Europos čempionė ir jos trenerė

Europos čempionė ir jos trenerė

Europos čempionė ir jos trenerė

Kelmės sporto mokyklos tinklinio trenerė Gitana Kerpienė išugdė Europos čempionę. Gitanos auklėtinė Monika Povilaitytė, šiemet tapusi Europos paplūdimio tinklinio čempione, sako, jog jos trenerė yra pats geriausias, rūpestingiausias, dosniausias ir tinkliniui atsidavęs žmogus.

Regina MUSNECKIENĖ

Pakeitė Lietuvos sporto istoriją

Rugpjūčio mėnesį „Credit 24“ arenoje vykęs Europos paplūdimio tinklinio jaunių čempionatas pakeitė Lietuvos sporto istoriją. Pirmą kartą šios sporto šakos jaunių čempionėmis tapo tytuvėniškė Monika Povilaitytė, žaidusi poroje su klaipėdiete Ieva Dumbauskaite.

Sportininkės žaidė su šveicarėmis, kurioms pralaimėjo. Paskui šventė septynias pergales iš eilės. Ieva ir Monika sutriuškino suomes, graikes, slovėnes, itales, ruses, o finale ir šveicares, kurioms buvo pralaimėjusios.

Šiame Europos čempionate dalyvavo ir dar du kelmiškiai: Monikos Povilaitytės trenerės sūnus Gilbertas Kerpė, pelnęs penktąją vietą, ir Martynas Lopetaitis, likęs tryliktas.

Iš Tytuvėnų į Olimpinio sporto centrą

Po pergalės Europos čempionate visiškai pasikeitė aštuoniolikmetės Monikos Povilaitytės gyvenimas. Dabar ji gyvena Vilniuje, Lietuvos olimpinio sporto centre.

Iki šiol Tytuvėnų jaunimo mokyklą lankiusi mergaitė dabar mokosi Ozo vidurinės dešimtoje klasėje. Bendrabutyje viena turi didelį kambarį. Bendrabučio valgykloje nemokamai yra maitinama. Kas antrą savaitgalį galės grįžti namo į Tytuvėnus.

Dabar Monika treniruojasi ir ruošiasi salės tinklinio Europos čempionatui. Rengiasi ir kitą vasarą vyksiančiam Europos paplūdimio tinklinio čempionatui, kur rungtyniaus dvidešimtmečių amžiaus grupėje. Bus sudarytos sąlygos pasitreniruoti ir užsienyje.

Tačiau Europos čempione tapusi Monika Povilaitytė dar ketina žaisti ir Kelmės sporto mokyklos komandoje, kur žaidė poroje su Monika Kazmiruk.

„Esu labai dėkinga savo trenerei Gitanai Kerpienei, — sako Monika Povilaitytė. — Visas keturias dienas, kai vyko Europos čempionatas, ji buvo Vilniuje ir mane palaikė, nors čempionatui porą mėnesių jau ruošė kitas treneris.“

Vietoj varžybų Bosnijoje sirgalės kėdė

Tomis dienomis, kai Vilniuje vyko Europos paplūdimio tinklinio čempionatas, trenerė Gitana Kerpienė turėjo būti Bosnijoje ir Hercogovinoje. Ten rungtyniavo Šiaulių „Gintra — universitetas“ komanda, kurioje jau daug metų ji žaidžia.

Komanda išskrido, o Gitana liko Lietuvoje sirgti už aštuonerius metus treniruotą savo mokinę. Be to, Europos čempionate dalyvavo ir pačios trenerės sūnus, kuriam Gitana sako skyrusi mažiau dėmesio negu Monikai. Jį treniruoja Robertas Nekrašas.

„Rinkdama į savo grupę vaikus, kreipiu dėmesį į jų koordinaciją, fizinius duomenis. Kai atėjo Monika Povilaitytė, pastebėjau, jog ši mergaitė turi labai stiprius pirštus. Kilo šiek tiek problemų dėl šuolio. Bet paskui išmoko. Monika išaugo iki 176 centimetrų. Puolime ūgis labai svarbu. Labai talentinga mergaitė. Charizmatiška. Patinka sirgaliams. Gudri. Puikiai orientuojasi aikštėje. Kiekvienais metais pasiekia vis naujų laimėjimų. Aštuoniolikos metų jau tapo Lietuvos čempione. Tikrai iš tinklinio galės valgyti duoną,“ — pasakoja trenerė.

Trenerio dalia

Deja, laimėjusi Europos čempionato auksą, Monika Povilaitytė buvo pristatyta kaip kito vilniečio trenerio, keletą mėnesių ruošusio tytuvėniškę Europos čempionatui, auklėtinė.

Į didelį kelią išvedusios kelmiškės trenerės Gitanos Kerpienės šlovės minutėmis niekas net nepaminėjo.

