Olimpines sostines sujungė važiuodamas dviračiu

Olimpines sostines sujungė važiuodamas dviračiu

Olimpines sostines sujungė važiuodamas dviračiu

Sigitas Kučas yra vienintelis lietuvis, per 168 kelionės dienas dviračiu įveikęs 11 tūkstančių 468 kilometrus, jungiančius dvi olimpines sostines – Pekiną ir Londoną. Šiaulių Dviračių muziejuje atidaryta šio vilniečio keliautojo fotografijų paroda „Kelionė dviračiais iš Pekino į Londoną“.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ekspozicijoje – ir dviratis

Parodos atidarymą S. Kučas paskelbė trimito garsais. Toks trimitas jau aštuonerius metus žygeivius pakelia iš palapinių ir kviečia į žemėlapio sueigą.

Pristatyti parodą S. Kučas pakvietė ir būrį bendražygių, kurie kartu keliavo įvairiomis maršruto atkarpomis.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos, žygio dalyvių atributika, edukacinis žemėlapis „Keliauk kartu su dviratininku Sigitu Kuču“ bei S. Kučo dviratis.

Šis dviratis pagamintas olandų firmos „Koga Miyata“ pagal dviratininko užsakymą, surinktas rankomis. Ant dviračio yra užrašas „Sigitas – Silk Roud“, nes dviratis buvo pirktas žygiui Šilko keliu. Kelionėse ant šio dviračio S. Kučas yra praleidęs 460 dienų, numynęs per 30 tūkstančių kilometrų.

Pernai, prieš žygį, dviratininkas pakeitė ratus: priekiniame rate įtaisytas generatorius gamina elektrą žibintams, GPS imtuvui, mindamas dviratininkas gali pasikrauti baterijas, mobilųjį telefoną.

Planuoja kelionę į Rio de Žaneirą

Žygis „Iš Pekino į Londoną“ prasidėjo praėjusių metų vasario 27 dieną Pekine, Tiananmenio aikštėje, baigėsi rugpjūčio 12 dieną Londone, prie Tauerio tilto.

Per 168 kelionės dienas dviračiais nuvažiuota 11468 kilometrai per Kiniją, Pietų Korėją, Japoniją, JAV, Airiją ir Jungtinę Karalystę. Daugiausia dienų keliauta Amerikos žemyne – nuo Ramiojo iki Atlanto vandenyno nuvažiuota 6339 kilometrai.

Žygyje dalyvavo 82 dviratininkai iš 13 šalių, 54 vyrai ir 28 moterys. Tik 5 dalyviai įveikė visą maršrutą – 3 iš Naujosios Zelandijos, 1 lenkas ir 1 lietuvis – parodos autorius S. Kučas.

Pirmasis žygis Olimpiniams metams paminėti įvyko 2004 metais: iš šiauriausio Europos taško Nordkapo dviračiais minta į senąją Olimpiją Graikijoje. 2008 metais vyko žygis iš Olimpijos į Pekiną Šilko keliu.

Žygeiviai jau galvoja apie kelionę į 2016 metų olimpinę sostinę – Rio de Žaneirą (Brazilija). „Planuokite pusmečio atostogas ir prisijunkite prie mūsų“, – ragino S. Kučas.

Japonai pagelbėję dėkoja

„Keliauti man yra stebuklas. Ši kelionė irgi buvo pilna mažų ir didelių stebuklų“, – sakė S. Kučas, dėkodamas žmonai Marijai, kad „vis dar laukia“.

S. Kučas patyrė: patys įdomiausi – susitikimai su žmonėmis. Kelionėse sutikti žmonės kviečia į namus, vaišina, surengia koncertų.

Išskirtiniai įspūdžiai – apie visada norinčius padėti japonus.

Japonijoje dviratininkams privažiavus tunelį, kuriuo rieda automobiliai, japonas įspėjo: čia važiuoti negalima. Beveik du kilometrus, bėgdamas šalia, šis japonas žygeiviams rodė kelią iki kito tunelio. Bet paaiškėjo, kad  šis uždarytas.

Palydovas susiėmęs už galvos aimanavo. Galiausiai nusprendė: su savo maža mašinėle po vieną keliautojus perveš ankstesniuoju tuneliu. Grįžtant atgal japonas mynė dviratį, kurį davė vienas iš lietuvių.

