Plaukimo maratonas — išbandymas sportininkams ir teisėjams

Plaukimo maratonas —  išbandymas sportininkams ir teisėjams

Plaukimo maratonas — išbandymas sportininkams ir teisėjams

Pirmą kartą Pekino Olimpinėse žaidynėse surengtose maratono plaukimo varžybose teisėjavo Šiaulių „Delfino“ plaukimo mokyklos direktorius Valerijus Belovas. Jis prisipažįstą, kad varžybose labiausiai bijojo suklysti.

Vaida MILIŪTĖ

vaida@skrastas.lt

Teisėjavimas — debiutas

10 kilometrų maratono plaukimas šiemet į Olimpinių žaidynių programą įtrauktas pirmą kartą. Į jas Valerijus Belovas vyko kaip oficialus Tarptautinės plaukimo sporto federacijos, kuriai priklauso penkios sporto šakos (klasikinis plaukimas, sinchroninis plaukimas, vandensvydis, atviras vanduo ir šuoliai į vandenį) narys.

Nuo 1998 metų maratono plaukimui atviruose vandenyse teisėjaujantis V. Belovas džiaugiasi, kad varžybos Pekine sportininkams ir teisėjams praėjo sklandžiai. Išvengta — dopingo skandalų, kitų nesklandumų.

„Olimpinėse žaidynėse labiausiai bijojau, jog nepastebėsiu nusižengimo. Tai — didžiausia teisėjo klaida. Įtampą kėlė ir tai, kad mūsų darbą stebėjo kita komisija. Pasaulio čempionatuose vieni kitais pasitikėjome, tačiau Olimpinėse žaidynėse, kuriose kovojama dėl Olimpinių medalių — keičiasi ir teisėjų darbas“, — pasakoja V. Belovas.

Pasak direktoriaus, teisėjo darbas — labai sunkus. Pekine vieni teisėjai stebėjo sportininkų startą, kiti — plaukiančius maratono dalyvius, treti — finišą.

Už nesportišką elgesį — diskvalifikaciją

Prieš varžybas Pekine V. Belovas dalyvavo techniniame susirinkime, kuriame buvo aptarta trasa, sportininkams ir teisėjams buvo paaiškinti taisyklių pakitimai. Vienas jų — startas. Anksčiau plaukikai startuodavo būdami vandenyje. Jiems reikėdavo paleisti virvę už kurios laikosi. Šį kartą — plaukikai į vandenį šoko nuo tiltelio.

Griežtai buvo vertinamas ir sportininkų elgesys vandenyje. Už stumdymąsi ar kitą blogą elgesį plaukikai sulaukia griežtų sankcijų.

„Maratono plaukimas panašus į dviračių lenktynes, kai visi sportininkai yra vienoje grupėje. Tokioje situacijoje plaukikai netyčią gali užgauti varžovą. Tačiau būna atvejų, kai varžovams yra kenkiama specialiai. Specialiai suduodama per galvą, per rankas ar net kojas. Tokį elgesį teisėjai privalo pastebėti ir už tai bausti“, — pasakoja “Delfino“plaukimo mokyklos direktorius.

Už pirmą pažeidimą sportininkui parodoma geltona kortelė,už antrą prasižengimą jis šalinamas iš varžybų.

Du atrankos etapai

Pekine vyrų ir moterų varžybose dalyvavo po 25 sportininkus. Į Olimpines žaidynes jie pateko įveikę atrankos varžybas.

Pirmojo etapo atrankos varžybos vyko gegužės pradžioje Sevilijoje, kur buvo surengtas pasaulio čempionatas. Jame penki geriausi kiekvieno kontinento plaukikai bei dešimt geriausius rezultatus pasiekusių sportininkų iškovojo kelialapius į žaidynes. Dar dešimt geriausių plaukikų į žaidynes pateko po antrojo atrankos etapo, kuris vyko Pekine, Olimpinėje irklavimo trasoje.

Olimpinėse žaidynėse sportininkai pasirinktinu plaukimo būdu plaukė keturis ratus po 2,5 kilometrus. Kaip nebūtų keista, šioje rungtyje nedominavo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Australijos sportininkai. Nei vyrų, nei moterų varžybose šių šalių plaukikai nepateko į prizininkų trejetą.

Vyrų maratono plaukimą laimėjo 27-erių metų Olandijos sportininkas Maartenas van der Weijdenas (1 valanda 51 minutė 51,6 sekundė). Sidabro medalį laimėjo britas Davidas Daviesas, bronza pasipuošė vokietis Thomasas Lurzas.

