"Norim taurės!" kūnu netapo...

Evaldo ČERNIAUSKO "TUBUKO"/ ŠFA nuotr.
"Norim taurės!" lydėjo komandą ir jos aistruolius iki pat finalo.
Spalio 1-ąją Kaune, Dariaus ir Girėno stadione vykusiame Lietuvos futbolo federacijos taurės finale žaidė Futbolo akademijos "Šiauliai" ir Vilniaus raj. "TransINVEST" komandos. Pergalę 2:1 (0:1) iškovojo Vilniaus r. futbolininkai.

Aikštėje rangų formulė neveikė

Nors, atrodė, A lygoje rungtyniaujanti FA "Šiauliai" ekipa ir buvo dvikovos favoritė, nes varžovai žaidžia pirmojoje lygoje, tačiau aikštėje ši "favorito pagal rangą" formulė neveikė. Tai buvo ryšku jau pirmajame puslaikyje, kai varžovai turėjo gerų, bet taip ir nepanaudotų progų, nors kėlinį po taiklaus Eligijaus Jankausko smūgio 41-ąją minutę ir laimėjo šiauliečiai.

Po pertraukos "TransINVEST" žaidėjų keitimais įliejo šviežių ir lygiaverčių rezervų, kas įgalino dar labiau padidinti apsukas. Gi FA "Šiauliai" finale rungtyniavo gerokai nukraujavusi, be savo trijų kertinių futbolininkų: traumas gavusių (ir iki sezono pabaigos iškritusių) Manto Kuklio bei Deivido Šešplaukio ir dėl drausmės kortelių priversto praleisti rungtynes Jevhenijaus Jefremovo.

Tiek tai, tiek ir ypatingas varžovų kovingumas, lydimas suvaldytu stresu, pastoviu ir labai intensyviu spaudimu, gera fizine kondicija bei užtikrintumu, įgalino "TransINVEST" po pertraukos ne tik išlyginti rezultatą (54 min. Yoichi Kawachi), bet ir išsiveržti į priekį po Lino Zingerto (80 min.) pelnyto įvarčio.Nepasisekė išlyginti rezultato jau baigiantis dvikovai, kai 83 min. Jankausko iš labai arti smūgiuotą kamuolį atrėmė vartininkas.

FA "Šiauliai": Paukštė, Lekiatas, Olberkis, Baravykas, Vaitkūnas, Paulius (86 min. Urbys), Šimkus, Romanovskij (86 min. Dovydaitis), Jankauskas, Micevičius, Ščebetun.

Vertindamas rungtynes šiauliečių vyr. treneris Mindaugas Čepas pripažino, jog pralaimėta pelnytai, varžovai sužaidė geriau:"Mes, tikriausiai, su stresu, įtampa... Jau kabina medalius, jau sako "jūs taurę laimėsit", "jūs privalot", "jei nelaimėsit, tai kas jūs per komanda". Yra taktinis pasiruošimas, bet yra ir psichologinis. Gal tai padarė mums kažkokią meškos paslaugą." Pagal žaidėjų kokybę treneris "TransINVEST" vadino A lygos komanda, kuri šiandien žaidžia pirmojoje lygoje. Varžovų komentaruose po dvikovos nekart skambėjo atsidavimo daugiau nei 100 procentų motyvas ir, kaip parodė rungtynių eiga, tokio galingo "variklio" apsukoms šiauliečiai neprilygo.

Organizatorių nuotr.
FA "Šiauliai" prieš finalo dvikovą Kaune.

Tarp rungtynes puikiame ir neseniai iš pagrindų rekonstruotame stadione stebėjusių 8764 žiūrovų buvo ir išties gausus būrys komandos atributika pasipuošusių organizuotai atvykusių (daugiausia tai buvo jaunimas) šiauliečių, kūrusių "namų" rungtynių atmosferą. Prieš rungtynes komandos aistruoliai iki stadiono atėjo didele kolona, o po mačo prie jų sektoriaus atėję lietuviškiausios A lygos ekipos žaidėjai dėkojo už entuziastingą palaikymą.

Išvakarėse tame pačiame stadione žaidė FIFA ir Lietuvos futbolo legendų rinktinės (2:2), taip pažymėdamos Lietuvos narystės 100-metį Tarptautinėje futbolo federacijoje (FIFA) ir tiek pat metų nuo Lietuvos vyrų rinktinės tarptautinio debiuto, kai toje pačioje vietoje, Ąžuolyno kalno aikštėje (net ne stadione, kurio tiesiog nebuvo)1923 m. birželio 24 d. įvyko mačas su Estija (0:5). Lietuvos legendų komandoje buvo žinomos auksinių "Karedos" laikų asmenybės – treneris Algimantas Liubinskas ir Saulius Mikalajūnas.

Su FIFA legendomis į aikštę žengė ir laisvą dieną įtemptoje darbotvarkėje radęs FIFA prezidentas Gianni Infantino, taip pat susitikęs ir su Prezidentu Valdu Adamkumi. Pastarojo gyvenime futbolas visada užėmė svarbią vietą.

Įspūdingame futbolo savaitgalyje netrūko ir pop žvaigždžių (Justinas Jarutis ir kt.), o reikliausieji galėjo pasigesti nebent futbolo savaitgalio varžybų programėlės ar gausesnės žiūrovų auditorijos. Pernai taurės finalo rungtynes Kaune stebėjo 13589 žiūrovai.

Evaldo ČERNIAUSKO "TUBUKO"/ ŠFA nuotr.
Valanda iki rungtynių stadiono prieigos nusidažė geltona ir juoda spalvomis.

Tarp esminių dalykų – lietuvybė

FA "Šiauliai" strategas Mindaugas Čepas po rungtynių pastebėjęs, jog "profesionaliajame sporte, ypač finaluose, dviejų laimingų nebūna", prieš dvikovą į problematiką žvelgė kiek plačiau ir matė gerų dalykų: "Galbūt apeliuosiu į mūsų klubo vieną pagrindinių dalykų – tai yra lietuvybė. Tai yra vienybė, pasitikėjimas ir tikėjimas tuo, ką mes darome. Ne vieną kartą esu sakęs – kai vaikinai išeina į aikštę, jie atstovauja ne tik sau, ne tik savo klubui, bet jie atstovauja visiems Lietuvos futbolininkams ir nuo jų pasirodymo priklausys klubo vadovų požiūris į Lietuvos futbolininkus. O taurėje į sėkmę suėjo daug faktorių – gal tuomet, kada taurės rungtynės vyko, mūsų komanda demonstravo geriausią formą, neturėjo traumuotų žaidėjų. Tai yra daug faktorių – noras, sėkmė, į vieną dalyką kreipti dėmesį nebūtų teisinga."

Treneris prisipažino, jog Šiauliuose jaučiasi labai gerai ir komfortabiliai, nes "sutampa požiūris su klubo vadovais į tai, kokią mes norime matyti komandą. Mūsų identitetas, mūsų filosofija šiuo metu pasiteisina šimtu procentų".

Komandos kapitonas Rokas Lekiatas, neseniai debiutavęs ir nacionalinėje rinktinėje, su šiuo treneriu jau dirba ne vienerius metus. Paklaustas apie tai, kokios trenerio savybės padeda jam taip sėkmingai dirbti Šiauliuose, pažymėjo kelis dalykus. "Treneris labai profesionaliai atlieka savo darbą, yra labai aistringas, nepraleidžia nė menkiausių detalių, jei treniruotėse trūksta atsidavimo ar leidi sau daugiau pagalvoti, treneris iškart pastebės ir "pažadins". Tikrai kreipia didelį dėmesį į kiekvieną smulkmeną ir manau, kad tai duoda vaisių. Atsipirko sunkus darbas, kuris buvo įdėtas iki pat šiol, svajonės pildosi..," – kalbėjo Lekiatas.

