Raiteliai Šiauliuose rungėsi pasaulinio lygio varžybose

Raiteliai Šiauliuose rungėsi pasaulinio lygio varžybose

Raiteliai Šiauliuose rungėsi pasaulinio lygio varžybose

Tris praėjusio savaitgalio dienas Šiaulių arenoje vyko tarptautinės žirgų konkūrų ir dailiojo jojimo varžybos – Pasaulio taurės etapai, kurių metu dėl prizų ir reitingų varžėsi Lietuvos ir užsienio raiteliai. Šiemet pirmąkart vyko dailiojo jojimo pasirodymai. Vienas tituluočiausių Lietuvos raitelių – Zigmantas Šarka, sako, jog tokiose varžybose neįmanoma nedalyvauti.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pasaulinis lygis

Trečią kartą iš eilės Šiauliuose vykstančiose tokio lygio varžybose su lietuviais varžėsi Latvijos, Estijos, Rusijos, Suomijos, Ukrainos, Lenkijos, kitų šalių raiteliai. Viena dalyvė buvo iš Filipinų, nors ji treniruojasi Šveicarijoje.

Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė Raimonda Palionytė teigė, kad šių varžybų naujovė – dailiojo jojimo varžybos. Dailusis jojimas, pasak R. Palionytės, laikomas elitiniu, „sudėtingiausia Olimpo viršūne“. Uždarame manieže, kurio plotis 20, o ilgis 60 metrų pagal nustatytą programą ar muziką atliekami dailiojo jojimo elementai.

Dailiojo jojimo rungtyje Šiauliuose varžėsi aštuoni raiteliai, viena – Lietuvos atstovė. Laimėjo Ukrainos raitelė Ina Logutenkova.

Be dailiojo jojimo rungties, šiose varžybose laikomos dar dvi svarbiausios rungtys – Šiaulių miesto mero taurė, dėl kurios varžytasi šeštadienį ir Grand Prix, vykusio sekmadienį.

Šiaulių mero taurę iškovojo „Nemuno žirgyno“ raitelis Kostas Gaigalas su Šiaulių rajone Jusaičių žirgyne išaugintu ir treniruojamu žirgu Chromu.

Grand Prix laimėjo lenkas Michal Kazmiercza su žirgu Que Pasa. Jis šį prizą laimėjo ir pernai. Grand Prix rungtyje dalyvavę raiteliai varžėsi dėl taškų, kurie yra reikšmingi norint patekti į Pasaulio taurės finalą, kuris vyks kitų metų kovą.

„Tokių varžybų neįmanoma praleisti niekam“

Vienas tituluočiausių ir vyriausių raitelių – kaunietis Zigmantas Šarka, raitelių vadinamas „Seneliu“, teigė, kad tokiose varžybose dalyvauti yra būtina.

„Neįmanoma praleisti tokių varžybų niekam, jeigu nori šiame sporte pereiti į aukštesnį lygį. Būtina ir Lietuvą atstovauti, nes Lietuvos žirginio sporto lygis, lyginant su Europos šalimis, tikrai neblogas“, – teigė 57-erių metų Z. Šarka.

Z. Šarka atsivežė du savo treniruojamus žirgus, abu jie dalyvavo rungtyse. Žirgai priklauso Rusijoje, Kaliningrade, gyvenantiems savininkams, kurie išlaiko žirgus.

Z. Šarka sportiniais žirgais joja nuo 1969 metų, kai dar gyveno Priekulėje, 1975 metais jis jau laimėjo jaunių TSRS čempionatą. Z. Šarkos karjeroje – daugybė titulų. Dalyvavo ir aukštas vietas užėmė dviejuose Europos čempionatuose, dviejuose pasaulio čempionatuose – viename jų laimėjo „Paguodos“ čempionatą.

Z. Šarka visą savaitgalį Šiauliuose, kaip ir daugelis raitelių, gyveno sunkvežimyje, kuris pritaikytas ir žirgus vežioti, ir raiteliui pailsėti.

„Furoje“ yra viskas, ko reikia visai patogiai gyventi – kaip namuose, tik ant ratų. – sakė Z. Šarka. – Sovietiniais laikais, prekiniais vagonais veždavome žirgus, po mėnesį ir daugiau namuose nebūdavome, stovyklose gyvendavome“.

Sunkvežimyje turi tilpti ne tik žirgai, raiteliai, bet ir pašaras žirgams, nes varžybose tektų pirkti „kitką“ šieno už 5 eurus.

Jaunimui – perspektyva

Z. Šarka tvirtino, kad Lietuvoje pakankamai gerai išplėtotas žirgų sportas.

„Dabar daug jojančio jaunimo lieka sportuoti Lietuvoje. Emigruojančių jojikų nedaug, nebent užsienyje turėtų labai gerus rėmėjus. Savo raiteliais garsėja Vokietija, Olandija, pastaruoju metu – Prancūzija, su tų šalių raiteliais nelabai pakonkuruosi“, – mano Z. Šarka.

Norint rimtai sportuoti, kita veikla vargu ar užsiimsi: žirgus reikia treniruoti kasdien, varžybos vyksta kiekvieną savaitgalį.

„Žirgų sportas – specifinė sporto šaka, kurioje gali sportuoti ir vyresnio amžiaus, ir moterys gali varžytis su vyrais. Svarbu nepatirti traumų, nors problemų su stuburu ir sąnariais turi daugelis raitelių. Būtina papildomai sportuoti – vystyti visą raumenyną, o ne tik tuos raumenis, kurie dirba jojant“, – pasakojo Z. Šarka.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VARŽYBOS: Pasaulio taurės etapo varžybos – galimybė pakilti laipteliu aukštyn ir patyrusiems, ir pradedantiems raiteliams.

LYGIS: Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė Raimonda Palionytė teigė, kad šių varžybų naujovė – dailiojo jojimo varžybos, kurios pasauliniu lygiu Lietuvoje vyko pirmąkart.

ELITAS: Sportiniais žirgais nuo 1969 metų jojantis 57-erių metų Zigmantas Šarka sako, kad tokio lygio varžybas, kokios vyksta Šiauliuose, norintiems siekti aukštumų raiteliams negalima praleisti.

STOVYKLA: Prie Šiaulių arenos tris dienas, kol vyko varžybos, buvo įrengta didžiulė žirgų stovykla, kur žirgai ir valomi, ir maitinami.