Ankstyva prostatos diagnostika gelbsti gyvybes

Ankstyva prostatos diagnostika gelbsti gyvybes

Anks­ty­va pro­sta­tos diag­nos­ti­ka gelbs­ti gy­vy­bes

Lie­tu­vo­je jau de­šimt­me­tį vyk­do­ma Prie­ši­nės liau­kos (pro­sta­tos) vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­ma. Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je šia pro­ga su­reng­to­je spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je ap­žvelg­ti pro­gra­mos re­zul­ta­tai Šiau­lių re­gio­ne.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Vė­žys nu­sta­to­mas anks­ty­ves­nė­s sta­di­jo­s

Pros­ta­tos vė­žys yra daž­niau­siai vy­rams diag­no­zuo­ja­ma on­ko­lo­gi­nė liga Lie­tu­vo­je ir su­da­ro 30 pro­cen­tų vi­sų nu­sta­ty­tų vė­ži­nių li­gų at­ve­jų. Pa­gal mir­tin­gu­mą pro­sta­tos vė­žys yra ant­ras po plau­čių vė­žio.

Pa­sak To­na­ro Be­ke­rio, Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Uro­lo­gi­jos sky­riaus ve­dė­jo, Lie­tu­vo­je kas­met nu­sta­to­ma apie 2 000 nau­jų pro­sta­tos vė­žio at­ve­jų, ta­čiau dėl di­dė­jan­čio pro­fi­lak­ti­nių ty­ri­mų skai­čiaus ypač dau­gė­ja anks­ty­vų pro­sta­tos vė­žio for­mų, tai yra jis nu­sta­to­mas anks­čiau. Ta­čiau ne­pai­sant pro­gra­mų ir ty­ri­mų, ser­ga­mu­mas di­dė­ja, nes dau­gė­ja vy­res­nio am­žiaus vy­rų.

„Prog­ra­mos pra­džio­je ir iki tol su­si­dur­da­vo­me su la­bai už­leis­to­mis pro­sta­tos vė­žio sta­di­jo­mis, da­bar apie 80 pro­cen­tų at­ve­jų su­da­ro pir­mos sta­di­jos vė­žys. Tai­gi pro­gra­mos po­rei­kis bu­vo di­džiu­lis. Mes, me­di­kai, ma­tė­me, kad tik ne­di­de­lė da­lis atei­da­vo sa­va­no­riš­kai pa­si­tik­rin­ti, ypač kai už ty­ri­mą rei­kė­jo mo­kė­ti pa­tiems pa­cien­tams“, – sa­kė T. Be­ke­ris.

Pa­sak gy­dy­to­jo, pro­gra­mos pra­džio­je vos ne pu­sei (apie 40 pro­cen­tų) vy­rų bu­vo nu­sta­ty­ta on­ko­lo­gi­nė liga, da­bar si­tua­ci­ja kei­čia­si, to­dėl kai ku­rie au­to­ri­te­tin­gi gy­dy­to­jai net paa­be­jo­ja pro­gra­mos rei­ka­lin­gu­mu.

„Mes, pra­kti­kai, sa­ko­me, kad rei­kia, nes dau­giau vy­rų leng­viau pa­si­ryž­ta atei­ti pa­si­tik­rin­ti, šei­mos gy­dy­to­jai taip pat vis la­biau įsi­trau­kia ir ra­gi­na tir­tis. Kai jau li­ga bū­na to­li pa­žen­gu­si, pa­cien­tas su di­de­le vil­ti­mi žiū­ri į me­di­ką. Kar­tais sun­ku ras­ti žo­džių, kad ne­bus taip, kaip ti­ki­ma­si“, – sa­ko me­di­kas.

Pir­mas žings­nis – krau­jo ty­ri­mas

Prie­ši­nės liau­kos (pro­sta­tos) vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­ma skir­ta vy­rams nuo 50 iki 75 me­tų bei vy­rams nuo 45 me­tų, ku­rių tė­vai ir bro­liai yra sir­gę pro­sta­tos vė­žiu.

