Dviračių žygiu pagerbs pirmuosius olimpiečius

Sauliaus MORKŪNO nuotr.
Pernykščio žygio pirmiesiems olimpiečiams atminti dalyviai.
Birželio 28 d., sekmadienį, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė kviečia visus į dviračių žygį, kuriuo bus pagerbti pirmieji dviratininkai olimpiečiai su Šiauliais siejami Isakas Anolikas (dalyvavo 1924 ir 1928 m. olimpiadose) bei Juozas Vilpišauskas (1924 m.).

Žygis organizuojamas trečią kartą

2018-aisiais pirmą kartą surengtas žygis šiemet rengiamas jau trečią kartą. Žygio startas – 12 val. prie Šiaulių apskrities žydų bendruomenės namų (P. Višinskio gatvė 24).

Maršrutas, kurio ilgis yra apie 10 km, drieksis Dubijos gatve iki Aerouosto gatvės, kur dalyviai apsisuks ir grįš atgal.

Gali dalyvauti ir šeimos su vaikais, saugumą užtikrins policijos ekipažų palyda. Po žygio dalyviams bus surengta tradicinė loterija.

Pernai žygyje važiavo apie 100 dviratininkų, tarp kurių buvo ir Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon, Lietuvoje viešėjusi JAV studentų grupė.

Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis neabejoja, kad kitąmet pažymint organizuoto sporto judėjimo Šiauliuose 100-metį, verta galvoti ir apie didesnės prasmės suteikimą tiek šiai datai, tiek ir jos išliekamajai išraiškai, pirmiesiems atletams. Tarp jų – ir pagerbiamiems dviratininkams.

Atstovavo 100-metį pasitinkančiam „Makabi“ sporto klubui

1921 m. birželio 23 d. Šiauliuose verslininkai G. Šapyro, N. Šicas, miesto viceburmistras Samuelis Petuchauskas, gydytojas A. Verblunskas pradėjo „Žydų sporto ir gimnastikos sąjungos „Makabi“ veiklą. Šiaulių skyriaus įstatai buvo įregistruoti Šiaulių miesto ir apskrities viršininko įstaigoje 1921 m. rugpjūčio 3 d.

Šis pirmasis gausiausios to meto sporto organizacijos skyrius mieste davė pradžią ir visam sporto sąjūdžiui Šiauliuose. Skyriaus pirmininkas – Giršas Šapyro, vėlesniais metais vadovais buvo: gydytojas Aronas Pikas, verslininkai Dovydas Gordonas, Dovydas Disleris ir kiti.

Skyriui Šiauliuose priklausė per 70 žmonių, Vilniaus g., prie duonos kepyklos, jis turėjo sporto salę, kur vykdavo treniruotės. Užsiėmė ir švietėjiška veikla, rengė paskaitas, diskusijas. „Makabi“ nustojo veikęs per pirmąją tarybinę okupaciją – 1940 m. rugpjūčio 11 d.

Žydai turėjo ir savo „Makabi“ stadioną, kuris ilgą laiką (per visą tarpukario laikotarpį) Šiaulių mieste buvo vienintelė sporto aikštė. Tai buvo žemės sklypas už tuometinio Choronžickių odų fabriko (dabartinės dviračių gamyklos UAB „Baltik vairas“ teritorija) su įrengta futbolo aikšte. Populiariausia skyriuje sporto šaka buvo futbolas – „Makabi“ triskart (1930, 1931 ir 1939 m.) buvo miesto čempionė. Buvo mėgstamos ir šachmatų bei stalo teniso sekcijos.

Šiaulių „Makabi“ skyriuje savo sportinę karjerą pradėjęs Isakas Anolikas vėliau gyveno ir treniravosi Kaune. I. Anolikas buvo Lietuvos 1925 ir 1926 m. dviračių čempionas, olimpiadų Paryžiuje (1924 m.) ir Amsterdame (1928 m.) dalyvis. Tiesa, abu kartus pasiekti finišą jam sutrukdė dviračio gedimas.

Antrojo pasaulinio karo metais sportininkas pateko į žydų getą ir 1943 m. žuvo Kauno IX forte. Pagerbiant I. Anoliką Kaune, buvusio treko vietoje, kur atletas treniruodavosi, grindinyje įmontuotas „Atminimo akmuo“.

Apie Juozą Vilpišauską, 1924-aisiais su I. Anoliku dalyvavusį Paryžiaus olimpiados 188 km grupinėse plento lenktynėse, tačiau dėl per griuvimą patirtos traumos irgi nepasiekusį finišo, žinoma kiek mažiau. Buvo Lietuvos dviratininkų sąjungos (LDS) narys, kelių lenktynių trasoje Kaunas–Marijampolė–Kaunas nugalėtojas.

Baigęs karjerą dviračių sporte, pasuko į motociklų sportą, ir 1932-aisiais laimėjo ralį „Aplink Lietuvą“.