Krepšinio fiestoje — žinomi sportininkai ir muziejaus atidarymas

Krepšinio fiestoje —  žinomi sportininkai ir muziejaus atidarymas

Krepšinio fiestoje — žinomi sportininkai ir muziejaus atidarymas

Šeštadienį Joniškyje karaliavo krepšinis: čia suvažiavo žinomi krepšinio pasaulyje veidai, čempionai, žaidę rungtynėse su Joniškio krepšinio žvaigždėmis. Šventės vienu pagrindinių akcentų tapo krepšinio muziejaus atidarymas ir Joniškio rajono savivaldybės specialisto Leono Karaliūno knygos „Pasaulio ir Lietuvos krepšinio įvykiai. Joniškio krepšinio muziejaus eksponatai“ pristatymas.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Savivaldybės laiptais kilo žinomi krepšininkai

Į krepšinio šventę Joniškyje atvyko gausus būrys Lietuvos, Europos, Pasaulio čempionų krepšininkų. Savivaldybės laiptais, virtusiais pakyla lipo keturiskart Europos, dukart Pasaulio ir olimpinis čempionas Modestas Paulauskas, krepšinio treneriai Antanas Sireika, Vidmantas Šlapokas, Europos krepšinio čempionai Saulius Štombergas ir Donatas Slanina, Lietuvos krepšinio lygos čempionai Vaidas Jurgilas, Andrius Šležas, Vaidotas Pečiukas, 1938-ųjų metų mokinių olimpiados sidabro medalio laimėtojas Jurgis Tumas, Pasaulio gatvės krepšinio čempionai Rolandas Masiulis ir Erikas Kučiauskas, Lietuvos krepšinio antrosios lygos čempionas Gintaras Staniulis, Pasaulio kurčiųjų krepšinio čempionas Arvydas Bareikis, Europos kurčiųjų krepšinio čempionato sidabro medalio laimėtoja Sonata Rinkevičiūtė, žinomas sirgalius Tomas Balaišis— Sėkla.

Visiems jiems šventės organizatorius Leonas Karaliūnas įteikė savo naują knygą apie krepšinį bei proginę monetą su krepšinio muziejaus ir Lietuvos tūkstantmečiui skirtas atvaizdais. Šis renginys taip pat dedikuotas Lietuvos tūkstantmečiui.

Visa „Saulės“ vidurinės mokyklos salė ūžte ūžė, kai joje susirungė Lietuvos ir Joniškio krepšinio žvaigždės. Joniškiečiams netgi pavyko išsiveržti į priekį, tačiau rungtynėse pergalę keturių taškų persvara šventė svečiai.

Muziejuje — krepšininkų trofėjai, asmeniniai daiktai

Renginyje atidaryto Krepšinio muziejaus trijuose kambariuose lankytojai galės susipažinti ne tik su Joniškio, bet ir su Lietuvos krepšinio istorija. Čia veikia geriausių Lietuvos krepšininkų trofėjų, asmeninių daiktų (sportinių marškinėlių, batelių su atografais, iškovotų medalių, unikalių nuotraukų) ekspozicija. Ką tik į Joniškį parvežti naudingiausio Europos krepšinio žaidėjo Chucko Eidsono sportiniai bateliai su autografu, rikiuojasi beveik visi Voldemaro Chomičiaus, Vitalijos Tuomaitės laimėti medaliai.

Pasak Arūno Gumuliausko, Šiaulių Universiteto dėstytojo, praeityje buvusio daugkartinio Lietuvos vaikų, jaunučių, jaunių, vyrų krepšinio čempiono ir prizininko, muziejus reikšmingas krepšinio istorijai ir esąs tikrai ne regioninio pobūdžio, kaip iš pradžių buvę galima pamanyti.

Muziejaus kūrėjas Leonas Karaliūnas susidūrė su problemomis: baldų, specialių tentų gamyba, apšvietimu. Lauke, prie įėjimo į muziejų lankytojus turėjo pasitikti speciali, didesnė nei įprasta krepšinio lenta su kamuoliu. Tai — tarsi muziejaus reklama, kvietimas užeiti į jį. Kamuolys pagamintas, bet lentos, pritrūkus lėšų, kuriam laikui teko atsisakyti. Dėl tos pačios priežasties laiku nepagamintos specialios kėdės su jose įmontuotais krepšinio kamuoliais.

Įkurti Joniškio krepšinio muziejų Leonas Karaliūnas galvojo keletą metų. Tačiau, pasak jo paties, idėją daugiausiai parėmė ne vietos gyventojai, o žmonės iš kitų rajonų, kuriems pasirodė įdomus ir vertingas šis sumanymas.

Muziejaus eksponatai atsidūrė ir keturioliktoje Leono Karaliūno knygoje „Pasaulio ir Lietuvos krepšinio įvykiai. Joniškio krepšinio muziejaus eksponatai“. Į enciklopedinį panašiame leidinyje surašyti Olimpinių žaidynių, Pasaulio ir Europos pirmenybių nugalėtojai, svarbiausi įvykiai. Knygoje gausu iliustracijų, kuriose užfiksuoti Joniškio krepšinio muziejaus eksponai, šalies krepšinio žvaigždžių sportinė apranga, bateliai, apdovanojimai, kuriuos demonstruoja “Aušros“ gimnazijos merginos ir sporto klubo “Žiemgalių ainiai“ krepšininkai.

Konkursai

Šventinę dieną aikštė prie savivaldybės mirguliavo nuo floristinių kilimų krepšinio tematika. Juos iš įvairių gėlių žiedų, lapų, šakelių, kankorėžių kūrė Gasčiūnų, Rudiškių pagrindinės, Žemės ūkio, „Saulės“ vidurinė mokyklos, Kriukų seniūnija. Visi šio kilimų konkurso dalyviai apdovanoti. Taip pat dovanos išdalintos literatūrinio ir piešinių konkurso apie krepšinį nugalėtojams. Po pietų toje pačioje aikštėje pasirodė jaunimo muzikos ir šokių grupės.

Autorės nuotr.

SIRGALIUS: Šalia šventės organizatoriaus Leono Karaliūno (kairėje) prisėdo žinomas krepšinio sirgalius Tomas Balaišis— Sėkla.

KILIMAS: Šventėje žmonių akis traukė floristiniai kilimai krepšinio tematika.

ČEMPIONAS 1: Renginyje dalyvavo keturis kartus Europos, dukart Pasaulio ir olimpinis čempionas Modestas Paulauskas (dešinėje).

LAUKIMAS: Į Savivaldybės aikštę susirinko joniškiečiai ir miesto svečiai laukė pasirodant žinomų krepšininkų.

SIDABRAS: Vyriausias garsus svečias krepšinio šventėje buvo 1938-ųjų mokinių olimpiados sidabro medalio laimėtojas Jurgis Tumas.

ČEMPIONAS 2: Laiptais žengia Europos krepšinio čempionas Donatas Slanina.

 

KNYGA: Joniškio rajono vicemerė Rimantė Misiūnienė varto ką tik išleistą Leono Karaliūno knygą, skirtą krepšiniui.

SUGEBĖJIMAS: Joniškio vaikų darželio „Vyturėlis“ auklėtiniai pademonstravo, kaip moka varytis krepšinio kamuolį.

SABONIS: Krepšinio muziejaus sienas puošia vaizdas iš krepšinio varžybų, kuriose žaidė ir Arvydas Sabonis.