Egzotiška kinų virtuvė olimpiečių nesugundė

Egzotiška kinų virtuvė olimpiečių nesugundė

Egzotiška kinų virtuvė olimpiečių nesugundė

Vėlų pirmadienio vakarą į darganotus Šiaulius iš Pekine vykusių Olimpinių žaidynių grįžo lengvaatletės Rasa Drazdauskaitė ir Eglė Balčiūnaitė. Kiek anksčiau iš Pekino grįžo plaukikas Paulius Viktoravičius. Visi olimpiečiai sako, kad kinai sportininkams surengė tikrą sporto šventę.

Vaida MILIŪTĖ

vaida@skrastas.lt

Su maistu neeksperimentavo

„Dabar labiausiai norisi tikro lietuviško maisto. Olimpinėje valgykloje maistas nebuvo išskirtinis, kuo nors ypatingas. O poilsiui šios nakties užteko. Jau pailsėjau po ilgos kelionės. Šiandien jau laukia treniruotė“, — sako bėgikė Eglė Balčiūnaitė.

Šiaulių olimpiečiai Kinijoje nesusigundė egzotiška šios šalies virtuve. Skorpionų, tarakonų, vikšrų, sraigių jie nevalgė. Užteko tik pamatyti tuos gyvius.

Lengvaatlečių, kurioms tai buvo pirmosios olimpinės žaidynės, nesugundė turistų pamėgtas maisto turgus. Jos daug mieliau laiką leido šilko parduotuvėse, kuriose žavėjosi šilko gaminiais, įvairiais suvenyrais. Sau, draugams, pažįstamiems Eglė ir Rasa pirko šilko chalatų.

„Su kinais visur reikėjo derėti“, — vieningai teigia merginos. Joms pritaria ir Paulius Viktoravičius. Lauktuvėms pirkdamas puodelius plaukikas nusiderėjo beveik 800 juanių.

Po varžybų bėgikės, kaip ir daugelis sportininkų, važiavo prie Kinų sienos, vaikščiojo po miestą, stebėjo krepšinio, plaukimo, lengvosios atletikos varžybas.

Eglė ir Rasa pasakoja, kad didelį įspūdį paliko krepšinio rungtynės. Lietuvos vardą kartu su Lietuvos sirgaliai išmoko skanduoti ir kinai.

Atidarymo ir uždarymo iškilmės

Olimpiečiai sako, kad norėtų per televizorių pamatyti olimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo iškilmes.

Atidaryme dalyvavęs Paulius Viktoravičius, o uždarymo metu stadione su Lietuvos rinktine žygiavusios Eglė Balčiūnaitė bei Rasa Drazdauskaitė sako, kad kaip ir daugelis sportininkų jie nematė gražiausių ir įspūdingiausių šių iškilmių momentų.

„Prieš iškilmingą žaidynių atidarymą visi sportininkai buvo išrikiuoti už stadiono ribų. Kelis šimtus metrų ėjome dvi valandas. Visa šventė mums truko aštuonias valandas. Nematėme įspūdingos programos, net fejerverkų. Kinai viską darė dėl televizijos žiūrovų. Džiaugiuosi, kad mačiau kaip uždegė olimpinę ugnį“, — sako Paulius.

Antrose olimpinėse žaidynėse dalyvavęs P. Viktoravičius sako, kad Pekinų olimpinės žaidynės visais atžvilgiais pranoko prieš ketveris metus vykusias Atėnų olimpines žaidynes.

Uždarymo šventėje dalyvavusios Eglė ir Rasa prisimena, kad smagu buvo būti pasijusti didelio sportininkų būrio dalimi.

Rasos Drazdauskaitės treneris Česlovas Kundrotas pridūrė, kad Pekino olimpinės žaidynės, kaip ir Maskvos (1980 metai) bei Seulo (1988 metai) olimpinės žaidynės išsiskyrė iš visų kitų. Jos išsiskyrė pompastiškumu.

Geros gyvenimo sąlygos

Šiaulių olimpiečiai džiaugėsi, kad Pekine sportininkams buvo sudarytos labai geros gyvenimo sąlygos. Olimpiniame kaimelyje tvyrojo labai gera atmosfera. Olimpinė dvasia jautėsi ir visame Pekine.

Olimpine atributika, įvairiomis lemputėmis kinai išpuošė visą miestą. Visur buvo labai tvarkinga, gražu.

„Jautėsi, kad kinams šios žaidynės labai svarbios. Jie labai stengėsi kuo geriau pasirodyti pasauliui. Pekinas pasikeitė neatpažįstamai. Prieš septyneris metus, kada Pekine vyko pasaulio studentų sporto žaidynės, mietas buvo visai kitoks. Jis buvo pilkas. Dabar Pekinas švytėjo, kinai džiaugėsi šia įspūdinga švente“, — prisimena R. Drazdauskaitė.

„Viskas buvo labai gerai. Tik kambaryje trūko televizoriaus“, — priduria E. Balčiūnaitė.

