Apyvarpės uždegimas – problema, kuri gali užklupti kiekvieną vyrą

Autorių nuotr.
Kai kurios vyrų sveikatos problemos gali sukelti išties nemalonius simptomus. Viena tokių – balanopostitas arba apyvarpės uždegimas, su kuriuo gali susidurti kiekvienas vyras. Šis uždegimas vystosi dėl netinkamos asmens higienos, infekcijos, patologijų ir kitų priežasčių. Simptomai gali būti itin nemalonūs, todėl svarbu žinoti, kaip apyvarpės uždegimą atpažinti ir gydyti.

Kas yra apyvarpės uždegimas ir kokiais simptomais jis pasireiškia?

Apyvarpės uždegimas – tai bakterinės arba nebakterinės kilmės infekcija, kuri pasireiškia varpos galvutės paraudimu, bėrimais, skausmingumu, niežėjimu, nemaloniu kvapu. Taip pat galima pastebėti išskyrų ar apnašų. Minėti požymiai dažniausiai pastebimi praėjus kelioms dienoms po lytinio akto. Reikia paminėti, kad kai kurie apyvarpės uždegimo simptomai yra panašūs į lytiškai plintančių ligų simptomus, todėl būtina atlikti išsamius tyrimus. Balanopostitą taip pat būtina gydyti, nes jis gali tapti lėtinis, o tai didina apyvarpės susiaurėjimo ir varpos vėžio riziką.

Kas sukelia apyvarpės uždegimą?

Uždegimas gali kilti dėl tam tikrų odos ligų, pavyzdžiui, egzemos, dermatito, psoriazės. Taip pat jį gali sukelti kai kurios cheminės medžiagos, pavyzdžiui, skalbimo ar prausimosi priemonės, prezervatyvų lubrikantas. Taip pat uždegimą gali lemti ir gleivinės pažeidimai, kurie dažniausiai įvyksta lytinio akto metu. Vis dėlto viena dažniausių priežasčių yra infekcija, kuri gali būti tiek bakterinės, tiek nebakterinės kilmės. Bakterinę infekciją gali sukelti dviejų tipų bakterijos – grybelis arba drėgnose ir šiltose vietose besidauginančios bakterijos (jų skaičius padidėja dėl higienos trūkumo).

Geri asmeninės higienos įpročiai yra puiki prevencija norint išvengti apyvarpės uždegimo. Po kiekvieno prausimosi reikėtų švariu rankšluosčiu nusausinti varpos galvutę. Tačiau prisiminkite, kad negalima ir persistengti su švara – pernelyg dažnas lytinių organų plovimas muilu taip pat pat gali sukelti uždegimą.

Apyvarpės uždegimo rizikos veiksniai

Apyvarpės uždegimas dažniau pasireiškia vyrams, sergantiems diabetu – jų organizmas apskritai yra imlesnis infekcijoms. Taip pat didesnė rizika šio tipo uždegimu susirgti tada, kai apyvarpė yra itin siaura, dėl to kaupiasi prakaitas, šlapimas, kitos medžiagos, o tai dirgina odą ir sudaro palankią terpę bakterijoms daugintis.

Dažniau apyvarpės uždegimas kamuoja tuos vyrus, kurie propaguoja nesaugius lytinius santykius. Jų metu vyrai gali užsikrėsti pienlige, bakterijomis, genitalijų herpesu – tai balanopostito priežastys.

Kaip gydomas apyvarpės uždegimas?

Reikia pripažinti, kad balanopostitas yra nemaloni ir vyrus itin gąsdinanti problema, tačiau neverta baimintis ir atidėlioti gydymo. Jis pradedamas nuo diagnostikos, kuri yra gana paprasta, nes uždegimas yra pastebimas, matomas paraudimas. Gali būti atliekami tyrimai, jiems imamas mėginys nuo varpos galvutės, diagnozę patikslinti padeda šlapimo, kraujo tyrimai. Esant poreikiui gali būti imama ir biopsija, tačiau vyrams neverta baimintis – tokie atvejai itin reti.

Diagnozuoti uždegimą būtina, nes reikia nustatyti jo priežastį – nuo to priklauso gydymas. Papildomai pacientą gydytas informuos apie tinkamą lytinių organų higieną, patars, kaip vengti dirgiklių. Priklausomai nuo kilmės, apyvarpės uždegimas gydomas medikamentais, pavyzdžiui, antibiotikais, fungicidais, taip pat gydytojas gali rekomenduoti naudoti specialų tepalą. Simptomams palengvinti gali būti naudojamos vonelės. Gydymo metu rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių.