
Naujausios
Pasaulinio lygio "Grand Prix" ir milijonai eurų po arenos stogu
Savaitgalį Šiaulių arenoje penktą kartą vyko Pasaulio taurės etapo žirgų konkūrų varžybos, sukvietusios pajėgiausius raitelius su geriausiais žirgais iš devynių valstybių. "Grand Prix" antrą kartą laimėjo estų raitelis Rein Pill su žirgu A Brok. Varžybose dalyvavusių žirgų kaina gerokai viršijo ir pačios Šiaulių arenos vertę.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Grand Prix“ – į Estiją, mero taurė – į Rusiją
Šiemet dalyvauti pasaulinio lygio varžybose prie nuolatinių dalyvių iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Norvegijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, prisijungė Vengrija ir Rumunija.
Vakar spaudos konferencijoje varžybų rezultatus pristatęs Lietuvos žirginio sporto federacijos (LŽSF) prezidentas Gediminas Gutkauskas džiaugėsi, kad iš penkiolikos konkūrų, net keturis kartus skambėjo Lietuvos himnas, kai Lietuvos raiteliai laimėjo konkūrus, nemažai konkūrų lietuviai liko antri ar treti.
Sudėtingiausią rungtį, kurioje kliūčių aukštis 140-160 centimetrų, – „Grand Prix World Cup“ Šiauliuose antrus metus iš eilės laimėjo estų raitelis Rein Pill su žirgu A Brok. Iš lietuvių šiose varžybose geriausiai sekėsi Danieliui Gutkauskui, kuris su žirgu Lotus G (savininkas G. Gutkauskas), užėmė ketvirtąją vietą.
Šiaulių mero taurė iškeliavo į Rusiją – ją laimėjo Rusijos sportininkas Vladimir Beletskiy su žirgu Daddy Cool. Iš lietuvių aukščiausiai šioje rungtyje – į penktąją vietą – užkopė Andrius Petrovas su žirgu Giggolo.
Sėkmingiausiai pasirodę sportininkai išsidalijo prizinį fondą, kurio vertė – 50 000 eurų. Iš viso varžybos, pasak LŽSF prezidento, kainavo apie 150 000 eurų.
„Arenos nuoma su komunaliniais patarnavimais kainuoja apie 20 000 eurų, gardų nuoma – dar apie 20 000 eurų, teisėjai – dar 10 000, plius viešbučiai, maitinimas, patarnavimas“, – varžybų kainą dėliojo G. Gutkauskas.
Į šias varžybas nupirkta apie 1 000 bilietų. Pasak G. Gutkausko, nors nedaug, bet buvo varžybas atėjusių stebėti su tautinio kostiumo detalėmis – jie į areną įleisti nemokamai.
LŽSF prezidentas G. Gutkauskas džiaugėsi labai geranoriška publika – žiūrovai džiaugsmingomis ovacijomis sutiko žinią, kad svarbiausią varžybų prizą – „Grand Prix World Cup“ – laimėjo ne lietuvis, o estas. Būna varžybų, kai kitų šalių sportininkų pergalės yra net ir nušvilpiamos, nes laimėjo ne saviškis.
Dopingo kontrolė – ir žirgams
G. Gutkauskas teigė, kad į varžybas apie 90 raitelių atsivežė 198 žirgus.
Žirgams buvo paruošti 200 gardų, kurie užėmė 1 800 kvadratinių metrų ploto stovyklavietėje prie Šiaulių arenos.
Iš 200 gardų, du buvo palikti dopingo kontrolei, kurią vykdė du iš Tarptautinės žirginio sporto federacijos (FEI) atsiųsti delegatai.
Pasak G. Gutkausko, dėl dopingo žirgai yra tikrinami labai kruopščiai. Dopingo kontrolės žirgai gali nepraeiti ir dėl suleistų į kraują, ir patekusių su maistu draudžiamų preparatų.
„Net ir dėl vaistų, kurie, pavyzdžiui, buvo suleisti traumuotam žirgui gydyti, gali nepraeiti dopingo kontrolės“, – sakė G. Gutkauskas.
Kol kas dėl dopingo atsakymų dar negauta, nes paimti mėginiai išsiųsti į Prancūziją. Tačiau buvo atvejų, kai užsiregistravę dalyviai atsisakė dalyvauti Šiaulių arenoje vykusiose varžybose dėl to, kad žirgams patyrus traumas prieš kurį laiką buvo suleista vaistų, kurie draudžiami dopingo kontrolės.
„Niekas nenori rizikuoti, nes sankcijos dėl dopingo yra labai griežtos – ir 15 000, ir 30 000 eurų. Gali grėsti diskvalifikacija ir dviem, ir penkeriems metams. O jeigu antrą kartą papuolė dėl dopingo, sportininką gali diskvalifikuoti ir visam gyvenimui, net nesvarbu, kad ne jis pats, o, pavyzdžiui, veterinarijos gydytojas ar prižiūrėtojas suleido draudžiamą preparatą“, – pasakojo G. Gutkauskas.
