Irklentės – sportui, poilsiui, pramogai

Irklentės – sportui, poilsiui, pramogai

Irk­len­tės – spor­tui, poil­siui, pra­mo­gai

Šiau­lių re­gio­no van­dens tel­ki­niuo­se ga­li­ma iš­vys­ti žmo­nes, sto­vin­čius ant len­tos ir be­sii­rian­čius vie­nu irk­lu. Bur­len­tė be bu­rės, o gal bang­len­tė? Bet ko­dėl ji irk­luo­ja­ma irk­lu? Pa­si­ro­do, tai – irk­len­tė. Apie šią nau­ją spor­to, pra­mo­gos ir trans­por­to prie­mo­nę pa­pa­sa­ko­jo kau­nie­tis spor­to tre­ne­ris Lai­mon­tas Ra­kaus­kas. „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tai ją ir iš­ban­dė.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Pir­ma­sis ban­dy­mas – dre­ban­čiomis ko­jomis

Kai Šiau­liuo­se sve­čia­vo­si L. Ra­kaus­kas, dar bu­vo ga­na vė­su, ir pa­siū­ly­mas iš­ban­dy­ti irk­len­tes šiek tiek bau­gi­no. O jei­gu įkri­sim į le­di­nį van­de­nį? „Ne­bi­jo­kit, plau­kio­sim ba­sei­ne“, – nu­ra­mi­no spor­to tre­ne­rė ir „Šiau­liuo­se ma­din­ga spor­tuo­ti“ mankš­tų ini­cia­to­rė Jur­ga Mi­ke­lio­nie­nė.

Išau­šus anks­ty­vam sek­ma­die­nio ry­tui sku­ba­me į ba­sei­ną, kol dar nė­ra daug lan­ky­to­jų ir bus ga­li­ma lais­viau pa­si­plau­kio­ti. Van­de­ny­je lau­kia ke­le­tas irk­len­čių. L. Ra­kaus­kas paaiš­ki­na: jos – pri­pu­čia­mos. „Kaip ki­taip bū­čiau ga­lė­jęs tiek at­si­vež­ti“, – juo­kau­ja tre­ne­ris.

Iš kar­to lip­ti ant irk­len­tės ne­drą­su. „Lip­kit drą­siai, ji ga­li iš­lai­ky­ti 90 ki­log­ra­mų svo­rį“, – drą­si­na tre­ne­ris ir pa­ts pa­de­monst­ruo­ja, kaip rei­kia už­si­ropš­ti ant len­tos ir at­si­sto­ti.

Ant irk­len­tės už­li­pa­ma ke­tu­rio­mis. Ran­ko­mis re­mian­tis į len­tą ke­lia­mas už­pa­ka­lis, kol ko­jos be­veik iš­si­tie­sia, ta­da jau ga­li­ma pa­si­leis­ti ran­ko­mis ir ban­dy­ti iš­si­ties­ti.

„Sto­ki­tės per vi­du­rį, ko­jas pla­čiau sta­ty­ki­te, bus leng­viau iš­lai­ky­ti pu­siaus­vy­rą“, – pa­ta­ri­nė­ja L. Ra­kaus­kas, o pir­mie­ji ban­dy­to­jai dre­ban­čio­mis ko­jo­mis ban­do iš­lai­ky­ti pu­siaus­vy­rą ant len­tos.

Kol kas vis­kas ge­rai, ne­nuk­ren­ta­me nė vie­nas. Da­bar lai­kas im­ti į ran­kas irk­lą. „Ne­lai­ky­ki­te kaip šaukš­to, – šyp­so­si tre­ne­ris. – Vie­na ran­ka im­ki­te irk­lą už vir­šaus, ten yra spe­cia­li ran­ke­na. Ki­ta ran­ka lai­ky­ki­te per vi­du­rį.“

