Rankas vyrai lenkia ne prie alaus bokalo

Rankas vyrai lenkia ne prie alaus bokalo

Rankas vyrai lenkia ne prie alaus bokalo

Apie rankų lenkimo sporto šaką daugelis yra girdėjęs ir matęs, kaip tai vyksta, o gal net ir pats savo jėgas išbandęs. Šiaulių rankų lenkimo sporto klubo „Reflex“ vienas iš įkūrėjų Mantas Mickevičius sako, jog klysta manantys, kad tai tėra žaidimas ar pramoga prie alaus bokalo.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Idėja gimė Klaipėdoje

Rankų lenkimo entuziastai Šiauliuose pradėjo burtis šių metų vasarį. Nuvykę į varžybas Klaipėdoje šiauliečiai sutiko Lietuvos rankų lenkimo federacijos viceprezidentą Vladą Kuiziną, kuris ir paragino Šiauliuose įkurti rankų lenkimo sporto klubą.

„Pagalvojome, jog tai puiki mintis, — sako M. Mickevičius. — Pradėjome ieškoti patalpų ir paramos pirmajam stalui įsigyti.“

Treniruotėms patalpas suteikė Šiaulių lengvosios atletikos maniežo direktorius Tolvydas Skalikas. „Dėl stalų nuėjome tiesiai pas miesto valdžią — merą. Pasakėme, ką esame sumanę ir ko mums reikia. Meras mielai sutiko padėti ir surasti pinigų“, — pasakoja Mantas.

Didžiausias netikėtumas šiauliečių laukė, kai pradėjo ieškoti, kur tų specialių stalų būtų galima įsigyti. Pradėję klausinėti kitų miestų sportininkų nustebo išgirdę, jog šie stalai gaminami vienoje Šiaulių įmonėje.

Pradžiuginti iniciatyvių vyrukų užmojo populiarinti Šiauliuose rankų lenkimo sporto šaką, stalų gamintojai pinigus paėmė tik už vieną stalą, o antrąjį įteikė dovanų.

Raumenų nepakanka

Vieną vakarą lengvosios atletikos manieže sutikome besitreniruojančius šešis šios sporto šakos entuziastus: brolius Ediką ir Diną Petkus, Andrių Liolį, M. Mickevičių ir Marių Poškų.

Mantas ir Andrius šia sporto šaka užsiiminėjo prieš aštuonerius metus, o dabar vėl sugrįžo. Paklausti, kaip renka bendraminčių ratą, Andrius šypteli: „Ieškome sportininkų tarpe, žiūrim į rankas, jeigu jos stiprios, kviečiam prisijungti prie mūsų.“

Tačiau ne visi naujokai pritampa. Greitai paaiškėja, kad vien stambių plaštakų ar raumeningo kūno nepakanka, reikia jėgos, kuri neretai būna paveldėta.

A. Liolys pasakoja apie klaipėdietį, rankų lenkimo šakos entuziastą, kuris yra nedidelio ūgio ir svorio, o plaštaka beveik kaip moters. Tačiau vyrukas labai stiprus ir įveikia kur kas už save stambesnius varžovus.

Paprašyti parodyti, kaip vyksta treniruotės, Mantas iš rankinės ištraukia keistus, primenančius viduramžių inkvizicijos įrankius. Šiuos treniruoklius vaikinai susimeistravo patys, o skirti jie rankų treniravimui.

„Bet vien rankas mankštinti neužtenka, reikia treniruoti visą kūną“, — pažymi Mantas. Tam šiauliečiai eina į treniruoklių sales. Varžosi ir vienas su kitu prie specialių stalų. Apie rankų lenkimo techniką susižino internete ir iš kitų rankų lenkimo entuziastų.

Atbaido traumos

Andrius pastebi, jog prisivilioti profesionalius sportininkus į šią sporto šaką be galo sunku. „Atbaido traumos, kurių šiame sporte patiriama dažnai“, — paaiškina.

„Plyšta raumenys, susisuka kaulai, patempiamos sausgyslės...“ — vardija Mantas.

O kuo šiuos vaikinus patraukė rankų lenkimas? „Įdomus, azartiškas sportas. Net ir stebėti iš šalies varžybas labai įdomu, nes kovos dinamiškos“, — sako Andrius.

Tradicijos

Keista, tačiau viename iš sportiškiausių šalies miestų, rankų lenkimo tradicijos beveik nesusiformavusios. Tiesa, Šiaulių rajoną jau nuo seno garsina broliai Bumšai. Asta Bumšaitė yra daugkartinė šalies čempionė, daug pasiekę ir jos broliai.

Šiauliečiai pastebi, jog giliausios tradicijos susiformavusios Žemaitijos miestuose — Klaipėdoje, Šilutėje, Skuode, Plungėje, Mažeikiuose.

Pirmi žingsniai žengti ir Šiauliuose. Įsteigtas klubas. O gegužės mėnesį vykusiose neolimpinių sporto šakų žaidynėse Šiauliuose pirmą kartą į programą buvo įtraukta ir rankų lenkimo sporto šaka. Tąsyk dalyvavo 40 sportininkų iš įvairių Lietuvos miestų.

Mantas Mickevičius tikisi, kad į klubo veiklą pavyks įtraukti kuo daugiau šiauliečių: „Amžius ir lytis nesvarbu. Džiaugsimės, jei pavyks įtraukti ir neįgaliuosius.“

Mantas ir Andrius sako, jog planuoja rengti mėgėjiškus turnyrus mokyklose ir klubuose, kurie turėtų padėti išpopuliarinti šią sporto šaką.

IŠNAŠA: Paaiškėja, kad vien stambių plaštakų ar raumeningo kūno nepakanka, reikia jėgos, kuri neretai būna paveldėta.

BRANDUOLYS: Dinas Petkus, Edikas Petkus, Marius Poškus, Andrius Liolys ir Mantas Mickevičius šiuo metu yra Šiaulių rankų lenkimo sporto klubo „Reflex“ branduolys.

ĮNAGIS: Keisti savadarbiai įnagiai skirti rankų treniravimui. Andrius Liolys (kairėje) ir Mantas Mickevičius rodo, kaip vyksta treniruotė.

STALAS: Šiauliečiai nustebo sužinoję, jog rankų lenkimo stalai gaminami Šiauliuose, mieste, kuriame beveik nėra kultivuojama ši sporto šaka.

TECHNIKA: Vykstant rankų lenkimo dvikovai svarbiausia nepakelti alkūnės. Pergalė įskaitoma, kai priešininko ranka nulenkiama iki specialios kaladėlės, pritvirtintos stalo krašte.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.