Šiaulių ledo ritulį gaivina jaunieji ukrainiečiai

Arūno PETRAIČIO nuotr.
Sėkmingiausiai šiame sezone pasirodžiusi šiauliečių „Šaulio-Starto“ U15 ekipa ir jos treneriai Albert Šafikov (dešinėje) ir Artūras Bilotas.
Neseniai finišavo Lietuvos ledo ritulio lygos sezonas. Tarp šešių įvairaus amžiaus (nuo 10 iki 15 metų) grupių pirmenybėse dalyvavusių Šiaulių komandų sėkmingiausiai rungtyniavo ketvirtąją vietą iškovojusi „Šaulio-Starto“ 15-mečių ekipa. Pastarąją ženkliai sustiprino nuo 2023 metų rudens Šiaulių sporto gimnazijoje pradėję mokytis ukrainiečiai, pas mus atvykę iš karo zona tapusios Ukrainos. Jie siekia kilstelėti šią sporto šaką į kiek aukštesnį lygį.

Penkiolikmečių finalo ketverte – netikėtas varžovų ėjimas

Elektrėnuose vykusiame U15 (penkiolikmečių) finalo ketverto turnyre dalyvavęs Šiaulių „Šaulys-Startas“ patyrė du pralaimėjimus prieš Vilniaus komandas ir liko ketvirtojoje vietoje.

Iš pradžių šeštadienį pusfinalio rungtynėse 2:6 (1:1, 1:1, 0:4) nusileista „Sostinė hockey“, nors reguliariajame čempionate prieš antrojoje vietoje finišavusius varžovus ir turėta persvara: jie buvo įveikti tris kartus bei du kartus pralaimėta.

Tačiau šioms rungtynėms šiauliečių varžovai, pasirodo, ruošėsi ne tik per treniruotes, bet ir sukurpė precedentą, nusitaikydami į pajėgiausią „Šaulio-Starto“ žaidėją Serafymą Marčenko, – išsireikalavo iš federacijos diskvalifikuoti šį žaidėją pusfinalio rungtynėms už neva šiurkštų žaidimą per prieš mėnesį vykusią komandų dvikovą reguliariajame čempionate.

Įdomiausia, jog tada, kovo viduryje, vykusiose rungtynėse Šiauliuose, kurias 6:3 laimėjo šiauliečiai, varžybų teisėjai jokio neleistino žaidimo ar pražangos net nebuvo užfiksavę.

Komentuodamas dvikovos Elektrėnuose baigtį, vienas iš „Šaulio-Starto“ trenerio pagalbininkų Artūras Bilotas (kitas asistentas yra Andrius Skirmantas) sakė, jog komanda patyrė ir kitą netektį – šiurkščiu varžovo veiksmu eliminuotas dar vienas šiauliečių komandos žaidėjas, tad trečiajame kėlinyje tiesiog neužteko jėgų.

Nesusiklostė šiauliečiams ir sekmadienį vykusios rungtynės dėl trečiosios vietos, nors jose jau galėjo žaisti Marčenko, – nusileista „Geležinio vilko“ komandai 3:5 (1:2, 2:2, 0:1).

Pirmenybių finale „Sostinė hockey“ po baudinių serijos (4:3) netikėtai pranoko labai įtikinamai reguliarųjį sezoną laimėjusius „HC Klaipėda“ ledo ritulininkus.

Meistriškumo laiptai – sporto mokyklose

Neretas šiandieninis ledo ritulininkas savo kelią pradėjo gana anksti –  nuo 4-erių metų, nes nuo tokio amžiaus prasideda treniruotės ledo ritulio sporto mokyklose. Pirmoji tokia mokykla Šiauliuose buvo „Šaulys“, pradėjusi veikti 2009 metų gruodį. Jai ir šiandien vadovauja kūno kultūros mokytoju dirbęs Aurimas Jokimčius, o vaikus treniravo Paulius Šidiškis, Šiaulių „Ledo linijos“, tuo metu rungtyniavusios Vakarų Lietuvos varžybose, žaidėjas.

Kita ledo ritulio mokykla, kurios treniruotės taipogi vyksta ant Šiaulių „Akropolio“ ledo, yra „Hockey grizliai“, vadovaujami Ernoldo Baltaragio, kito „Ledo linijos“ žaidėjo.

Šiaulių sporto gimnazijoje mokosi dvi dešimtys ukrainiečių

Šiaulių sporto gimnazijos direktorius Andrius Stočkus sako, kad gimnazijoje šiuo metu mokosi 22 ukrainiečiai.

