
Naujausios
Lietuvos taurės laimėtojų kelias ves į olimpiadą?
Šeštadienį Šiaulių rajone, Jusaičiuose, vykusiose Lietuvos taurės konkūrų varžybose paaiškėjo, kad žirgų sporto žvaigždžių centras įsitvirtina Šiaulių apskrityje – taurę laimėjo Joniškio rajone veikiančio jojimo sporto klubo „Audruvis“ raitelis Matas Petraitis. Jojimo sporto profesionalai teigia, kad pagaliau atsirado vilčių, jog Lietuva turės raitelį, vertą dalyvauti olimpiadoje.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Žvaigždžių valandos broliams Petraičiams
Lietuvos taurę po persirungimo su Soli deo Glorija žirgu pelnęs 24-erių metų raitelis iš Joniškio rajono Matas Petraitis po šios pergalės „Šiaulių kraštui“ sakė to atkakliai siekęs: specialiai į šias varžybas atsivežęs pajėgiausią žirgą iš tėvo Sigito Petraičio vadovaujamo sporto klubo ir žirgyno „Audruvis“.
Prieš savaitę Joniškio rajone, Ziniūnuose, sporto klubo „Audruvis“ aikštyne vykusiame atvirajame Lietuvos konkūrų čempionate – Lietuvos čempionu taip pat tapo M. Petraitis.
M. Petraitis Jusaičiuose laimėjo ir „Jusaičių žirgų“ taurės konkūrą, šį kartą jam sekėsi duetu su žirgu Couvains.
Generalinio rėmėjo taurę iš Jusaičių varžybų išsivežė Mato brolis, porą metų už jį jaunesnis Kristupas Petraitis. Jis Jusaičiuose yra laimėjęs ir 2015 metų Lietuvos taurę.
Lietuvos žirginio sporto federacijos nacionalinės kategorijos teisėjos Reginos Gražulienės teigimu, broliai Matas ir Kristupas Petraičiai – vieni pajėgiausių Lietuvos raitelių.
„Su brolių Petraičių sportiniu pajėgumu, jų galimybėmis ir turimu pagrindu, labai norėtųsi juos matyti olimpiadoje ir ta žirgų sporto svajonė gali išsipildyti, nes jie turi daug gerų žirgų, gerą sportinę formą ir įspūdingų laimėjimų. Olimpiados svajonė yra labai stipri, nes Lietuva tik vieną raitelį ir gana senokai yra išlydėjusi į olimpiadą“, – sakė R. Gražulienė.
Matas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad laimėjimai žirgų sporte nėra atsitiktiniai – tai ne tik sėkmė, bet ir sunkus nuolatinis darbas. Kasdien Matas tėvo žirgyne treniruoja nuo šešių iki aštuonių žirgų – o tai reiškia šešias ar aštuonias valandas balne kasdien, o savaitgaliai beveik visi ant ratų – kelionėse į varžybas.
Stebino trylikametis
Net du konkūrus – Šiaulių rajono mero ir viešbučio „Šaulys“ taures – šių metų Lietuvos taurės konkūrų varžybose laimėjo trylikametis raitelis vilnietis Ignas Makarauskas.
Prieš savaitę Lietuvos atvirajame konkūrų čempionate I. Makarauskas jaunučių įskaitoje tapo vicečempionu, o prieš porą savaičių – Vokietijoje kas dveji metai vykstančiame Draugystės čempionate su komandos draugu vokiečiu taip pat džiugino puikiais rezultatais.
Šiaulių rajono mero taurės konkūre antrąją vietą užėmė Ugnė Užgalytė, trečiąją – Kamilė Puipaitė. Viešbučio „Šaulys“ bei generalinio rėmėjo taurių antrąsias vietas laimėjo Danielius Gutkauskas, o abi trečiąsias – Irmantas Grikienis.
Šiemet Jusaičių varžybos, teisėjos R. Gražulienės teigimu, buvo „kiek ramesnės“, nes nemažai Lietuvos raitelių yra išvykę į Europos čempionatą Slovakijoje, vykusį tuo pat metu.
Bubių seniūno taurę iš Jusaičių varžybų išsivežė 25-erių radviliškietis Simas Pužauskas. Antrąją vietą šiame konkūrė užėmė Danguolė Lastauskaitė, trečiąją – Kamilė Puipaitė.
„Jusaičių žirgų“ taurės konkūro antrąją vietą pelnė Aistė Beržonskytė, trečiąją – Pranas Milkintas.
Sportuoja – merginos, laimi – vyrai?
