Olimpietis baigia karjerą

Olimpietis baigia karjerą

Olimpietis baigia karjerą

Vakar olimpietis, Lietuvos rekordininkas Paulius Viktoravičius baigė profesionalo karjerą. Viena iš rugpjūtį šeimą sukūrusio 27-erių metų plaukiko pasitraukimo priežasčių — bazių, kuriose galėtų treniruotis, trūkumas.

Giedrius VAITKEVIČIUS

Neturi kur treniruotis

„Šiauliuose vis nėra 50 metrų baseino, manau, kad jo ir nebebus“, — sakė karjerą baigiantis plaukikas.

Šiauliuose yra du 25 metrų ilgio baseinai. Kvalifikacinės varžybos, pasaulio ir Europos čempionatai vyksta 50 metrų ilgio baseinuose.

Lietuvoje tinkamų matmenų baseinas yra Alytuje. Tokį turi ir Elektrėnai, bet jo nenaudoja. Neseniai uždarytas ir sostinės „Lazdynų“ baseinas, kuriame P. Viktoravičius ir kiti pajėgiausi šalies plaukikai rengdavo treniruočių stovyklas. Dabar jie vyksta į Lenkiją, Ispaniją ir kitas valstybes.

„Dėl krizės plaukimo federacija į treniruočių stovyklas veža tik šalies geriausius — Giedrių Titenį, Vytautą Janušaitį. Dėl tokio požiūrio mintys apie karjeros pabaigą ir aplankė“, — teigė P. Viktoravičius.

Už Šiaulių ir Lietuvos garsinimą P. Viktoravičiui dėkojęs Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas tvirtino, jog 50 metrų baseinas yra miesto „planuose“, turėtų iškilti Dainų parke prie Šiaulių arenos arba prie vieno iš esamų baseinų.

Ateities planų neišduoda

P. Viktoravičius neslepia, jog apsisprendimui įtakos turėjo ir šeimos sukūrimas. Ateities planų neatskleidžia. Neaišku, ar liks Šiauliuose.

Šiaulių plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktorius Valerijus Belovas P. Viktoravičių kalbino treniruoti mokyklos vaikus, tačiau šis atsisakė.

„Treneriu būsiu tik 50 metrų baseine“, — šypsojosi P. Viktoravičius.

Plaukikas kaip profesionalus sportininkas varžytis nebeketina. P. Viktoravičiaus planuose — veteranų varžybos.

Vandens netrūks

„Daugelis kolegų teigia, jog baigę karjerą pradėjo depresuoti, stresuoti. Aš tvirtesnių nervų“, — mano P. Viktoravičius.

Per apie 20 metų trukusią karjerą daugiau kaip 20 tūkstančių kilometrų nuplaukęs šiaulietis tvirtina, jog „vandens nepasiilgs“.

„Jau dabar, nuvažiavus į pajūrį, karštį malšindavau įbridimu ir pasitaškymu jūroje. Plaukti nesinorėdavo“, — prisipažino P. Viktoravičius.

193 centimetrų ūgio sportininkas per pastaruosius keturis mėnesius priaugo 10 kilogramų. „Kolegos sako, jog tai natūralu. Tačiau daugiau apsileisti nesinori“, — sakė olimpietis.

Apmaudas dėl Londono

Olimpietis džiaugėsi, jog dalyvavo daugelyje prestižiškiausių pasaulio ir Europos varžybų.

„Vaikystėje norėjau ir tikėjau, kad darbas gali duoti vaisių ir karjera gali būti sėkminga, — pasakojo P. Viktoravičius. — Kiekvienose prestižinėse varžybose atiduodavau visas jėgas. Iš savęs nereikalaudavau kuo aukštesnės vietos, nes tada dažniausiai būna atvirkščiai“.

Plaukikui liko neišsipildžiusi svajonė — Londono olimpinės žaidynės. Sportininko planai pasikeitė, nors jis buvo įvykdęs olimpinį „B“ normatyvą.

Sporto meistras, rekordininkas

Pirmąjį didesnį laimėjimą P. Viktoravičius pasiekė prieš dešimtmetį — Lince (Austrija) laimėjo Europos jaunių pirmenybių bronzos medalį.

„Atkrintamosiose varžybose plaukiau šeštajame takelyje. Finale startavau trečiajame. Atplaukiau, žiūrėjau šeštojo takelio rezultatus ir nusivyliau, kad finišavau tik aštuntas. Prie manęs pribėgo lietuvių delegacija ir pradėjo sveikinti. Tik vėliau supratau, kaip yra iš tiesų“, — juokėsi P. Viktoravičius.

P. Viktoravičius 2001 metais įvykdė Lietuvos, o 2002 metais — tarptautinio sporto meistro normatyvus. Geriausiu Šiaulių sportininku buvo renkamas 2004, 2005 ir 2006 metais. Atstovavo Lietuvai pasaulio ir Europos čempionatuose.

2009 metų pasaulio čempionate P. Viktoravičius pagerino šalies 100 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi rekordą (48,84 sekundės). Iš Rolando Gimbučio atimtas geriausias laikas Lietuvos istorijoje lieka nepagerintas.

