Turnyras dėl Ch. Frenkelio taurės vyksta Šiaulių olimpinio sporto 100-mečio išvakarėse

Organizatorių nuotr.
Pernai Ch. Frenkelio taurės laimėtojais tapo „Šiaulių futbolo akademijos bendruomenės“ komanda.
Rugsėjo 10 d., Šiaulių dienų savaitgalio sekmadienį, miesto centriniame stadione vyks tradicinis futbolo turnyras praeityje žinomo pramonininko Chaimo Frenkelio taurei laimėti.

Simbolių kalba

Pristatydami šį jau trečią kartą rengiamą turnyrą, organizatoriai – Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis ir Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidentas Gintautas Mirauskas– įžvelgė praeities ir dabarties simbolių.

Tradiciškai turnyre gan gausiai dalyvauja miesto įmonių ekipos, gi odų ir avalynės pramonės verslą itin sėkmingai ne vieną XX a. dešimtmetį plėtojusiems Chaimui Frenkeliui ir jo sūnui Jokūbui nebuvo svetimos kultūros bei sporto rėmimo idėjos. Taip, žydų „Makabi“ sporto draugijoje buvo ne tik ugdomi įvairių sporto šakų atstovai, o futbolininkai žaidė ir elitinėje Lietuvos futbolo lygoje, bet vykdavo švietėjiška veikla, paskaitos, dramos būrelio, orkestro repeticijos, rūpintasi sporto bazių reikalais.

Mieste veikė ir daugiau žydų sporto klubų (ŽAK, „Olimpija“), kurių steigėjais būdavo verslininkai.Turtingų verslininkų lėšomis įrengta „Makabi“ aikštė buvo pagrindinė Šiaulių sporto bazė, kurioje įvyko ir abejos istorinės šiauliečių rungtynės su Vidurio Europos futbolo klubais: 1930 ir 1937 metais atitinkamai su Vienos „Hakoah“ (Austrija) bei Budapešto „Kispest“ (Vengrija).

Tarpukariu Jokūbas Frenkelis, pagerbtas apdovanojimu „Už paramą Lietuvos kariuomenei“, skyrė Darbininkų ir tarnautojų sporto sąjungai 2 ha žemės sklypą prie savo gamyklos sporto aikštėms (futbolo, teniso, krepšinio) įrengti bei apsiėmė padengti dalį išlaidų. Fabriko dirbantieji, susibūrę į sporto klubą „Batas“, dalyvaudavo miesto varžybose.

Rungtyniaus 12 komandų

Šiemetiniame turnyre dalyvaus 12 komandų: Futbolo akademija „Šiauliai“ – vaikų tėvai, Šiaulių miesto savivaldybė, „Sovli“, „Makabi–Šiaulių metalo grupė“, „Plieno fortas“, „Roslitauto„–Klinika Baltija, „Girteka“, „Bodesa“, ROL Lithuania, RV transportas, „Transriva“ ir Futbolo akademija „Šiauliai“ – aistruoliai.

Pernai vykusio turnyro laureate tarp aštuonių ekipų tapo „Šiaulių futbolo akademijos bendruomenės“ komanda. 2021 metais debiutiniame turnyre žaidė keturios komandos, o nugalėjo „Šiaulių futbolo grandai“.

Žinia apie Šiaulius Lietuvai bei pasauliui

Prie turnyro organizavimo prisidedančios Šiaulių miesto savivaldybės Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas minėjo, jog varžybos vyksta Šiaulių olimpinio sporto 100-mečio išvakarėse. Ši jubiliejinė data skaičiuojama nuo 1924 metų, kai Lietuvos atstovai, tarp kurių buvo šiauliečiai dviratininkai IsakasAnolikas ir Juozas Vilpišauskas, debiutavo vasaros olimpinėse žaidynėse Paryžiuje (Prancūzija).

Dar po ketverių metų, 1928-aisiais, prie antrą kartą olimpiadoje rungtyniavusio I. Anoliko prisijungė ir žinomiausias tarpukario olimpietis – Šiauliuose gimęs ir čia savo sportinę karjerą pradėjęs legendinis boksininkas Juozas Vinča. Olimpinių sąskambių būta ir dar vieno žinomo Šiaulių berniukų gimnaziją baigusio makabiečio, tarpukario lengvosios atletikos čempiono bei rekordininko Mykolo Preiso, sportinėje karjeroje: jis yra laikomas vienu iš sporto medicinos respublikoje pradininkų.

Tad panašiai, kaip ir prieš porą metų, kai Šiauliuose nuvilnijo organizuoto sporto judėjimo mieste šimtmetis (1921–2021), kurio pradžią žymėjo „Makabi“ sporto klubo veikla, dabar irgi yra galimybių plačiai pasiųsti žinutę apie Šiaulius.

Pasak S. Kerbelio, išsprendus formalius dalykus, olimpinio šimtmečio proga galima būtų išleisti pašto ženklą su Šiaulių olimpiečių portretais. Panašų į 2021 metais pasirodžiusį ir iškart sukėlusį didžiulį ažiotažą ne tik tarp Lietuvos, bet ir viso pasaulio kolekcininkų, pašto ženklą.

Gražiu ir tokiu pat prasmingu akcentu mieste taptų ir naujoms gatvėms suteikti olimpiečių vardai. Juolab kad pradžia yra padaryta, viena gatvių jau pavadinta Juozo Vinčos vardu.