir pacientai testuojami.