Ba­lan­suo­jant ant len­tos ir dar tai­syk­lin­gai suim­ti irk­lą iš pra­džių nė­ra to­kia jau leng­va už­duo­tis. Pa­ga­liau pir­mo­ji sta­di­ja praei­ta – sto­vim ant len­tos, ran­ko­se – irk­las. Lai­kas ir­tis. Iš pra­džių at­ro­dęs ga­na erd­vus ba­sei­nas stai­ga pa­si­da­ro per trum­pas ir per siau­ras. Vos smar­kiau pa­siy­rus, jau tu­ri stab­dy­ti, kad neat­sit­renk­tum į kraš­tą ar ki­tą plau­ki­ką. Nuo smū­gio irk­len­tė su­dre­ba ir pu­siaus­vy­rą iš­lai­ky­ti pa­si­da­ro per sun­ku. „Kris­ki­te ant ke­lių“, – pa­mo­ko L. Ra­kaus­kas. Pa­ta­ri­mas pa­de­da, plium­te­lė­ti į van­de­nį ne­ten­ka.

Pa­tys ne­drą­siau­si irk­len­tes jau­ki­na­si plauk­da­mi klū­po­mis.

Ka­dan­gi no­rin­čių­jų iš­ban­dy­ti ne­ma­žas bū­rys, po ke­lių mi­nu­čių irk­len­tę ten­ka per­leis­ti ki­tiems. At­si­pū­tus, vėl sto­ja­me į ei­lę ant­ram ban­dy­mui. Šį kar­tą drą­sos dau­giau, tad ir se­ka­si ge­riau. Tre­ne­ris pa­mo­ko ir kaip su­stab­dy­ti įsi­bė­gė­ju­sią irk­len­tę: „Ap­su­ki­te irk­lo men­te­lę ki­ta pu­se.“

Idė­ją par­si­ve­žė iš Ame­ri­kos

L. Ra­kaus­kas yra fi­zi­nio pa­si­ren­gi­mo tre­ne­ris, pa­si­rin­kęs ne­tra­di­ci­nių spor­to ša­kų kryp­tį. „Ma­no tiks­las at­ras­ti to­kias prie­mo­nes, ku­rios bū­tų įdo­mios žmo­gui, kad kuo dau­giau jų įsi­trauk­tų į fi­zi­nį ak­ty­vu­mą. Irk­len­tės – vie­na iš to­kių prie­mo­nių. Dar yra tri­ra­čiai ("trai­kai"), šiau­rie­tiš­kas ėji­mas, van­dens sklan­dy­tu­vai, vaikš­čio­ji­mas įtemp­ta juos­ta“, – sa­ko tre­ne­ris.

Irk­len­tė­mis L. Ra­kaus­kas sa­ko su­si­do­mė­jęs prieš pu­sant­rų me­tų. Jas pir­mą kar­tą pa­ma­tė Ame­ri­ko­je ir su­si­ža­vė­jo: „Šo­vė min­tis, kad ir Lie­tu­vo­je rei­kia tą da­ly­ką da­ry­ti. Tai nė­ra la­bai ekst­re­ma­lus už­siė­mi­mas, bet kas ga­li ga­li plauk­ti irk­len­te, ir tai be ga­lo sma­gus už­siė­mi­mas.“

Pa­sak tre­ne­rio, ba­sei­ne neat­sisk­lei­džia vi­si irk­len­čių tei­kia­mi ma­lo­nu­mai, nes ten nė­ra pa­kan­ka­mai vie­tos. Tai bu­vo dau­giau „de­gus­ta­ci­ja“, su­si­pa­ži­ni­mas su šia ino­va­ty­via prie­mo­ne, jos val­dy­mo tech­ni­ka, pa­jau­ti­mu, kaip iš­lai­ky­ti pu­siaus­vy­rą ant jos ir pa­na­šiai.

