Imtynių šventė Šiauliuose

Imtynių šventė Šiauliuose

Imtynių šventė Šiauliuose

Visą savaitgalį Šiaulių arenoje nerimo aistros ant tatamių ir šalia jų. IV pasaulio imtynių žaidynėse šešiuose imtynių stiliuose — sirimo, pankrationo, imtynių už diržų „Alyš“, graplingo, totorių imtynių ir paplūdimio imtynių — dalyvavo 250 sportininkų iš 40 pasaulio šalių.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Pirmas etapas praeitas

Pasaulio imtynių žaidynės — vienas iš pirmųjų etapų besirengiant 2012 metais Šiaulių regione įvyksiančioms tarptautinėms „Sportas visiems“ žaidynėms.

Šiauliečiams teko priimti 250 sportininkų ir panašų būrį svečių iš 40 pasaulio šalių. Didžiausia komanda atvyko iš JAV — 23 sportininkai. Nuo jų skaičiumi beveik neatsiliko Italijos ir Prancūzijos rinktinės. Lietuvai atstovavo taip pat nemažas būrys sportininkų, kurie iškovojo 4 aukso, 3 sidabro ir 6 bronzos medalius.

Graplingas

Graplingo kovas šiauliečiai turėjo galimybę stebėti pirmą kartą. Nors graplingo varžybos Vilniuje ir kai kuriuose kituose miestuose rengiamos nuo 2005 metų. Iš pirmo žvilgsnio šis imtynių stilius panašus į bušido.

Svarbiausia šiose imtynėse — susikabinimas. Kovos tikslas — nugalėti priešininką skausmingu veiksmu. „Ši imtynių atmaina jungia įvairias imtynių rūšis — brazilų džiu-džitsu, laisvąsias ir graikų romėnų imtynes, sambo, dziudo, luta livre esportiva, amerikietiškas imtynes“, — sako šveicaras Rafaelis Perlungeris, žaidynių metu teisėjavęs graplingo varžybose ir pats ėmęsis parodomosiose varžybose.

Kaip ir kitus žaidynėse demonstruotus imtynių stilius, graplingą prižiūri ir svarbiausias varžybas sankcionuoja FILA (Tarptautinė imtynių sporto asociacija). Organizacija siekia, kad graplingas būtų įtrauktas į olimpinių žaidynių programą.

VEIKSMAS: Varžovai atlikdami skausmingus veiksmus siekia, kad priešininkas pasiduotų. Imtynių veiksmas dažniau vyksta ant žemės.

Aistros dėl pankrationo

Bene didžiausio žiūrovų susidomėjimo sulaukė pankrationas. Šiauliuose žaidynių metu viešėjęs šios sporto šakos entuziastas amerikietis Serano Roberto pasakojo, kad tai kovinio sporto šaka, kurioje yra bokso ir imtynių elementų.

Antikos laikais tai buvusi olimpinė sporto šaka. Tačiau dėl itin žiaurių kovų, kurios neretai pasibaigdavo mirtimi, Romos imperijos laikais pankrationas buvo uždraustas. Prieš keletą dešimtmečių pankrationas buvo atgaivintas, bokso ir kikbokso techniką paįvairinant dziudo ir sambo bazinės technikos elementais.

Itin agresyvių kovų nestigo ir Šiauliuose vykusiose pankrationo varžybose. Medicinos darbuotojos vos spėjo suktis: dėjo ledų kompresus ant sumušimų, tvarstė kraujuojančias žaizdas. O šeštadienį vienos kovos metu žiūrovai taip įsiaudrino, jog puolė varžybų teisėją. Rungtynės trumpam buvo sutabdytos, kol žiūrovai nurimo ir susėdo tribūnose.

KOVA: Ant imtynių kilimėlio — du amerikiečiai. Kairėje — Serano Roberto, tarptautinės pankrationo asociacijos prie FILA narys.

Jono TAMULIO nuotr.

Totorių imtynės

Šeštadienį vyko parodomosios totorių imtynių, kurios dar vadinamos kurešu, kovos. Apie šio žaidimo taisykles „Šiaulių kraštui“ papasakojo imtynių treneris iš Rusijos Saltanas Ščagarovas.

Imtynėse naudojamas ilgas rankšluostis, kuriuo apjuosiamas varžovas. Taip suimtą varžovą stengiamasi kilstelėti nuo žemės ir parversti. Draudžiama verčiant varžovą pakišti koją, už tai skiriamas įspėjimas.

Laimėjimas iš karto įskaitomas, jeigu varžovas parmetamas ant nugaros. Jeigu ant šono ar pilvo — skiriami taškai.

Imtynininkai vilki ilgomis kelnėmis, žaliais ir raudonais marškinėliais. Jeigu per pagrindinį laiką nepavyksta išsiaiškinti nugalėtojo, rankšluosčiai užrišami varžovams ant juosmens. Toliau kova vyksta įsikibus priešininkui į diržą. Kai taškų skaičius lygus, laimi tas, kurio paskutiniai gauti taškai didesni.

Imtynės vyksta atsistojus. Teisėjas stabdo imtynes ir vėl pradeda jas imtynininkams stovint susikibus, jei kuris iš imtynininkų suklumpa ar išeina iš imtynių zonos ribų.

METIMAS: Totorių imtynių tikslas pakelti varžovą nuo žemės ir parmesti ant nugaros. Už „švariai“ atliktą veiksmą iš karto įskaitomas laimėjimas.

 

Paplūdimio imtynės ne paplūdimyje

Paskutinę žaidynių dieną žiūrovai rinkosi į Šiaulių areną pasižiūrėti dar neregėtų mūsų kraštuose paplūdimio imtynių. Iš pradžių jas norėta surengti prie Prūdelio, tačiau pabūgus lietaus, perkeltos į areną.

Sirimo varžybos vyko taip pat ant smėlio, tačiau šie du stiliai visiškai skirtingi. Sirime sportininkai įsikimba vienas kitam į aplink juosmenį ir koją aprištą diržą, o paplūdimio imtynės vyksta be diržų. Varžovai siekia išstumti vienas kitą iš apskritimo, parklupdyti, o dar geriau — parmesti ant nugaros ar šono.

Pergalė iš karto įskaitoma, jeigu varžovas parverčiamas ant nugaros. Kitais atvejais skiriama po tašką. Varžomasi, kol surenkami du taškai.

Ypač stipriai šiose imtynėse pasirodė pakistaniečiai ir iraniečiai. Lietuviai tenkinosi žemesnėmis vietomis. Tarp moterų absoliučia nugalėtoja tapo šiaulietė Santa Pakenytė, kuriai tai buvo nauja patirtis.

DINAMIKA: Paplūdimio imtynės — dinamiška sporto šaka. Pakanka dviejų taškų arba vieno vykusio metimo — ir laimėtojas aiškus.

Jono TAMULIO nuotr.