Startavo 104-asis Lietuvos futbolo elitinės lygos čempionatas

FAŠ nuotr.
FA "Šiauliai" ekipa prieš pirmąsias naujojo čempionato rungtynes Marijampolėje.
Praėjusį savaitgalį prasidėjo Lietuvos vyrų futbolo TOP Sport A lygos čempionatas. Futbolo akademijos "Šiauliai" ekipa pirmąsias rungtynes žaidė Marijampolėje su vietos "Sūduva" – 0:0.

Rungtyniavo be kelių traumuotų žaidėjų

Marijampolėje šiauliečiams teko verstis be kelių traumuotų žaidėjų, tačiau šiandieninėje komandoje jau yra daugiau lygiaverčių futbolininkų. "Pritrūko aštrumo priekyje...Nepraleidom įvarčio. Atakoje – šiek tiek skurdoki. Nebuvom tokie, kokiais norėtume būti...", – rezultatą vertino FA "Šiauliai" vyr. treneris Mindaugas Čepas.

Šiauliečių sudėtis: G. Baliutavičius, R. Baravykas (76 min. J. Jefremov), D. Šimkus, S. Olberkis, S. Urbys (67 min. D. Dovydaitis), E. Vaitkūnas, J. Petravičius (86 min. D. Ikaunieks), A. Klimavičius, M. Dapkus, S. Paulius (67 min. M. Kuklys), D. Kazlauskas (67 min. Gabr. Micevičius).

Naujasis futbolo sezonas prasidėjo vasario pabaigoje Vilniuje vykusiomis rungtynėmis dėl Supertaurės, kuriose paskutiniojo čempionato nugalėtojas "Panevėžys" po baudinių serijos įveikė taurės laimėtoją – Vilniaus raj. "Transinvest".

Pasirengimo cikle sužaidė 7 rungtynes

Rengdamasi naujajam sezonui, kuriame be šalies čempionato FA "Šiauliai" dar dalyvaus ir Europos klubų turnyre, sužaidė septynias rungtynes. Pasiektos keturios pergalės, patirti du pralaimėjimai ir vienerios rungtynės baigėsi lygiosiomis.

Šiauliečiai 2:0 (Dovydaitis, Olberkis) įveikė Tauragės "Taurą", 4:0 (Klimavičius, Urbys, Gabr. Micevičius ir vieną įvartį varžovai įsimušė patys) laimėjo prieš Alytaus "Dainavą", taip pat pranoko dvi Latvijos ekipas: 2:0 (Ikaunieks, Klimavičius) Liepojos "Grobinas SC–LFS" ir 1:0 (Klimavičius) – Rygos "Metta".

Su Talino (Estija) "Nomme United" sužaista lygiosiomis 1:1 (Ikaunieks). Du kartus patirti pralaimėjimai, kai 2:3 (Klimavičius, Petravičius) nusileista Estijos Narvos "Trans" ir 0:2 – "Panevėžiui".

Evaldo ČERNIAUSKO / Tubuko/ nuotr.
Šiauliečių vyr. treneris Mindaugas Čepas.

Lietuviškos komandos vizija

Ir naujajame sezone komanda tęsia lietuviško klubo liniją, kai tiek ankstesnėse ekipose, tiek ir suburtoje dabar, yra tik keletas užsieniečių. Tokia yra ir miesto savivaldybės, ir komandos politika bei vizija: visų pirma, kad žaistų kuo daugiau čia užaugusių akademijos auklėtinių, po to – lietuviai iš kitur, ir tik į likusias pozicijas ieškoma legionierių. "Reiškia, kažką darome gerai", – apibendrintai apie praėjusį čempionato bronza "paskanintą" sezoną ir gan gausų šiauliečių atstovavimą nacionalinėms rinktinėms kalbėjo Šiaulių apskrities futbolo federacijos vadovas Gintautas Mirauskas.

Karjerą baigė Ernestas Pilypas, Danielius Romanovskis išvyko į Sakartvelą, Rokas Lekiatas žaidžia Rumunijoje. Po sezono išvykus ukrainiečiui Oleksijui Ščebetunui, jį pakeitė Latvijos nacionalinės rinktinės puolėjas Davis Ikaunieks. Nuomos pagrindais taip pat iš Latvijos atvyko Kristupas Keršys.

Tarp naujokų yra ne vienas žinomas Lietuvos futbolininkas. Vytas Gašpuitis į miesto ekipą sugrįžo iš Vietnamo, kiti persikėlė iš Lietuvos klubų: Donatas Kazlauskas (Vilniaus "Žalgiris"), Martynas Dapkus ("Kauno Žalgiris"), Nauris Petkevičius ir Augustinas Klimavičius (abu – Kauno raj. "Hegelmann").

Į gimtuosius Šiaulius sugrįžo ir rezultatyviausiai paskutiniajame čempionate tarp šiauliečių (14 įvarčių) žaidęs futbolininkas Eligijus Jankauskas. Komandoje liko ir jai atstovavęs ukrainietis – Jevgen Jefremov.

Eduardo BRIJŪNO archyvo nuotr.
Septynis kartus Lietuvos čempionu tapo legendinis "Elnias".

Elitinė lyga pradėjo antrąjį gyvavimo šimtmetį

Šalies vyrų futbolo elitinės lygos čempionatai vyksta nuo 1922 metų, o dabar startavusios pirmenybės – jau šimtas ketvirtos. Per visą organizavimo laikotarpį triskart (1940, 1941 ir 1944) čempionatai dėl okupacijų ir karo liko neužbaigti, o 1999 metais buvo du nugalėtojai – pavasario ir rudens. Daugiausiai čempionų titulų – 10 – yra iškovojęs Vilniaus "Žalgiris".

Pirmuosius (ir vienintelius tarpukariu) medalius Šiauliams pelnė LFLS (Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga) miesto skyriaus ekipa, 1925 metais finale lapkričio pabaigoje (prie minus 10!), 0:2 nusileidusi kauniečių "Kovui".

Dosniausias šiauliečiams buvo tarybinis laikotarpis, per kurį iškovota 10 čempionų titulų. 7 pergales (1948, 1949, 1953, 1957, 1958, 1960, 1961) šventė "Elnias". Du kartus (1969, 1977) nugalėjo "Statybininkas" ir kartą (1974) – "Tauras".

Atkurtos nepriklausomybės metais du titulus (1997, 1998) nuraškė "Kareda". Pastarosios 1999-aisiais iškovotą sidabrą po 24 metų pertraukos pernai papildė būtent FA "Šiauliai" ekipa, iškovojusi A lygos bronzą.

Daug kur specialistų pažymima, kad šiemet šiauliečiai jau nebėra, kaip anksčiau, tas "juodasis arkliukas" ir turi didesnių ambicijų.

Petro KAMINSKO archyvo nuotr.
Pirmuosius šiauliečių medalius 1925 m. iškovojo LFLS ekipa.