
Naujausios
Sportas pakeitė požiūrį į gyvenimą
„Iš kur ištraukėte tokį Mauglį?“ Tokią reakciją šį spalį kultūrizmo varžybų „Vilniaus taurė“ teisėjams sukėlė šiauliečio 19-mečio Donato Kušleikos pasirodymas scenoje. Rudens sezone vaikinas iškovojo net keturias prizines vietas ir kartą liko tik per žingsnį nuo apdovanojimo. Grakštumo, proporcijų, mokėjimo pozuoti jaunam vaikinui galėtų pavydėti ne vienas patyręs sportininkas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pergalės – po metų atkaklaus darbo
Krepšinis, rankinis, karatė, bėgimas, rutulio stūmimas – Donatas mokykloje išbandė ne vieną sporto šaką, bet nė viena neužkabino taip kaip kultūrizmas.
Prieš 3,5 metų vaikinas užsuko į sporto salę norėdamas prieš vasarą numesti pilvuką. Pirmi metai prabėgo treniruojantis savarankiškai, darė tokius pratimus, kokius įsivaizdavo, kad reikia.
Antraisiais metais prasidėjo trenerio paieškos. Eidavo iš vieno klubo į kitą ieškodamas žmogaus, kuris padėtų pasiekti geresnių rezultatų, tačiau kartais susidarydavo įspūdis, kad pats žino daugiau už kai kuriuos trenerius. „Treneriai pasakydavo, ką reikia daryti, bet nepasakydavo, kam to reikia, kas iš to bus“, – sako Donatas.
Daugiau kaip prieš metus D. Kušleika į „Gylio“ klubą atėjo kartu su bičiuliu, kuris ruošėsi varžyboms. „Paprašiau, kad leistų eiti kartu, norėjau pažiūrėti, kaip viskas vyksta, ką žmonės daro ruošdamiesi varžyboms“, – prisimena Donatas.
Kartu su draugu sportavo mėnesį. Gerus vaikino kūno duomenis pirmoji pastebėjo trenerių Audronės ir Vidmanto Lukių dukra Ellietė, taip pat sportininkė, ir pasakė apie tai tėčiui. Treneris pasiūlė sudalyvauti varžybose.
„Tiesiog negalėjau atsisakyti tokios galimybės, tai buvo tarsi antras laiptelis“, – sako vaikinas.
Į pirmąsias varžybas Kaune D. Kušleika išvyko praeitų metų spalį. Dalyvavo vaikinų kategorijoje iki 18 metų. Tarp devynių dalyvių buvo penktas.
„Kukli pradžia, bet vieta man nebuvo labai svarbi. Turėjau svajonę atsistoti ant scenos ir tada buvau laimingiausias vaikinas pasaulyje“, – prisimena Donatas.
Kitą dieną šiaulietis dar dalyvavo varžybose Vilniuje, kur teko varžytis su vaikinais iki 23 metų. Tarp trijų varžovų buvo trečias.
„Visi, kurie atsistoja ant scenos, jau yra laimėtojai. Kiekvieną dieną nugalėti save, nueiti kelią iki varžybų nėra lengva“, – sako Donatas.
Ar ant scenos pirmą kartą nevirpėjo kojos?
Vaikinas sako, kad niekur ir niekada nesijautė toks laisvas ir pasitikintis savimi, kaip kultūrizmo varžybų scenoje.
Po pirmųjų varžybų buvo planas sudalyvauti šių metų pavasario sezone, tačiau Donatas buvo dvyliktokas, artėjo egzaminai, nusprendė varžybas atidėti rudeniui.
„Kiekvieną dieną sportavau taip, lyg rytoj būtų varžybos. Kitam tai būtų sunkus darbas, o man buvo malonumas“, – sako sportininkas.
Per vienerius metus vaikinas padarė milžinišką šuolį. Spalio viduryje vykusiose „Vilniaus taurės“ varžybose D. Kušleika tapo nugalėtoju ne tik vaikinų iki 23 metų kategorijoje, bet ir vyrų klasikinio kultūrizmo rungtyje, o absoliučioje kategorijoje buvo trečias.
Prieš savaitę Tauragėje vykusiose Lietuvos kultūrizmo taurės varžybose jaunimo iki 23 metų kategorijoje šiaulietis iškovojo antrąją vietą, nors surinko tiek pat taškų, kaip ir pirmosios vietos nugalėtojas.
Tą patį savaitgalį vykusioms „Riga Perl“ varžyboms Latvijoje Donatas ruošėsi ypač atsakingai, juto šiokį tokį kartėlį dėl antrosios vietos. Scenoje vaikinui teko kovoti ne tik su suaugusiais vyrais, bet ir su raumenų mėšlungiu, kuris neišvengiamas po intensyvaus ruošimosi. Visgi vaikinui pavyko atlikti beveik viską, ką buvo sumanęs ir iškovojo ketvirtąją vietą.
Keisti gyvenimą sunku pirmą dieną
Donatas sako, kad kultūrizmas – ne tik sportas. Tai ir mitybos režimas, ir gyvenimo būdas.
