Stipruolis nusitaikė į Tokijo parolimpines žaidynes

Stipruolis nusitaikė į Tokijo parolimpines žaidynes

Stip­ruo­lis nu­si­tai­kė į To­ki­jo pa­ro­lim­pi­nes žai­dy­nes

Egi­di­jaus Val­čiu­ko var­das gar­siai skam­ba jė­gos tri­ko­vės var­žy­bo­se, kuriose 19-me­tis spor­ti­nin­kas že­ria­si ne tik me­da­lius, bet ir pa­sau­lio re­kor­dus, ta­čiau di­džiau­sia 133 cen­ti­met­rų ūgio stip­ruo­lio sva­jo­nė – 2020 me­tų To­ki­jo pa­ro­lim­pi­nės žai­dy­nės, ku­rio­se E. Val­čiu­kas no­rė­tų su­spin­dė­ti sun­kio­sios at­le­ti­kos var­žy­bo­se.

Štan­gos stū­mi­me iki eli­ti­nio ly­gio M. Val­čiu­kui dar trūks­ta 40–45 ki­log­ra­mų, ta­čiau at­kak­lus že­mai­tis nea­be­jo­ja, kad jis šį at­stu­mą įveiks ir gins tris­pal­vės gar­bę Te­kan­čios Sau­lės ša­ly­je.

Kel­mės ra­jo­no Šau­kė­nų Vla­do Pūt­vio-Put­vins­kio gim­na­zi­jos dvy­lik­to­kui E. Val­čiu­kui da­bar – eg­za­mi­nų įkarš­tis. Prieš sa­vai­tę gar­siau­sias gim­na­zi­jos auk­lė­ti­nis dar spė­jo iš­trūk­ti į pa­sau­lio neį­ga­lių­jų sun­kio­sios at­le­ti­kos tau­rės var­žy­bas Veng­ri­jo­je, ten iš­ko­vo­jo auk­so me­da­lį jau­ni­mo gru­pė­je. Svo­rio ka­te­go­ri­jos iki 54 kg var­žy­bo­se E. Val­čiu­kas iš­stū­mė 115 kg sve­rian­čią štan­gą. Anot spor­ti­nin­ko, de­biu­tas to­kio ti­po var­žy­bo­se pa­vy­ko lyg iš na­tų.

„Čia pir­mą kar­tą su­si­dū­riau su šiek tiek ki­to­kio­mis tai­syk­lė­mis nei svei­kų­jų var­žy­bo­se. Ne­si­ti­kė­jau, kad čia tai­syk­lės to­kios griež­tos. Ban­dy­mai neįs­kai­to­mi, jei­gu spaus­da­mas štan­gą stab­te­li ar ją spau­di ne vi­siš­kai tie­siai. Pa­vyz­džiui, ma­no ban­dy­mas iš­spaus­ti 121 ki­log­ra­mo svo­rį neįs­kai­ty­tas, nes bu­vau su­sto­jęs, ta­čiau kaip pir­mam kar­tui re­zul­ta­tas tik­rai ge­ras“, – pa­sa­ko­jo E. Val­čiu­kas.

Re­zul­ta­tas ga­lė­jo nu­ste­bin­ti, nes ge­riau­sias lie­tu­vio pa­sie­ki­mas stu­miant štan­gą jė­gos tri­ko­vės var­žy­bo­se – 128,5 kg. Bū­tent ki­to­kios tai­syk­lės ne­lei­do jam iš­stum­ti di­des­nį svo­rį. E. Val­čiu­kui tai bu­vo pir­ma pa­žin­tis su pa­ro­lim­pi­niais stan­dar­tais. Pa­vyz­džiui, Rio de Ža­nei­ro pa­ro­lim­pi­nė­se žai­dy­nė­se grai­kui Di­mit­rio­sui Ba­koch­ris­to­sui, da­ly­vau­jan­čiam E. Val­čiu­ko svo­rio ka­te­go­ri­jo­je, bron­zą at­nešė 162 kg re­zul­ta­tas. E. Val­čiu­kas nea­be­jo­ja, kad To­ki­ju­je ga­lė­tų siek­ti pa­na­šaus re­zul­ta­to.

„Rei­kė­tų stum­ti 150-160 ki­log­ra­mų. Dar trūks­ta 40-45 ki­log­ra­mų, bet, kaip sa­ko­ma, kiek dar­bo įdė­si, tiek ir tu­rė­si. Tiks­las – rea­lus. Svar­biau­sia, rei­kia tu­rė­ti no­ro. Taip pat rei­kia dar ne­ma­žai dirb­ti. Svar­biau­sia, kad bū­čiau svei­kas, ne­pa­kenk­tų ko­kia trau­ma. Jei­gu vis­kas vyks pa­gal pla­ną, tu­rė­tų bū­ti ge­rai. Ti­kiuo­si, man pa­vyks. Tre­ji su pu­se me­tų – il­gas lai­kas, bet jau ei­nu link šio sa­vo tiks­lo“, – ryž­tą de­monst­ra­vo M. Val­čiu­kas.

Spor­ti­nin­kas ne­sle­pia, kad mi­si­jos „To­ki­jas 2020“ idė­ją jo gal­vo­je pa­sė­jo Lie­tu­vos pa­ro­lim­pi­nio ko­mi­te­to pre­zi­den­tas Min­dau­gas Bi­lius, ku­rį E. Val­čiu­kas pa­žįs­ta as­me­niš­kai.