Pa­sak T. Be­ke­rio, pa­si­rink­tas bū­tent toks vy­rų am­žius, nes at­li­kus ty­ri­mus nu­sta­ty­ta, kad diag­no­za­vus ligą to­kia­me am­žiu­je, pa­sie­kia­ma ge­riau­sių re­zul­ta­tų – pa­cien­tas iš­gy­ve­na 10 ir dau­giau me­tų.

Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka, Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius, pa­ti­ki­no, kad li­go­nių ka­sa den­gia ty­ri­mų iš­lai­das ir jau­nes­niems nei 45 me­tų, ir vy­res­niems nei 75 me­tų pa­cien­tams, jei­gu šei­mos gy­dy­to­jui ky­la įta­ri­mų, kad pa­cien­tas ser­ga vė­žiu.

Pa­gal Prie­ši­nės liau­kos vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­mą kar­tą per dve­jus me­tus šei­mos gy­dy­to­jai re­ko­men­duo­ja at­lik­ti krau­jo ty­ri­mą, ku­ris pa­ro­do pro­sta­tos spe­ci­fi­nio an­ti­ge­no (PSA) kon­cent­ra­ci­ją krau­jy­je. Jei PSA kie­kis vir­ši­ja nor­mą, šei­mos gy­dy­to­jas iš­duo­da siun­ti­mą kon­sul­tuo­tis pas uro­lo­gą, o šis pri­rei­kus at­lie­ka prie­ši­nės liau­kos biop­si­ją, ku­ri yra vie­nin­te­lis bū­das ob­jek­ty­viai pa­tvir­tin­ti ar­ba pa­neig­ti šios li­gos diag­no­zę.

PSA ty­ri­mo ne­re­ko­men­duo­ja­ma at­lik­ti karš­čiuo­jant, nes tai iš­krei­pia duo­me­nis.

Atei­na pa­si­skai­tę

Šiau­lių li­go­ni­nė­je nuo pat pir­mo­sios pro­gra­mos gy­va­vi­mo die­nos dir­ban­ti bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­ja Da­lia Bulk­šie­nė pa­sa­ko­ja, kad iš pra­džių pa­cien­tai da­ry­tis biop­si­jos atei­da­vo su di­de­le bai­me, jiems rei­kė­da­vo daug pa­sa­ko­ti, aiš­kin­ti ir nu­ra­min­ti, kad tai – ne­bū­ti­nai vė­žys, kad tai – diag­no­zės tiks­li­ni­mas.

„Juo­kau­ju, kad da­bar žmo­nės at­vyks­ta pa­ruo­šę na­mų dar­bus: pa­si­skai­tę, pa­si­do­mė­ję, kaip at­lie­ka­ma biop­si­jos pro­ce­dū­ra“, – sa­kė D. Bulk­šie­nė.

Pa­sak me­di­kės, pa­cien­tams atei­nant da­ry­tis pro­sta­tos biop­si­jos ne­rei­kia už nie­ką mo­kė­ti ir ne­rei­kia pirk­tis jo­kių prie­mo­nių ar me­di­ka­men­tų, vis­kuo pa­si­rū­pi­na li­go­ni­nė.

Pa­gal pro­gra­mą – ei­lių be­veik nė­ra

Gin­ta­ras Bud­rius, Uro­lo­gi­jos sky­riaus gy­dy­to­jas uro­lo­gas, pa­žy­mė­jo, kad kar­tais šei­mos gy­dy­to­jai, pa­gal pro­gra­mą siųs­da­mi pa­cien­tus pas uro­lo­gus, nu­siun­čia į bend­rą ei­lę ir pa­cien­tams rei­kia il­gai lauk­ti pa­te­ki­mo pas gy­dy­to­ją. To­dėl šei­mos gy­dy­to­jai ant siun­ti­mo tu­rė­tų nu­ro­dy­ti: „Pa­gal pro­gra­mą“. To­kiu at­ve­ju pas spe­cia­lis­tą pa­ten­ka­ma grei­čiau nei per sa­vai­tę.

