
Naujausios
Nepavejamas Justinas Beržanskis
Šiauliuose dirbantis ir besitreniruojantis bėgikas Justinas Beržanskis Lietuvoje yra nepavejamas kliūtinio bėgimo rungtyje. Tokią sporto šaką mažai kas praktikuoja. Sportininkas užsibrėžęs tikslą pagerinti savo rekordą ir dalyvauti 2016 metų olimpiadoje.
Alvydas JANUŠEVIČIUS
sportas@skrastas.lt
Siekis – olimpiada
Vakar po pietų į Lengvosios atletikos maniežą Justinas Beržanskis atėjo ne treniruotis, o dirbti su vaikais. Jau gerą pusmetį jis dirba treneriu, planuoja magistrantūros studijas Šiaulių universitete ir tikisi šiemet dar labiau priartėti prie olimpinių normatyvų.
24-erių sportininkas Lietuvos lengvosios atletikos federacijos taurės varžybose pelnė pirmą vietą kliūtinio bėgimo rungtyje. Taurės varžybos buvo tarsi atranka į Europos komandines varžybas, kurios vyksta šį savaitgalį Kaune.
Kitas artimiausias svarbus sportininko startas laukia liepos 7 dieną. Kazanėje (Rusija) vyks Universiada. Tai trečias pagal svarbumą sporto renginys po olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionato.
Geriausias sportininko rekordas – 3 kilometrus įveikė per 8 minutes ir 55 sekundes. Olimpinis ir pasaulio normatyvas – apie 8 minutės 33 sekundės.
„Tektų pagerinti savo rekordą daugiau nei 20 sekundžių. Būkim biedni, bet teisingi – šiemet tai nepavyks, tačiau esu rimtai nusiteikęs atbėgti greičiau bent dešimčia sekundžių“, – sakė J. Beržanskis.
Ne visi ištveria
Pirmuosius savo diplomus už bėgimą J. Beržanskis pradėjo gauti jau pirmoje klasėje. Rimtą sportininko karjerą pradėjo tada, kai iš gimtųjų Viekšnių (Mažeikių rajonas) buvo pakviestas mokytis Šiaulių Vijolių mokykloje, o kartu ir treniruotis.
„Iš pradžių bėgdavau 800 metrų. Vėliau – 1500. Dar vėliau – 3000 metrų. 2009-aisiais įveikiau Europos čempionato normatyvą. Kuo ilgesnė distancija, tuo geresnius rezultatus rodžiau, tačiau trūko greičio“, – prisimena bėgikas.
Tada treneris Pranas Šaučikovas pasiūlė kliūtinį bėgimą. Jis pats yra šios sporto šakos atstovas. Kol kas aršiausias J. Beržanskio varžovas Lietuvoje nuo jo atsilieka per dvidešimt sekundžių.
Kuo ypatinga kliūtinio bėgimo rungtis? Bėgikai įprastai suka ratus, tačiau trasoje įrengtos penkios 91,5 centimetro aukščio kliūtys. Viena jų – su duobe pilna vandens. Kliūtys yra masyvios. „Jų nepaspirsi. Greičiau pats nuvirsi. Tavo reikalas, kaip tu jas įveiksi. Tik pro apačią lįsti negalima“, – aiškino rungties taisykles sportininkas.
Nemažai gerų bėgikų neatlaiko šios rungties, nes bėgdamas nuolat išsimuši iš ritmo. Pritrūksta jėgos arba nugara neatlaiko krūvio.
J. Beržanskis pirmus du ratus paprastai įveikia nesušlapęs kojų. Vėliau, taupydamas energiją, šoka ir į vandenį: „Nebūna prasmės eikvoti jėgas vien tam, kad sausas finišą pasiektum. Juk reikia dar ir laimėti“.
Sportas populiarėja
Dirbti su vaikais sportininkui patinka. Ypač, kai vaikų raginti nereikia. Tiesa, tokių yra mažokai: „Gauni trenerio darbą, tačiau auklėtinius turi susirinkti pats. Apsilankai keliose klasėse, o sportuoti ateina vos du. Šiaip taip susirenki grupę“.
Sportininką stebina, kad sportuoti ateina mažai vaikų: „Gal čia demografinė padėtis tokia prasta... Tačiau yra daugybė vaikų, kurie nieko neveikia. Reikia ugdyti sportavimo tradicijas šeimose. Jei tėvai judės, tai ir vaikui sportas nebus svetimas“.
J. Beržanskis pamena, kad jo vaikystėje raginti nereikėjo. Sportas jam buvo įdomus ir įtraukiantis užsiėmimas. Džiaugiasi, kad ir tarp jo auklėtinių toks yra ne vienas: „Gera dirbti su vaikais, kurie patys veržiasi sportuoti“.
Bėgikui džiugu, kad gausėja sportuojančių mėgėjų: „Pilna dviratininkų, bėgikų ar einančių su šiaurietiškomis lazdomis“.
Ką patartų sportininkas ir treneris norinčiam pradėti sportuoti? „Svarbiausia – klausyti savęs. Nereikia savęs kankinti, tačiau tingulį nugalėk. Jei pasakei, kad vakare bėgsi – jau nepersigalvok. Jei jums dar sunku bėgti, geriau lėtai risnokite 15 minučių, nei penkias minutes greitai“, – patarė specialistas.
Subrendusiam sportininkui treneris tampa pagalbininku, patarėju. „Aš kartu su savo treneriu aptariu ateities planus, o treniruotis privalau pats“, – sakė bėgikas.
Jono TAMULIO nuotr.
IŠTVERMĖ: Trasoje Justinui Beržanskiui tenka šokinėti per kliūtis, o tai pajėgia ne kiekvienas bėgikas. Nuotraukoje – laisva improvizacija.
SIEKIS: Šiemet J. Beržanskis tikisi pagerinti savo 3000 metrų kliūtinio bėgimo rekordą bent dešimčia sekundžių, tačiau iki olimpinio normatyvo dar teks padirbėti.