Mažais lėktuvėliais kariauta ir fotografuota

Mažais lėktuvėliais kariauta ir fotografuota

Mažais lėktuvėliais kariauta ir fotografuota

Virš Šiaulių rajono Ožkėnų kaimo pievų skraidė ragana, vyko oro mūšis, lėktuvėliai iš aukščio filmavo ir fotografavo. Daugelis šalies aviamodeliuotojų atvyko į čia suorganizuotą renginį, kad susitiktų su bendraminčiais ir pasivaržytų.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Varžybos

Į renginio organizatoriaus kuršėniškio aviamodeliuotojo Vytauto Steponavičiaus gimtųjų Ožkėnų (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija) nuošalų, tolokai nuo sodybų esantį lauką pamiškėje, suvažiavo aviamodeliavimo entuziastai iš visos šalies. Atvyko su šeimomis, įsikūrė palapinėse, ir netrukus jau ėmėsi bandyti savo radijo bangomis valdomus lėktuvėlius.

Renginyje varžytasi dėl „Kuršėnų“ taurės ir prizų.

Pirmoji rungtis — lenktynės. Aviamodelis, per atstumą valdomas radijo bangomis, atitinkamame plote turėjo kuo greičiau įveikti penkis ratus. Rungties nugalėtoju tapo kaunietis Kęstutis Fedirka.

Beje, vienu iš renginio prizų tapo Kazio Mikalausko iš motorizuotos skraidyklės fotografuotų gražiausių šalies kampelių nuotraukų albumas „Fotoskrydis“, kurį išleisti pasirūpino K. Fedirka.

Žemės taikinių naikinimo rungtis. Modeliukai išskrenda ir turi per tris minutes kuo daugiau kartų kliudyti taikinius — ant pagaliukų susmeigtus putos gabalus. Varžybų dalyviai juos kliudė vidutiniškai po keturi kartus, o rungties nugalėtojas panevėžietis Remigijus Dirsė — net dvidešimt vieną. Trečiąją vietą laimėjo V. Steponavičiaus auklėtinis šiaulietis Mantas Garbuzas.

Oro kautynės žiūrovus privertė ilgam į dangų pakelti akis.

Daugiau kaip dešimt lėktuvėlių su prie uodegų pririštomis juostelėmis, kad būtų gražiau, pakelti į orą, valdomi iš žemės ėmė sukti ratus, daryti viražus, kad numuštų priešininką. Susidūrimus lydėjo garsus poškėjimas, numušti lėktuvai krito į pievą, kiti buvo priversti nusileisti nusėdus akumuliatoriui. Kai kam varžybos baigėsi ir modeliui atsidūrus medyje. Tokios avarijos aviamodeliuotojams — nedidelis netikėtumas, tokiu atveju lėktuvėlis iš medžio dažniausiai iškrapštomas meškere.

Pagaliau ore ratus besuko vienas — kauniečio Pauliaus Spūdžio modelis. Šiaulietis M. Garbuzas ir šioje rungtyje — trečias.

Ranka į orą išmetamų sklandytuvų rungtį laimėjo mažeikietis Juozas Svirušis. Antra ir trečias — šiauliečiai Artūras Šivickas ir Renatas Montvila.

Bendraminčiai turi kuo pasigirti

Šiame renginyje nesijautė bet kokioms varžyboms įprastos įtampos. Jautei, kad čia susirinkusiems svarbiausia ne varžytis, bet pabūti drauge bendraminčių, pomėgio bičiulių būry.

Įvairiausių formų ir spalvų aviamodeliai be perstojo dūzgė ore ir tarp rungčių. Dauguma šios šventės dalyvių — seni pažįstami, jiems įdomu, ką bičiuliai pastaruoju metu yra nuveikę, padarę naujo. Naujus modelius nevengta pademonstruoti visiems.

Virš pievos ir medžių ratus ėmė sukti ant šluotos įsitaisiusi ragana. Šį skraidantį radijo bangomis valdomą aparatą pasidarė V. Steponavičius. Čia pat kilo ir leidosi sraigtasparnio modelis.

„Pavargsti, pavargsti — ir kažką naujo vis pasiūlai Lietuvai“, — apie savo darbą ir kūrybą sako V. Steponavičius, padaręs skraidančią ne tik raganą, bet ir bitę, karpį. Įgyvendinant tokius sumanymus, tenka sugaišti ir porą savaičių.

Tarp daugybės lėktuvėlių Ožkėnuose skraidė ir fotografuojantys, filmuojantys modeliai. O ką modelis nufilmavo, nufotografavo, galima pamatyti ne tik jam nusileidus.

Žiūrovai vienas po kito dėjosi videoakinius, kad pamatytų lėktuvėlio perduodamą vaizdą: pro juos žvelgiant susidaro įspūdis, kad tai pats sklendi virš stovyklavietės ir laukų. Čia tą patį vaizdą kiti galėjo stebėti kompiuteryje.

Jaunimui įdomu ir naudinga

Aviamodeliuotojai dėkojo V. Steponavičiui už suorganizuotą galimybę bendraminčiams susitikti, pabendrauti.

Apie sumanytąjį renginį V. Steponavičius paskelbė internete. Renginiui ruošėsi neramia širdimi, nes iki paskutinės akimirkos nebuvo žinoma, kiek aviamodeliuotojų juo susidomės. Kai į palaukės aikštelę vienas po kito ėmė sukti automobiliai, nerimas atlėgo: vadinasi, toks renginys reikalingas, jį vertės organizuoti ir kitais metais.

Šiaulių jaunųjų technikų centro aviamodeliavimo būrelio vadovas V. Steponavičius — aviamodelizmo populiarintojas, jaunųjų modeliuotojų ugdytojas Šiaulių krašte. Jis džiaugiasi, kad jauni žmonės domisi šia techninės kūrybos sritimi, jai skiria laisvalaikio valandas.

V. Steponavičiaus teigimu, domėjimosi technine kūryba naudą jau pajuto ir stojantys studijuoti šalies aukštosiose mokyklose — į tai yra atsižvelgiama.

Šiemet į Škotijos universitetą stojusiam aviamodeliuotojui iš Šiaulių, pristačiusiam varžybose pelnytus diplomus, buvo užsiminta, kad jis jau galėtų dirbti universiteto laboratorijose — studentai dar tik mokysis to, ką jis jau moka.

KOVA: Vyksta oro mūšis.

STARTAS: Tuoj visi aviamodeliai pakils į orą.

GALIMYBĖS: Iš modelio siunčiamas vaizdas stebimas ir per videoakinius, ir automobilyje pastatyto kompiuterio monitoriuje.

KONSTRUKTORIUS: Vytautas Steponavičius yra padaręs ne tik skraidančią raganą, bet ir kitokių įdomybių.

KŪRINYS: Virš pievos ir krūmokšnių skrenda ragana ant šluotos.

SKRYDIS: Šis sraigtasparnis — tai tik mažytis tikro sraigtasparnio modelis.

Autoriaus nuotr.