Ajurvedos gydytojas pataria: norite būti sveiki – laikykitės režimo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Ajurveda kalba apie tai, kaip svarbu laikytis dienos ir sezoninio režimo, kaip svarbu sveikas gyvenimo būdas, nes tai yra investicija į savo sveikatą. Jeigu dėl kažkokių priežasčių prevencija „nesuveikė“, prasidėjo ligos, negalavimai, tada ajurveda padeda tvarkytis su šiais iššūkiais“, – sako gydytojas Syamprasad C.
Kiekvieną mėnesį Šiauliuose lankosi ajurvedos gydytojas Syamprasad C., veda seminarus besidomintiems ajurveda ir konsultuoja individualiai. Pasak gydytojo, norint išvengti negalavimų, labai svarbu prevencija: dienos ir sezono režimas.

 

Sveikatinimo mokslas, skaičiuojantis tūkstantmečius

Ajurveda – senovinis medicinos mokslas, kilęs iš Indijos, ir gyvuojantis jau daugiau kaip 5 tūkstančius metų. Tai – su gamta susietas holistinis mokslas, kai gydomas ne atskiras organas, o visas organizmas.

„Šios žinios yra patikrintos laiko. Indijoje žmonės iki šiol praktikuoja ajurvedą ir tai yra indų gyvenimo dalis“, – pasakoja Syamprasad C.

Pasak gydytojo, pagrindinis ajurvedos tikslas – prevencija, kad žmogaus gyvenimo kokybė būtų kuo geresnė.

„Ajurveda kalba apie tai, kaip svarbu laikytis dienos ir sezoninio režimo, kaip svarbu sveikas gyvenimo būdas, nes tai yra investicija į savo sveikatą. Jeigu dėl kažkokių priežasčių prevencija „nesuveikė“, prasidėjo ligos, negalavimai, tada ajurveda padeda tvarkytis su šiais iššūkiais“, – sako svečias.

Skirkite laiko sau

Gydytojas sako, kad labai svarbu laikytis dienos režimo: kasdien tuo pačiu laiku keltis, valgyti ir eiti miegoti.

„Ryte, vos išlipus iš lovos, reikėtų išgerti stiklinę drungno ar kambario temperatūros vandens, nes tai padeda apvalyti virškinimo sistemą. Ryte labai naudingas savimasažas, dušas ir fiziniai pratimai. Labai svarbu ir tinkamai išsituštinti ryte. Taip pat sveikai papusryčiauti“, – ryto ritualus vardija Syamprasad C.

Paklaustas, ką daryti tiems, kurie ryte labai skuba, neturi laiko nei pasimankštinti, nei papusryčiauti, gydytojas pataria anksčiau eiti miegoti ir anksčiau keltis. Ryte nereikėtų visko daryti paskubomis, reikėtų ramiai ir pozityviai nusiteikti dienai. Visgi jeigu ryte nerandate laiko savimasažui ar mankštai, tuomet galbūt tam turite laiko po pietų ar vakare.

„Svarbiausia – raskite laiko sau, nes taip investuojate į savo gerą savijautą ateityje. Jūsų kūnas po 10, 20 metų jums padėkos, nes išliks lankstus, bus geras raumenų tonusas, nekamuos virškinimo bėdos“, – akcentuoja gydytojas.

Sezoninis režimas susijęs su mitybos ypatumais. Pasak svečio, šaltuoju metų laiku mes labiau norime sotaus maisto, ir tai yra natūralu, todėl pietums drąsiai galima suvalgyti ir kugelio, ir cepelinų porciją. O štai vasarą jau pats organizmas reikalauja daugiau lengvo, gaivaus maisto: vaisių, daržovių, sulčių, vandens.

Šiltuoju metų laiku būname fiziškai aktyvesni, žiemą norisi mažiau judėti, tarsi taupome energiją.

Syamprasad C. sako, kad svarbu įsiklausyti ir paisyti savo biologinių ritmų.

Ne visas ligas įmanoma išgydyti

Nemažai po pasaulį keliaujantis gydytojas pastebi, kad lietuviai, lyginant su kitų šalių gyventojais, dažniau skundžiasi kepenų veiklos sutrikimais. Tai – gyvenimo būdo pasekmė. Taip pat atkreipė dėmesį, kad didmiesčių gyventojai labiau linkę rūpintis savo sveikata ir sveika gyvensena negu mažesnių miestų ar kaimų gyventojai.