Jei­gu po uro­lo­go ap­žiū­ros ky­la įta­ri­mas, kad pa­cien­tas ser­ga vė­žiu, at­lie­ka­ma pro­sta­tos biop­si­ja.

Pap­ras­tai at­lie­ka­mi trys ada­tos dū­riai į kiek­vie­ną pro­sta­tos skil­tį (iš vi­so 6 dū­riai), ta­čiau jei­gu rei­kia, ga­li bū­ti at­lie­ka­ma iki 24 dū­rių. Po biop­si­jos pa­cien­tui re­ko­men­duo­ja­ma ke­le­tą die­nų sun­kiai ne­kil­no­ti.

Pa­sak G. Bud­riaus, svei­kin­ti­na ak­ci­ja „Iš­sau­go­ki­me vy­rus“, ku­rios au­to­bu­siu­kas va­ži­nė­ja po Lie­tu­vos kai­mus ir mies­te­lius ir kvie­čia vy­rus at­lik­ti PSA ty­ri­mą. Ak­ci­jos dė­ka į Šiau­lių li­go­ni­nę atė­jo ne­ma­žai sa­vo svei­ka­ta su­si­rū­pi­nu­sių pa­cien­tų.

Spe­ci­fi­nių simp­to­mų nė­ra

Pa­sak T. Be­ke­rio, pro­sta­tos vė­žys jo­kiais spe­ci­fi­niais simp­to­mais ne­pa­si­žy­mi. Tie pa­tys po­žy­miai ga­li bū­ti bū­din­gi ir ge­ry­bi­nei pro­sta­tos hi­perp­la­zi­jai, ir šla­pi­mo ta­kų ar pro­sta­tos už­de­gi­mui. Tai – stai­gus, daž­nas no­ras šla­pin­tis, daž­nai (dau­giau kaip du kar­tus) ke­lia­ma­si šla­pin­tis nak­tį, skaus­min­gas šla­pi­ni­ma­sis, ne­vi­siš­ko nu­si­šla­pi­ni­mo po­jū­tis, silp­na šla­pi­ni­mo­si sro­vė.

Vi­li­ja Niu­ne­vie­nė, Pa­to­lo­gi­nės ana­to­mi­jos sky­riaus ve­dė­ja, ti­rian­ti biop­si­jos me­tu paim­tus mė­gi­nius, sa­ko, kad per de­šimt me­tų bu­vo at­lik­ta 4743 biop­si­jos, vė­ži­nių pro­sta­tos su­si­rgi­mų diag­no­zuo­ta iki 30 pro­cen­tų.

„Pir­mai­siais pro­gra­mos me­tais vė­žio diag­no­zių nu­sta­ty­ta iki 45 pro­cen­tų, pa­sta­rai­siais me­tais nu­sta­to­ma apie 25 pro­cen­tus. Ta­čiau tai ne­reiš­kia, kad su­si­rgi­mų ma­žė­ja, tie­siog ma­žė­ja už­leis­tų sta­di­jų“, – pa­žy­mi gy­dy­to­ja.

R. Ma­žei­ka pa­nei­gia mi­tą, kad vy­rai esą ma­žiau rū­pi­na­si svei­ka­ta nei mo­te­rys. Di­rek­to­rius ro­do diag­ra­mas, ku­rio­se pa­ly­gin­tos Prie­ši­nės liau­kos vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos ir At­ran­ki­nės ma­mog­ra­fi­nės pa­tik­ros dėl krū­ties vė­žio pro­gra­mos. Pir­mo­jo­je pro­gra­mo­je da­ly­vau­ja apie 50 pro­cen­tų vy­rų, mo­te­rų ge­riau­sias ro­dik­lis – 39 pro­cen­tai, ta­čiau vi­dur­kis te­sie­kia apie 30 pro­cen­tų.

