Rolandas Paksas prognozuoja „kietą nusileidimą“

Rolandas Paksas prognozuoja „kietą nusileidimą“

Rolandas Paksas prognozuoja „kietą nusileidimą“

„Šiaulių krašto“ redakcijos svečiai šią savaitę buvo partijos “Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas, jo pirmasis pavaduotojas Seimo narys Valentinas Mazuronis, pavaduotojas Rimas Antanas Ručys, Šiaulių miesto tarybos nariai vicemerė Daiva Matonienė, Vidmantas Japertas. Pokalbis vyko apie politikos aktualijas.

„Šiaulių kraštas“ yra pradėjęs rašinių ciklą apie Seimo rinkimų lūkesčius ir jau išgirdęs nuomonę, kad Lietuvoje “nesikeičia tik Seimas ir bomžai“. Politikų klausėme, kokias jie mato nuostatas: ar Seimo rinkimų žmonės laukia, ko tikisi?

R. Paksas: „Laukia. Ypač, kai valstybės ekonominė situacija tokia sudėtinga, kai kiekvieno piniginė yra labai įtempta. Kitas dalykas, kad nebesitiki, jog gali ką nors pakeisti. Nebetiki, kad nuo jų balso kažkas priklausys, kad išrinkus naują parlamentą nebus žaidžiamas politinis pokeris — ir vėl tie patys prie valdžios ateis.“

V. Mazuronis: „Kai kalbiesi, matai, jog žmonės yra aktyvūs, bet tokios euforijos, kaip Sąjūdžio laikais, tikėjimo valstybe vienareikšmiai nebėra“.

— Visi jaučiame, kad leidžiamės žemyn, ekonominė situacija blogėja, bet premjeras Gediminas Kirkilas tvirtina, jog nusileidimas bus „švelnus“. Kaip Jūs manote?

R. Paksas: „Mes stačia kakta kalsimės į asfaltą kitą pavasarį. Laukia stipri krizė. Valdžia, kuri po parlamentinių rinkimų suformuos daugumą, turės atlaikyti labai didelius iššūkius.

Premjeras kalba apie vienokį ar kitokį nusileidimą, bet norint nusileisti, reikia leistis. Kai laivą valdai, uoste švartuojiesi, darai atitinkamą veiksmą. Šiandien valstybėje tokio veiksmo nematau. Tik dejavimas dėl bendros situacijos pasaulyje. Tik postų laikymasis, tik rūpinimasis vienu projektu — „LEO LT“. Jis, tarp kitko, tą nusileidimą pašiurkštins keletą kartų.

Kas padaryta, kad infliacija būtų kitokia? Nieko. Kodėl eurozonoje ji yra 3,5 procento, o Lietuvoje — 12 procentų?

Viskas daroma tik postams išlaikyti. Štai Valinsko partija tik išlindo, jau šaukia: „Mes kausimės prieš partiją “Tvarka ir teisingumas.“ Atsiranda Pensininkų partija, kurią įkuria socialdemokratas. Atsiranda visokie politinės reklamos draudimai.

Norima padaryti, kad protingas žmogus į politiką tiesiog neitų, kad neatsirastų nauji veidai, nauji lyderiai. Kad tik vadinamieji valstybininkai iš savo koridorių su specstruktūromis ir toliau galėtų valdyti.„

Valentinas Mazuronis: „Gedimino Kirkilo tikslas — švelniai nusileisti iki spalio 12-osios — iki Seimo rinkimų — ir greit pabėgti. Seimas priiminėja sprendimus dėl ilgalaikio atlyginimų didinimo programų — bet visos tos programos pradeda veikti tik nuo 2009 metų. Toks yra požiūris, kaip reikia išeiti iš dabartinės situacijos.“

— Jūsų frakcija Seime teikia Šilumos įstatymo pataisas, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija negalėtų vienašališkai nustatyti kainos. Ar priimant įstatymą tos problemos nematėte?

V. Mazuronis: „Tik dabar aštriai iškilo klausimas dėl šilumos kainos nustatymo. Pataisos esmė — savivalda turi turėti ir teises, ir atsakomybę. Dabar kainą nustatinėja komisija, o ką savivadybės taryba priiminėja — iš viso nesvarbu. Tai gal iš savivaldybių reikėtų atimti ir viešojo transporto, ir atliekų tvarkymo reikalus — iš viso savivaldybes panaikinti.

Manau, dėl pataisos kils didelis pasipriešinimas. Todėl, kad šiluma, dujos — dideli pinigai, ir dabartinė Vyriausybė nori turėti juos savo kumštyje.„

R.Paksas: „Vilniaus, kuriame kyla kova dėl šilumos kainos, pavyzdžiu norime parodyti, kaip reikia ginti viešąjį interesą. Šiuo atveju komisija nustatė, jog Vilniui šilumos kaina turi būti padidinta 55 procentais, o mūsų skaičiavimu — tik 10 procentų, ir pagal tą pačią metodiką. Procesas eis iki teismų. Ir taip reikia daryti — ginti viešąjį interesą.“

V.Mazuronis: „Tokį patį žingsnį esame padarę ir dėl maisto produktų kainų kilimo. Užregistravome nutarimo projektą, kuriame numatomas maksimalus antkainis prekiautojams. Didmenininkams — 15 procentų, mažmenininkams — 20 procentų.

Šiandien prekybininkai yra paėmę visą valstybę į rankas, gauna didžiulius pelnus. O perdirbėjai jau bankrutuoja, stumiami į dugną žemdirbiai. Sudėliokime tam tikras taisykles, ir kainų reikalai bus visai kitokie.„

— Bet kišatės į laisvą rinką, siūlote valstybinį reguliavimą?