Kitas dvi svarbiausio varžybų trofėjaus – Lietuvos taurės – vietas laimėjo merginos. Antrąją vietą po persirungimo laimėjo dvidešimt dvejų metų raitelė Justė Pociūnaitė su žirgu Eruditas, trečiąją – raitelė iš Kaliningrado Alisa Štrevenskaja su Alvaro de Castro.
Lietuvos taurės laimėtojui M. Petraičiui abi raiteles pavyko įveikti po persirungimo, nes pirmajame jojime dėl Lietuvos taurės J. Pociūnaitė pademonstravo geriausią rezultatą – be klaidų įveikė konkūrą per 71,78 sekundės, antroji – A. Štrevenskaja.
Įvairiuose konkūruose taip pat bene didžioji dalis raitelių – merginos. Jojimas tampa moterišku sportu?
Geriausių Lietuvos suaugusiųjų konkūrų raitelių penketuke patikimai įsitvirtinęs vienas žinomiausių ir tituluočiausių Šiaulių krašto raitelių šiaulietis Danielius Gutkauskas pripažįsta, kad iš tiesų varžybose nemažai merginų kasų plaikstosi iš po raitelių šalmų.
„Berniukai dabar žaidžia kompiuteriais, o mergaitės tvirtai sėda ant žirgų. Berniukų stygius žirgų sporte jaučiamas. Gal vyrukai bijo sunkumų, nes tai daug fizinių jėgų reikalaujantis sportas“, – sakė trisdešimtmetis D. Gutkauskas, sportuojantis jau dvidešimt metų.
Trofėjų kalė, kad pakeltų
Lietuvos taurės varžybos Jusaičiuose yra išskirtinės tuo, jog nugalėtojui įteikiama originali kalvio taurė, kokios neturi jokios kitos Lietuvoje vykstančios jojimo varžybos. Devintą kartą – tiek kartų Lietuvos Taurės varžybos vyksta Jusaičių žirgyne, originalią taurę nukala bendrovė „Trys kalviai“. Didžiąją dalį taurių kalė bendrovės vadovas Arūnas Degė.
Žinomas krašto kalvis, nuo 1995 metų Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, Lietuvos kalvių sąjungos narys, įvairių plenerų dalyvis A. Degė šių metų taurę taip pat kalė pats.
„Šįkart pavyko nukalti šiek tiek lengvesnę – iki dešimties kilogramų. Esam nukalę ir didesnių, aukštesnių, bet pamatėm, kad raiteliai vos pakelia. Dabar stengiamės mažinti“, – juokėsi kalvystės meistras A. Degė.
„Kūrinio eskizas galvoje gali vaikščioti ir dieną, ir savaitę, kol ateina reikiamas momentas. O tada ir per dieną gali padaryti“, – pasakojo daugiau, nei ketvirtį amžiaus nesiskiriantis su kalvyste A. Degė.
Nė vieno Jusaičių žirgų sporto trofėjaus nėra tokios paties, taurei naudojamas juodasis metalas ir žalvaris.
Sandros KAZLAUSKIENĖS nuotr.
Šių metų Lietuvos taurės laimėtojas raitelis Matas Petraitis džiaugiasi, iškovojęs Lietuvos taurę. Neslepia emocijų ir varžybų organizatorius „Jusaičių žirgų“ vadovas Rimas Bajorinas, surengiantis jau vienuoliktą žirgų sporto šventę Jusaičiuose – vienas svarbiausių Lietuvos žirgų sporto varžybas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Vieno geidžiamiausių šalies jojimo varžybų trofėjaus – Lietuvos taurės autorius kalvis Arūnas Degė sako, jog norisi kuo įspūdingesnę taurę sukurti, bet pastaraisiais metais kala tokias, kad raiteliai galėtų pakelti.
Geriausių Lietuvos suaugusiųjų konkūrų raitelių penketuke įsitvirtinęs šiaulietis raitelis Danielius Gutkauskas sako, kad pastaraisiais metais berniukų ir vaikinų žirgų sporte mažiau, nei mergaičių ir merginų. „Galbūt vyrukai vengia daug fizinių jėgų reikalaujančio sporto, paprasčiau sėdėti prie kompiuterio“, – sakė D. Gutkauskas.
Lietuvos žirginio sporto federacijos nacionalinės kategorijos teisėja Regina Gražulienė sako, jog Jusaičiuose vykstančios varžybos stebina ne tik idealia aikšte, bet ir gera organizacija.
Tapo tradicija, kad prieš dovanojant generalinio rėmėjo prizą – dviratį, varžybų organizatorius ir šeimininkas Rimas Bajorinas pats mina garbės ratą.
Varžybų metu būta ir skaudžių kritimų, prireikė medikų pagalbos, bet rimtų traumų išvengta.