„Daugiausia yra imtynių sporto atstovų, taip pat – futbolo, lengvosios atletikos, krepšinio, tekvondo ir ledo ritulio. Į gimnaziją įsilieję ukrainiečiai čia dar papildomai lanko lietuvių kalbos užsiėmimus, o visas mokymosi procesas yra toks pat, kaip ir visų kitų: pamokos, pietūs, dvi treniruotės per dieną", – sako direktorius. 

Pasak vadovo, pramokę kalbos ir namus Šiauliuose atrandantys ukrainiečiai turi galimybę perkelti savo sportines licencijas iš Ukrainos į Lietuvą ir jai atstovauti. Direktoriaus vertinimu, sąlygos Šiaulių sporto gimnazijoje yra geriausios Lietuvoje.

Apibūdindamas ukrainiečius, A. Stočkus pastebi kiek kitokį mentalitetą, disciplinuotumą ir autoritetų svarbą: „Per tai galima įtakoti. Juolab, vaikai nėra išpaikinti gero gyvenimo.“

Ukrainiečiai džiaugiasi geromis gyvenimo ir treniruočių sąlygomis, galimybe tobulėti.

Visi 2023 metų rugsėjį į gimnaziją atvykę ledo ritulininkai turi nemažą (7–8 metų) treniruočių bei varžybų patirtį. Į Šiaulius jie atvyko iš skirtingų Ukrainos miestų: Krivoj Riho, Černihovo, Zaporižės, Novojavorivsko (šalia Lvovo), Dnipro ir Lucko. Tai – Matvij Ščesiuk (ekipos kapitonas), Matvij Fomincev (vartininkas), rezultatyviausias reguliariojo sezono žaidėjas Serafym Marčenko (pelnęs 31 įvartį ir atlikęs 15 rezultatyvių perdavimų, buvo pirmenybių snaiperių trejetuke), Artiom Šumar, Dmytro Skobalo ir Serafym Izmailov. 

Kartu su jais šį sezoną ekipai atstovavo Danielis Karpavičius, Julius Stanevičius, Ugnius Vlasovas, Lukas Krauklys, Airidas Klimas, Igoris Gerasimovas, Lukas Gutauskas, Pijus Adomavičius, Naglis Pupka, Martynas Šimkus, Nojus Mickus, Edgaras Liaškevič ir Herkus Bilotas.

Treneris Albert Šafikov, kurio gimtinė yra Doneckas, po Krymo okupacijos prasidėjus karo veiksmams ir kriminalinės publikos savivalei Rytų Ukrainoje, su žmona Ivanna ir 6-mečiu sūnumi Larionu, kuris irgi žaidžia ledo ritulį, persikėlė į Ivano Frankovską, o po kurio laiko, sulaukęs Sigito Kazlausko skambučio, atvyko į Šiaulius.

Ėmęsis komandos papildymo ukrainiečiais, kurie ženkliai sustiprino ekipą, dabar treniruoja net ne vieną, o kelias „Šaulio“ komandas. „Geras treneris: ir žmogus, ir specialistas", – taip apie jį atsiliepė jaunieji ledo ritulininkai.

Gedimino KALINAUSKO nuotr.
Šiaulių „Elnio“ futbolininkai penktajame XX a. dešimtmetyje sudarė ir ledo ritulio komandos pagrindą. Iš kairės: B. Urbonas, A. Ladukas, R. Auksutis, I. Urbonas, H. Jakimavičius ir A. Griškonis.

Ledo rituliui Šiauliuose – daugiau nei 90 metų

Ledo ritulio žaidimas Šiauliuose yra žinomas daugiau nei 90 metų. Spaudoje minima, jog jau 1933-iaisiais mieste būta ledo ritulio (dar vadinto ir ledo ripka) komandų, žaidė ŠSK (Šiaulių sporto klubas), „Sakalas“, Šiaulių Jachtklubas, Linkaičių „Aras“ ir kt.

Pirmasis miesto atstovas respublikiniame elitinės šios sporto šakos lygos čempionate buvo „Elnias“, debiutavęs minimose varžybose 1948 metais. Ledo ritulio aikštelėje ekipai dažniausiai atstovavo žiemą kamuolį į ledo ritulio lazdas iškeitę futbolininkai.

