
Naujausios
Šiauliečiai žaidimus kuria ant šaškių lentos
42 metų Aldas Laurinavičius ir 38 metų Egidijus Toločka sugalvojo naujus šaškių žaidimus: kvadratuką ir penketuką. Jau spėjo surengti ir kvadratuko varžybas.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Tingėjo skaityti instrukcijas
Šaškių lentos improvizatorius A. Laurinavičius šaškėmis žaidžia visą gyvenimą. Mintis sukurti naują žaidimą gimė pavasarį. „Kai nusiperku naują stalo žaidimą, tingiu skaityti instrukciją, todėl žaidimo taisykles sugalvoju pats“, – juokėsi Aldas.
Taip atsirado ir kvadratukas. Žaidimas nėra sudėtingas. Porą kartų paaiškinus, perpranta visi.
Kvadratukui reikia turėti po septynias dviejų spalvų šaškes. Žaidžiama ant šaškių lentos. Pradeda tas žaidėjas, kuris turi baltos spalvos šaškes.
Ant pirmos linijos dedama viena šaškė, kuria judėti į priekį galima visomis kryptimis po vieną langelį. Šaške pusę lentos „peržengęs“ žaidėjas turi kuo greičiau sudėlioti kvadratuką. Tokiame kvadratuke keturios vienos spalvos šaškės greta viena kitos dedamos ant keturių langelių. Sėkmingai surinkus vieną kvadratuką, gaunamas vienas taškas.
Įdomiausia ir sunkiausia tai, kad priešininkai trukdo vienas kitam tą kvadratuką sudėti. Todėl tenka panaudoti ne tik miklumą, bet ir plačiai matyti lentą, stebėti, ką daro kitas žaidėjas.
Laimima tada, kai vienas iš kvadratuko žaidėjų surenka tris taškus.
Spalio 10 dieną Šiaulių socialinių paslaugų centre Aldas pirmą kartą kvadratuką pristatė draugams, varžėsi su jais.
Vyras svajoja įkurti šaškių klubą, kuriame būtų galima patiems kurti šaškių žaidimus, improvizuoti.
Aldo bičiulis Egidijus varžybose iškovojo pirmąją vietą.
Penketukas – dar ne pabaiga
Matydamas draugo užsidegimą kurti naujus žaidimus šachmatais žaidžiantis ir miesto čempionate dalyvaujantis E. Toločka nusprendė neatsilikti – sugalvojo dar vieną žaidimo šaškėmis versiją. Savo sumanymą Egidijus pavadino penketuku.
Šiame žaidime priešininkai pasidalija po 12 dviejų spalvų šaškių: vienam žaidėjui atitenka juodos, kitam – baltos šaškės.
Žaidimą pradeda baltieji. Penketuko tikslas – kuo greičiau iš eilės sudėti penkias turimos spalvos šaškes. Penketukas gali išsirikiuoti visomis kryptimis: tiesiai, išilgai, bet tik ne kampu.
Penketukas, kaip ir kvadratukas, įdomus tuo, kad abu priešininkai ne tik stengiasi kuo greičiau atlikti užduotį, tačiau į tarpus dėliodami savo spalvos šaškes trukdo kitam žaidėjui.
Kai ant šaškių lentos abu žaidėjai sudėlioja po turimų 12 šaškių – prasideda „nuėmimas“. Žaidėjas nusprendžia, kur jo šaškė yra mažiau reikalinga ir perkelia ją ant kito langelio. Tikslas lieka tas pats – kuo greičiau iš eilės sudėti penkias šaškes.
Laimima surinkus penkis taškus, o taškas pelnomas, kai pavyksta sudėti penketuką.
Egidijus sako, kad penketuke svarbiausia – strategija. „Pagalvojau, kodėl kryžiukų ir skrituliukų žaidimo neperkėlus nuo popieriaus lapo ant šaškių lentos?“ – šyptelėjo žaidimo autorius.
Naujus šaškių žaidimus sugalvoję Aldas ir Egidijus vienas kitą juokaudami vadina konkurentais ir tobulina žaidimus. „Žaisti penketuką įdomiau tada, kai abu žaidėjai visas šaškes stengiasi dėti lentos viduryje“, – pastebi Aldas.
Abu vyrai sutaria, kad šaškių lenta – didžiulė erdvė improvizuoti ir kurti. Ir šie žaidimai – tikrai ne pabaiga.
Jono TAMULIO nuotr.
IŠRADĖJAI: Kvadratuko sumanytojas Aldas Laurinavičius (kairėje) ir penketuko pradininkas Egidijus Toločka miklumą tikrina žaisdami penketuką.
PENKETUKAS: Taip atrodo sėkmingai iš baltų šaškių sudėliotas penketukas (išilgai viduryje lentos, B 6, F 2).
KVADRATUKAS: Priešininko šaškių lentos pusėje sudėjus kvadratuką, pelnomas 1 taškas (D 5, C 5, D 6, C 6).