
Naujausios
Kovos menas – nuo mažų dienų
Iš Pietų Korėjos kilo kovos menas, paremtas apskritimo principu – Won Hwa Do. Šiauliai gali pagrįstai džiaugtis ir didžiuotis, kad čia gimė ir dabar gyvena aukščiausią šio kovos meno rangą Lietuvoje turintis meistras Aistis Vaicekauskas.
Studijavęs kelias profesijas – architektūrą, socialinę pedagogiką, teologiją – jis apsisprendė savo gyvenimą pirmiausia skirti kovos menams. Šiandien jis savo žinias perduoda patiems mažiausiems – miesto darželinukams. „Daugelis mano sutiktų kovos menų meistrų treniravosi jau nuo ketverių metų, – sako Aistis, – todėl man atrodo svarbu pradėti kuo anksčiau“.
Darželiuose į būrelį ateidavo ir drąsesni, judresni trimečiai, bet nuo ketverių metų jau gali treniruotis kiekvienas, pažymi meistras. Jo nuomone, darželiuose trūksta sporto būrelių: vaikai mokosi anglų kalbos, dainuoja, šoka, bet ne sporto, geriausiu atveju, tik krepšinio. O psichologų nuomone, kovos menai ypač padeda hiperaktyviems, sunkiau susikaupiantiems vaikams.
Won Hwa Do būreliai vyksta mokslo metų metu: iš pradžių Aistis dirbo dešimtyje darželių, dabar, dėl užimtumo, šį skaičių sumažino iki penkių. Bet jau įsirenginėja sporto salę, kad galėtų pasiūlyti treniruotes ir vyresniems vaikams.
„Treniruotės vyksta žaidimo forma – mokau pačių pagrindų, kurie padeda įvairiuose kovos menuose, gyvenime. Pavyzdžiui, kaip teisingai griūti ir nesusižeisti, – pasakoja meistras. – Vaikai „išsikrauna“, bet išmoksta tvarkos. Išmoksta save kontroliuoti. Visada patariu tėvams: nevesti vaikų per prievartą, jei jie to nenori – su jais net neįdomu dirbti, nes nepasieksi rezultatų.“
Won Hwa Do kovos menas talpina savyje ir korėjietiško šokio elementus, todėl žvelgiant iš šalies jis gali atrodyti kaip šokis. Dėl gracingų judesių ir mažesnės traumų tikimybės jis ypač patrauklus merginoms.
Šiauliuose yra sena karatė mokykla, populiarėja aikido. Aistis Vaicekauskas sako, kad Won Hwa Do savo apskritimo principu tarsi apjungia šias skirtingas kovos meno šakas. „Vieni „stumia“, smūgiuoja rankomis ir kojomis, kiti „traukia“ – prisitrauki ir meti. Won Hwa Do šias technikas tarsi suvienija“, – paaiškina meistras,
Won Hwa Do gali būti „viso gyvenimo“ kovos menu iki gilios senatvės. Galima keisti judesius arba tai, kaip jie atliekami.
Daugelis žmonių iš Aisčio lūpų Won Hwa Do pavadinimą išgirsta pirmą kartą. Won – apskritimas, rutulys, ratas. Hwa – taika, harmonija, Do – kelias. Lietuviai šį pavadinimą verčia kaip „apskritas harmonijos kelias“.
„Won Hwa Do daugiau yra nukreiptas į sveikatingumą ir charakterio ugdymą, tačiau tinkamas ir koviniam pritaikymui“, – pasakoja kelerius metus Pietų Korėjoje šio kovos meno mokęsis meistras. Juokauja, kad jo šeima yra „Won Hwa Do šeima“, nes su žmona medaus mėnesį praleido treniruodamiesi Korėjoje, ji turi šio kovos meno raudoną diržą, Won Hwa Do praktikuoja ir jų vaikai.
Liepos pradžioje Lietuvoje vyko dešimtasis, jubiliejinis, Won Hwa Do Europos festivalis. Tai ir garbė, ir atsakomybė. Į Vilnių susirinko tik aukščiausią – instruktoriaus arba meistro – rangą turintys kovotojai iš Pietų Korėjos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Austrijos, Slovėnijos. Slovakijos, Latvijos ir Lietuvos.
„Skirtumas nuo kovinio sporto yra tas, kad Won Hwa Do nėra varžybų, čempionatų, medalių ir panašiai. Kovojama su savimi ir taip tobulėjama. Išlaikius egzaminą, skiriami tam tikri mokinio, instruktoriaus ir meistro lygiai. Taigi, mes rengiame festivalius – didelę kovos meno šventę“, – paaiškina Aistis.
Didelis įvertinimas, kad į čempionatą Lietuvoje atvyko didmeistris Cho Ik Hun (Pietų Korėja) – kovos meno Won Hwa Do pasaulinis lyderis. Tai tik antroji jo kelionė į Europą. Treniruočių metu semtis iš jo žinių – neįkainojama patirtis.
Justina Andriuškevičiūtė
Asmeninės nuotr.
Aistis Vaicekauskas sako, kad visa jo šeima praktikuoja Won Hwa Do.
Liepos pradžioje Lietuvoje vyko dešimtasis, jubiliejinis, Won Hwa Do Europos Festivalis.
Didmeistris Cho Ik Hun (Pietų Korėja) – kovos meno mokė Vilniuje.