Septintojo dešimtmečio čempionatuose dalyvaudavo nekart miesto pirmenybių nugalėtoju tapdavęs „Statybininkas“.Varžybose žaisdavo gamyklų – Dviračių, Mėsos kombinato, RTD (Remonto techninių dirbtuvių), Lietkoopsąjungos statybos-remonto valdybos ir kt. – ekipos. Gerai rungtyniavo Olegas Mitriašinas, Vilimas Korsakas, Robertas Požerauskas.

Vėliau, po daugelio metų „tylos“, respublikos pirmenybėse (1991, 1992) startavo „Šarūnas“. Pastarojoje ekipoje visi įvykiai sukosi apie Juozą Kunkulį: „20 metų organizuoto šios sporto šakos mėgėjų sambūrio nebuvo, bet lazdų ir pačiūžų nepadėdavome nė vieną žiemą. Mūsų turnyruose žaisdavo komandos iš Kairių, Ginkūnų, kitų miesto rajonų. Jokių apribojimų nebuvo – žaidė ir jaunimas, ir veteranai. Aktyviai ledo ritulį propagavo žinomas futbolo žaidėjas ir „Statybininko“ treneris Romualdas Urnikas.“

Paulius Šidiškis buvo „Šarūno“ žaidžiantysis treneris, vartuose – Gintaras Kapylovas, prieš kelis dešimtmečius rungtyniavęs Šiaulių „Lokomotyve“, kapitonas – Vitalijus Aliochinas, ekipai taip pat atstovavo trys broliai Kunkuliai, Antanas Varkalis, Algis Šimkus, Gediminas Lazdauskas, Vladas Baranauskas, Saulius Garlauskas, Stasys Janišauskas ir kt.

Nemažai laiko rungtyniauta susibūrus ir į šiauliečių veteranų komandą.

Hockey.lt nuotr.
„Ledo linija“ 2014 metais buvo iškovojusi Lietuvos čempionato bronzą.

„Ledo linijos“ bronza

Ledo ritulio tradicijas tęsė „Ledo linija“, prieš dešimtmetį (2014) pelniusi ir šiauliečių paskutiniuosius Lietuvos čempionato medalius. Tuomet su Ernoldu Baltaragiu, Sigitu Kazlausku, Gariu Makarovu bei kitais šiauliečiais bronzos medalius iškovojo ir keletas komandai talkinusių ledo ritulininkų iš Latvijos.

Kalbėdamas apie pastarosios ekipos pradžią, jos kapitonas ir vienas iniciatorių Vilius Vildžius mena laikus, kai dar nebuvo „Akropolio“ ir ledo arenos jame, apie dvidešimt šio žaidimo entuziastų treniruotis iš Šiaulių du kartus per savaitę vykdavo į Mažeikiuose veikusią ledo areną. Būdavo žaidžiama ir ant užšalusių Prūdelio ar Talšos ežerų.

2005 metais V. Vildžius su Sigitu Kazlausku įkūrė ledo ritulio klubą „Ledo linija“, kuris pradėjo dalyvauti ir varžybose. Iš pradžių – Lietuvos, o po kurio laiko – Vakarų Lietuvos bei Žemaitijos, kur jų varžovais buvo Klaipėdos, Gargždų, Kretingos, Plungės, Telšių, Mažeikių ir Tauragės komandos.

Situacija iš esmės pasikeitė 2009 metais Šiauliuose atsidarius „Akropoliui“, nes vasarą treniruotės Mažeikiuose nutrūkdavo.

Lietuvos ir Ukrainos rinktinės žais Vilniuje

Kovą pasibaigusiame šalies elitinės ledo ritulio lygos suaugusiųjų čempionate pergalę šventė Elektrėnų „Airwell Energija“. Šiauliai pastarąjį dešimtmetį savo atstovų elitinėje lygoje neturi.

Balandžio 27–gegužės 3d. Vilniaus „Avia Solutions Group“ arenoje vyksiančio pasaulio ledo ritulio suaugusiųjų čempionato I-ojo dviziono varžybose tarp Lietuvos rinktinės varžovių bus Ukrainos bei Ispanijos, Kinijos, Nyderlandų ir Estijos rinktinės.

Lietuviai dar tarpukariu (1938) debiutavo Prahoje (Čekoslovakija) vykusiame pasaulio čempionate. Tuomet po pergalės 1:0 prieš Rumuniją, 1:8 pralaimėta Lenkijai, 1:10 – Vengrijai ir 0:15 – Šveicarijai.