
Naujausios
Vilius Aleliūnas – orientacininkas, savanoris ir redaktorius viename
Prieš kelias dienas iš Kolumbijoje (Pietų Amerika) vykusių pasaulio žaidynių bronzos medalį parsivežė orientacininkas Vilius ALELIŪNAS. 25-erių vaikinas dar nesulaukė Prezidentės sveikinimo ar kvietimo į Prezidentūrą, nors jo pasiekimas – trečia vieta pasaulyje. Vienas stipriausių šalies orientacininkų tik keliomis šimtosiomis sekundės buvo nuo sidabro.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Į Šiaulius atvedė meilė
Jau ketveri metai V. Aleliūnas gyvena Šiauliuose. Gimęs Panevėžyje ten baigė ir Juozo Balčikonio gimnaziją. „Orientavimosi sportu užsiiminėti pradėjau nuo 2000 metų. Pirmasis ir ligšiolinis treneris Algirdas Šalkauskas įkvėpė meilę šiam sportui“, – mena Vilius.
Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete penkerius metus studijavo vadybą ir verslo administravimą. „Universitetą baigiau metais vėliau nei turėjau, nes dėl Europos orientavimosi sporto čempionato Bulgarijoje negalėjau nuvykti į baigiamąjį egzaminą“, – sako sportininkas.
Vilius dirba jo pagrindiniu rėmėju tapusioje UAB „Igtisa“.
„Dauguma klausia, kas mane atvedė į Šiaulius? Atvedė darbas ir meilė. Jei nebūčiau turėjęs draugės, kuri gyveno ir mokėsi Šiauliuose, čia nebūčiau atvykęs“, – pasakoja Vilius.
Nuo 2009 metų V. Aleliūnas dar yra vyriausiasis žurnalo „Orientavimosi sportas“ redaktorius.
Daugkartinis čempionas
2000-aisiais startavęs orientavimosi sporte, jau po trejų metų Vilius pateko į jaunučių rinktinę ir atstovavo Lietuvai Baltijos šalių varžybose. Su jaunučių rinktine sportininkas dalyvavo Europos jaunių ir pasaulio jaunimo čempionatuose Lietuvoje bei Australijoje. Nuo 2008-ųjų ir iki šiol yra Lietuvos suaugusiųjų rinktinės narys. „Nuo tų metų nepraleidau nė vieno Europos bei pasaulio čempionato“, – šypsosi Vilius.
– Orientavimosi varžybose galima bėgti, važiuoti dviračiu ir čiuožti slidėmis. Neapsiriboji bėgimu?
– Esu dalyvavęs varžybose ir bėgte, ir slidėmis, ir dviračiu. Orientavimosi varžybose bėgte yra trumpa trasa, vidutinė, ilga, naktinė, labai ilga. Visose šiose disciplinose esu Lietuvos čempionas.
2011-aisiais dalyvavau didžiausiose orientavimosi varžybose pasaulyje Jukoloje (Suomija). Kartu su „Igtisos“ komanda naktį 7 etapų estafetėje buvome 21 iš 1500 komandų.
Orientavimosi varžybose su dviračiu važiuoju tik dėl įdomumo. Su slidėmis – dalyvauju profesionaliai, du kartus tapau Lietuvos čempionu.
Jėgas tikrinu ir rogainingo varžybose. Tris kartus tapau šių varžybų nugalėtoju.
Rogainingas – varžybos, kada per tam tikrą laiką turi surasti kuo daugiau kontrolinių punktų (KP). Kasmet jos vyksta Šiauliuose, Kurtuvėnų regioniniame parke. Per 6 valandas reikia surinkti, kuo daugiau KP. Per tokias varžybas nubėgame apie 60 kilometrų. Gali arba bėgti, arba važiuoti dviračiu.
Tikisi Prezidentės kvietimo
– Papasakok apie pasaulio žaidynes Kolumbijoje. Iškovotas bronzos medalis – pirmasis tokio lygio apdovanojimas Lietuvos orientavimosi sporto istorijoje asmeninėse varžybose.
– Pasaulio žaidynės Kolumbijoje (Pietų Amerika) – neolimpinių sporto šakų olimpiada. Šios varžybos vyksta tik kas ketverius metus.
Mano svajonė buvo patekti į žaidynes Kolumbijoje. Vidutinę 6,3 kilometrų trasą su 33 kontroliniais punktais nubėgau per 35 minutes 42,5 sekundės ir tik keliomis šimtosiomis sekundės dalimis atsilikau nuo antrą vietą iškovojusio šveicaro Danielio Hubmanno, kuris trasą įveikė per 35 minutes 42,1 sekundės.