Tonos smėlio, šieno ir šiaudų
Jau suskaičiuota, kad žirgai per varžybų dienas suvalgė 8,4 tonos kietojo pašaro – avižų, miežių, javų granulių ir apie 8 tonas šieno. Kiek tiksliai žirgų „pergaminto“ pašaro teko išvežti iš arenos, vakar G. Gutkauskas negalėjo pasakyti, bet jo būna daugiau, nei maisto.
Šiaudų ir pjuvenų kraikui į Šiaulių areną buvo atvežta 40 tonų, tačiau net ir tokio kiekio trūko, teko atvežti papildomai.
Atvežta ir po varžybų iš arenos išvežta apie 1,5 tūkstančio kubinių metrų smėlio. Po varžybų, pasak G. Gutkausko, greideriai buksavo grandydami kietai žirgų kanopomis sumuštą šlapią smėlį. Smėlį teko grandyti plonais sluoksniais.
Sutvarkyti arenai po varžybų pasamdyta 20 žmonių. Paskutiniai raiteliai po varžybų iš Šiaulių išvyko tik vakar rytą tiesiai į Krokuvoje (Lenkija) vykstančias svarbias varžybas.
Žirgai brangesni nei visa Šiaulių arena
LŽSF prezidentas G. Gutkauskas pasakojo, kad šiose varžybose dalyvavo labai brangių žirgų, pavyzdžiui, vienas žirgas iš Sankt Peterburgo: prieš kurį laiką už milijoną eurų savininkas jo nepardavė, paprašė 1,3 milijono eurų.
„Tokių milijoną kainuojančių žirgų nebuvo daug, bet po šimtą ar kelis šimtus tūkstančių eurų kainuojančių žirgų buvo daug. Juokavome, kad žirgai kainuoja žymiai brangiau, nei pati Šiaulių arena“, – sakė G. Gutkauskas.
Pasak LŽSF prezidento, brangūs nuosavi lietuvių žirgai gali būti „išsibarstę po visą pasaulį“, pavyzdžiui, lietuvių užaugintų žirgų yra JAV, Kinijoje, Pietų Afrikoje.
„Malonu, kai apie pasaulinio lygio varžybas kokioje nors tolimoje šalyje rašoma, kad žirgo veisėjas, savininkas yra Lietuvoje“, – sakė G. Gutkauskas. Du ir paties G. Gutkausko žirgyno, esančio prie Šiaulių, žirgai dalyvavo Londono olimpiadoje, bet jais jojo ne lietuviai sportininkai.
Nutarta dėl ateinančių metų varžybų – Šiauliuose antrąjį spalio savaitgalį jos vyks šeštą kartą. Pasak G. Gutkausko, labiausiai šios pasaulinio lygio varžybos yra aktualios Lietuvos sportininkams, nes jie turi šansų patekti į pasaulio reitingus, tik gavę pasaulinio lygio varžybų kvalifikacinius taškus.
„O geriausiai galime tai padaryti namuose, nes į kitose šalyse vykstančias varžybas yra sportininkų skaičiaus limitas – gali norėti važiuoti, pavyzdžiui, penkiolika sportininkų, o kviečia tik šešis“, – pasakojo Lietuvos žirginio sporto federacijos prezidentas.
Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas tikino, kad šios varžybos gali labai rimtai pretenduoti į Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos patvirtintą reprezentacinių miesto renginių sąrašą artimiausiems trejiems metams pagal žiūrovų skaičių, dalyvaujančių šalių lygį ir apdovanojimų svarbą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Antrus metus iš eilės estų raitelis Rein Pill su žirgu A Brok šuoliuoja garbės ratą Šiaulių arenoje, kaip varžybų nugalėtojas.
„Grand Prix World Cup“ nugalėtojui estų raiteliui Rein Pill su žirgu A Brok nugalėtojo taurę įteikia Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, nugalėtoją sveikina (iš kairės) Šiaulių meras Artūras Visockas, Lietuvos žirginio sporto federacijos (LŽSF) prezidentas Gediminas Gutkauskas, kiti varžybų organizatoriai ir dalyviai.
Kosto Gaigalo ir žirgo Chromo iš Šiaulių rajono Jusaičių žirgyno šuolis dėl svarbiausio varžybų apdovanojimo.
Raitelis Danielius Gutkauskas su žirgu Lotus G svarbiausiame varžybų „Grand Prix World Cup“ konkūre iš lietuvių užėmė aukščiausią – ketvirtąją vietą.
Svarbiose varžybose tvyroja didžiulė žirgų ir žmonių įtampa, pareikalaujanti daug fizinių ir psichologinių jėgų.
Pasak organizatorių, žirgai kanopomis taip sumynė šlapią smėlį, kad jo net ir galingi greideriai nepajėgė iš karto nugrandyti.