Pasiteisinusią ilgalaikę futbolo akademijos strategiją diegė daug metų jai vadovavusi Reda Mockienė bei darbą tęsiantis šiandieninis vadovas Deivis Kančelskis. "Nėra kokios nors konkrečios paslapties. Žingsnis po žingsnio einame tikslo link. Šį tikslą išsikėlėme dar prieš septynerius metus, o dabar su miesto savivaldybe bandome tai įgyvendinti. Tai yra ilgalaikis projektas. Visada paprasčiau atsivežti legionierių, bet, manau, kad mūsų sėkmė galėtų paskatinti kitus klubus sekti mūsų pavyzdžiu. Mes tikrai nesame prieš legionierius – galbūt vienas kitas yra reikalingi, bet mūsų didžiausias noras – kad vietinis jaunimas matytų gerą pavyzdį."

Tuo pat metu Deivis Kančelskis ir komanda yra ištikimi idėjai ir sako, jog "jei kas nors nepavyks, nenorėtume visko nubraukti ir keisti krypties".

Evaldo ČERNIAUSKO "TUBUKO"/ ŠFA nuotr.
Intensyvus varžovų spaudimas šiauliečiams tapo rimta kliūtimi.

Komandų kelias į finalą

Šiaulių atstovams ši finalo dvikova buvo pirmoji po 10 metų pertraukos, kai vėlgi tame pačiame Kauno stadione 2013 metų gegužę žaidė "Šiauliai" ir Vilniaus "Žalgiris". Tąkart pajėgesni buvo vilniečiai, laimėję po baudinių serijos.

Paskutinį kartą šiauliečiai taurės turnyre buvo nugalėję prieš 24 metus, 1999-aisiais, kai "Kareda" pranoko FBK "Kauną".

FA "Šiauliai" pakeliui į finalą 2:1 (Kuklys, Jankauskas) pranoko Alytaus "Dainavą", po to – 2:0 (Gasiūnas, Kuklys) įveikė Kauno "Be 1 NFA", vėlgi 2:0 (Jankauskas, Urbys) – Vilniaus "Riterius". Pusfinalyje šiauliečiai, savo aikštėje, stebint rekordinei šiam sezonui 2225 žiūrovų auditorijai, po pratęsimo 3:1 (Romanovskij, Olberkis, Jankauskas) nugalėjo Kauno "Žalgirį".

"TransINVEST"kelias iki finalo buvo toks: 5:1 (2 x Klimavičius, Devens, Malžinskas, Kiselevskis) įveiktas Kėdainių "Nevėžis", 3:0 (Virkšas, Pilibaitis, Kawachi) – Vilniaus "Navigatoriai", 2:1 po pratęsimo (Devens, Zingertas) – Gargždų "Banga", o pusfinalyje 1:0 (Jeriomenko) buvo laimėta dvikova su Telšių "Džiugu".

Dar tik antrus gyvavimo metus skaičiuojanti Vilniaus rajono ekipa yra sietina su pervežimų verslu užsiimančia bendrove "Transekspedicija". Šalies pirmojoje futbolo lygoje rungtyniaujanti komanda, patyrusi vos du pralaimėjimus, šiandien yra vienvaldė pirmenybių lyderė, nuo artimiausiųjų persekiotojų (Plungės "Babrungo" ir Kretingos "Minijos") atitrūkusi 15 taškų (įvarčių santykis – 68:19).

"TransINVEST" rungtyniaujantis 26-erių brazilas Henrique Devens, turintis Brazilijos ir Liuksemburgo pilietybes, yra pelnęs 20 įvarčių (du iš jų – ir į FA "Šiauliai B" ekipos vartus per namų aikštėje Širvintų stadione vykusias rungtynes, kurias šeimininkai laimėjo 10:0). Jis yra ir rezultatyviausias pirmosios lygos pirmenybių žaidėjas.