Atsisveikindamas japonas nusilenkė: padėkojo už tai, kad padarė paslaugą žygeiviams. Tokia japonų filosofija: dėkoja, kai kam nors padeda.

S. Kučas pirma pagalvodavo, ar verta japono prašyti pagalbos. Nes jei japonas pats nežinos, dės didžiules pastangas, kad išsiaiškintų.

„Laikas bėga, reikia važiuoti, bet negali pasakyti, kad nebereikia“, – sako keliautojas.

Paprašęs ne japoniško, o angliško žemėlapio, S. Kučas knygyne pusvalandį laukė, kol pagalbininkai skambino į kitus knygynus, ieškodami reikiamo žemėlapio.

Kitokia Amerika

Iš Japonijos žygeiviai lėktuvu skrido į Ameriką. „Mūsų maršrutas tris mėnesius driekėsi gamta ir nedideliais miesteliais, tad visiškai pakeitė Amerikos vaizdą, turėtą galvoje. Ir visai kitoks įspūdis apie žmones – jie labai draugiški“, – sako keliautojas.

Trūkus S. Kučo dviračio troseliui, sustojęs vietinis pasiteiravo, kuo galįs padėti. Kadangi amerikiečio namas buvo už 10 mylių, pasiūlė pagalbos nuvažiuoti pas draugą. Šio nebuvo namuose.

Padėkojęs pagalbininkui ir patikinęs, kad vakare dviratį susitvarkys pats, S. Kučas atsisveikino. Už 10 minučių prie jo stabtelėjo mašina, iš kurios išlipo kitas amerikietis – su troseliu ir instrumentais rankose.

Pasak S. Kučo, Amerikai minint 200 metų nepriklausomybės metines, buvo organizuotas didžiulis žygis dviračiais per šalį, parengti maršrutai, išleisti žemėlapiai, pateikta informacija apie nakvynę. Rajonuose, kur nedaug turistų, dviratininkams galima nakvoti miesto aikštėje. Dažnai galima apsistoti bažnyčiose, kartais pastoriaus žmona pakviečia vakarienės.

Didžiausią įspūdį S. Kučui paliko Didysis kanjonas: „Galvojau, visko pasaulyje mačiau, niekas manęs nenustebins. Apstulbau: tokia didybė, tokie uolų raštai ir spalvos! Nuo kanjono krašto iki apačios – 2 kilometrai!“

Įspūdingas ir Mirties slėnis, karščiausia pasaulio vieta, kur buvo fiksuotas 56 laipsnių karštis. Mirties slėnyje dviratininkams reikėjo nusileisti žemiau jūros lygio. Išvažiavus į Kanzaso lygumas, atsivėrė javų laukai iki horizonto ir prerijos.

Laiminga nelaimė

S. Kučas pasidžiaugė, kad kelionės metu pavyko išvengti nelaimingų atsitikimų.

Nerimo buvo įvaręs kartu keliavęs airis. Žygeiviai sulaukė policijos skambučio, jog šis dviratininkas, lūžusiomis kojomis, išgabentas į ligoninę malūnsparniu. Nuskubėjus lankyti prie aparatūros prijungtas airis laimingas pranešė: lūžių nėra, o jis nemokamai paskrido malūnsparniu!

Pasirodo, dviratininkas nuokalne buvo pasileidęs 80 kilometrų per valandą greičiu, ratui užvažiavus ant kelkraščio, dviratį sumėtė, ir drąsuolis griuvo.

S. Kučas sako, jog buvo neramu, kokia ateis sąskaita už visą šį nuotykį. Bet kaltę, kad nebuvo sudarytos pakankamai geros sąlygos dviratininkams, prisiėmė kelių tarnyba.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

BENDRAMINČIAI: Keliautojas Sigitas Kučas į parodos pristatymą pakvietė dviračių kelionių bendražygių.

PARODA: Dviračių muziejuje vilniečio keliautojo Sigito Kučo fotografijų paroda „Kelionė dviračiais iš Pekino į Londoną“ veiks iki rugpjūčio 24 dienos. 2010 metais šiame muziejuje eksponuota Sigito ir Daumanto Kučų fotografijų paroda „Dviračiais Šilko keliu“.

DVIRATIS: Šiuo dviračiu Sigitas Kučas per 460 dienų  numynė per 30 tūkstančių kilometrų.