
Naujausios
Šoudauno čempionas treniruoja ir konkurentus
Triskart Lietuvos aklųjų stalo teniso (šoudauno) čempionas ir šio sporto pradininkas Šiauliuose Paulius KALVELIS ne tik pats žaidžia, bet šio žaidimo moko ir kitus. Kol kas be atlygio, nes šoudaunas Lietuvoje dar nėra oficiali sporto šaka.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Pranoko savo lūkesčius
Savaitgalį Natolne (Suomija) atvirose Suomijos neįgaliųjų žaidynėse „Pajulahti-2014“ šoudauno rungtyje iš 26 dalyvių P. Kalvelis užėmė 5 vietą.
Sportininkas pripažįsta nustebinęs pats save. „Per daug nesitreniravau, o po šeimos šoudaunas man yra antroje vietoje. Todėl tikėjausi patekti į dvyliktuką“, – šypsojosi savo lūkesčius pranokęs P. Kalvelis.
Dabar jo laukia balandžio mėnesį vyksiantis Lietuvos šoudauno čempionatas, kuriame kelia rimtą užduotį – ketvirtą kartą apginti šalies čempiono vardą. Į Lietuvos čempionatą bus atrinkta tik 16 geriausių šalies šoudauno žaidėjų.
Gegužės pradžioje šiauliečio laukia tarptautinis šoudauno turnyras Milane (Italija). Tai – pats stipriausias ir rimčiausias šoudauno turnyras pasaulyje, į kurį susirenka apie 50 vyrų ir 40 moterų. Į šį turnyrą suvažiuoja geriausi šoudauno žaidėjai iš viso pasaulio.
„Jei viskas klostysis gerai, tada vasarą dalyvausiu Olandijoje vyksiančiame Europos šoudauno čempionate“, – sakė P. Kalvelis.
2012 metais Europos čempionate Italijoje P. Kalvelis buvo aštuntas.
Šoudauno pradininkas Šiauliuose
Šoudaunas atsirado po Antrojo pasaulinio karo kaip viena iš reabilitacijos priemonių kare regėjimo netekusiems kariams ir išpopuliarėjo Amerikoje bei Skandinavijos šalyse. Juo P. Kalvelis susidomėjo ir žaisti pradėjo 2008 metais.
Šiaulių silpnaregių ir aklųjų sporto klube „Perkūnas“ aklųjų riedulio (golbolo) ir šaškių treneriu dirbantis P. Kalvelis pradėjo mokyti ir šoudauno subtilybių.
„Šoudaunas nuo įprasto stalo teniso skiriasi tuo, kad žaidėjai dėvi apsauginius akinius ir rankų apsaugas. Teniso kamuoliukas yra plastikinis, 6 centimetrų skersmens, jo viduje – geležiniai rutuliukai, pagal kurių skleidžiamą garsą tenisininkas nustato, kur kamuoliukas yra. Raketės taip pat neįprastos – stačiakampės, ne ilgesnės nei 30 centimetrų, iš kurių 10 centimetrų užima raketės kotas“, – pasakojo P. Kalvelis.
Šoudauno kamuoliukus šiauliečiai siunčiasi iš Kanados, nes Lietuvos parduotuvėse jų nėra. P. Kalvelis sako, kad šis sportas nėra brangus ir lengvai prieinamas regėjimo negalią turintiems žmonėms.
Dabar „Perkūne“ šoudauną žaidžia apie 10 šiauliečių: vyrai ir moterys. Šoudauno mėgėjai yra įsigiję tris stalus, tiek pakanka, kad galėtų organizuoti miesto čempionatą.
Tobulėti reikia konkurentų
„Trenerio neturiu, pats sau esu treneris“, – sakė P. Kalvelis. Sportininkas treniruoja ir ugdo ne tik naujus šoudauno mėgėjus, bet ir savo varžovus. Vienas jų – šiaulietis Denas Damskis, pernai Lietuvos čempionate iškovojęs trečiąją vietą.
„Nebijau jokios konkurencijos. Kaip aš pats tobulėsiu, jei neturėsiu rimtų varžovų?“ – klausė treneris, pabrėždamas, kad geriausi šoudauno sportininkai yra šiauliečiai.
Pasak P. Kalvelio, žaisti šoudauną yra sunkiau nei stalo tenisą, tačiau jei turi bent vidutinę klausą, reakciją ir motorinius gebėjimus, tikrai gali išmėginti šį sportą.
„Reikia ir fizinio pasirengimo, ištvermės, nes tenka žaisti 7 mačus iš eilės, o vienas trunka pusę valandos“, – teigė P. Kalvelis.
Laukia patvirtinimo
Nors Lietuvos šoudauno čempionatas rengiamas nebe pirmą kartą, tačiau Kūno kultūros ir sporto departamentas aklųjų stalo teniso dar neįtraukė į kvalifikuotų sporto šakų sąrašą, todėl šoudauno šiauliečius P. Kalvelis moko nemokamai.
Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro „Sportas visiems“ skyriaus vedėjas Deimantas Jusys paaiškina: „Kūno kultūros ir sporto departamentas tingi pajudinti pirštus – kaip nuo 1993 metų patvirtino nuostatus su įprastomis sporto šakomis, taip nieko ir nekeitė“. Mat tokių „neegzistuojančių“ sporto šakų yra ir daugiau, ir ne tik neįgaliųjų sporte. Paribyje – ir parolimpine sporto šaka pripažinta bočia.
Jau treji metai, kaip Lietuvos parolimpinis komitetas ir pavieniai sportininkai prašymais beldžiasi į valdininkų duris.
Maskvoje suregtoje Aklųjų sporto federacijos asamblėjoje nuspręsta 2020 metų parolimpinėse žaidynėse šoudauną įtraukti į parodomąją programą, o 2024 metais – šoudauną pripažinti ir parolimpine sporto šaka.
Jono TAMULIO nuotr.
GEBĖJIMAI: Paulius Kalvelis sako, kad žaisti šoudauną yra sunkiau nei stalo tenisą, tačiau jei turi bent vidutinę klausą, reakciją ir motorinius gebėjimus, tikrai galima išmėginti šį sportą.