Draugystė su mažuoju kamuoliuku

Draugystė su mažuoju kamuoliuku

Draugystė su mažuoju kamuoliuku

Joniškiečiui tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjui Romualdui Franckaičiui vaikystėje treniruotis teko ant siuvėjo stalo ir močiutės kraičio skrynios.

70 metų sulaukęs ir jaunimą sėkmingai treniruojantis sporto entuziastas, Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje dalinosi įspūdžiais iš varžybų, pasakojo apie savo kelią į sportą, sukauptą didžiulę stalo teniso atributikos kolekciją.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Tenisą žaidžia nuo 10 metų

Joniškietis Romualdas Franckaitis spėja visur. Jis – tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjas, Lietuvos stalo teniso asociacijos vykdomojo komiteto narys, treneris, stalo teniso muziejinės kolekcijos savininkas, rajono Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas, „Audruvės“ literatų klubo narys...

Mažojo kamuoliuko magija Romualdo Franckaičio nepaleidžia jau 60 metų. Pati pradžių pradžia – 1953-iaisiais.

Būdamas dešimtmetis kartu su dvyniu broliu Vincu Romualdas sugalvojo žaisti tenisą.

Tuo metu Joniškio antrojoje vidurinėje mokykloje (dabar – „Saulės“ pagrindinė mokykla) auksarankis Kazimieras Juočas pagamino stalą, prie kurio ėmė būriuotis šios sporto šakos mėgėjai.

Tačiau išsirikiuodavo tokios vyresniųjų mokinių ir suaugusiųjų eilės, kad „spirgantiems“ vaikams buvo neįmanoma sulaukti.

Prie bobutės kraičio skrynios

Dvyniai sugalvojo kitą treniruočių būdą. Vincas iš ližės išdrožė raketes, ir, ant bobutės kraičio skynios, pagamintos dar XIX amžiaus pradžioje, pasidėję lentutę, abu mušinėjo kamuoliuką.

Kai nueidavo pas tetą, ji leisdavo su svečiais pažaisti ant siuvimo mašinos stalo.

Taip prasidėjo brolių sporto karjera.

„Mes su Vincu nuolat sportuodavome, po pamokų neišeidavome iš stadiono, „lauždavomės“ į mokyklą gainioti kamuolį, žaisti šachmatais. Pastebėjęs paauglių aistrą direktorius Vaclovas Ališauskas leido pasistatyti teniso stalą vienoje klasėje. Tai buvo didelis džiaugsmas“, – mena R. Franckaitis.

Subūrė komandą

Po to vaikinai ėmė važinėti į treniruotes Šiauliuose. Romualdas tris kartus tapo rajono stalo teniso čempionu.

Savo sportinį azartą broliai dvyniai išliedavo ir Kauno politechnikos institute. Turėdamas organizatoriaus gyslelę Romualdas greitai subūrė apie 20 studentų, kurie ėmė treniruotis, žaisti čempionatuose.

Romualdas pasiekė kandidato į sporto meistrus kvalifikaciją. Vėliau apsigynė tarptautinės kategorijos teisėjo vardą.

Jo entuziazmu kartu su Gintaru Damalaku Joniškyje buvo įsteigtas stalo teniso klubas „Sidabra“, pradėti organizuoti čempionatai.

Švelnus sportas

Nors pačiam neteko pasiekti ypatingų rezultatų stalo teniso čempionatuose, joniškietis sukauptas žinias sėkmingai perduoda jauniesiems sporto entuziastams.

Jo auklėtinis Andrius Kapitančiukas 2003 metais tapo Lietuvos vicečempionu. Dabar kylančios Joniškio stalo teniso žvaigždės – sūnus Romutis Franckaitis ir Justina Rimkevičiūtė. Jie yra Lietuvos jaunučių rinktinės nariai, įvairių čempionatų nugalėtojai ir prizininkai.

„Raginu į šį sportą ateiti daugiau vaikų, ypač – mergaičių, nes stalo tenisas – švelnus kaip moteris, jame beveik nepasitaiko traumų. Aš per 60 metų neturėjau sužalojimų, tik vieną kartą man iš rankų išslydo raketė, kuri trenkė teisėjui į pakaušį,“ – linksmai agitavo stalo teniso treneris.

Paveikslas su vaikystės namu

Romualdas Franckaitis pasakojo apie keliones į užsienį, teisėjavimą varžybose.

Pirmą kartą vykdamas į Dortmunde (Vokietija) vykusį tarptautinį čempionatą joniškietis su dovanų jam iškvietimą atsiuntusiam bendrapavardžiui Alfredui Franckaičiui vežė juodos duonos, sūrio ir Konstantino Kuprio, pažįstamo dailininko, paveikslą. Vežė drebėdamas, kad neiškratytų, nes dar buvo sovietiniai laikai.

„Alfredas prieš keletą metų buvo viešėjęs Lietuvoje. Kaune aplankė savo vaikystės namus. Paveiksle ir buvo nutapytas jo namas“, – prisimena R. Franckaitis.

Lietuvių dainos Lilehameryje

1996 metais joniškiečiui teko teisėjauti Lilehameryje (Norvegija) vykusiame čempionate. Buvo kaip tik Joninės, kalnuotoje vietovėje vaikščiodami lietuviai ėmė liaudies dainas traukti. Ogi žiūri, iš už vieno žolėto kūgio išlenda žmogus, iš tolėliau ateina dar keli pasiklausyti.

