Londono olimpiada buvo sėkmingiausia

Londono olimpiada buvo sėkmingiausia

2012 METŲ SPALVOS

Londono olimpiada buvo sėkmingiausia

2012 metų sporto įvykis – Londono olimpinės žaidynės. Jos Lietuvai buvo sėkmingiausios. Liepos 27–rugpjūčio 12 dienomis vykusioje Olimpiadoje dalyvavo ir keturi šiauliečiai.

Giedrius VAITKEVIČIUS

sportas@skrastas.lt

Londonas sukvietė trečiąjį kartą

Londono olimpiadoje dalyvavo 10820 sportininkų iš 204 šalių. Jie varžėsi 26 sporto šakose, 302 rungtyse. Pirmąjį kartą sportininkes moteris į olimpines žaidynes delegavo Kataras, Saudo Arabija ir Brunėjus.

Iš olimpinės programos buvo išbraukti softbolas ir beisbolas. Pirmąjį kartą buvo surengtos moterų bokso varžybos, po 88 metų pertraukos į teniso varžybas įtraukti mišrūs dvejetai. Naujovių buvo dviračių treko, baidarių ir kanojų, fechtavimosi ir buriavimo varžybose.

Baltarusiai ir iraniečiai grasino boikotuoti žaidynes. Musulmonai nebuvo patenkinti jų data – Olimpiada vyko ramadano metu. Pirmąją žaidynių dieną per moterų futbolo rungtynes švieslentėje vietoje Šiaurės Korėjos buvo parodyta Pietų Korėjos vėliava.

Žaidynių atidarymo ceremonijoje dalyvavo šiaulietė Arūnė Buragaitė, kuri šoko medicinos seselės šokį. A. Buragaitė spėjo, kad atidarymo ceremonijoje galėjo dalyvauti iki 10-ies lietuvių.

Žaidynes atidarytomis paskelbė Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.

Londonas tapo pirmuoju miestu, kuriame olimpinės žaidynės surengtos trečiąjį kartą. Prieš tai pajėgiausi pasaulio sportininkai į Didžiosios Britanijos sostinę rinkosi 1908 ir 1948 metais.

Londonas po keturių balsavimo etapų aplenkė kitus pretendentus organizuoti žaidynes – Maskvą, Niujorką, Madridą ir Paryžių. Aršiausiai priešinosi Prancūzijos sostinė, kurią paskutiniajame etape Londonas įveikė 54:50.

Lietuva aplenkė galingas valstybes

Mūsų šalies sportininkai Olimpiadoje laimėjo du aukso, vieną sidabro, du bronzos medalius ir apdovanojimų įskaitoje užėmė 34-ąją vietą. Lietuviai aplenkė tokias šalis kaip Norvegija, Kanada, Švedija, Meksika, Airija, Argentina, Serbija, Belgija, Portugalija, Graikija.

Olimpinėmis čempionėmis tapo plaukikė Rūta Meilutytė, penkiakovininkė Laura Asadauskaitė, vicečempionu – kanojininkas Jevgenijus Šuklinas. Imtynininkui Aleksandrui Kazakevičiui ir boksininkui Evaldui Petrauskui atiteko bronzos apdovanojimai.

Iš 62 olimpiadoje dalyvavusių lietuvių didžiausia staigmena tapo 15-metė plaukikė R. Meilutytė. Ji triumfavo 100 metrų plaukimo krūtine rungtyje.

„Negalėjau užmigti. Stebuklas. Kolegos Lietuvoje užsiminė, kad Rūta gali pasirodyti geriau už šalies plaukimo rinktinės lyderį Giedrių Titenį. Tačiau tai buvo tik pamąstymas. Aš Rūtos pergale netikiu iki šiol. Olimpine čempione tapo sportininkė, kuri prieš tai niekur neblizgėjo“, – po R. Meilutytės pergalės emocijų neslėpė Olimpiadoje teisėjavęs Šiaulių plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktorius Valerijus Belovas.

Lietuviams bene didžiausiu Olimpiados nusivylimu tapo krepšinio rinktinė.

„Vyšnia ant torto būtų krepšininkų medaliai“, – žaidynių metu šypsojosi dviejų olimpiadų dalyvis buvęs krepšininkas šiaulietis Mindaugas Žukauskas. Veterano noras neišsipildė. Lietuviai krepšininkai, penkiose prieš tai vykusiose olimpiadose patekę į pusfinalius, šiemet ketvirtfinalyje 74:83 pralaimėjo rusams ir pasitraukė iš kovos dėl medalių.

Jubiliejinių XXX vasaros olimpinių žaidynių medalių įskaitoje pirmąją vietą užėmė Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV). Šios valstybės atstovai iškovojo 46 aukso, po 29 sidabro ir bronzos medalius. Iš viso – 104.

Antri liko Kinijos sportininkai (38 aukso, 27 sidabro, 22 bronzos), treti – Didžiosios Britanijos atletai (29 aukso, 17 sidabro ir 19 bronzos).

Olimpiadoje išdalyti 302 medalių komplektai. Apdovanojimus iškovojo 85 šalių sportininkai.

Daug neišdildomų įspūdžių

Londono olimpinėse žaidynėse dalyvavo keturi šiauliečiai. Aukščiausią vietą iškovojo BMX dviratininkė Vilma Rimšaitė – 13-ąją.

„Kiekvienam sportininkui olimpiada – kažkas nerealaus. Tai didžiausias įvykis gyvenime. Daug neišdildomų įspūdžių“, – vakar prisiminė V. Rimšaitė.

