Pasaulio čempionai pergalėmis nesigiria

Pasaulio čempionai pergalėmis nesigiria

Pasaulio čempionai pergalėmis nesigiria

Iš Pasaulio paprastųjų šaškių čempionato šiauliečiai Edgaras Petrauskas bei Domantas Norkus grįžo su aukso medaliais. Tęsti treniruočių jaunuoliai vasarą neskuba, žada ilsėtis, bet formos nepraras – iki rudens ruošiasi sudalyvauti keliuose turnyruose.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Atvažiavo naktį, dieną jau žaidė

Į Balčiką (Bulgarija) 17-metis Edgaras ir 15-metis Domantas važiavo lengvuoju automobiliu kartu su dar penkiais šaškininkais ir jų treneriais. Šiauliečiai buvo vieninteliai, gavę lėšų kelionei ir čempionato starto mokesčiams iš federacijos. Maitinimu ir apgyvendinimu Bulgarijoje pasirūpino čempionato organizatoriai.

Ankstyvą rytą išvažiavę iš Marijampolės, kelionėje per Lenkiją, Slovakiją, Vengriją ir Rumuniją lietuvaičiai užtruko dvi paras. „Vairavo marijampolietis treneris Vidas Labutis. Nakvynei buvome sustoję Vengrijoje, o jau vėlyvą kitą naktį pasiekėme Balčiką“, – trumpai pasakojo Edgaras.

Šaškininko žodžiais, varginanti kelionė ir vos kelios valandos nakties miego nei jam, nei Domantui nesutrukdė puikiai pasirodyti čempionate.

Edgarui teko žaisti jam neįprastomis braziliškomis šaškėmis, bet tarp 17 dalyvių šiaulietis „nepasišiukšlino": lemiamu momentu pavyko užpulti ir pasivyti lyderį, vėliau – jį aplenkti.

„Kiek atsimenu, dar nė vienam lietuvaičiui nėra pavykę laimėti U-19 pasaulio mažosios lentos pagrindinio čempionato“, – sakė Edgaro ir Domanto treneris Vladas Valantinas.

Domantas čempionate startavo puikiai – 4 pergalės iš 4 žaistų partijų. Reikėjo tik neužmigti ant laurų – tarp 21 paprastųjų šaškių žaidėjo jis užėmė pirmąją vietą, buvo antras „Žaibo“ ir trečias greitųjų šaškių U-16 turnyruose.

Bulgarijos sąlygos tiko

Šaškininkai patyrė alinantį Bulgarijos karštį – termometras rodė dvigubai daugiau šilumos laipsnių nei tuo metu buvo Lietuvoje. „Nors Bulgarija – tolimiausia iš šalių, kuriose yra tekę varžytis, jau esame dalyvavę įvairiuose čempionatuose kitose valstybėse, todėl prie permainų pratę“, – pasakojo šaškininkai.

Pernai Edgaras nugalėjo Rusijoje vykusiame Europos jaunių paprastųjų šaškių pagrindiniame turnyre, šiemet jame nedalyvavo dėl staiga užpuolusio gripo. Domantas, pernai iškovojęs tik vieną medalį pasaulio jaunių greitųjų šaškių čempionate, šiemet dar tris laimėjo Europos čempionate.

Gyvenimo, maitinimo ir žaidimo sąlygas Bulgarijoje jaunuoliai vienbalsiai pripažino puikiomis. „Tokių gerų turbūt dar nesame turėję, – patikino Domantas, – gardžiausi desertai, šviežutėliai saldūs arbūzai pusryčiams, pietums ir vakarienei.“

Šaškininkai nėra prastesni už krepšininkus

Edgaras šaškėmis pradėjo žaisti pirmoje klasėje, pasiūlė trenerė Sandra Laurutienė. Ji į šaškes atvedė ir Domantą. Vaikinas šaškėmis žaidžia nuo trečios klasės.

Ar gyvendami krepšinio šalyje šaškininkai nesijaučia užmiršti? „Man paprasčiau, kai draugai nežino apie mano laimėjimus“, – kukliai sako Domantas. Edgaras labiausiai džiaugiasi artimųjų palaikymu, o įrodyti, kad šaškės nėra prastesnės už krepšinį, stengiasi savo pasiekimais.

Jaunuolių trenerį Vladą Valantiną liūdina valdžios požiūris į kitų (ne krepšinio) sporto šakų atstovus: „Negi nėra suvokiama, kad ne visi gali ir nori žaisti krepšinį? Šaškės – rimtas, mąstymą lavinantis žaidimas.“

Didžiausias darbas – prie knygų

„Sėkmingam šaškininkui reikia trigubo „T“ – triūso, talento ir trenerio, – neabejoja V. Valantinas. – Tik penktadalį darbo su šaškininkais sudaro mūsų bendros treniruotės. Likusi didžioji dalis – jų pačių darbas namuose.“

Edgaras ir Domantas patvirtina, kad namų darbų iš trenerio gauna daug. Tenka papildomai studijuoti teorinę literatūrą, savarankiškai atlikti šaškininkams skirtas užduotis. Ar daug tenka skaityti? „Tenka, tenka“, – pripažįsta Domantas.

Formą palaikyti būtina. „Bent porą turnyrų per mėnesį“, – sako Domantas.

Šaškės liks tik hobis?

Dar neapsisprendę, ką ateityje norėtų studijuoti šaškininkai vienbalsiai tikina sportinės karjeros tęsti nežada. „Greičiausiai šaškės liks tik kaip hobis“, – sako.

Dėl aukštų pasiekimų jie nosies neriečia, tikina Lietuvoje turintys lygiaverčių priešininkų. „Žymiai įdomiau žaisti su tokiais priešininkais, kai iš anksto nežinai, kuris laimės“, – tikina Domantas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LYGIOSIOS: Skirtingose amžiaus grupėse žaidžiantys Edgaras Petrauskas (kairėje) ir Domantas Norkus tarpusavio kovose nesusitinka. „Na, nebent dėl įdomumo, – šypsosi abu, – išsiskiriame taikiai, dažniausiai – lygiosiomis.“