Pergalei ruošėsi aštuonerius metus

Pergalei ruošėsi aštuonerius metus

Pergalei ruošėsi aštuonerius metus

Lietuvos kultūrizmo čempionu prestižinėje grupėje tarp sunkiausiai sveriančių dalyvių (per 95 kilogramus) šiemet tapo iš Papilės (Akmenės rajonas) kilęs Gražvydas Grubas. Ant nugalėtojų pakylos savotiškai įsiveržė be varžybų patirties. Pasiruošimas debiutui truko aštuonerius metus.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Sportininko treneris Valdas Sungaila gerai prisimena, kaip trylikos metų Gražvydas su draugu pradėjo lankytis kultūrizmo treniruoklių salėje Papilėje. Iki tol savarankiškai mėgę pratimus ant skersinio, dalyvaudavę bėgimo varžybose.

„Buvo liesi, nepanašūs į kultūristus, bet labai norintys treniruotis“, – sakė V. Sungaila.

Jis, kaip tik tuomet įgijęs kultūrizmo trenerio licenciją, net išvarydavo iš treniruoklių salės jaunuolius, kai jie norėdavo tą pačią dieną daryti antrą treniruotę, sakydamas, kad reikia ne kiekybės, o labai apskaičiuoto krūvio.

Devyniolikmetis G. Grubas išvažiavo dirbti į Norvegiją ir ten savarankiškai tęsė treniruotes. Praktiškai nuo tada apsisprendė stiprinti kūno raumenis, siekdamas kultūrizmo etaloninių proporcijų.

Tik grįžęs pailsėti į tėviškę, treniruodavosi įprastoje salėje, o užsienyje – tose pačiose patalpose, kur gyveno.

„Jau turiu namuose štangas, hantelius ir visą kitą kultūrizmui būtiną įrangą“, – džiaugiasi G. Grubas.

Treniruojasi kiekvieną dieną, pasinaudodamas tradicine kultūrizmo metodika.

„Labiau naudoju aukšto pakartojimo serijas, nes tai labiausiai man tinka“, – sakė sportininkas.

Kas savaitę keičia pratimų seką, dažnį. Priklausomai nuo to, kokius kūno raumenis nori labiau sustiprinti, išryškinti.

„Jeigu būtų visiems sportininkams idealiai tinkama metodika, tai visi būtų jei ne čempionai, tai labai stiprūs, – mano treneris V. Sungaila. – Užtat svarbu atrasti tik sau tinkamas treniruotes“.

„Svarbu pačiam stebėti, pajusti, kuris pratimas geriausiai veikia kūną – niekas kitas to nenustatys“, – sakė G. Grubas.

Ne kartą yra buvę, kad pasaulyje išgirtas pratimas neveikia – raumuo neauga. Todėl sportininkas pats suieško kitokį variantą.

„Įtakos turi kiekvieno žmogaus individuali genetika, – teigė treneris V. Sungaila. – Juk gali tiksliai daryti pratimus, o organizmas nepriima maisto – ir kūno reljefas vis neryškėja“.

G. Grubo teigimu, vis dėlto mityba – svarbiausias faktorius kultūrizme.

„Gali atkakliai sportuoti kas parą ir po dešimt valandų, bet jeigu prastai valgysi, tai nebus rezultatų“, – įsitikinęs kultūristas.

Jis neigia mitą, kad šios sporto šakos pergalės grįstos chemija.

„Reikia proteinų ar amino rūgščių, bet tai tik papildo racioną, kurio pagrindas – kokybiškas, subalansuotas natūralus maistas“, – sakė G. Grubas.

Jis labai tiksliai skaičiuoja, kiek galima suvalgyti baltymų, riebalų, angliavandenių.

Kelių savaičių pasiruošimo varžyboms baigiamajame etape natūralų maistą būtina dar ir tiksliai dozuoti. G. Grubas atskleidžia čempionišką virtuvę – daugiausia valgė žuvies (po 2 kilogramus per parą), kelių dešimčių kiaušinių baltymus, jautienos, paukštienos krūtinėlių, ryžių.

Prieš pat varžybas tris paras nebevartojo maisto su angliavandeniais, nors įprastai kultūristai teištveria dvi paras. Skysčių negėrė keturias paras.

Dienos treniruotė tetrunka apie valandą. Su dviem trim dienomis poilsio per savaitę. Jei daugiau – gaminasi medžiagos, nuo kurių nyksta treniruojami raumenys.

Bet pasitaiko ir trijų valandų treniruočių – kai labiau stiprino kojas.

„Bet kai įdedi dvigubai daugiau darbo, tai būtinai turi suvartoti tiek pat daugiau maisto, – sakė G. Grubas. – Tada nepakenksi sveikatai ir gerai atrodysi“.

V. Sungaila nurodo paprasčiausią savikontrolės būdą – iš treniruočių salės turi išeiti nepavargęs.

Kai vyksta varžybos, teisėjai vizualiai įvertina ne tik raumenų dydį, bet ir jų ryškumą, simetriją, net kūno demonstravimo techniką. Palygina visus dalyvius ir nustato geriausią.

Kai šiemet G. Grubas apsisprendė debiutuoti šalies čempionate, jį organizavusi Lietuvos kultūrizmo federacija pasiūlė startuoti pirmą kartą dalyvaujančių įskaitoje. Tada didesnė galimybė pelnyti apdovanojimą.

„Bet atsisakiau, nes jutau pasiruošiąs kaip ne pirmą kartą dalyvaujantis“, – sakė sportininkas.

Iki tol niekur nesivaržė, laikydamasis nuostatos: „Pirmiau turi pats sau įtikti“.

Šiemet pajuto, kad gali patekti į pirmąjį trejetuką, galiausiai nusiteikė siekti ir maksimalaus įvertinimo.

Aplenkė ir favoritu laikytą kelis kartus šalies čempionu buvusį, Europos čempioną Andrių Pauliukevičių, kultūrizmo pasaulyje žinomą kaip knygos „Tobulas kūnas“ autorių.

Likus savaitei iki Lietuvos kultūrizmo čempionato G. Grubas pasitikrino savo formą tarptautinime kultūrizmo ir fitneso turnyre Norvegijoje „Oslo Grand Prix 2015“, kur varžėsi beveik dešimties valstybių sportininkai. Lietuvis laimėjo sidabro medalį, nusileidęs tik Norvegijos atletui.

Autoriaus nuotr.

ČEMPIONAS: Lietuvos kultūrizmo čempionas Gražvydas Grubas šiai pergalei ruošėsi aštuonerius metus, tuo laiku nestartuodamas jokiose varžybose.

TRENERIS: Papilėje dirbantis kultūrizmo treneris Valdas Sungaila (dešinėje) prieš 13 metų pradėjo treniruoti Gražvydą Grubą.