Tre­ne­ris sa­ko ne­re­tai su­si­du­rian­tis su keis­to­ku lie­tu­vių bruo­žu, o gal už­si­spy­ri­mu: „Jie įsi­vaiz­duo­ja, kad vis­ką ži­no, ne­no­ri klau­sy­ti, ką sa­kai, ir da­ro sa­vaip. Bet jei dau­giau gi­lin­tu­mė­mės, klau­sy­tu­me inst­ruk­to­riaus, ge­res­nių re­zul­ta­tų pa­siek­tu­me, dau­giau nau­dos gau­tu­me iš spor­to.“

Ne tik ma­lo­nu­mas, bet ir nau­da

Jau anks­čiau irk­len­tes iš­ban­dę šiau­lie­čiai ino­va­ty­vių trans­por­to prie­mo­nių en­tu­zias­tas Ar­tū­ras Bart­kus ir J. Mi­ke­lio­nie­nė sa­ko, jog irk­luo­ti šil­tą, be vė­jo die­ną eže­re yra neap­sa­ko­mas ma­lo­nu­mas, at­si­ve­ria gra­žūs kraš­to­vaiz­džiai. „Kai sė­di val­ty­je ar bai­da­rė­je – vie­noks vaiz­das at­si­ve­ria, o kai sto­vi – vėl ki­toks“, – sa­ko A. Bart­kus.

Pa­sak J. Mi­ke­lio­nie­nės, plau­kio­ji­mas irk­len­te tei­kia ne tik ma­lo­nu­mą, bet tei­gia­mai vei­kia mū­sų kū­ną.

„Tai ge­ra pro­vo­ka­ci­ja mū­sų pu­siaus­vy­ros apa­ra­tui. O pu­siaus­vy­ros pra­ti­mai mus jau­ni­na. Ir tai įro­dy­ta moks­lo. Bu­vo at­lik­ta stu­di­ja, ku­rios me­tu su­sie­ti du da­ly­kai: ves­ti­biu­lia­ri­nio apa­ra­to veik­la ir žmo­gaus bio­lo­gi­nis am­žius. Ti­ria­mo­jo dar­bo me­tu pa­da­ry­ta iš­va­da, kad kuo ge­riau vei­kian­tis, iš­tre­ni­ruo­tas žmo­gaus ves­ti­biu­lia­ri­nis apa­ra­tas, tuo jau­nes­nis žmo­gaus bio­lo­gi­nis am­žius. Tai­gi no­rint kuo il­giau iš­lik­ti jau­niems, rei­kia da­ry­ti pu­siaus­vy­ros pra­ti­mus“, – sa­ko tre­ne­rė.

Jo­gos tre­ne­re dir­ban­ti Jur­ga sa­ko pir­miau­siai tai su­sie­ju­si su jo­ga, nes jo­je daug pu­siaus­vy­ros, ba­lan­sa­vi­mo pra­ti­mų, ta­čiau tam pui­kiai tin­ka ir irk­len­čių spor­tas. Be­je, nu­siy­rus į ra­mią vie­tą ir at­si­sė­dus ant irk­len­tės ga­li­ma ir me­di­tuo­ti.

„Kiek pa­čiai te­ko iš­ban­dy­ti irk­len­tes, ten dir­ba vi­sas kū­nas, nes rei­kia ir jė­gos, ir iš­tver­mės. La­bai no­rė­čiau atei­ty­je su­reng­ti mankš­tą ant irk­len­čių, nes ant irk­len­tės ga­li at­lik­ti ir pil­vo pre­so, ir nu­ga­ros, ir ki­tų rau­me­nų gru­pių pra­ti­mus“, – sa­ko tre­ne­rė.

Ir J. Mi­ke­lio­nie­nė, ir L. Ra­kaus­kas pa­žy­mi, kad prieš už­sii­mant be to­kia ki­ta spor­ti­ne veik­la, taip ir irk­­len­čių spor­tu, pir­miau­siai rei­kė­tų pa­si­kon­sul­tuo­ti su pa­ty­ru­siais tre­ne­riais, inst­ruk­to­riais.

