Jusaičių kaime žirgai ir raiteliai kovojo dėl Lietuvos taurės

Jusaičių kaime žirgai ir raiteliai kovojo dėl Lietuvos taurės

Jusaičių kaime žirgai ir raiteliai kovojo dėl Lietuvos taurės

Šeštadienį Šiaulių rajono Bubių seniūnijos Jusaičių kaime sporto klubas „Jusaičių žirgai“ surengė Lietuvos taurės konkūro varžybas. 115 raitelių ir apie pusantro šimto žirgų dėl pergalės ir išskirtinių taurių kovėsi antrosiose pagal svarbą Lietuvos žirginio sporto varžybose. Žiūrovai patyrė išskirtinio grožio, grakštumo ir elegancijos akimirkų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Vienos svarbiausių varžybų

Varžybos vyko nuo 11 valandos ryto iki vėlumos. Treniruočių aikštelėje lyg bitės avilyje treniravosi prieš startą vienu metu ir po keliasdešimt žirgų. Raiteliai braukė prakaitą, persunkusį ir jų baltus drabužius. Vienas raitelis buvo perspėtas, kad varžybose jojo pasirišęs ne baltą, kaip reikalauja taisyklės, o pilką kaklaraištį.

Varžybas atidžiai stebėjo ir fiksavo rezultatus šių varžybų sekretorė — teisėja, Lietuvos žirginio sporto sąjungos direktorė Regina Gražulienė.

„Tai labai aukšto lygio varžybos, nusileidžiančios tik Lietuvos čempionatui, kuris tradiciškai vyksta Klaipėdos rajone Dargužiuose, — sakė ji. — O pagal raitelių priėmimą, visas varžybose sudarytas sąlygas, išskirtines rankų darbo meistrų taures, Jusaičių varžybos Lietuvoje neabejotinai yra pirmosios ir svarbiausiosios“.

Ji ypač gyrė varžybų šeimininką ir organizatorių, „Jusaičių žirgai“ savininką Rimą Bajoriną, kuris jau antrus metus iš eilės surengia tokio rango varžybas, o raiteliams apdovanoti užsako pas kalvystės meistrą specialias rankų darbo taures.

„Sportininkai labai vertina tokias taures. Jos — tiesiog meno kūriniai, svarbu, kad yra nepereinamos ir laimėjimų kolekcijoje turėti tokią taurę — ir pasididžiavimas, ir prestižas“, — neabejoja R. Gražulienė.

Pasak R. Gražulienės, Jusaičių varžybų aikštė šiuo metu yra geriausia Lietuvoje: „Minkšta aikštė. Kai žirgas šoka didelį aukštį, tokioje aikštėje žymiai mažesnė atatranka, žirgai neišsimuša pečių, nesusižeidžia“.

Šiose reitinginėse varžybose raiteliai rinko reitingų taškus. Raiteliams dalyvavimas tokiose varžybose yra būtinas, nes atsiveria didesnės galimybės dalyvauti pasaulinėse, tarptautinėse varžybose.

Raitelių ir žirgų žvaigždynas

Į Jusaičius suvažiavo visas Lietuvos žirginio sporto žvaigždynas — 115 raitelių ir apie pusantro šimto geriausių žirgų.

Varžėsi Mėgėjų kategorijos Lietuvos čempionas Antanas Seilius — tik ne su pagrindiniu, o su jaunu savo žirgu.

Jojo daugkartinis Lietuvos ir užsienio varžybų nugalėtojas ir prizininkas, du kartus Lietuvos čempionas, Premjero taurės laimėtojas, buvęs trikovės čempionas Rimas Rimkus. Jis šiose varžybose buvo vyriausias, raiteliui 51— eri metai. Raiteliai juokavo, kad amžiaus limito žirgų sporte nėra: „Kol laikaisi ant žirgo ir gali įveikti kliūtis — tu esi sportininkas“.

Aikštėje varžėsi Stasys Jasas, daugkartinis Lietuvos ir užsienio konkūrų dalyvis, tris kartus Lietuvos čempionas.

Jojo Zigmantas Šarka jaunesnysis, garsiojo sportininko Zigmanto Šarkos sūnus. Varžėsi ir Gražvydas Dzindzilieta, po ilgos pertraukos išėjęs į konkūrų aikštę.

Varžybose dalyvavo ir šiaulietis Benas Gutkauskas, vienintelis Lietuvos raitelis, kuris šiemet dalyvavo pasaulio čempionato finale. Lietuvos žirginio sporto istorijoje tokio laimėjimo nėra buvę.