Į pirmąją lygą "TransINVEST" pateko po pergalingai užbaigto pernykščio sezono antrojoje lygoje, kai vėlgi pademonstravo akivaizdžią persvarą: tuometiniai debiutantai antrojoje vietoje likusią Kauno "Žalgirio B" ekipą pranoko 17 taškų. Pirmenybių nugalėtojai, patyrę vos vieną pralaimėjimą, per 26 rungtynes pelnė 109 įvarčius, praleido – 15, o Telšių "Džiugo B" komanda buvo nugalėta rekordiniu rezultatu – 16:0.

Komandoje išsiskiria didelę patirtį turintis, žinomuose šalies klubuose ("Žalgiryje", "Atlante", FBK "Kaune" ir kt.), užsienyje rungtyniavęs bei nacionalinei šalies rinktinei atstovavęs 38-erių Linas Pilibaitis, pastarojoje 2006–2015 metais sužaidęs 30 rungtynių. Neblogai žinomi ir Deividas Malžinskas, Valentin Jeriomenko, rezultatyviai (7 įvarčiai) žaidžiantis legionierius iš Japonijos Yoichi Kawachi. 10 įvarčių šių metų pirmosios lygos pirmenybėse yra pelnęs Pilibaitis.

Evaldo ČERNIAUSKO "TUBUKO"/ ŠFA nuotr.
Nuaidėjus finaliniam teisėjo švilpukui, skambėjo tiek "Ačiū!", tiek ir"Pabandom iš naujo!"

Visi Šiaulių ekipų finalai ir laimėtojų sudėtys

Šiaulių komandos nuo 1947 metų vykstančių Lietuvos futbolo taurės (ilgą laiką šios varžybos turėjo iniciatoriaus laikraščio "Tiesa" pavadinimą) turnyrų finaluose iki šiol yra žaidusios dvylika kartų, o laimėti pavyko šešiskart.

Šiaulių klubai taurės laimėtojais yra buvę 6 kartus: 3 pergales pasiekė "Elnias" (1950, 1957, 1959), 2 kartus laimėjo "Kareda" (1996, 1999) ir kartą triumfavo "Statybininkas" (1974).

1947: "Vėliava" – Kauno "Lokomotyvas" 2:3 (2 x Nosov). Į debiutinio turnyro finalą patekusiai Šiaulių "Vėliavai" atstovavo miesto kariniame Zoknių aerodrome bazavęsi tarybiniai kariškiai. Beje, kauniečių komandoje rungtyniavo netrukus į Šiaulius atvykęs ir daug metų legendinėje "Elnio" komandoje žaidęs Algirdas Griškonis.

1950: "Elnias" – Kauno "Inkaras" 4:0 (2 x Griškonis, Sipavičius, Prikockis)
V. Tučkus, J. Kasakaitis, A. Samušas, E. Gečiauskas, Z. Lebeckas, A. Galskis, I. Pranulis, A. Sipavičius (kpt.), A. Griškonis, M. Bartusevičius (E. Brijūnas), R. Prikockis, tren. V. Jaškevičius.

1951: "Elnias" – Kauno "Inkaras" 0:2

1957: "Elnias" – Panevėžio MSK 2:0 (Griškonis, Prikockis)
V. Bauža, A. Juknevičius, R. Jankauskas, E. Gečiauskas, A. Šimaitis, R. Požerauskas, S. Rostkauskas, R. Urnikas, H. Jakimavičius, A. Griškonis (kpt.), R. Prikockis, tren. A. Sipavičius.

1959: "Elnias" – Kauno KKI 2:0 (Prikockis, Griškonis iš 11 m.)
V. Ribakevičius, A. Juknevičius, R. Jankauskas, E. Kupčiūnas, I. Kaušas, R. Požerauskas, V. Šarkis, J. Bugys, R. Prikockis, A. Griškonis (kpt.), A. Jagelavičius, tren. V. Šambaris.