Kom­pak­tiš­ka trans­por­to prie­mo­nė

Irk­len­tė yra pra­ktiš­ka, nes pri­pu­čia­ma, iš­lei­dus iš jos orą ir išar­džius iš tri­jų da­lių su­si­de­dan­tį irk­lą, vi­sa įran­ga tel­pa į kup­ri­nę, ir sve­ria apie 10 ki­log­ra­mų.

Irk­len­tė pri­pu­čiama pa­pras­ta po­mpa. Stan­dar­ti­nis irk­len­tės plo­tis yra apie 90 cen­ti­met­rų, il­gis – apie 2 met­rus.

Pa­sak A. Bart­kaus, irk­len­tės pa­ga­min­tos iš spe­cia­lios me­džia­gos, o vi­du­je vie­na plokš­tu­ma su ki­ta su­jung­tos spe­cia­liais siū­lais, ku­rie ne­lei­džia už­li­pus ant irk­len­tės jai su­gniuž­ti, su­si­lenk­ti pu­siau.

Be­je, yra ir di­de­lių irk­len­čių, at­lai­kan­čių 210 ki­log­ra­mų svo­rį, ku­ria ga­li plau­kio­ti vi­sa šei­ma. Taip pat krui­zi­nių (su pa­la­pi­ne) bei pri­tai­ky­tų plau­kio­ti upė­mis.

A. Bart­kus, vie­nas iš irk­len­čių spor­to pra­di­nin­kų Šiau­liuo­se, pla­nuo­ja pa­siū­ly­ti irk­len­čių nuo­mos pa­slau­gą. Ti­ki­si, kad Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė su­teiks lei­di­mą tuo už­siim­ti prie Talk­šos eže­ro.

Be­je, ne­mo­ka­mai iš­ban­dy­ti irk­len­tes šiau­lie­čiams bus dar pro­gų. „Bir­že­lio 18–19 die­no­mis prie Talk­šos da­ry­si­me at­vi­rą jo­gos sto­vyk­lą šiau­lie­čiams, ten bus dau­gy­bė įdo­mių ne­mo­ka­mų už­siė­mi­mų: nuo me­di­ta­ci­jos iki mankš­tų. Or­ga­ni­zuo­siu, kad bū­tų ir bent po­ra irk­len­čių“, – pa­ža­dė­jo J. Mi­ke­lio­nie­nė.

„Šiau­liuo­se ma­din­ga spor­tuo­ti“ nuo­tr.

BAN­DY­MAS: Šiau­lie­čiai irk­len­tes ga­lė­jo iš­ban­dy­ti ba­sei­ne. Pir­ma­sis at­si­sto­ji­mas ant len­tos ne­leng­vas – ne vie­nam dre­bė­jo ko­jos.

Ar­tū­ro BART­KAUS nuo­tr.

SPOR­TAS: Ne tik ba­sei­ne, bet ir eže­re iš­ban­džiu­si irk­len­tes tre­ne­rė Jur­ga Mi­ke­lio­nie­nė sa­ko, kad irk­luo­jant tre­ni­ruo­ja­mas žmo­gaus ves­ti­biu­lia­ri­nis apa­ra­tas, mankš­ti­na­mi be­veik vi­si rau­me­nys.

GA­LI­MY­BĖS: Šiau­lie­tis tre­ne­ris Lau­ry­nas Skur­vy­das pa­de­monst­ra­vo, kad ant irk­len­tės ga­li­ma sto­vė­ti ne tik ant ko­jų, bet ir ant gal­vos.

As­me­ni­nė nuo­tr.

TRE­NE­RIS: Kau­nie­tis fi­zi­nio pa­si­ren­gi­mo tre­ne­ris Lai­mon­tas Ra­kaus­kas do­mi­si ino­va­ty­vio­mis spor­ta­vi­mo prie­mo­nė­mis. Irk­la­len­tė­mis su­si­do­mė­jo prieš pu­sant­rų me­tų, pa­ma­tęs jas Ame­ri­ko­je.