„Ten gi tokios erdvės, kalnai, avys. Ir namų stogai velėna dengti, net nepamatėme, kad kažkas gyvena,“ – juokiasi Romualdas Franckaitis.

Grįžęs iš Norvegijos į Kauną teisėjas neturėjo kada pailsėti, net namų nepasiekė. Stotyje tiesiai iš vieno autobuso persėdo į kitą, vykusį į varžybas Slovakijoje. Brolis Vincas vos suskubo kitą rankinę perduoti.

Kitą sykį Olandijoje surengtame čempionate joniškiečiui teko teisėjauti neįgaliųjų varžybose. Nustebino begalinis šių žmonių ryžtas, valia, ir spinduliuojanti nuotaika. Sveikieji galėtų pasimokyti, sako Romualdas.

Žaidė mergaitė be kojų vežimėlyje, ir vyras su puse rankos, viena koja. Prie rankos dilbio jam buvo pritvirtinta rankena, kad galėtų laikyti raketę.

Kolekcija su 4600 kamuoliukų

2008 metais išsipildė Romualdo Franckaičio svajonė aplankyti Kiniją.

„Tai – gigantiška šalis, joje stalo tenisą žaidžia 30 milijonų žmonių!.. Mums sunku suvokti tokius skaičius. Nuvykęs tikėjausi įsigyti suvenyrinių teniso kamuoliukų, net gavau fabriko adresą. Tačiau jo neradau, tad kamuoliukų prisipirkau suvenyrų kioskeliuose, raketę–pistoletą savo kolekcijai“, – pasakoja joniškietis.

Tie kamuoliukai, raketės – didžioji Romualdo Franckaičio aistra. Žmonos Natalijos svečių namuose Joniškyje jis įkūrė stalo teniso ekspoziciją. Muziejuje, kurį galima aplankyti nemokamai, sukaupta gausybė suvenyrų, plakatų, rakečių, apdovanojimų iš čempionatų. Vien kamuoliukų jau yra 4600.

1990 metais dalyvaudamas Europos stalo teniso čempionate Romualdas Franckaitis susipažino su neeiliniu kolekcionieriumi iš Anglijos Geraldu Gurnėjumi (Gerald Gurney), kuris pramintas „kolekcionierių tėvu“.

Norėjo įsigyti jo parašytą istorinę knygą apie stalo tenisą, tad priėjo pasiteirauti. G. Gurnėjus paklausė, iš kur šis žmogus atvykęs. Išgirdęs Lietuvos vardą nustebo. Šalis jam buvo nežinoma, nors stalo teniso pasaulio čempionatuose Lietuva dalyvavo nuo 1929 metų.

R. Franckaitis kolekcionieriui padovanojo ukrainietišką teniso stalo tinkliuką ir išsyk pelnė palankumą. Po to jie labai susidraugavo, pradėjo mainytis eksponatais.

G. Gurnėjaus paskatintas Romualdas ėmė bendradarbiauti jo įkurtame žurnale „The table tennis collector“ ("Stalo teniso kolekcionierius"). Kadangi buvo paskelbtas Romualdo Franckaičio adresas, prasidėjo susirašinėjimas su kolekcionieriais iš viso pasaulio, ėmė plaukti eksponatai.

„Dabar turiu bičiulių nuo Norvegijos iki Naujosios Zelandijos, nuo JAV iki Australijos. Visiems nebespėju laiškų rašyti,“ – sako R. Franckaitis.

Apdovanojimai

Neseniai 70-mečio proga tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjai broliai Vincas ir Romualdas Franckaičiai už nuopelnus sportui buvo apdovanoti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto lėkštėmis.

Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis padėkos raštą už patriotizmą, aktyvią sportinę ir visuomeninę veiklą garsinant savo kraštą įteikė Kaune gyvenančiam Vincui Franckaičiui. Romualdui Franckaičiui skirtas savivaldybės padėkos ženklas.

Autorės nuotr.

KAMUOLIUKAI: Suvenyriniai teniso kamuoliukai papuošti įvairia skirtingų šalių simbolika, užrašais. Kolekcijoje kamuoliukų - apie 4600. 

PRADŽIA: Romualdas Franckaitis vaizdžiai pasakojo, kaip abu su dvyniu broliu Vincu stalo tenisą pradėjo žaisti ant bobutės kraičio skynios.

KAMUOLIUKAI: Suvenyriniai teniso kamuoliukai papuošti įvairia skirtingų šalių simbolika, užrašais. Kolekcijoje kamuoliukų - apie 4600. 

Romualdo FRANCKAIČIO asmeninio albumo nuotrauka

BROLIAI: 70-mečio proga tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjams broliams Vincui (kairėje) ir Romualdui Franckaičiams Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė įteikė apdovanojimus.

MEDŽIAGA: Muziejuje sukaupta Joniškio stalo teniso istorijos medžiaga, čia galima pavaryti ir Romualdo Franckaičio išleistą knygą „Iš teisėjo užrašų...“

GAUSYBĖ: Ekspozicijoje sukaupta net 4600 teniso kamuoliukų.

EKSPOZICIJA: Muziejuje ne tik daug kamuoliukų, bet ir rakečių, medalių.

TAURĖ: Akį traukia įspūdinga Argentinos lietuvių dovanota taurė.

SAMURAJUS: Iš Japonijos savo kolekcijai Romualdas Franckaitis parsivežė ir samurajų.

TAURĖS: Muziejuje vietą randa ir rajono tenisininkų iškovotos taurės.