Apie tai kalbėdama Gitana net apsiverkia. Paplūdimio tinklinio vaikus ji moko savo lėšomis. Sporto mokykla skiria lėšų tik salės tinkliniui. Šios sporto šakos bazė Tytuvėnuose. Kelmėje nėra laisvų salių.

Tenka treniruoti Tytuvėnų miesto ir kaimų vaikus. Jų tėvai dažniausia neturtingi. Trenerė iš savo atlyginimo finansuoja keliones į varžybas. Kartais, prieš svarbias varžybas tenka nupirkti auklėtiniams sportinę aprangą, įdėti pinigų kelionei ir maistui.

Į paplūdimio tinklinio varžybas Palangoje ir kituose miestuose Gitana Kerpienė veža auklėtines savo automobiliu. Ir pati padengia didžiąją dalį su varžybomis susijusių išlaidų. „Prisipili į automobilio baką kuro. Nuvažiuoji į Palangą. Ten porą dienų reikia gyventi ir maitintis. Piniginė tik tuštėja, tuštėja.“

Monika Povilaitytė dalyvavo varžybose Kipre, Izraelyje, Vokietijoje, Austrijoje. Visus tuos aštuonerius metus trenerė ją rėmė. Rėmė ir tuomet, kai Vilniaus klubas pakvietė ją ruoštis Europos čempionatui.

„Tokia trenerio dalia, — sako moteris. — Ne aš viena su tuo susiduriu. Daugelis trenerių atranda talentingą vaiką, jį kelerius metus ugdo. Remia materialiai, kad auklėtinis galėtų kuo daugiau pasiekti. O kai jis tampa žinomas, paskambina kas nors iš sostinės, pasiima auklėtinį, patreniruoja porą mėnesių — nusiskina laurus, — tau nė gero žodžio.“

Vežiojimas į mokyklas mažina vaiko galimybes

Gitana pasakoja, jog ir atrasti talentingą vaiką darosi vis sunkiau. Sportui gabūs vaikai dažniausia gyvena kaimuose. O ten vaikus į miestų mokyklas vežioja autobusiukai. Po pamokų iš karto išveža namo. Kaip jiems treniruotis?

Trenerė sako, pamačiusi gerus duomenis turintį vaiką, pirmiausia klausianti, kur jis gyvena. Jeigu kaime, viskas, atpuola... Dar pasiteirauja, gal tėvai turi automobilį, gal vežiotų į treniruotes? Bet tokių galimybių beveik niekas neturi.

Sporto mokykla galėtų apmokėti vaiko kelionę į treniruotes. Bet į kaimus jau nebevažiuoja autobusai.

„Kai pagaliau surenki komandą, reikia, kad ji susidraugautų. Iš pradžių visko būna — konfliktų, pykčių. Kai pagaliau viskas susistyguoja, žiūrėk naujais mokslo metais kas nors iš komandos jau nebeateina į treniruotę. Šeima išvažiavo į Vokietiją arba Norvegiją.

Išbandė visokias sporto šakas

Gitana Kerpienė yra kilusi iš Tytuvėnų. Dar mokydamasi vidurinėje pradėjo sportuoti. Išbandė įvairiausias sporto šakas — sportinį ėjimą, slidinėjimą, dalyvavo jėgos trikovėje, žaidė šachmatais. Baigusi Šiaulių pedagoginį institutą, treniravo bėgikus, paskui turėjo mergaičių krepšinio komandą, dabar moko tinklinio.

Pati trenerė žaidžia futbolą Šiaulių universiteto komandoje. Kartą per savaitę važiuoja į treniruotes. Šiaulių „Gintra — universitetas“ — daugkartinės Lietuvos čempionės.

Trenerė laukia, kol Kelmėje pastatys daugiafunkcinį sporto centrą. Tuomet jaunimui atsirastų daugiau galimybių sportuoti.

ČEMPIONĖS: Europos paplūdimio tinklinio čempionės tytuvėniškė Monika Povilaitytė (kairėje) ir Ieva Dumbauskaitė ką tik laimėtomis taurėmis pasidžiaugė drauge su Monikos trenere Gitana Kerpiene (viduryje). 

TRENERĖ: Europos čempionę išugdžiusi Gitana Kerpienė sako, savo auklėtinėms turinti atstoti ne tik trenerę, bet kartais ir draugę, mamą, rėmėją. 

Autorės nuotr.

PASIEKIMAI: Europos čempionate penktąją vietą pelnę kelmiškis Gilbertas Kerpė ir raseiniškis Arnas Rumševičius nusifotografavo su mamomis. 

PAJŪRIS: Treneriai Gitana Kerpienė (dešinėje) ir Robertas Nekrašas (kairėje) su savo auklėtiniais dažnai vyksta į varžybas pajūryje.

Gitanos KERPIENĖS albumo nuotr.