Ajurveda taiko kelis ligų diagnostikos būdus. Syamprasad C. specializacija – pulso diagnostika. Pasak gydytojo, tai labai senas, patikimas ir tikslus diagnostikos būdas.

„Prieš tūkstančius metų, kai dar nebuvo jokių stetoskopų, ajurvedos gydytojai šiuo metodu galėjo labai tiksliai diagnozuoti ligas. Mūsų kūnas siunčia impulsus, kurie atsispindi pulse. Tai – ištisas mokslas“, – sako Syamprasad C.

Gydytojas pademonstruoja, kaip „nuskaitomas“ pulsas – ant rieše pulsuojančios arterijos uždeda tris pirštus. Vyrams diagnostika atliekama iš dešinės rankos, moterims – iš kairės. Gydytojas paaiškina, kad taip daroma dėl skirtingo energijos tekėjimo vyrų ir moterų kūnuose.

Kiti ajurvedos gydytojai naudoja kitus diagnostikos metodus, pavyzdžiui, pokalbio metu stengiasi kuo daugiau išklausinėti pacientą apie jo negalavimus, taip pat stebi, apžiūri ligonį.

Kai nustatoma liga, negalavimas, sudaromas gydymo planas.

„Ajurveda ieško priežasčių, kas sukėlė ligą, ir stengiasi ją išgydyti, o ne vien slopinti simptomus. Pavyzdžiui, jeigu žmogus skundžiasi galvos skausmais, paprastai griebiasi vaistų nuo skausmo, bet neieško priežasčių. Dažnai būna, kad galvos skausmas – tai sutrikusio virškinimo pasekmė. Moterims galvos skausmą gali sukelti ir hormonų svyravimai“, – pasakoja Syamprasad C.

Kartais užtenka sureguliuoti mitybą, skirti ajurvedinių žolinių preparatų, kad savijauta pagerėtų.

„Jeigu po gydymo kurso nepagerėja, tuomet einama prie pančakarmos – kūno ir sielos valymo“, – sako gydytojas.

Ne visos ligos yra išgydomos, tačiau ajurveda gali palengvinti simptomus, sumažinti skausmą, pagerinti gyvenimo kokybę.

Streso lygį didina ir pandemija

Pasak gydytojo, net 70–80 procentų pacientų negaluoja dėl streso, o pastaraisiais metais užklupusi pandemija dar labiau kilstelėjo streso lygį.

„Žmonės eina iš proto, – pastebi Syamprasad C. – Stresas sukelia virškinimo problemų, galvos, raumenų skausmus ir kitus negalavimus.“

Sumažinti streso lygį padeda kvėpavimo pratimai, meditacija, žoliniai preparatai (Brahmi, Ašvaganda, Šankapušpi).

Gydytojas turi patarimų ir kaip kovoti su virusais, taip pat ir su koronavirusu.

„Reikia stiprinti imunitetą. Tai – vidinė jėga, kuri padeda atsispirti išoriniams veiksniams. Tam, kad sustiprintume imunitetą, reikia laikytis dienos režimo, valgyti šviežią ir sveiką maistą. Profilaktiškai skalaukite gerklę šiltu vandeniu su žiupsneliu druskos ir ciberžolių“, – pataria gydytojas.

Prieš einant į didesnius susibūrimus galima pakvėpuoti garais. Įkvepiame per burną, iškepiame per nosį. Grįžę iš susibūrimo procedūrą pakartojame, bet įkvepiame per nosį, o iškvepiame per burną. Būnant virš garų reikia užsimerkti, nes akims garai netinka.

Jeigu pajutote pirmus slogos požymius, gydytojas pataria į garų vonelę įlašinti keletą lašų eukaliptų aliejaus. Ajurveda gali pasiūlyti ir specialių aliejų, kurie tinka lašinti į nosį, tačiau puikiai padeda ir sezamų aliejus ar lydytas sviestas „ghee“. Profilaktikai užtenka po 2 lašelius į kiekvieną šnervę prieš einant miegoti.

 

Artimiausios asmeninės ajurvedos gydytojo Syamprasad C. konsultacijos vyks sausio 21–22 dienomis Šiauliuose. Registracija ir informacija tel. +370 685 66266. Jei turite klausimų, rašykite srisritattvalithuania@gmail.com .