Cigaretės – kodėl tai ne tik rūkančiųjų problema?

pasyvus rukimas
Daugelis lietuvių jau pamiršo prirūkytas kavines, restoranus ar barus. O šiandien būtų net sunku įsivaizduoti, kaip reikėtų sėdėti ir valgyti patalpoje, kur maisto skonį užgožia rūkalų kvapas. Ir kvapas čia nėra pagrindinė problema. Tyrimai įrodo, kad cigarečių dūmai aplinkiniams kenkia ne ką mažiau nei pačiam rūkančiajam. Pasyvus rūkymas padidina riziką susirgti vėžiu net 50 proc., o mirčių, susijusių su pasyviu rūkymu, skaičius kasmet siekia beveik 900 tūkst.

Ir rūkantiems, ir būnantiems šalia – grėsmės tos pačios

Nemažai žmonių vis dar mano, kad rūkymas – tai tik pačio rūkančiojo problema. Visgi tai yra klaidingas įsitikimas, nes tiek patys rūkantieji, tiek būnantys šalia jų į plaučius traukia tuos pačius cigarečių dūmus. Cigarečių dūmus sudaro maždaug 7000 skirtingų cheminių medžiagų, kurios susiformuoja tabakui degant aukštoje temperatūroje. Dalis šių medžiagų yra itin pavojingos žmogaus sveikatai. Tarp jų – dervos, anglies monoksidas ir netoli šimto skirtingų kancerogenų.

Tad, nors dauguma rūko dėl nikotino, kartu su nikotinu į organizmą įkvepia ir šimtus toksiškų junginių. Svarbu paminėti, kad nors nikotinas sukelia priklausomybę, visgi jis nėra kancerogenas. Be to, nikotinas nėra pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis ir tiesiogiai vėžio nesukelia.

Kuo rizikuoja rūkantieji – visiems gerai žinoma. Tai vėžiniai susirgimai, lėtinis bronchitas ir kitos kvėpavimo takų ligos, širdies problemos, nusilpęs imunitetas, greičiau senstanti oda, nervų sistemos sutrikimai ir daugelis kitų sveikatos bėdų. Deja, bet tokie pat pavojai tyko ir aplinkinių. Dėl pasyvaus rūkymo vien JAV kasmet 7 tūkst. žmonių suserga ir miršta nuo plaučių vėžio ir daugiau nei 33 tūkst. – nuo širdies ligų.

Pavojus ne visuomet matomas ar užuodžiamas

Neretai klaidingai manoma, kad grėsmė praeina vos tik cigaretei užgesus. Dėl to tėvai šalia vaikų ar kai jie yra namuose dažniausiai nerūko, tačiau mažiesiems esant darželyje ar mokykloje, nevengia užsitraukti cigaretę. Visgi tokia taktika vaikus gali apsaugoti tik nuo antrinio rūkymo, kai kvėpuojama erdvėje pasklidusiais cigarečių dūmais. Daug mažiau žinomas, tačiau ne ką mažesnis yra tretinio rūkymo pavojus. Tretinis rūkymas – kai įkvepiami chemikalai, kurie nusėda ant drabužių, plaukų, automobilio sėdynių ar kitų paviršių. Ant paviršių nusėdusios ir į juos įsigėrusios pavojingos medžiagos, kol išgaruos, gali išlikti net kelerius metus.

Tretinis rūkymas yra ypač pavojingas vaikams, kurie yra linkę tyrinėti aplinką, ropinėti, čiupinėti ir viską dėti į burną. Rankų ir veido plovimas, rūbų pasikeitimas gali padėti sumažinti riziką. Itin svarbu nerūkyti uždarose patalpose, pavyzdžiui, automobiliuose, nes jo salonas, jei viduje rūkoma, gali tapti tikru nuodų rezervuaru, kurio paprastai nebeišvėdinsi.

Pavojus į namus gali atkeliauti ir iš rūkančių kaimynų. Cigarečių dūmai su oru lengvai sklinda ventiliacijos šachtomis, taip pat per pravirus langus ir balkonus. Jie ore gali išsilaikyti net iki 5 valandų, kol juose esantys toksinai pamažu ima sklaidytis, nusėda ant paviršių ir įsigeria į įvairius audinius, tokiu būdu toliau keldami rimtą su rūkymų siejamų ligų pavojų.

Artimųjų saugumas priklauso nuo mūsų pačių

Reikia suprasti, kad saugi aplinka yra tik ta, kurioje nėra ir nebuvo rūkoma. Jei vis tik rūkote, prieš susitinkant su kitais žmonėmis būtina pasirūpinti, kad kartu nebūtų pernešami teršalai – persirenkite, gerai nusiplaukite rankas, jei įmanoma – ir plaukus. Svarbu nerūkyti ir lauko kavinių terasose, jei aplink yra žmonių, ypač – su mažamečiais vaikais.

Jei įsigijote automobilį arba nekilnojamąjį turtą, kur anksčiau buvo rūkoma, reikėtų kuo geriau jį išvėdinti ir kruopščiai išvalyti. Geriausia atlikti profesionalų cheminį valymą. Namuose gali būti pravartu pakeisti minkštus baldus, kilimines dangas, užuolaidas ir net tapetus.

Taip pat svarbu ieškoti konstruktyvių sprendimų su rūkančiais kaimynais – pasišnekėjus ir paaiškinus apie jų žalingo įpročio keliamus pavojus kitiems namo gyventojams, dažnu atveju galima įtikinti rūkorius rūkymui rinktis kiemą. Taip pat reikia nebijoti išreikšti savo prieštaravimo dėl rūkymo daugiabučio balkonuose. Tai galima padaryti kreipiantis į savo savivaldybę.

Visgi, jei rūkoma – labai svarbu pamėginti įveikti rūkymo priklausomybę. O jei aplinkoje yra rūkančių žmonių – paskatinti ir palaikyti mesti bandančius artimuosius. Jei vis tik nepavyksta šios priklausomybės atsisakyti, galima ieškoti būdų, kaip sumažinti žalą sau ir aplinkiniams. Manoma, kad bedūmės tabako alternatyvos cigaretėms, pavyzdžiui, elektroninės cigaretės, kaitinamojo tabako gaminiai leidžia rūkoriui gauti nikotino be degimo. Kadangi naudojant šiuos gaminius degimas nevyksta, tad jau yra duomenų, kad tai leidžia sumažinti išskiriamų toksiškų chemikalų kiekį tiek pačiam rūkančiajam, tiek aplinkiniams.