„Min­dau­gas suor­ga­ni­zuo­ja rė­mi­mą, daug pa­de­da. Esa­me iš vie­no klu­bo. La­bai nu­džiu­gi­no jo iš­rin­ki­mas Pa­ro­lim­pi­nio ko­mi­te­to pre­zi­den­tu. Ten vi­sai pa­si­kei­tė po­žiū­ris. Min­dau­gas mo­ty­vuo­ja, sten­gia­si pa­dė­ti, jis vi­siems neį­ga­liems spor­ti­nin­kams no­ri tik ge­ro. Vis­kas ju­da ge­ra kryp­ti­mi“, – džiau­gė­si E. Val­čiu­kas.

Anot E. Val­čiu­ko, neį­ga­lių­jų spor­tas Lie­tu­vo­je tu­ri di­de­lį po­ten­cia­lą. Esą daug ne­ga­lią tu­rin­čių žmo­nių ga­lė­tų siek­ti  spor­to aukš­tu­mų, jei­gu pa­si­keis­tų ša­lies val­džios po­žiū­ris. Jis ne­sup­ran­ta, ko­dėl nau­jo­jo Spor­to įsta­ty­mo pro­jek­te skir­tin­gai trak­tuo­ja­mi neį­ga­lie­ji ir svei­kie­ji spor­ti­nin­kai, ko­dėl ski­riant vals­ty­bi­nes ren­tas nu­ver­ti­na­mi neį­ga­lių­jų pa­sie­ki­mai.

„Vi­si žmo­nės yra ly­gūs, to­dėl po ly­giai tu­ri gau­ti ir olim­pie­čiai, ir pa­ro­lim­pie­čiai. Rei­kia daug dar­bo ir svei­ka­tos įdė­ti, lai­ko paau­ko­ti, nes kon­ku­ren­ci­ja yra vi­sur. Gal val­džia ma­no ki­taip. Aš neį­si­vaiz­duo­ju, ką jie gal­vo­ja“, – ste­bė­jo­si E. Val­čiu­kas.

Žai­dy­nės E. Val­čiu­ko sva­jo­nė bu­vo nuo 12-13 me­tų, kai jis tik pra­dė­jo spor­tuo­ti tre­ni­ruo­ja­mas sun­ku­mų kil­no­ji­mo spe­cia­lis­to An­ta­no Gri­ciaus. Iš pra­džių E. Val­čiu­kas kil­no­jo svars­čius, bet su­pra­to, kad tik­ra­sis jo pa­šau­ki­mas yra jė­gos tri­ko­vė, ku­rio­je at­ra­do sa­ve. Paaug­lys iš­ban­dė ir žo­lės rie­du­lį, ta­čiau pui­kūs re­zul­ta­tai jė­gos tri­ko­vė­je grei­tai pa­dė­jo ap­si­spręs­ti ir ne­si­blaš­ky­ti.

„Da­bar pa­sau­lio ir Eu­ro­pos čem­pio­na­tuo­se esu pa­ge­ri­nęs 64 re­kor­dus“, – įro­dy­mą, kad ei­na tei­sin­gu ke­liu, pa­tei­kė E. Val­čiu­kas.

E. Val­čiu­kas nea­be­jo­ja, kad pa­grin­dus bū­si­miems re­kor­dams pa­dė­jo lie­da­mas pra­kai­tą tė­vų ūky­je. Apie 15 hek­ta­rų že­mės tu­rin­čiai Val­čiu­kų šei­mai dar­bo ne­trūks­ta.

„Tik­rai taip. Daug dir­bu ūky­je. Trak­to­rių vai­ruo­ju, sė­jam grū­dus, kul­ti­vuo­jam, žo­lę pjau­nam, vis­ką da­rom. Gy­vu­lių lai­kom. Kaip ir dau­ge­lis ūki­nin­kų. Dar­bo tik­rai ne­trūks­ta“, – pa­sa­ko­jo E. Val­čiu­kas.

Jė­gos spor­to šakoje ver­tę įro­di­nė­jan­tis E. Val­čiu­kas tu­ri am­bi­ci­jų ir leng­vo­jo­je at­le­ti­ko­je. Rugp­jū­čio 1-6 d. Švei­ca­ri­jo­je pir­mą kar­tą vyks pa­sau­lio jau­ni­mo neį­ga­lių­jų čem­pio­na­tas. Tre­ne­rio Dei­man­to Ju­sio pa­ta­ri­mų klau­san­tis E. Val­čiu­kas star­tuos dis­ko me­ti­mo ir ru­tu­lio stū­mi­mo sek­to­riuo­se.

Ru­de­nį E. Val­čiu­ko lauks nau­ji iš­šū­kiai moks­lo sri­ty­je. Gy­ve­ni­mą su spor­tu su­sie­ti no­rin­tis vai­ki­nas ke­ti­na Šiau­lių uni­ver­si­te­te stu­di­juo­ti Kū­no kul­tū­ros ir spor­to pe­da­go­gi­ką.

EL­TA, „Šiau­lių kraš­to“ inf.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Olim­pi­nės žai­dy­nės Egidijaus  Val­čiu­ko sva­jo­nė bu­vo nuo 12–13 me­tų.