Moterų varžybose greičiausia buvo 19-metė rusė Larisa Ilčenko. Daugkartinė pasaulio čempionė 10 km distanciją nuplaukė per 1 valandą 59 minutes 27,7 sekundes. Sidabro ir bronzos medalius pelnė Didžiosios Britanijos plaukikės.

Į žaidynes — pakitus programai

V. Belovas pasakoja, kad visos plaukimo šakos, išskyrus maratono plaukimą atvirajame vandenyje, jau anksčiau buvo įtrauktos į Olimpinių žaidynių programą. Plaukimo maratono nepripažino buvęs Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Chuanas Antonijus Samarančas. Situacija pasikeitė kai TOK prezidentu tapo Žakas Rogas.

„Mes prašėme labai nedaug, gal dėl to naujasis prezidentas atsižvelgė į Tarptautinės plaukimo sporto federacijos prašymą. Norėjome rengti tik 10 kilometrų plaukimo rungties varžybas, kuriose dalyvavo 50 sportininkų, — pasakojo A. Belovas. — Žakas Rogas peržiūrėjo žaidynių programa ir pakeitė kai kurias sporto šakas.“

Pagrindinis TOK reikalavimas buvo padaryti šią sporto šaką įdomią žiūrovams. Dėl to varžybos Pekine buvo rengtos irklavimo kanale. Varžybas stebėjo daug žmonių.

V. Belovas tikina, kad po Olimpinių žaidynių maratono plaukimas pradėjo sparčiai populiarėti.

Dar viena distancija

Po Olimpinių žaidynių Tarptautinės plaukimo federacijos nariai pradėjo svarstyti galimybę į Olimpinių žaidynių programą įtraukti 5 arba 25 kilometrų ilgio rungtis.

Pasaulio čempionatuose sportininkai varžosi ilgiausiame (25 km) nuotolyje. Šią distanciją plaukikai įveikia per maždaug penkias valandas.

V. Belovas juokauja, kad 10 kilometrų — neilga distancija. Maratono plaukimo varžybos vyksta bet kokiu oru. Jos nutraukiamos tik dėl griaustinio ir labai didelių bangų.

Dėl pusantro metro aukščio bangų teisėjai yra nutraukę 2007 metais Melburne vykusio pasaulio plaukimo čempionato maratono plaukimą. Po kurio laiko sportininkai tęsė varžybas.

Ilgesnėje nei 10 kilometrų plaukimo rungtyje dalyvaujantiems sportininkams teikiamas maitinimas. Kiekvienos šalies sportininkai maitinasi vis kitaip. Vieni geria gėrimus, kiti valgo vaisius. Šalia sportininkų visada plaukia valtis, kurioje yra sportininkų treneriai, maitinantys sportininkus, teisėjai.

Maratono istorija

V. Belovas pasakoja, kad maratono plaukimas gimė atviruose vandens telkiniuose: ežeruose, jūrose.

Ilgų nuotolių plaukimai labai populiarūs šiltuose kraštuose. Paplūdimiuose poilsiaujantys žmonės taip paįvairina laisvalaikį. Po truputį ilgų nuotolių plaukimas, kaip atskira sporto šaka buvo pripažinta tarptautinės plaukimo federacijos.

Pirmasis pasaulio maratono plaukimo čempionatas įvyko 2001 metais Havajuose.

„Maratono plaukimas negali lygiuotis su plaukimu baseine. Lauke sportininkai, negali treniruotis visus metus. Šaltame vandenyje nepasitreniruosi, o šiltos aprangos maratonininkai naudoti negali. Treniruotėse per dieną plaukikai įveikia apie 30 kilometrų, — sako V. Belovas. — Maratono plaukimas — sunki sporto šaka. Ji prilygsta maratono bėgimui. Plaukikai 10 kilometrų nuotolį ir bėgikai 42 kilometrų distanciją įveikia per panašų laiką.“

ŽAIDYNĖS: Pekino Olimpinėse žaidynėse Valerijus Belovas praleido 10 dienų. Laisvu laiku jis stebėjo visas plaukimo varžybas.

Asmeninio albumo nuotr.

TRASA: Įveikę 2,5 kilometro ilgio ratą plaukikai ranka turi paliesti penkių metrų ilgio ir 50 centimetrų pločio lentą, kuri virš vandens pakelta 30— 50 centimetrų.

PLAUKIMAS: Stipriausi plaukikai 10 kilometrų plaukia vienas šalia kito. Nugalėtojams išaiškinti kartais reikia net fotofinišo.

STARTAS: Pirmą kartą plaukikai maratono varžybas pradėjo nuo tiltelio.

Redakcijos archyvo nuotr.