Rolandas Paksas: „Sutikčiau, kad nereikia kištis, jeigu veiktų Konkurencijos tarnyba. Jeigu ji dirbtų, nebūtų kartelinių susitarimų, tada nereikėtų ir tokių siūlymų.“

V. Mazuronis:„Ar šiandien pas mus yra laisva maisto prekių rinka? Kaip visos degalinės vienodas kainas rodo, taip ir prekybos tinklai — lygiai toks pat monopolis. Negana, to jiems dar energetikos monopolį atiduoda.“

R.Paksas: „Reikia ieškoti variantų, kaip ieško, pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Nikolia Sarkozy dėl degalų akcizų. Bet kažkodėl sprendžiant Gruzijos klausimus, mes radome savyje jėgų blokuoti net Rusijos ir ES derybas. Sprendžiant mūsų valstybės piliečių klausimus, tokių galimybių nerandame.

Nuvažiuoja šalies vadovai į ES viršūnių susitikimą ir neišdrįsta nė žodžio pasakyti. Nors į Lietuvą atvažiavęs Europarlamento vicepirmininkas sako:„ Aš būsiu už Ignalinos AE bloko darbo pratęsimą.“

— Ar tikite, kad bus pastatyta nauja atominė elektrinė? Koks „LEO LT“ likimas?

R. Paksas: „Manau, iki parlamento rinkimų “LEO LT“ tik maksimaliai kuoliukus apie savo ribas užkals. Nauja valdžia tuos kuoliukus labai sunkiai traukys, o susidurs su ES reikalavimais, kuriuos reikės vykdyti. Pirmas — atskirti generatorių nuo skirstomųjų tinklų. Kitas — dėl sveikos konkurencijos pažeidimo, skelbiant laimėtoją be konkurso. Tad istorija tikrai nebaigta.

Jeigu mūsų tėvai sugebėjo atominę pastatyti, tai negi mes negalime jos išsaugoti ir taip pat pastatyti? Optimistiniais skaičiavimais 2017— 2020 metais Ignalinos atominės trečias reaktorius gali būti pastatytas. Jeigu iki to laiko jo neturėsime, prarasime ir infrastruktūrą, ir specialistus, ir galimybes. Iššūkių turime labai daug. Stiprus atominis žaidėjas nereikalingas niekam.

Nereikalingas rusams — jiems geriau varyti vamzdžiais čia dujas arba mazutą. Nereikalingas Europai, kuri norėtų, kad iš jos pirktume elektros energiją. Todėl sveikas geopolitinis lobizmas yra labai reikalingas, kad trečiąjį bloką vis tik pastatytume, ir kuo greičiau. Bet iki to laiko neturėtų užsidaryti antras blokas.„

— Europos Sąjunga lyg ir davė ženklą, kad su tuo sutiktų.

R. Paksas: „Kai ES išsukinėjo rankas Lietuvai dėl pirmojo ir antrojo blokų uždarymo, buvo visiškai kita situacija. Naftos barelis kainavo apie 30 dolerių, dabar — per 130 dolerių. Ekonomistai skaičiuoja, kad gali būti peržengta ir 200 dolerių už barelį riba. ES biurokratai mato, kad uždarinėdami elektros generatorių patys sodiname ant dugno vieną ES valstybę.“

— Liberalų sąjūdis rinko piliečių parašus referendumui surengti dėl IAE darbo pratęsimo, nesurinko, esame tam abejingi?

V. Mazuronis: „Neįmanoma surinkti 300 tūkstančių parašų — kiek išvažiavusių yra, kiek drebančiomis rankomis jau nė negali pasirašyti. Labai bijau, kad jeigu Seimas pats priims sprendimą dėl referendumo rengimo, jis gali baigtis nesėkme, nes turi būti surinkta 50 procentų plius vienas visų rinkėjų balsas. Į rinkimus dabar ateina tik 40 procentų rinkėjų. Šiandien gali daryti referendumą tam, jei nori ko nors nepasiekti.“

— Sakote, ant dugno sėsime po devynių mėnesių, naujai Vyriausybei teks košę srėbti. Žmonės gali ir į gatves išeiti. Ar Lietuvoje dar įmanomos revoliucijos?

R. Paksas: „Suvokiu, jog partijai, kuri taps valdančiąja reikės prisiimti atsakomybę. Matau ne vieną politiką, kuris jau galvoja, kaip čia nepapulti į tą verpetą. Bet tai vertybių klausimas: ar tu patrauki petį ir nori atsėdėti apkasuose, ar tą petį pakiši ir eini į priekį. Žmonėms reikia sugrąžinti tikėjimą, kad jie yra valstybės šeimininkai.

Per 18 metų valdžia padarė viską, kad viltis būtų sužlugdyta. Sunku pasakyti, ar įmanomos revoliucijos. Sąjūdis kilo, kai buvo išorinė grėsmė. Dabar grėsmė vidinė — tautos sunykimo. Bet ji nėra taip aiškiai išreikšta.

Galų gale yra trys etapai: valstybė sukuriama, valstybė stiprinama ir stiprinama jos kultūra. Jeigu bent vieno etapo nėra, tai nėra ir valstybės. O kaip mes šiandien ją stipriname? Manau, jeigu nieko nekeisime, savo kultūros po 50 metų nebeturėsime. Kalbėsime angliškai ar kinietiškai.„

Citata

Mes stačia kakta kalsimės į asfaltą kitą pavasarį. Laukia stipri krizė.

SVEČIAI: Prie apvalaus diskusijų stalo redakcijoje — partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai ir vadovai: Antanas Ručys, Valentinas Mazuronis, Daiva Matonienė, partijos pirmininkas Rolandas Paksas, Vidmantas Japertas.

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.