Vandens švarinimo įrenginys padeda ir taupyti

Vandens švarinimo įrenginys padeda ir taupyti

Vandens švarinimo įrenginys padeda ir taupyti

Naujosios Akmenės gyventojas Valerijus Sorokinas siūlo „Šiaulių krašto“ skaitytojams vandens švarinimo įrenginį. Akmeniškio šeima juo naudojasi penkeri metai ir per tą laiką sutaupė apie 8 tūkstančius litų, — tiek jau būtų prireikę parduotuvėse nupirkti vandeniui.

IŠRADIMO AUTORIUS. V. Sorokinas baigė Rygos aviacijos institutą. Rygoje dirbo inžinieriumi, paskui — Liepojoje. Į Naująją Akmenę persikėlė daugiau kaip prieš 20 metų, kai čia buvo pastatytas televizijos bokštas ir prireikė įrangos reguliavimo specialisto. Dirbo iki pensijos — kol pristojo ligos.

IŠRADIMO MOTYVAS. Dėl sveikatos medikai patarė gerti švarų vandenį. Jį iš pradžių pirko parduotuvėse. Kai pajuto, kad tokiam kasdieniam pirkiniui ištirpsta nemažai pinigų, nusprendė pats valyti vandenį.

IŠRADIMAS. Išbandė kelis variantus, skaitydamas literatūrą. Vandens švarinimo įrenginys skirtas pirmiausia pašalinti įvairias mechanines priemaišas, kurių pasitaiko vandentiekiu tiekiamame vandenyje. Taip galima švarinti upės ar ežero vandenį, kai iškylaujama.

Įrenginiui reikia penkių litrų talpos plastmasinių indų, kuriuose filtruojamas vanduo ir laikomas jau iššvarintas.

Vienas toks pat penkialitris indas perpjautas perpus. Apatinė dalis tinka surinkti prafiltruotam vandeniui. Iš viršutinės dalies padarytas piltuvas. Jame naudojamas ir užsukamas indo dangtelis, kuriame išgręžta apie 20 skylučių po poros milimetrų skersmens.

Tinkama filtruojanti medžiaga — popieriniai virtuviniai rankšluosčiai, neturintys aromatizatorių ir ekologiški. Iš vieno keturis kartus sulankstyto lapo pagaminami du filtrai.

Naudojama ir vaistinėse nupirkta aktyvuota anglis — vienam filtrui jų reikia 2 tablečių. Jos yra sutrinamos iki miltelių ir talpinamos tarp dviejų lapo sluoksnių. Taip paruošta filtruojanti medžiaga įdedama tarp dangtelio ir filtro kakliuko, paskui tvirtai užsukama.

PATARIMAS. Vandenį filtruoti tol ir tiek kartų, kol filtruojanti medžiaga nustos keisti savo spalvą. Tai priklauso nuo vandens švarumo.

VALYMAS. Pirmajame etape atliekami trys filtravimai per popierinį filtrą. Taip pašalinama rūdys bei kitos suspensijos. Antrajame etape filtruojama aktyvuota anglimi — taip pašalinamos dar galėjusios užsilikti sveikatai žalingos vandens priemaišos. Dar naudojama ir kristalinė medžiaga („čiornyj kriemienj“, gaminama Baltarusijoje; kristalus kaip vandens aktyvatorių pardavinėja vaistinėse). 30 gramų kristalų pakanka išvalyti beveik pustrečio šimto tonų vandens.

PRIEŽIŪRA. Po kiekvieno kristalų porcijos panaudojimo jie kelias valandas pamirkomi vandenyje, praskiestame trupučiu maistinio acto. Paskui vėl nuplaunama ir vėl pamirkoma vandenyje su truputėliu geriamosios sodos. Ji naikina acto likučius.

SUBTILYBĖS. Jeigu per filtrą dėl užterštumo vanduo sunkiasi labai lėtai, siūloma dažniau keisti filtruojančią medžiagą. Vienu popieriniu filtru galima paruošti naudoti 10 litrų vandentiekio tiekiamo vandens.

P.S „Šiaulių krašto“ žurnalistas akmeniškio namuose įsitikino, kad neįpratusiam nėra paprasta atlikti vandens švarinimo procedūrą. Užtat V, Sorokinas paliko savo telefoną tiems, kurie norėtų išmokti ir naudotis jo išradimu.

Užrašė Vytautas RUŠKYS

Vytauto RUŠKIO nuotr.

FILTRAVIMAS: Vandens filtravimas atliekamas kiekvieną dieną.

 

PILTUVAS: Iš viršutinės penkių litrų talpos indo dalies padarytas piltuvas.

 

FILTRAS: Valerijus Sorokinas parodė kaip filtrą įdeda į indo užsukamą dangtelį.

KRISTALAI: Keli gramai tų pačių kristalų panaudojami kelioms tonoms vandens valyti.