Varžėsi ir Beno pusbrolis Danielius Gutkauskas, sparčiai kopiantis į aukštumas sportininkas.

Iš garsiosios Seilių dinastijos dalyvavo dar Aleksas Seilius. 14 metų jis laimėjo tuometinės Tarybų Sąjungos jaunimo olimpiados aukso medalį. Iš lietuvių tik du — jis ir plaukikas parsivežė aukso medalius. Yra laimėjęs Baltijos šalių taurę, yra tapęs Lietuvos jaunių, jaunučių čempionu. Jis ketvirtus metus treniruojasi Šiauliuose, Jusaičių žirgyne. Jam 22— eji, o žirgų sportu užsiiminėja 15 metų.

„Iš pradžių, vaikystėje, svarbiausia buvo prisirišimas, meilė žirgui. Dabar labiau rūpi sportiniai rezultatai ir laimėjimai. Jaunus žmones prie žirgų sporto traukia adrenalinas ir meilė žirgams. Tai ne krepšinis, ne futbolas, čia reikia bendrauti su žirgu. Nei bėgioti, nei svarsčių kilnoti nebereikia, jojimas išlavina visus raumenis“, — sakė A. Seilius.

Žirgų sporto ateitis

„Žirgų sportas turi tęstinumą, nes turime labai gabių jaunų sportininkų, — džiaugėsi R. Gražulienė. — Gaila, kad tai labai brangus sportas, reikalaujantis didelių investicijų. Bet ateityje investicijos pasiteisina. Jaunuolio bendravimas su žirgu — yra fantastiškas, ugdomi fenomenalūs vaikai. Ačiū Dievui, dar yra išlikusių neišdraskytų žirgų sporto mokyklų, sporto klubų.“

Jusaičiuose vienas iš konkūrų buvo skirtas jauniams, iš viso jų dalyvavo 53. Jauniausios, vos keturiolikos metų, buvo dvi sportininkės — Dovilė Matulytė ir Saulė Videikaitė.

Žirgų sportas Lietuvoje vos beruseno 1991 metais, dėl politinių perversmų Lietuvoje iš viso nebuvo varžybų.

„Dabar, kai gyvenimas gerėja, jaučiasi, kad žmonės vėl perka žirgus, treniruojasi. Po truputį Lietuvoje žirgų sportas auga. Nors ekonominę krizę jaučiame: nėra galimybių išvažiuoti į tolimesnį užsienį pasivaržyti. Bet meilei žirgams krizės nėra“, — sakė R. Gražulienė.

Dovana kitiems ir sau

Jusaičių žirgyno savininkai — Ernesta ir Rimas Bajorinai, vos su keliais pagalbininkais organizavo tokio aukšto lygio varžybas. Prieš prasidedant konkūrams ponia Ernesta vis dar merkė gėles į didžiules vazas, kad svečiams ir dalyviams būtų gražu. Vis žvilgčiojo į aikštę, nes rūpėjo, kaip sekasi jos nuosaviems žirgams varžybose. Varžėsi aštuoni iš dvidešimties E. Bajorinienės žirgų.

„Viskas jau atrodo praeityje, nors labai nelengva organizuoti tokias varžybas, kad būtų ir gražu ir tvarkinga. Be rėmėjų tos šventės nebūtų buvę, nors jų paieška labai sunki“, — sakė ponia Ernesta.

Išvakarėse pats žirgyno savininkas ir varžybų organizatorius R. Bajorinas nešiojo ir dėliojo kliūtis žirgams.

Estetika, žavesys ir poilsis

Žiūrovai visą dieną varžybas stebėjo žirgyno sodybos šimtamečių ąžuolų pavėsyje.

„Jusaičiams ir aplinkiniams kaimams tai nekasdienis renginys, garsinantis mūsų kaimus. Šiek tiek gaila, kad Bazilionuose jau kitą dieną buvo nuplėšyti skelbimai, kviečiantys į varžybas Jusaičiuose“, — apgailestavo Bazilionų bendruomenės pirmininkas Vytautas Radžvilas.

Svečių ložėje varžybas stebėjo ir garsusis krepšinio treneris Antanas Sireika. „Krepšininkams reikia mokytis iš žirgų tokių šuolių. Sportas turi bendrų bruožų: kaip kovoti, išeiti iš sunkios padėties, įveikti nesėkmes ir pasidžiaugti laimėjimais“, — sakė nuo šiandien pradėsiantis po atostogų krepšinio treniruotes A. Sireika.

Garsus sporto medikas Almantas Viruišis sekė, kaip sekasi jo gydytiems sportininkams. „Raitelių traumos būna labai rimtos nukritus ir susitrenkus. Jojant yra pakankamai stipri apkrova stuburui, visam kūnui“, — sakė A. Viruišis.

