Tikrai picai — tikra krosnis

Tikrai picai —  tikra krosnis

Tikrai picai — tikra krosnis

Trisdešimt aštuonerių metų picų kepimo patirtį turintis italas Piero Agnoletti įsitikinęs: tikra itališka pica turi būti kepama tik malkomis kūrenamoje krosnyje.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Svarbiausia — skonis ir šiltas bendravimas

Karčemų kaime (Radviliškio rajonas), prie pat magistralinio kelio Šiauliai-Panevėžys, įkurta Piero picerija prabanga netviska nei iš išorės, nei viduje. 61-erių italas šypsosi: jam to ir nereikia. Picerija klientus turi pritraukti patiekalų skoniu, maloniu aptarnavimu, o ne patalpų prašmatnumu. Esą prabangos nesiekia ir Italijoje esančios picerijos.

Picų mėgėjams maga ne tik paskanauti tikros itališkos picos, bet ir stebėti jos kepimo procesą. Kai tik turi laiko, picas savo picerijoje kepa pats Piero. Dažnai ir atneša ją klientui pats, palinki gero apetito.

Būna, jog picerijoje patiekalo su tėvais laukiančiam vaikui jis nedidukę picą iškepa kaip šeimininko dovaną. Arba nemokamai pavaišina kava. Arba bombollini — itin skaniomis aliejuje virtomis mielinėmis bandelėmis su šokoladiniu bei kitokiu įdaru. Irgi veltui.

Lietuvius toks betarpiškas bendravimas ir netikėtos dovanėlės stebina, o Piero šypsosi: Italijoje yra daugybė nedidelių šeimyninių restoranėlių, barų ar picerijų, kur savi lankytojai yra tarsi sava šeima. Šeimininkai žino, ką jie mėgsta, kokie yra jų vaikų vardai ir daugybę kitų mažmožių, kurie suartina ir verste verčia kitą kartą praverti būtent tos picerijos duris.

Kompaktiškas šeimyninis verslas Italijoje populiarus. Jame dalyvauja visi šeimos nariai — vaikai, senoliai, tėvai, būna — net keturios kartos.

Šeimos tradicijų tęsėjai

Piero irgi yra šeimos tradicijų tęsėjas. Jis — virėjas iš pašaukimo, padėdavęs mamai dar vaikystėje, kai ši turėjo barą bažnyčioje. Būdamas 23-ejų, Piero pats atidarė savo restoraną. Nuo tada jis šiame versle sukasi bemaž be pertraukų — ir Italijoje, ir Lietuvoje.

Dabar Šiauliuose esančioje Senojo Dvaro turgavietėje kavinę, žadančią daug itališkų miltinių patiekalų, atidarinėja 27-erių metų Piero sūnus Rudi.

Piero pats pastatė itališką picų kepimo krosnį savai picerijai Karčemų kaime. Jo rankomis mūrytos krosnys sėkmingai „darbuojasi“ ir Vilniuje, Palangoje, Šventojoje, Šilutėje, Šiauliuose.

„Tikra itališka pica yra kepama tik malkomis kūrenamoje krosnyje, nors net Italijoje jau yra elektrinių krosnių“,–skėsteli rankomis italas.

„Gerai picai reikia gerų miltų. Jie turi būti kuo glitesni. Tik tada picų kepėjas galės parodyti savo virtuoziškumą, žongliruodamas picos pado ruošiniu“,–aiškina P. Agnoletti.

Lietuvius italas mėgina atpratinti ir nuo jų reikalaujamų kečupų — tikra itališka pica yra paskaninama tik specialiai jai gaminamu padažu iš alyvuogių aliejaus, čili pipirų, kitų priedų.

Italija — picų ir makaronų šalis

Panašiai kaip ir pica, Italijoje populiarūs makaronų patiekalai — pasta. Kokie jie? Piero sūnus juokiasi: jų receptai skaičiuojami šimtais, gal užtat šie patiekalai italams neatsibosta. „Aš juos galiu valgyt kasdien“,–sako.

Padažus pastai italai gamina patys. Kiekvienai makaronų rūšiai — skirtingas padažas. Porcijas paskaičiuoja taip, kad patiekalo nebereikėtų šildyti — Italijoje vertinamas šviežias, ką tik pagamintas maistas.

Italijoje barai atsidaro 5-6 valandą ryto, kad į darbus skubantys italai suspėtų užlėkti išgerti kapučino kavos ir užkąsti cornetto (saldaus ragelio su persikų, šokolado įdaru).

Savaitgaliais rengiami ilgieji pietūs, kai prie stalo gali susirinkti ir ilgiau pabendrauti visi šeimos nariai.

„Tuomet valgoma visko ir daug, pradedant šaltais užkandžiais, sriuba, baigiant karštais patiekalais bei desertu“,–pasakoja italų valgymo tradicijas jau gerai perpratusi Piero žmona Rasa.

„Mes daug kur naudojame aliejų. Ir visada tik alyvuogių, ir tik patį geriausią — extra virgin. Valgome daug įvairių sūrių, daug duonos ir daug žalumynų“,–itališkos virtuvės subtilybėmis dalijosi P. Agnoletti.

Piero pasiūlytas makaronų patiekalo receptas

PENNE ALLA MATRICIANA

500 gramų makaronų (galima „Divella“, kurių yra Lietuvoje) išvirti pasūdytame vandenyje, perplauti.

Padažui pakepinti svogūnų ir šaltai rūkytos šoninės, paskaninti pomidorų pasta „Pasata“, juodaisiais pipirais, druska, alyvuogių aliejumi.

Autorės nuotr.

PICOS: 38-erius metus picas kepantis italas Piero Agnoletti žino visas šio itališko patiekalo gamybos subtilybes.

DINASTIJA: Piero (kairėje) ir tėvo patirtį perėmęs jo sūnus Rudi Agnoletti picerijos lankytojus lepina itališkais patiekalais.

KROSNIS: Piero Agnoletti Lietuvoje pastatė keliolika picoms kepti reikalingų krosnių.