Aplenkiau 37 varžovus. Visi jie – stiprūs orientacininkai, nes į varžybas Kolumbijoje galėjo patekti tik dvejus metus iš eilės aukščiausius rezultatus demonstravę orientacininkai. Daugiausiai du – iš vienos šalies. Pavyzdžiui, iš Lenkijos nebuvo nė vieno.
– Sulaukei Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimo, ar kvietimo į Prezidentūrą?
– Nors Prezidentė sveikina visus lietuvius pasaulio varžybose užėmusius aukštas vietas, tačiau kol kas manęs nekvietė. Tikiuosi, kad pakvies.
– Kelionė į Kolumbiją kainuoja brangiai. Kas padengia varžybų išlaidas?
– Pasaulio žaidynes finansavo Lietuvos orientavimosi sporto federacija.
Dažniausiai į varžybas vykstame savo bei rėmėjų lėšomis. Tam, kad žiemos metu tinkamai pasiruoščiau varžyboms, man reikalingos stovyklos šiltuose kraštuose, aukštikalnėse. Tačiau mano sporto šaka yra neolimpinė, todėl finansavimas labai menkas, rėmėjų surasti labai sunku.
Ruošiasi kariškių varžyboms
– Kokioms artimiausioms varžyboms ruošiesi?
– Kadangi esu ir krašto apsaugos savanoris, nuolat dalyvauju pasaulio kariškių čempionatuose: 2007 metais Kroatijoje, 2008-iaisiais – Lietuvoje, 2009 metais – Estijoje, 2010-iaisiais – Norvegijoje. 2011 metais Brazilijoje vykusiose pasaulio kariškių žaidynėse iškovojau bronzos apdovanojimą. Dabar ruošiuosi pasaulio kariškių čempionatui Švedijoje. Tikiuosi, kad pavyks pasiekti aukštų rezultatų.
– Esi savanoris, sportuoji, dirbi visą darbo dieną. Ar kiti orientacininkai taip pat yra tokie užsiėmę?
– 99 procentai pasaulio čempionatuose dalyvaujančių orientacininkų yra profesionalūs sportininkai, kurie iš to gyvena – tik sportuoja ir ilsisi.
Aš dirbu. Žinoma, kai reikia išvažiuoti į varžybas ar stovyklas man yra sudaromos puikios sąlygos, tačiau norint pasiekti dar aukštesnių rezultatų, reikėtų tapti profesionaliu sportininku.
Kasdien nubėgu nuo 12 iki 30 km, o pasirengimo varžyboms laikotarpiu bėgu dukart per dieną.
Apie orientavimosi sportą
Orientavimosi sportas – sporto šaka, kurioje sportininkai naudodamiesi žemėlapiu ir kompasu turi kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus (KP).
Orientavimosi sportas atsirado 1897 metais Norvegijoje.
Pastaruoju metu padaugėjo varžybų urbanizuotose vietovėse: miestų centruose, istoriniuose senamiesčiuose, parkuose, tam, kad kuo daugiau žmonių galėtų matyti šį sportą ir jis būtų dinamiškas.
Elitinis sportininkas turi būti pasirengęs ir fiziškai, ir psichologiškai. Bet šis sportas yra prieinamas kiekvienam: galima su žemėlapiu vaikščioti ir po mišką, pavyzdžiui, Bubiuose (Šaiulių raj.,) įrengta stacionari trasa. Daugiau trasų galima rasti www.omaps.lt, – atsispausdini žemėlapį ir ieškoti kontrolinių punktų.
Orientavimosi sporto simbolis – baltai oranžinė prizmė – ryški ir gerai matoma miške.
Išskiriamos tokios orientavimosi rūšys: bėgte (OS), slidėmis (OSS), kalnų dviračiais (OSKD), takais (Trail-O) – pritaikyta ir neįgaliesiems; radiopelengacija ("lapių medžioklė"), kanojomis, automobiliais, rogainingas ir kt.
Išskiriamos tokios varžybų rūšys: orientavimasis nurodyta kryptimi, orientavimasis pasirinktina tvarka orientavimasis žymėta trasa.
Dar varžybos skirstomos ir pagal tokius kriterijus: įveikiamą nuotolį (trumpa (sprintas), vidutinė, ilga (klasikinė), labai ilga (maratonas)), paros laiką (dieninės, naktinės), įskaitą (asmeninės varžybos, estafetės, komandinės varžybos), starto organizavimą (bendras, atskiras, pagal atsilikimų sumą (handikapas)) ir kita.
Asmeninės nuotr.
PLANAI: Vilius dabar ruošiasi pasaulio kariškių čempionatui Švedijoje.
BRONZA: Pasaulio žaidynėse Kolumbijoje orientacininkas Vilius Aleliūnas pelnė istorinį bronzos medalį.
KOLUMBIJA: Pietų Amerikoje vykusios žaidynės prikaustė ir vietinių vaikų dėmesį. Tiltu bėga Vilius Aleliūnas.