Ne­pai­sant ga­na ge­rų ro­dik­lių, te­ri­to­ri­nių li­go­nių ka­sų tiks­las – 80 pro­cen­tų.

Pa­sak T. Be­ke­rio, tik anks­ti diag­no­za­vus vė­ži­nį pro­sta­tos su­si­rgi­mą ga­li­ma pa­siek­ti ge­rų re­zul­ta­tų. Tie­sa, yra la­bai ag­re­sy­vių vė­žio for­mų, sun­kiai pa­si­duo­dan­čių gy­dy­mui, ta­čiau yra ir to­kių, ku­rios ne­prog­re­suo­ja, ne­si­ple­čia, ne­me­tas­ta­zuo­ja į ki­tus or­ga­nus. Pa­gal šiuo­lai­ki­nes me­to­di­kas, ser­gant pa­sta­ro­sio­mis vė­žio for­mo­mis, ne­re­ko­men­duo­ja­mas chi­rur­gi­nis įsi­ki­ši­mas ar spe­cia­lus gy­dy­mas. Pa­cien­tas tie­siog pe­rio­diš­kai ste­bi­mas.

Iš­sau­go­ti svei­ka­tą pa­deda ir ki­tos pro­gra­mos

Pre­ven­ci­nės pro­gra­mos – tai dau­ge­lio žmo­nių ga­li­my­bė ne­mo­ka­mai iš­si­tir­ti, nes lė­šų ap­draus­tų­jų pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu pre­ven­ci­nės svei­ka­tos ty­ri­mams ski­ria­ma iš Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do (PSDF) biu­dže­to. Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je be Prie­ši­nės liau­kos vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­mos dar vyk­do­mos: Sto­ro­sios žar­nos vė­žio anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos pro­gra­ma, skir­ta nuo 50 iki 75 me­tų; Gim­dos kak­le­lio vė­žio pre­ven­ci­nės pro­gra­ma, skir­ta mo­te­rims nuo 25 iki 60 me­tų; At­ran­ki­nės ma­mog­ra­fi­nės pa­tik­ros dėl krū­ties vė­žio pro­gra­ma, skir­ta mo­te­rims nuo 50 iki 69 me­tų; Šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų pre­ven­ci­jos pro­gra­ma, skir­ta vy­rams nuo 40 iki 55 me­tų ir mo­te­rims nuo 50 iki 65 me­tų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

BIOP­SI­JA: Pros­ta­tos biop­si­jai nau­do­ja­ma ada­ta at­ro­do bau­gi­na­mai, ta­čiau bend­ro­sios pra­kti­kos slau­gy­to­ja Da­lia Bulk­šie­nė (kai­rė­je) ti­ki­na, kad pro­ce­dū­ra be­veik ne­skaus­min­ga ir sau­gi.

EI­LĖS: Gin­ta­ras Bud­rius, Uro­lo­gi­jos sky­riaus gy­dy­to­jas uro­lo­gas, at­krei­pė dė­me­sį, kad šei­mos gy­dy­to­jai siųs­da­mi pa­cien­tus pa­gal pre­ven­ci­nę pro­gra­mą pas uro­lo­gus tai nu­ro­dy­tų siun­ti­me, tuo­met pa­cien­tams ne­rei­kė­tų il­gai lauk­ti pa­te­ki­mo pas spe­cia­lis­tą.

SVEI­KA­TA: Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka, Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius, ro­dy­da­mas sta­tis­ti­kos duo­me­nis pa­nei­gė mi­tą, kad vy­rai ma­žiau rū­pi­na­si sa­vo svei­ka­ta, ta­čiau re­zul­ta­tai ga­lė­tų bū­ti dar ge­res­ni.