Olimpinio deglo nešėją pakerėjo Kinijos prabanga ir skurdas

Olimpinio deglo nešėją pakerėjo Kinijos prabanga ir skurdas

Olimpinio deglo nešėją pakerėjo Kinijos prabanga ir skurdas

Kinijoje olimpinį deglą nešęs radviliškietis Jonas Varkulevičius savo kelyje protestuotojų nesutiko. Svečioje šalyje deglo nešėją sužavėjo kinų svetingumas ir jų organizaciniai sugebėjimai.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Deglą nešė du lietuviai

Olimpinės ugnies estafetėje Lietuvai atstovavo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius ir verslininkas, „AG Group“ generalinis direktorius Giedrius Jarmalavičius.

Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius, kūno kultūros mokytojas J. Varkulevičius atstovauti Lietuvai buvo išrinktas susumavus esė konkurso rezultatus. Šiame konkurse jį kandidatu pasiūlė 2006 metais olimpinę ugnį į žiemos olimpines žaidynes Turine nešęs kūno kultūros mokytojas iš Kaišiadorių Stanislovas Lakavičius. G. Jarmalavičius deglo nešėju išrinktas iš Samsung„ partnerių.

Kinijoje lietuviai prabuvo kelias dienas. Šalies delegacija į Kiniją atvyko kartu su latviais, estais bei rusais Rusijos Vyriausybės užsakytu lėktuvu. Olimpinę ugnį lietuviai nešė gegužės 5 dieną Kinijai priklausančioje Chainano saloje.

„Per vieną dieną olimpinė ugnis yra nunešama 40 kilometrų. Kiekvienas olimpinio deglo nešėjas turi įveikti maždaug 200 metrų distanciją. Aš deglą perėmiau iš kino ir, iš lėto nubėgęs savąją trasos atkarpą, jį perdaviau G. Jarmalavičiui, kuris vėl perdavė deglą Kinijos atstovui“,–apie įsimintiną misiją pasakojo J. Varkulevičius. Lietuviai deglą nešė provincijos teritorijoje, kurioje žiūrovų buvo nedaug — tik vienas kitas valstietis.

Protestuotojų nesutiko

Olimpinio deglo nešėjus stebino kinų pastangos, užtikrinant dalyvių saugumą. Kiekvieną olimpinės estafetės dalyvį lydėjo keliasdešimt apsaugininkų: vieni iš jų bėgo šalia nešėjų, kiti — abipus kelio, treti važiavo motociklais, ketvirti nusisukę nuo bėgikų stebėjo aplinką.

„Nebuvo jokios baimės. Net nesitikėjau, kad Kinijos teritorijoje mūsų misiją galėtų sutrikdyti politiniai protestai: patys kinai apie juos negauna jokios informacijos, juos tebelydi griežta cenzūra, o kitiems sutrukdyti nešimo procesą buvo tiesiog neįmanoma“,–sakė J. Varkulevičius.

Tiesa, Lietuvoje pedagogas sakė gavęs keistą pasiūlymą: atsisakyti nešti deglą ir tokiu būdu tapti žinomu pasaulyje.

„Atsisakiau. Be abejo, aš irgi palaikau Tibetą, tačiau jo problemas turi spręsti politikai. Smurtas gimdo tik smurtą. Jis neišsprendžia problemos. Olimpiada visais laikais buvo taikos šauklys. Kai ji vykdavo, laikinai būdavo sustabdomi karai. Todėl ir dabar ji turi būti taiki, be jokių incidentų“,–savo nuomonę tibetiečių palaikymo klausimu išreiškė pedagogas.

Sužavėjo svetingumas

Iš kelionės J. Varkulevičius ir jį lydėjęs sūnus Martynas grįžo susižavėję kinų paslaugumu, rūpestingumu, pagarba juos aplankiusiems svečiams, puikia laisvalaikio organizacija, kokios nė vienam iš jų nebuvo tekę matyti.

Anot J. Varkulevičiaus, vienintelis kelionėje lydėjęs nepatogumas buvo karštis, nuo kurio tik išėjus į lauką jie apsipildavo prakaitu, mat oro temperatūra tomis dienomis siekė iki 40 laipsnių karščio.

Olimpinio deglo nešėjai iš Lietuvos bei kitų šalių buvo apgyvendinti Sanjoje kurorte, kuriame vyko keli „Mis Pasaulis“ ir “Misteris Pasaulis“ konkursai. Lietuviai gyveno aukščiausios klasės Sheraton viešbutyje.

Viešnagės metu deglo nešėjai mėgavosi puikiai organizuotu laisvalaikiu, prabangiomis vakarienėmis, kuri vienam žmogui kainavo 3-5 tūkstančius litų, puikiu aptarnavimu. Tuo pačiu metu lietuviai stebėjo ir Kinijoje egzistuojantį nepriteklių, darbo, skurdo ir saulės išvargintus Kinijos žmones.

Grįžus į Lietuvą, Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete abiems estafetės dalyviams LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas įteikė Lietuvos olimpinės rinktinės narių ženklus.

Olimpinės ugnies kelionė į Pekiną yra ketvirtoji, kurioje dalyvavo Lietuvos atstovai. Mūsiškiai jau yra nešę olimpinę ugnį į 1980 metais vykusias olimpines žaidynes Maskvoje, į 1992 metų žaidynes Barselonoje bei į 2006 metų žiemos olimpiadą Turine.

PALYDA: Olimpinio deglo nešėją Joną Varkulevičių (kairėje) kelionėje lydėjo ir jo bėgimą įamžino sūnus Martynas.

VĖLIAVA: Radviliškietį Joną Varkulevičių kinai sutiko svetingai ir jam padovanojo savo šalies vėliavą.

VAIKAI: Itin mieli ir draugiški — kiniečių vaikai.

APSAUGA: Deglo nešėjus lydėjo gausi apsauga.

APSAUGA I: Kiniečių apsaugininkai nuolat stebėjo deglo nešėjus sutinkančius žiūrovus.

Jono VARKULEVIČIAUS albumo nuotr.

Citata: „Aš palaikau Tibetą, tačiau jo problemas turi spręsti politikai. Smurtas gimdo tik smurtą. Jis neišsprendžia problemos. Olimpiada visais laikais buvo taikos šauklys.