Prieš olimpines žaidynes buvo kalbama, kad vienam sportininkui organizatoriai skyrė po kelis apsaugos darbuotojus, tačiau įkyraus dėmesio šiauliečiai nepajuto.

Tikslą pasiekė

Į Pekiną lengvaatletės atvyko po treniruočių stovyklos prie Geltonosios jūros. Eglei ši stovykla buvo naudinga. Rasa tvirtina, kad šios stovyklos galėjo ir nebūti.

Savo pasirodymus Pekino olimpinėse žaidynėse Šiaulių olimpiečiai vertino labai gerai. 800 metrų bėgikei Eglei Balčiūnaitei ir plaukikui Pauliui Viktoravičiui pavyko pagerinti asmeninius rezultatus.

Plaukikas Paulius Viktoravičius varžėsi 100 metrų plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje. Atrankos varžybose distanciją jis įveikė per 49,27 sekundes, pagerino asmeninį rezultatą, tačiau į pusfinalį (tarp 16-os geriausių sportininkų) nepateko.

Prieš olimpines žaidynes P. Viktoravičiaus treneris Kęstutis Jankevičius trūko, kad jo auklėtinis distanciją nuplauktų per 49.50 sekundės.

P. Viktoravičius sako, kad startinės baimės olimpinėse žaidynėse nebuvo: „Kadangi man tai jau antrosios žaidynės žinojau ko tikėtis. Džiaugiuosi, kad pavyko pagerinti asmeninį rezultatą. Plaukikai, kaip ir daugelis žiūrovų, kitų šakų sportininkų stebėjosi amerikiečio Maiklo Phelpso pergalėmis ir pasiektais rekordais. Vieną naktį net sapnavau šį plaukiką.“

Žiūrovų palaikymas užveda

„Olimpiadoje įgavau labai daug patirties. Ji pravers ruošiantis 20121 metų Londono olimpinėms žaidynėms. Manau, kad bus daug lengviau nei šiemet, kada į žaidynes patekau paskutiniu momentu, likus daugiau nei mėnesiui“, — džiaugiasi Eglė.

E. Balčiūnaitė Pekine pateko į moterų 800 m bėgimo rungties pusfinalį. Atrankos varžybose ji nuotolį įveikė per 2 minutes 0,15 sekundes bei 0,74 sekundės pagerino asmeninį rekordą. Atrankos bėgime Eglė finišavo ketvirta.

Pusfinalyje Eglė 800 m nubėgo per 2 minutes 2,59 sekundes ir nepateko į finalą. „Nespėjau atgauti jėgų. Gal tai ir sutrukdė sėkmingiau startuoti pusfinalyje“, — prisimena bėgikė.

Maratono (42 km 195 m) varžybose dalyvavusi Rasa Drazdauskaitė nuotolį įveikė per 2 valandas 35 minutes 9 sekundes ir finišo liniją kirto 37-a. Rasa rungtyniavo, kai oras buvo vėsus, darganotas. Karščių, kurie tvyrojo prieš olimpiada ir kurių labiausiai bijojo sportininkai, nebuvo.

Lengvaatletėms labai įsiminė pilnas, 91 tūkstantį žiūrovų talpinantis stadionas. Tiek žmonių palaikė 800 metrų rungtyje dalyvaujančias bėgikes, finišuojančias maratono dalyves, taip pat kitų lengvaatlečių pasirodymus.

Žaidynes keičia varžybos

Po alinančių treniruočių ir varžybų įtampos atsipūsti svajoja bėgikių treneriai Česlovas Kundrotas ir Aleksandras Kitanovas. Tačiau poilsio treneriams ir bėgikėms teks palaukti iki rugsėjo pabaigos.

E. Balčiūnaitė ir R. Drazdauskaitė jau pradėjo treniruotis ir ruoštis paskutiniams rimtiems šio sezono startams. Rugsėjo mėnesį Eglė dalyvaus keliose tarptautinėse varžybose. 10 kilometrų bėgimo varžybose Estijoje startuos ir Rasa.

Ar teks varžytis kokiose nors varžybose tiksliai dar nežino plaukikas Paulius Viktoravičius. Tai paaiškės artimiausiu metu. Kol kas plaukikas atostogauja.

OLIMPIEČIAI: Pekino Pekino olimpinių žaidynių dalyviai (iš kairės) maratonininkė Rasa Drazdauskaitė, plaukikas Paulius Viktoravičius ir bėgikė Eglė Balčiūnaitė džiaugiasi savo startais. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LENGVAATLETĖS: Vėlų pirmadienio vakarą po daugiau nei 15 valandų trukusios kelionės į Šiaulius grįžusios lengvaatletės Rasa Drazdauskaitė (kairėje) ir Eglė Balčiūnaitė buvo pasitiktos su gėlėmis. 

Autorės nuotr.

 

CITATA: „Lietuvos vardą kartu su Lietuvos krepšinio sirgaliai išmoko skanduoti ir kinai.