Dalyvavo dviejose Olimpiadose

P. Viktoravičius dalyvavo 2004 metų Atėnų ir 2008 metų Pekino olimpiadose.

Atėnuose kartu su Lietuvos rinktine, estafetėje 4x100 metrų laisvuoju stiliumi užėmė 11-ąją vietą.

„Tada už kitus buvau porą metų jaunesnis. Bijojau, kad padaręs ką nors ne taip, nuo vyresnių komandos draugų gausiu į ausį. Perbalęs vaikščiodavau“, — juokėsi P. Viktoravičius.

Su šypsena jis prisimena olimpinių žaidynių atmosferą. „Stebiesi, pamatęs Kauno “Žalgirio„ ar Vilniaus “Lietuvos ryto„ žvaigždes. O olimpiniame kaimelyje gyveno visų sporto šakų žvaigždės. Pirmomis dienomis vis stebiesi, kur papuolei? Eini pusryčiauti ir pamatai Virgilijų Alekną, pasisveikini“.

Varžėsi su žvaigždėmis

Per savo karjerą šiaulietis varžėsi su garsiausiomis pasaulio plaukimo žvaigždėmis — olandu Pyteriu van den Hugebandu (Pieter van den Hoogenband), amerikiečiu Maiklu Felpsu (Michael Phelps) ir australu Janu Torpu (Ian Thorpe).

P. Viktoravičiui didžiausią įspūdį paliko pastarasis. 197 centimetrų ūgio sportininko batų dydis — 51-as.

„Neformalioje aplinkoje su jais bendrauti neteko. Banketuose didžiausių plaukimo šalių sportininkai nedalyvaudavo“, — pasakojo P. Viktoravičius.

Auga nauja karta

V. Belovas P. Viktoravičių vadina geriausiu visų laikų plaukimo mokyklos „Delfinas“ sportininku.

27-erių olimpietis buvo vyriausias mokyklos plaukikas. Dabar vyriausiojo titulas atiteko 17-mečiui Martynui Kasperavičiui.

„Delfino“ direktorius perspektyviausia mokyklos auklėtine dabar įvardija šalies plaukimo meistrę, 14-metę Evą Gliožerytę. Ji yra 200 metrų plaukimo nugara savo amžiaus rekordininkė.

Nedaug iki sporto meistrės vardo trūksta ir kitai Lietuvos rekordininkei, 200 metrų peteliške plaukiančiai 13-metei Alinai Taran.

V. Belovas išskyrė ir 16-metę „Delfine“ besitreniruojančią uteniškę Simoną Raudonytę. 100 metrų laisvuoju stiliumi plaukiančiai sportininkei nedaug trūksta iki sporto meistrės normatyvo.

„Pastaruosius metus treniravausi su jaunesniais. Vaikai plaukia pasyviai, kuo toliau, tuo labiau išlepę, jiems reikia griežtumo. Aš ir pamėlynavęs plaukdavau dvigubai daugiau kilometrų“, — kritikos negailėjo P. Viktoravičius.

Baseinų ir mokyklos problemos

V. Belovą neramina ir turimų baseinų būklė. Dainų gatvėje esantis baseinas varžyboms nepritaikytas. Ežero gatvėje įsikūrusiame baseine šalies plaukimo federacija dėl prastų sąlygų rengti varžybų nebeleido.

Per stogą prasiskverbiančio vandens tenka ir pirmajam aukštui.

Sumažėjo ir plaukimo mokyklai skiriamos lėšos. Pernai „Delfinui“ Šiaulių miesto savivaldybė skyrė 1,8 milijono litų, kitąmet planuojama plaukikus paremti 1,3 milijono litų.

DOSJĖ

Paulius Viktoravičius (1984 m. lapkričio 4 d.) — Lietuvos ir tarptautinės klasės sporto meistras, daugkartinis Lietuvos ir Baltijos šalių čempionas, 2008 ir 2011 metų SELL žaidynių nugalėtojas, Europos jaunių čempionato (Lincas, Austrija) 3 vietos laimėtojas.

Dalyvavo:

Olimpinėse žaidynėse: 2004, 2008 metais.

Pasaulio čempionatuose: 2005, 2006, 2007, 2009 metais.

Europos čempionatuose: 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010 metais.

Pasaulio taurės etapuose: 2004, 2008 metais.

Pasaulio studentų universiadoje: 2007 metais.

Kiti pasiekimai:

2004, 2005, 2006 metų geriausias Šiaulių miesto sportininkas;

2008 metų miesto geriausių sportininkų dešimtuke P. Viktoravičius — antrojoje vietoje;

Pagerinti 11 Lietuvos rekordų.

Treneriai: Jūratė Lazdynaitė, Aida Zuozienė, Gintaras Prunskus, Natalija Tarelkina, Kęstutis Jankevičius.

KARJERA: Karjerą baigęs plaukikas Paulius Viktoravičius dalyvavo dviejose Olimpiadose, keturiuose pasaulio ir šešiuose Europos čempionatuose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.