7 natūralūs probiotikų šaltiniai

Image by Freepik

Probiotikai – tai gerosios bakterijos, kurios yra natūraliai randamos žmogaus žarnyne. Šios bakterijos yra atsakingos už maisto medžiagų įsisavinimą, imuninės sistemos stiprinimą ir už daugelį kitų funkcijų. Norint papildyti savo organizmą probiotikais, galima vartoti maisto papildus arba į kasdienę mitybą įtraukti maisto produktus, kurie yra praturtinti natūraliais probiotikais. Šiame straipsnyje pateiksime sąrašą produktų, kurie yra puikūs natūralių probiotikų šaltiniai.

1. Jogurtas

Jogurtas yra vienas populiariausių ir geriausiai žinomų probiotikų šaltinių. Jis gaminamas fermentuojant pieną su tam tikromis bakterijų kultūromis. Šios bakterijos ir yra probiotikai, kurie be galo naudingi žarnynui bei bendrai virškinimo sistemai.

Pagrindinės jogurto probiotikų rūšys yra: lactobacillus bulgaricus, streptococcus thermophilus, lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium.

Kad gautumėte maksimalią naudą iš jogurto, kaip probiotikų šaltinio, svarbu pasirinkti natūralų, be pridėtinio cukraus ir papildomų cheminės kilmės medžiagų jogurtą. Taip pat galite rinktis jogurtą, kuriame nurodyta, jog jame yra gyvi probiotikai.

2. Kefyras

Kefyras yra fermentuotas pieno produktas, kurį gaminant naudojamos tam tikros bakterijos ir mielės. Šie mikroorganizmai fermentuoja pieno cukrų ir paverčia jį kefyru. Kefyro gamyboje dažnai naudojamos Lactobacillus kefir, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus ir kitos bakterijos.

Kefyras kaip probiotikų šaltinis yra naudingas virškinimo ir imuninei sistemai. Jis taip pat yra vertingas baltymų, kalcio, fosforo, kalio, magnio ir kitų maistinių medžiagų šaltinis.

3. Rauginti kopūstai

Rauginti kopūstai yra skanus ir maistingas maisto produktas, kuris gaminamas fermentuojant kopūstų lapus. Fermentacijos metu susiformuoja gyvų mikroorganizmų kolonijos, lactobacillus ir bifidobacterium genties bakterijos, kurio yra pagrindinės probiotikų rūšys raugintuose kopūstuose.

Photo by Jana Ohajdova: https://www.pexels.com

 

4. Kombučia

Kombučia yra fermentuotas gėrimas, kuris jau kelis tūkstančius metų yra gaminamas ir vertinamas Azijoje. Paprastai apibūdinant, tai saldi, fermentuota arbata, kurią pagamina gyvas organizmas, simbiotinė bakterijų ir gerųjų mielių kolonija. Fermentacijos metu paprasta arbata įgauna mūsų organizmui naudingų savybių. Kombučios sudėtyje yra organinių rūgščių, antioksidantų, fermentų ir B grupės vitaminų, todėl gėrimas gali turėti detoksikuojantį poveikį. Pagrindinės probiotinių bakterijų rūšys, kurios gali būti rastos Kombučioje, apima Acetobacter, Lactobacillus ir yeasts. Šios bakterijos gali būti naudingos žarnyno sveikatai ir bendrai organizmo pusiausvyrai.

5. Fermentuoti sūriai

Gaudos, mocarelos, čederio sūriai yra gaminami fermentuojant varškę, todėl juose išlieka daugybė gerųjų bakterijų. Be to, sūris yra puikus kalcio šaltinis, kuris reikalingas kaulams ir dantims stiprinti.

6. Rauginti agurkai

Jeigu agurkai yra rauginami natūraliai, vandens ir druskos tirpale, tai jie tampa puikiu probiotikų šaltiniu, tačiau jeigu agurkai rauginami su actu, gerosios bakterijos jame žūsta. Todėl norėdami savo organizmą papildyti probiotikais, geriau rinkitės natūraliai raugtus agurkus.

7. Gira

Gira yra fermentuotas gėrimas, kuris gaminamas iš juodos duonos arba grūdų. Šis gėrimas populiarus daugelyje Rytų Europos ir Šiaurės Azijos šalių. Giros sudėtyje yra Lactobacillus bakterijų, kurios gali padėti valyti kraują ir kepenis bei suteikia produktams švelniai rūgštų skonį.

Užs. Nr. 541763