Sporto muziejus žada nustebinti lankytojus

Sporto muziejus žada nustebinti lankytojus

Sporto muziejus žada nustebinti lankytojus

Beveik prieš metus (2008 metų sausio 7 dieną) Šiauliuose duris atvėręs Sporto muziejus turi kuo pasigirti. Per metus jį aplankė per 2000 žmonių, surinkta ir pristatyta nemažais įvairių ir vertingų eksponatų.

Vaida MILIŪTĖ

vaida@skrastas.lt

Nuo nuotraukų — iki bilietų

Per metus tikslas buvo surinkti kuo daugiau eksponatų iš kurių būtų galima rengti parodas.

Pirmaisiais muziejaus gyvavimo mėnesiais buvo pristatytos vos kelios Šiaulių mieste kultivuojamos sporto šakos. Dabar muziejaus ekspozicija įvairesnė. Jį nuolat atnaujinama. Lankytojai gali apžiūrėti per 300 skirtingų eksponatų: nuotraukų, medalių, taurių, įvairaus inventoriaus.

Naujausi eksponatai — „Atžalyno“ sporto mokyklos dziudo ir sambo imtynių trenerio, daugkartinio Lietuvos čempiono, Europos čempionatų prizininko, Stanislovo Kulikausko iškovoti medaliai, nuotraukos, įvairūs ženkliukai, sporto meistro pažymėjimas. Pristatomas ir pernai S. Kulikausko iškovotas pasaulio dziudo imtynių meistrų čempionato aukso medalis. Šis medalis pirmasis Lietuvos dziudo sporto istorijoje.

Galima išvysti 1980 metais Maskvoje vykusių olimpinių žaidynių simbolikos, bilietų, maisto talonų. Visa tai išsaugojo „Atžalyno“ sporto mokyklos direktorius Juozas Kunkulis.

Ne vieną mėnesį Šiaulių arenos lankytojai galėjo apžiūrėti ir susipažinti su Šiaulių „Miražo“ sporto klubo, kuriam atstovauja daugkartinis Lietuvos žirginio sporto čempionas Benas Gutkauskas, laimėjimais, nuotraukomis.

Taip pat eksponuojama iš Busano (Pietų Korėja) parvežta 2012 metų pasaulio neolimpinių sporto žaidynių „Sportas visiems“ vėliava. Ją praėjusių metų rugsėjį į Šiaulius parvežė miesto meras Genadijus Mikšys.

Kiekvienas randa kažką įdomaus

Įvairaus amžiaus žmonės muziejuje atranda kažką įdomaus, naujo ir nematyto. Vyresni lankytojai labiau domisi Šiaulių sporto istorija. Vaikus domina tai, ko jie nėra matę: regbio, golbolo (aklųjų riedulio) sporto šakų kamuoliai, šachmatų laikrodis, senovinės bokso pirštinės, seni startukai.

Vaikai gali pačiupinėti skambantį golbolo kamuolį. Gali jį ridenti, kad išgirstų, kaip skamba. Taip pat parodomas vienas iš trijų golbolo kamuolyje esantis skambantis rutuliukas.

Domimasi ir plunksninukais (badmintonas). Sigita Vaitkaitytė, muziejininkė, pasakoja, kad plunksninukai atsirado Kinijoje. Į prisirpusią vyšnią būdavo prikaišoma plunksnų. Vėliau, kai vyšnia sudžiūdavo, gautą plunksninuką mušinėdavo medinėmis raketėmis.

Vaikams, pasak Sigitos, ši istorija įdomi. Jie patys nori pabandyti padaryti tokį plunksninuką. Klausia, ar įmanoma jį pasigaminti iš slyvų.

Vyresni šiauliečiai dažnai ieško pažįstamų žmonių. Muziejaus lankytojai, kurie mažiau domisi sportu, ilgiau sustoja prie turizmo sporto, auto-moto sporto šakų ekspozicijos.

Tikisi rengti temines parodas

Šiuo metu Sporto muziejaus archyve yra įvairių eksponatų: nuotraukų, gairelių, aprangos, sporto inventoriaus: neįgaliųjų sporto vežimėlį, tandemą (dvivietis aklųjų dviratis).

Šiais metais muziejaus darbuotai tikisi surengti kelias temines parodas, kuriose bus pristatyti dar nematyti muziejaus eksponatai.

Viena jų — Olimpinės aprangos. Tikimasi, kad susirinkusieji išvys ne tik 2008 metų Pekino olimpinių žaidynių dalyvių aprangas, bet ir ankstesnių Olimpinių žaidynių aprangas.

Sporto muziejui savo aprangą paskolino 1992 metų Barselonos olimpinėse žaidynėse dalyvavusi dviratininkė, šiuo metu Šiauliuose lengvosios atletikos trenere dirbanti Rita Razmaitė.

Muziejininkė Sigita Vaitkaitytė priduria, kad turima kitų žymių Šiaulių sportininkių, kaip Teresės Raponavičienės, Marijanos Obukienės, aprangos. Savo aprangas žadėjo paskolinti Česlovas Kundrotas, Kūno kultūros mokyklos direktorius Jonas Karbočius.

Atsiranda pasitikėjimas

Už sporto trofėjus, nuotraukas, diplomus ir kitus eksponatus, kuriuos gali išvysti Sporto muziejaus lankytojai, muziejaus darbuotojai dėkoja visiems sportininkams, organizacijoms, visuomenininkams bei entuziastams, kurie neliko abejingi Šiaulių sporto paveldui.

Sigita Vaitkaitytė sako, kad iš pradžių buvę sportininkai nenoriai skolino savo laimėjimus, su sportu susijusį inventorių. Jie bijo, kad visa tai nedingtų.

„Galime patikinti, kad visi eksponatai yra saugūs. Tikimės, kad pamažu nepasitikėjimas išnyks, — teigia S. Vaitkaitytė. — Žinoma, gaila, kad beveik niekas neišsaugojo buvusių garsių ir praeityje žinomų Šiaulių sporto klubų trofėjų, nuotraukų. Vienas jų — legendinis “Elnio“ futbolo klubas.“

Per metus Sporto muziejus pakeitė darbo laiko. Prisiderino prie arenos lankytojų. Muziejus dirba tuo metu, kai arenoje vyksta renginiai. Siekiama, kad kuo daugiau žmonių pažintų ar prisimintų Šiaulių sporto istoriją. Įėjimas į muziejų — nemokamas.

KAMUOLYS: Muziejininkė Sigita Vaitkaitytė lankytojams pristato kiekvieną muziejaus eksponatą. Labiausiai domimasi golbolo sporto šakos kamuoliu, kurį Sigita laiko rankoje.

EKSPONATAS: Eksponuojami XX amžiaus septinto dešimtmečio startukai.

PIRŠTINĖS: Vaikus domina bokso pirštinės, su kuriomis boksuodavosi ne profesionalūs boksininkai, o mėgėjai.

SALĖ: Per 80 kvadratinių metrų — tiek ploto užima Sporto muziejus.

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

Citata: „Įvairaus amžiaus žmonės Sporto muziejuje atranda kažką įdomaus, naujo ir nematyto.