 

REZULTATAI

Lietuvos taurė

Kliūčių aukštis 140 centimetrų, distancijos ilgis 300 metrų, kontrolinis laikas 52 sekundės:

1 vieta Irmantas Grikienis su žirgu Quebo (43,66 sekundės)

2 vieta Žydrūnas Garbenis su žirgu Elan Janne Sosath (44,48 sekundės)

3 vieta Benas Gutkauskas su žirgu Irco 9 (38,65 sekundės, 4 baudos taškai)

Šiaulių mero taurė

Kliūčių aukštis 130 centimetrų, dviejų fazių konkūras, distancijos ilgis 315 ir 245 metrai, kontrolinis laikas 55 ir 43 sekundės:

1 vieta Kristupas Petraitis su žirgu Silvanos (48,5 ir 28,07 sekundės)

2 vieta Tadas Jankauskas su žirgu Hidrantas (49,54 ir 28,13 sekundės)

3 vieta Benas Gutkauskas su žirgu Lamborghini-G (53,96 ir 30,7 sekundės)

Jauno žirgo (4— 5 metų) konkūras

Kliūčių aukštis 100— 115 centimetrų, distancijos ilgis 450 metrų, kontrolinis laikas 84 sekundės:

1 vieta Rytis Vaikšnys su žirgu Ramziu distanciją įveikė per 71,12 sekundės.

2 vieta Zigmantas Šarka jaunesnysis su žirgu Fortuna (73,1 sekundės)

3 vieta Eliza Gaisa su žirgu Bisquit-g (73,27 sekundės)

Mėgėjai I, II grupė

Kliūčių aukštis 100— 115centimetrų, distancijos ilgis 450 metrų, kontrolinis laikas: 84 sekundės:

1 vieta Erlandas Mikėnas su žirgu Hobis (60,71 sekundės)

2 vieta Marius Čerkauskas su žirgu Hera (65,24 sekundės)

3 vieta Vaclovas Gumuliauskis su žirgu Porteris (57,55 sekundės, 4 baudos taškai)

Jauniai (iki 18 metų)

Kliūčių aukštis 100— 115 centimetrų, distancijos ilgis 535 metrai, kontrolinis laikas 92 sekundės:

1 vieta Dovilė Matulytė su žirgu Herminas (63,34 sekundės)

2 vieta Goda Kujalytė su žirgu Michael Buble (73,12 sekundės)

3 vieta Gerda Varnagirytė su žirgu Greennight (71,95 sekundės, 4 baudos taškai)

NUGALĖTOJA: Dovilė Matulytė su žirgu Herminu jaunių kategorijoje buvo geriausia ir iškovojo konkūrų taurę. Teisėjau ją gyrė už laikyseną, eleganciją.

LYGIS: Varžybų sekretorė — teisėja, Lietuvos žirginio sporto sąjungos direktorė Regina Gražulienė teigė, kad Jusaičių kaime vykusios varžybos antros pagal svarbą Lietuvoje.

BENDRUOMENĖ: Bazilionų bendruomenės pirmininkas Vytautas Radžvilas su žmona Janina ir anūkėle Dorotėja džiaugėsi, kad tokio lygio renginiai garsina kaimą ir jo apylinkes visoje Lietuvoje.

ŠEIMININKĖ: Ernestai Bajorinienei, Jusaičių žirgyno sodybos šeimininkei teko ne tik gėlėmis puošti aplinką, bet ir žiūrėti, kaip varžosi jos nuosavi žirgai.

ORGANIZATORIUS: Sporto klubo „Jusaičių žirgai“ savininkui ir varžybų organizatoriui Rimui Bajorinui varžybos jau buvo poilsis, nes pasiruošimas joms buvo labai įtemptas.

SPORTAS: Žymus krepšinio treneris Antanas Sireika, stebėdamas varžybas svajojo, kad ir krepšininkai taip sugebėtų pašokti, kaip žirgai.

JAUNIMAS: 22 metų raitelis Aleksas Seilius iš garsios raitelių dinastijos žirgų sporte dalyvauja jau 15 metų ir laimi svarbius titulus.

PASIRUOŠIMAS: Prieš startą žirgai ir raiteliai treniravosi atskirame manieže.

ŠUOLIS: Gerdos Ramanauskaitės ir jos žirgo Žygio šuolis. Ant geriausios, minkščiausios Lietuvoje aikštės iš tokio aukščio nusileidžiama be didesnės žalos žirgui ir raiteliui.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.