1974: "Statybininkas" – Kauno "Kelininkas" 2:1 (Kromanas, Mirauskas)
A.Liaudanskis, V. Balandecas (kpt.), J. Kymantas, V. Kasakaitis, V. Sipavičius, P. Stankevičius (46 min. R. Kasperavičius), Č. Kančelskis, A. Mirauskas, P. Benediktavičius, E. Jakimavičius, V. Kromanas, tren. R. Urnikas.

1975: "Statybininkas" – Ukmergės "Vienybė" 0:3

1991: "Tauras" – Vilniaus "Žalgiris" 0:1 (po pratęsimo)

1996: "Kareda" – Kauno "Inkaras–Grifas" 2:0 (Dančenka, Pocius)
V. Žutautas, T. Žiukas, A. Korsakovas, Ž. Žudys, S. Baranauskas, I. Stumbrys, S. Mikalajūnas, I. Stukalinas (83 min. R. Vaineikis), R. Žvingilas (61 min. D. Bička), V. Dančenka, R. Pocius (kpt.), tren. A. Liubinskas.

1999: "Kareda" – Kauno FBK "Kaunas" 3:0 (po pratęsimo, 2 x Pocius, Fomenka)
V. Martinkėnas, Tadas Gražiūnas, Ž. Žudys, T. Kančelskis, N. Barasa, I. Stukalinas, D. Bička (kpt.), G. Juodeikis, D. Lunskis, A. Fomenka, A. Gedgaudas (86 min. R. Pocius), tren. A. Piskariov.

2013: "Šiauliai" – Vilniaus "Žalgiris" 10:11 (po baudinių, 3:3. Vaskela, Rašo, Birškys)
Po dramatiškai susiklosčiusios finalo dvikovos "Šiaulių" klubo svetainėje būta pranešimo, kuriuo išsakyta nuomonė dėl teisėjavimo per šias rungtynes. Klausta, ar taurė iš "Šiaulių" nebuvo atimta? Priekaištauta, jog visa teisėjų brigada buvo iš Vilniaus, o į klubo prašymą pakeisti teisėjus, nebuvo atsižvelgta. Abejotini, anot šiauliečių, teisėjųsprendimai buvo pateikti iliustracinėje rungtynių vaizdo medžiagoje.

2023 :FA "Šiauliai" – Vilniaus r. "TransINVEST" 1:2
 

Legendinis XX a. penktojo – šeštojo dešimtmečio "Elnias" iki pat šiol yra tituluočiausia miesto vyrų komanda, iškovojusi septynis Lietuvos čempiono titulus ir triskart triumfavusi taurės turyruose.

Kartėlį nuplautų čempionato bronza

Kaip kompensaciją už nepavykusį finalą treneris Mindaugas Čepas matė A lygos čempionato bronzą. Likus sužaisti 6 rungtynes trečiojoje vietoje esantys šiauliečiai 3 taškais lenkia vieneriomis rungtynėmis daugiau sužaidusį Kauno raj. "Hegelmann".

Artimiausios čempionato rungtynės – jau šį sekmadienį Šiaulių stadione su Alytaus "Dainava". Po to laukia dvejos rungtynės išvykoje: su Vilniaus "Žalgiriu" (spalio 22 d.) ir Marijampolės "Sūduva" (spalio 25 d.). Į namų stadioną šiauliečiai sugrįš spalio 30 d. – dvikovai su "Panevėžiu".
Lapkričio 4 d. – rungtynės Telšiuose su "Džiugu", o baigiamasis čempionato mačas – su Gargždų "Banga" – vyks lapkričio 12 d. Šiauliuose.

Paskutinį kartą Šiaulių vyrų komanda elitinės futbolo lygos medaliais džiaugėsi 1999 metais, kai čempionato sidabrą iškovojo "Kareda".