29-erių šiaulietė neslėpė, kad Londone pasiekė daugiau nei tikėjosi. V. Rimšaitė į Angliją vyko „pusiau išsigydyta ranka“ – jai birželio 23-ąją Prancūzijoje lūžo dešinės rankos delnikaulis.

„Galvojau, kad Oimpiadoje nepavyks varžytis. Bet aplenkiau kelias varžoves. Net su traumuota ranka startas buvo labai geras. Tačiau kalniukų nejaučiau. Jei ranka būtų sveika, galbūt būčiau patekusi į finalą – tarp aštuonių stipriausiųjų“, – mano V. Rimšaitė.

Sportininkė 2012 metus vadina sėkmingais. Neolimpiniais 2013-aisiais ji didelių tikslų nekelia. Varžybose besitreniruosianti, dalyvausianti iš polėkio, su pasimėgavimu ir aistra.

Plento dviračių varžybose iš Šiaulių kilęs Gediminas Bagdonas užėmė 58-ąją vietą. Jis 250 kilometrų trasą įveikė per 5 valandas 46 minutes 37 sekundes.

Keistų taktiką

Londono olimpiadoje prestižinę maratono distanciją įveikė dvi šiaulietės – Rasa Drazdauskaitė ir Remalda Kergytė.

31-erių R. Drazdauskaitė finišavo 27-a, 42 kilometrų 195 metrų trasą įveikusi per 2 valandas 29 minutes 29 sekundes ir pagerinusi geriausią asmeninį rezultatą (2 val. 29 min. 47 sek.).

„Pasirodžiau normaliai. Visada norisi geriau, yra kur tobulėti. Neteisiami tik nugalėtojai“, – pasirodymą metų pabaigoje vertino R. Drazdauskaitė. Dabar ji galvoja, jog Londone vertėjo pasirinkti kitą bėgimo taktiką.

„2012 metus vertinu neblogai. Buvo nemažai traumų, daug kas mane nurašė, galvojo, kad baigsiu karjerą. Tačiau patekau į Olimpiadą, du kartus pegerinau asmeninį rezultatą“, – sakė R. Drazdauskaitė.

Maratonininkė viliasi, kad 2013 metais pavyks išvengti traumų ir pasiekti gerų rezultatų. Didžiausias metų tikslas – patekti į pasaulio čempionatą.

Daug sėkmių

Olimpinių žaidynių debiutantė 27-erių R. Kergytė Londone atbėgo 75-a. Ji trasą įveikė per 2 valandas 39 minutes ir 1 sekundę.

„Rezultatu ir dabar esu nusivylusi. Visi sportininkai nori geriau, – vakar sakė R. Kergytė. – Olimpiada – kiekvieno sportininko aukščiausias tikslas. Išsipildė didžiausia mano svajonė.“

Jei galėtų atsukti laiką atgal, ji keistų pasiruošimą, treniruočių pobūdį.

R. Kergytė 2012 metus vadina labai gerais. Sportininkei sekėsi ne tik sporte, bet ir moksle, gyvenime. Maratonininkė šiemet tapo Šiaulių universiteto viešojo administravimo magistre. Po finišo Londono olimpinėse žaidynėse jai pasipiršo krepšininkas Deividas Dauskurdis.

Sportininkė viliasi, kad 2013 metai jai bus dar geresni.

Londono parolimpinėse žaidynėse dalyvavo ir pirmasis parolimpietis Šiaulių istorijoje – lengvaatletis Mindaugas Bilius. 30-metis šiaulietis rutulio stūmimo F37/38 neįgalumo grupės rungtyje geriausiu trečiuoju mėginimu rutulį nustūmė 15,16 metro ir pagerino asmeninį ir Lietuvos rekordus. Toks rezultatas jam garantavo šeštąją vietą.

Lengvaatletis daugiau tikėjosi iš disko metimo rungties – neslėpė ambicijų laimėti medalį. Troškimams nebuvo lemta išsipildyti. M. Bilius, diską nuskraidinęs 43,29 metro, liko devintas.

EPA-ELTA nuotr.

OLIMPIADA: Londono olimpiadoje dalyvavo 10820 sportininkų iš 204 šalių. Jie varžėsi 26 sporto šakose, 302 rungtyse.

EPA-ELTA nuotr.

ŽVAIGŽDĖ: Lietuvos plaukikė Rūta Meilutytė tapo olimpine čempione – 15-metė iškovojo aukso medalį Londono olimpinių žaidynių moterų 100 m plaukimo krūtine varžybose.

EPA-ELTA nuotr.

OLIMPIETĖ: Lietuvos atstovė Laura Asadauskaitė Londono olimpinių žaidynių moterų šiuolaikinės penkiakovės varžybose iškovojo aukso medalį.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

SUTIKIMAS: Prezidentė Dalia Grybauskaitė su bronzą iškovojusiais boksininku Evaldu Petrausku (kairėje) ir imtynininku Aleksandru Kazakevičiumi.

EPA-ELTA nuotr.

MEDALIS: Lietuvos kanojininkas Jevgenijus Šuklinas Londono olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabro medalį.

Tomo Gaubio (ELTA) nuotr.

BĖGIKĖS: Maratono bėgikės (iš kairės) Diana Lobačevskė, Remalda Kergytė ir Rasa Drazdauskaitė.

Tomo GAUBIO (ELTA) nuotr.

TATUIRUOTĖ: Šiaulietė BMX dviratininkė Vilma Rimšaitė, patekusi į Londono olimpines žaidynes, ištesėjo sau duotą pažadą – pasidarė tatuiruotę su olimpiniais žiedais. Prie jų – Pekino olimpiados šūkis „One World, One Dream“ ("Vienas pasaulis, viena svajonė").