
Naujausios
Petankės entuziastai populiarina žaidimą
12 metų petankę žaidžiantis šiaulietis Remigijus Bielskis į šį Prancūzijoje atsiradusį žaidimą įtraukė būrį bendraminčių. Įkūrė Šiaulių petankės klubą, subūrė ne vieną komandą. Šiauliečiai yra tapę Lietuvos čempionais, organizuoja tarptautinius turnyrus, dalyvauja turnyruose Estijoje ir Latvijoje.
Petankės entuziastai renkasi prie Talkšos ežero įrengtoje aikštelėje, netrukus čia pastatys ir edukacinį stendą.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Laisvalaikis ne prie stalo
„Apie petankę sužinojau iš savo kauniečių kolegų, kurie ir įkūrė Lietuvos petankės federaciją, – pasakojo vienas iš petankės žaidimo iniciatorių Šiauliuose R. Bielskis. – Petankę žaisdavome sodyboje ant vejos. Laiką leidome ne prie stalo, bet gryname ore, sveikai ir aktyviai.“
1907 metais petankę sugalvojo nedidelio Prancūzijos miestelio La Ciotat, esančio prie Marselio, gyventojas Jules Le Noir, po nelaimingo atsitikimo likęs prikaustytas prie invalido vežimėlio.
R. Bielskis pasakojo, kad iki Antrojo pasaulinio karo petankė buvo žaidžiama tik Prancūzijos pietuose. Vėliau atostogautojai šį žaidimą parsivežė namo, emigravę prancūzai petankę išpopuliarino kitose šalyse.
Šiuo metu petankė populiari Europoje, prancūziškoje Afrikos dalyje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje, ypač Tailande.
„Petankę žaidžia ir vyrai, ir moterys. Laisvalaikiu ir varžybose. Tai – tikrai puikus laisvalaikio praleidimo būdas“, – įsitikinęs R. Bielskis.
Žaidimas turi savų subtilybių
Petankės aikštelė prie Talkšos ežero įrengta 2011 metais, prieš TAFISA penktąsias pasaulio žaidynes, kurios 2012 metais vyko Šiauliuose.
Petankė žaidžiama su ne daugiau nei 800 g sveriančiais metaliniais rutuliais ir vienu 30 mm skersmens plastikiniu arba mediniu taikinio kamuoliuku, dar vadinamu košonetu.
Metaliniai kamuoliai yra dviejų rūšių: sportiniai ir nesportiniai. Sportinius kamuolius žaidėjai renkasi pagal savo delno apimtį, svorį.
Rutuliai būna išraižyti tam tikromis įpjovomis, pagal kurias galima atskirti savo rutulį nuo kitų.
Vienas iš Lietuvos čempionų komandos „Tie tai geri“ žaidėjų Aridanas Jankauskas sakė, kad petankės žaidimas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo statiškas. Iš tiesų, jam reikia ir fizinės, ir psichologinės ištvermės. Žaidimai neretai trunka ne vieną valandą, bet kokiu oru, o priešininką įveikti reikalinga ir koncentracija, ir emocinė pusiausvyra.
Jam pritaria komandos bendražygis Ričardas Balčiauskis: „Turi jausti ir save, ir komandos draugus, žinoti jų pranašumus ir minusus, kad prireikus galėtum padėti, patarti, padrąsinti, kai kada ir pristabdyti“.
R. Balčiauskis, nors yra Lietuvos čempionas, profesionalu savęs nevadina: „Profesionalai treniruojasi kasdien. O aš tik porą kartų per savaitę“. Profesionalai specialiai treniruojasi, išbando skirtingą techniką ir taktiką.
Žaidimo taisykles ras stende
Šiaulių petankės klubo žaidėjai į aikštelę prie Talkšos renkasi kiekvieną trečiadienį nuo 18 valandos. Atėjusius naujokus žaidėjai priima, supažindina su taisyklėmis, pataria.
Petankei populiarinti klubas savo lėšomis parengė edukacinį stendą su petankės žaidimo taisyklėmis, žaidimo atsiradimo istorija, kad kiekvienas galėtų suprasti, kas vyksta žvyruotoje aikštelėje.
Šį mėnesį stendas bus pastatytas šalia petankės aikštelės.
Artimiausias petankės turnyras Šiauliuose vyks per miesto gimtadienį rugsėjo mėnesį.
Šiaulių petankės klubo artimiausias startas – antrasis „Baltic cup“ etapas Latvijoje. Pirmasis vyko Šiauliuose, trečiasis liepos mėnesį organizuojamas Estijoje. Po trijų etapų paaiškės stipriausia Baltijos šalių petankės komanda.
Autorės nuotr.
PRADININKAS: Petankės pradininkas Šiauliuose – 12 metų petankę žaidžiantis Remigijus Bielskis.
ŽAIDIMAS: Petankė žaidžiama vienas prieš vieną arba komandomis po 2 ar 3 žmones. Jeigu komandas sudaro po tris žmones, tai rutulių pasidalijama po du. Jeigu žaidžiama po du žmones ar vienas prieš vieną, rutulių turima po tris.
ŽAIDĖJAS: Aridanas Jankauskas – komandos „Tie tai geri“ narys.
TIKSLAS: Metimui ruošiasi Ričardas Balčiauskis. Petankės žaidimo esmė – rutulį numesti kuo arčiau taikinio. Taikinys turi būti metamas ne arčiau nei 6 m ir ne toliau nei 10 m nuo pradinės vietos, kurią pasirenka žaidimą pradedanti komanda.
STRATEGIJA: Norint, kad rutulys mažiau riedėtų, metant ranką reikia kilstelėti aukščiau. Tas rutulys, kuris yra arčiau taikinio, tampa rutuliu orientyru.
RUTULIAI: Taip atrodo metaliniai petankės rutuliai, mažas rutuliukas – taikinys.