Šaškių didmeistris pragyvena iš pokerio

Šaškių didmeistris pragyvena iš pokerio

Šaškių didmeistris pragyvena iš pokerio

Trečioje klasėje susižavėjęs šaškių sportu, vėliau didmeistriu tapęs 30-metis šiaulietis Andrius Kybartas šio žaidimo neapleidžia, bet pragyvenimui užsidirba žaisdamas pokerį.

Laura APANAVIČIŪTĖ

vasara@skrastas.lt

Pakvietė mokytis pats treneris

Trečioje klasėje į mokyklą atvyko treneris, siūlydamas lankyti šaškių būrelį.

„Visa klasė, visi vaikai iš kiemo nulėkė išbandyti šio žaidimo, – prisimena Andrius. – Iš didelės šaškininkų kompanijos likau tik aš vienas“.

Kol buvo mažas, Andriui labiausiai patiko tai, jog šaškės yra žaidimas, tačiau dabar vyrą yra apėmęs azartas: jį labiausiai žavi kova – tai, kad gali pasikauti su stipriausiais ir laimėti prieš juos.

„Jei pavyksta, jaučiuosi labai laimingas. Norint būti geru šaškininku, reikalingas didelis užsispyrimas ir ryžtas, reikia mėgti iššūkius.“

Dirbti, dirbti ir dar kartą dirbti

Žaidžiant šaškėmis reikia mokėti puikiai skaičiuoti. Per treniruotes jam ne kartą tekdavo numatyti 18 ėjimų į priekį. Jis kiekvieną dieną po pamokų bėgdavo pas trenerį, su kuriuo dirbdavo po kelias valandas.

„Atsisėsdavom prie stalo, atsiversdavom knygą ir žiūrėdavom, kokį ėjimą yra geriausia daryti, esant tam tikrai šaškių pozicijai. Vėliau treneris sumaišydavo šaškes ir aš turėjau mintyse numatyti, kaip pasibaigs žaidimas“, – pasakoja didmeistris.

Grįžęs namo, šaškininkas vėl kibdavo į knygas ir aiškindavosi geriausius ėjimus.

Dabar prie knygų apie šaškes tenka prisėsti rečiau, tačiau Andrius mokosi iš geriausių žaidėjų: „Internete susirandu geriausių žaidėjų partijas ir mokausi iš jų. Juk geriausia mokytis iš stipriausių“.

Kiekvienas žaidimas išskirtinis

A. Kybartas pasakoja, kad niekada nepasitaiko tokių pat žaidimų. Per varžybas šaškės nebūna įprastose pozicijose, jos sumaišomos, kad būtų nežinoma situacija.

Jis visuomet stengiasi įsiminti geriausius, knygose neaprašytus šaškių ėjimus.

„Kai kurie šaškininkai turi tik teorinių žinių iš knygų, ir jeigu aš tai pastebiu, visada padarau tokį ėjimą, kuris neaprašytas jokiose knygose. Tuomet žaidėjas nustemba, nes manė, kad žino visus galimus ėjimus. Prasideda kūrybinis mąstymas,“ – šypsosi Andrius.

Antras pasaulyje

Pirmasis rimtas A. Kybarto pasiekimas buvo 17 metų – pasaulio jaunių šaškių čempionate užėmė antrąją vietą.

„Jei ne sugedęs laikrodis, būčiau laimėjęs pirmą vietą,“ – prisimena Andrius. – Žaidžiau su baltarusiu, buvo likę mažai laiko. Padariau ėjimą ir sustabdžiau savo laikrodį – tai reiškia, kad mano priešininko eilė pastumti šaškę. Aš nepamačiau, kad mano laikrodis nesustojo, ir galiausiai laikas pasibaigė – aš pralaimėjau.“

Įsimintiniausias Andriaus laimėjimas buvo 2002 metais vykusiame Pasaulio šaškių čempionate Brazilijoje – užėmė antrąją vietą.

„Su rusu dalijomės pirma vieta, tačiau buvo surengtos papildomos varžybos, ir, deja, aš jas pralaimėjau“, – pasakojo šaškininkas.

Pokeris – pragyvenimo šaltinis

A. Kybartas Šiaulių universitete baigė vadybos studijas, tačiau pagal profesiją dirbti nepanoro.

„18 metų pradėjau internete žaisti pokerį, bet tai buvo tik laisvalaikio praleidimo būdas. Kuo toliau, tuo labiau man sekėsi jį žaisti. Prieš kokius penkerius metus, baigęs universitetą, pamačiau, kad galiu pragyventi ir iš pokeryje laimėtų pinigų“, – pasakojo žaidėjas.

Nors šis „darbas“ nėra nuo ryto iki vakaro, kartais pasitaiko internete žaisti 15-16 valandų. „Kai sykį tiek laiko žaidžiau, išlošiau 17 tūkstančių dolerių – tai didžiausias mano laimėjimas“, – pasakojo Andrius.

Kaip ir šaškės, pokeris reikalauja ne tik puikios atminties ir loginio mąstymo, bet ir daug papildomo darbo: „Skaitau įvairiausias knygas ne tik apie pokerį, bet ir psichologines, kuriose rašo apie kūno kalbą. Be to, peržiūriu forumus, kuriuose žaidėjai diskutuoja apie šį žaidimą, žiūriu internetinius filmukus.“

Ruošiasi čempionatams

Dėl to, kad beveik kasdien žaidžia pokerį, A. Kybartui prisėsti pažaisti šaškėmis tenka vis rečiau. Tik artėjant pasaulio čempionatams, didesnį dėmesį pasiglemžia šaškės.

Rugpjūčio mėnesį Andrius ruošiasi vykti į Sankt Peterburgą, kuriame vyks Pasaulio šaškių čempionatas. Kelialapį į jį laimi ketvirtus metus iš eilės – A. Kybartas yra Lietuvos paprastųjų šaškių čempionas.

Taip pat jo planuose – šiais metais Kinijoje vyksiantis privatus šimtalangių šaškių turnyras. „Šiam turnyrui reikia atitikti tam tikrus kriterijus. Vienas jų – turi būti ne per daug stiprus žaidėjas“, – juokiasi šaškininkas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŠAŠKĖS: Didmeistris Andrius Kybartas sako, kad šaškėms dėmesio skiria vis mažiau, tačiau varžybose stengiasi dalyvauti.

ČEMPIONAS: Lietuvos paprastųjų šaškių čempionas laimi ir pokerio žaidime.