Aknė – viena iš dažniausių odos problemų

Bet kokie odos pokyčiai turi įtakos mūsų išvaizdai, pasitikėjimui savimi, o taip pat tai yra paskata apsilankyti dermatologo kabinete. Viena iš dažniausių problemų, paskatinanti užsirašyti vizitui pas dermatologą, yra veido spuogai (aknė). Nors neretai ši odos liga siejama su paauglystės laikotarpiu, visgi gali varginti ir suaugus. Tad naudinga žinoti svarbiausią informaciją apie šią odos problemą ir jos gydymo galimybes.

Kokie simptomai išduoda aknę?

Pagrindinis aknės simptomas – inkštirai ir spuogeliai, nors dažniau kalbama apie aknę veido odos srityje, spuogeliai neretai išmargina ir nugarą, pečių bei kaklo zonas, krūtinę. Oda aknės pažeistose vietose yra riebi, jei liga vidutinės ar sunkios formos, spuogelių vietoje ji būna paraudusi, į akis krenta uždegiminio pobūdžio pustulės ir papulės.

Svarbu tai, kad aknė yra ne tik estetinė problema – ji turi labai didelės įtakos ir psichologinei, emocinei būsenai, mat mažina pasitikėjimą savimi, sukelia kompleksus ir pan. Tad tai pagrindžia būtinybę nelaukti, kol spuogeliai išnyks savaime ir nebandyti daugybės savigydos būtų, o kreiptis į specialistus, kurie – įvertinę ligos sudėtingumą ir konkretų atvejį – pasiūlys efektyviausią gydymą.

Aknės atsiradimą skatinančios priežastys

Aknės atsiradimas dažniau yra siejamas su trimis aspektais: hormonais, bakterijomis bei su genetika.

Hormonai

Pastarieji priskiriami prie svarbiausių aknės atsiradimą lemiančių aspektų. Tai atsakymas, kodėl spuogeliai labai dažnai pradeda varginti būtent paauglystės laikotarpyje, kuomet dėl tam tikrų hormonų pokyčių riebalinės liaukos išskiria daugiau riebalų. Gera žinai ta, kad hormonų sukelta aknė pasibaigus paauglystei paprastai išnyksta. Tačiau jos gydymas vis vien labai svarbus dėl to, kad spuogeliai, ypač dideli, palieka randus.

Beje, kartais hormonų sutrikimai pasireiškia ir suaugus, dažniau moterims, tuomet irgi gali varginti spuogai.

Bakterijos

Jau minėjome, jog į aknę linkusi oda išskiria daugiau riebalų, tad tampa puikia terpe aknės bakterijoms daugintis. Tai sąlygoja uždegiminius procesus, raudonų ir pūlingų spuogelių formavimąsi.

Genetika

Deja, bet aknė yra susijusi ir su genetika, tad jei šią odos ligą turėjo tėvai, yra nemaža tikimybė, kad ji vargins ir vaikus.

Kas skatina aknės progresavimą?

Aptarėme esminius aknės atsiradimą sąlygojančius veiksnius, tad paminėkime ir aspektus, kurie ne sukelia šią problemą, tačiau neretai labiau apsunkina jos simptomus:

● didelis kiekis cukraus ir miltų racione;

● didelis pieno produktų kiekis mityboje (beje, šiame kontekste išimtis tenka sūriui);

● makiažo ir odos priežiūros priemonės, kemšančios poras;

● rūkymas.

Taigi jei vargina aknė, pasistenkite šiuos dalykus iš savo kasdienybės eliminuoti ar reikšmingai sumažinti jų naudojimą / vartojimą, rinkitės alternatyvas.

Mitai apie aknę

Apie daugelį ligų galime prisiskaityti ir tiesos, ir visiškai nepagrįstų mitų. Štai keli populiariausi mitai apie aknę:

● tai prastos higienos pasekmė;

● aknę sukelia netinkama mityba;

● akne galima užsikrėsti.

Aknės gydymo sprendimai

Net ir tada, jei ligos forma yra lengva, verta kreiptis pagalbos į specialistus ir užkirsti kelią diskomfortui, randų rizikai bei džiaugtis dailia ir sveika oda. Priklausomai nuo aknės sudėtingumo, odos būklės ir kitų aspektų dermatologas gali pasiūlyti tikrai efektyvių sprendimų.

Jei aknės forma lengva, daugeliu atvejų visiškai užtenka spuogeliams tepti skirtų priemonių. Jei po kelių mėnesių matyti, kad visgi tai neduoda laukiamo rezultato, gali būti skirti tepamieji antibiotikai.

Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai aknės formai ir nepadedant aukščiau minėtoms priemonėms, gydytojas dermatologas gali skirti geriamųjų preparatų vartojimą.

Vienas iš efektyvesnių ir modernių aknės gydymo metodų yra lazeris, tapsiantis tikru išsigelbėjimu, jei jau pavargote vis išbandyti naujas tepamas priemones ar geriamus medikamentus. Lazeriu šalinami spuogeliai, taip pat mažinamas ir uždegiminis procesas odoje. Negana to, lazeris gali efektyviai pašalinti ir dar „šviežius“ po aknės atsiradusius randelius. Procedūros metu taip pat valomos ir užsikimšusios poros, dėl ko ženkliai sumažėja naujų spuogelių formavimosi tempai. Beje, kai kurie itin pažangūs lazeriai gali skatinti kolageno gamybą odoje, tad ji atsinaujins ir bus dar skaistesnė bei sveikai atrodanti.

Palyginti su alternatyviais gydymo metodais, aknės gydymas lazeriu suteikia ilgalaikę ligos remisiją, tad baigus gydymo kursą vaistus ir kitus gydymo būdus pamiršite gana ilgam laikui.

Užs. Nr. 545807