Vaikinas džiaugiasi, kad įtraukti į kitokį gyvenimo būdą bent iš dalies pavyko ir mamą. Nors moteris ir nepradėjo sportuoti, tačiau sūnui pakeitus mitybos įpročius, nusprendė kitaip maitintis ir atsikratė net 30 kilogramų.
D. Kušleika sako, kad nuo netinkamos mitybos mes pasidarome vangūs, suirzę, apsunkę, „neperlipantys per savo pilvą“.
Pakeisti mitybos įpročius nėra labai sudėtinga. Galima valgyti viską, tereikia žinoti kiek. Formulių, kaip susiskaičiuoti dienai reikalingą kalorijų skaičių pagal amžių, lytį, kūno sudėjimą ir fizinį aktyvumą, galima rasti internete. Patarimo galima paklausti ir trenerio, jeigu lankotės sporto klube.
„Sunku bus pirmą dieną, antrą – lengviau, trečią – dar lengviau, o kai įprasite ir dar suvoksite, kokius privalumus iš to gaunate, net negalvosite, kad laikotės kažkokio režimo. Svarbu yra pradėti“, – sako vaikinas.
Svarbiausias pirkinys, susiruošus keisti mitybos įpročius, – virtuvinės svarstyklės.
Donatas kiekvieną dieną apgalvoja, ką valgys, išsiverda, pasiruošia maistą ir padalija jį į šešias dalis. Tiek kartų per dieną valgo. Tačiau nesportuojantiems žmonėms į tiek dalių dalinti maistą nebūtina, užtenka 4–5. Jeigu dienos normą dalinsite tik į tris dalis, viena porcija bus nemaža ir nuo jos apsunks skrandis.
Kai nesiruošia varžyboms, Donatas pasilepina ir saldumynais, ir „nesveiku“ maistu.
„Truputis nesveikų produktų yra sveika psichologiškai, nes padeda nepalūžti, nejausti įtampos“, – sako vaikinas.
Artimiausia ateitis – Anglijoje
Mokykloje Donatas, kaip ir dauguma jo bendraamžių, labai mėgo leisti laiką prie kompiuterio. Dar ir dabar tai vienas iš jo pomėgių. Iki pat dvyliktos klasės galvojo tik apie programuotojo specialybę.
Besimokydamas paskutinėje klasėje nusiuntė pažymių vidurkius į vieną Danijos aukštąją mokyklą, kurioje planavo studijuoti. Viliojo tai, kad mokslas nemokamas, o dar ir stipendiją gautų, mamai nereikėtų išlaikyti.
Tačiau, kai iš Danijos atkeliavo teigiamas atsakymas, vaikinas persigalvojo. Nepažįstama šalis, nauja kalba... Gal geriau Anglija, kurioje prabėgo ne viena vasara svečiuojantis pas senelius? Į nusižiūrėtą aukštąją mokyklą jau buvo pasibaigęs stojimas, bet vaikinas pasiprašė, kad jam leistų atsiųsti savo dokumentus. Leido ir netgi priėmė. Tačiau ir vėl Donatą apniko abejonės: „Ar tikrai aš noriu būti programuotoju? Ar tikrai noriu dienų dienas leisti prie kompiuterio?“
Tuo metu jau mėnesį buvo pradirbęs treneriu „Gylio“ klube, turėjo trenerio licenciją.
„Sportas pakeitė mano požiūrį į gyvenimą. Viską pradėjau daryti efektyviau, protingiau. Man patinka bendrauti su žmonėmis, patinka jiems padėti“, – sako Donatas.
Bet minties išvykti į užsienį vaikinas neatsisakė. Netrukus išvyksta pas senelius į Londoną. Nori susitaupyti pinigų studijoms. „Kai pats užsidirbi, tada ir studijas kitaip vertini“, – įsitikinęs Donatas.
Londone šiaulietis planuoja dirbti treneriu ir toliau siekti sportinės karjeros. Toje šalyje mato didesnes galimybes.
„Neplanuoju daug metų į priekį, bet artimiausius dvejus metus save matau Londone. Noriu investuoti į save, kad dar daugiau pasiekčiau“, – sako Donatas.
Vaikino įsitikinimu, kai esi laimingas dirbdamas mėgstamą darbą, tada ir sėkmė aplanko.
Asmeninė nuotr.
Sporto salėje ruošdamasis varžyboms Donatas Kušleika praleidžia šešias dienas per savaitę.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
19-metis kultūrizmo atstovas Donatas Kušleika, svajojęs apie programuotojo specialybę, ją iškeitė į trenerio darbą.
VSFOTO.LT nuotr.
Pasiekti įspūdingų rezultatų Donatui Kušleikai pavyko maždaug per pusantrų metų. Iš pilnėti linkusio vaikino šiaulietis virto atletišku „maugliu“.
Varžybų organizatorių nuotr.
Sostinėje spalio 16 dieną vykusiose kultūrizmo varžybose „Vilniaus taurė“ Donatas Kušleika (pirmas iš dešinės) išbandė jėgas vyrų klasikinio kultūrizmo rungtyje ir tapo nugalėtoju.