Dieta viršija sveiko proto ribas

Dieta viršija sveiko proto ribas

Aktualus interviu

Dieta viršija sveiko proto ribas

Šiaulių miesto mokyklų vadovų asociacijos pasiūlymai dėl taupymo programos Savivaldybėje įvertinti kaip pasipriešinimas, nuo kurio „šiaušiasi plaukai“. Zina Žuklijienė, asociacijos pirmininkė ir Stasio Šalkauskio gimnazijos direktorė, sako, jog kitais metais pinigų užteks tik septynių mėnesių atlyginimams. Atleidimo lapeliai mokyklose jau dalijami.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Reikia ir centralizuotų veiksmų

— Ką pasiūlėte, kad sukėlėte tokią reakciją?

— Savivaldybės reakcija nėra adekvati. Mes suprantame sudėtingą finansinę situaciją ir suprantame, kad reikia ieškoti išeičių. Tą ir siūlome. Tik bandome paaiškinti, kad kai kuriuos veiksmus turėtų pati Savivaldybė daryti.

Pavyzdžiui, mokyklų apsauga. Jeigu paslauga būtų perkama, tai turėtų organizuoti Savivaldybės viešųjų pirkimų tarnyba. Į konkurso sąlygas turėtų būti įrašytas artimosios aplinkos ir vidaus saugumą užtikrinančios vaizdo įrangos įrengimas, taip pat — priešgaisrinės signalizacijos. Turtą reikia apdrausti. Viso to reikia, bet tam patys neturime pinigų.

Sunku suprasti, kas čia gali būti įžeidaus? Pagaliau pastatai — Savivaldybės. Tiesiog bandome tartis.

Jeigu valymo paslauga būtų perkama, būtina žinoti, jog privaloma po kiekvienos pertraukos valyti tualetus, kelis kartus per dieną — koridorius, sporto sales. Tai elementarūs dalykai, bet nuo to priklauso paslaugos kaina. Ar tai skaičiuota?

Dar trečdaliu rėžiama

— Savivaldybė kitais metais mokykloms išlaikyti skirs 30 procentų mažiau lėšų. Kaip gyvensite?

— Gavome tuos skaičius, matome, kad lėšų užtenka tik 7 mėnesių atlyginimams. Atmetus šildymui, vandeniui, elektrai skiriamas lėšas — jos neliečiamos, visa kita sumažinta — visiškai.

— Penktadienį Savivaldybė laukia mokyklų „taupymo planų“ — ką teiksite?

— Jau savaitę direktorius dėl to kankina nemiga.

Uždirbame lėšų iš nuomos, kopijavimo paslaugų, bet jos ne tokios, kad išgelbėtų — perkame valiklius, šveitiklius, tualetinį, kopijavimo popierių. Ateityje nuoma dar mažiau gelbės, nes jeigu bus parduota apsauga, kas blokuos pastatus — nuomininkas?

Jau įteikėme įspėjimo lapelius apie atleidimus. Gimnazijoje reikia atleisti 6— 7 žmones, apskaitininko etatą mažiname iki ketvirtadalio, specialistams algas 25— 30 procentų. Likusiems nebėra ko mažinti, nes ir taip gauna tik minimalų atlyginimą.

Paliksime 4 valytojas, 3 atleisime. Iš keturių sargų atleisime 3. Liks tik budintis dieną, jis būtinas, nes pastatai atviri. Rūbinėje reikalingas žmogus.

Dar yra valgykla, keturios virėjos. Vaikus maitinsime, maisto produktams lėšų bus, bet kaip etatus išlaikysime, nežinau. Savivaldybės adminstracijos direktorius yra nurodęs, jog tai turėsime daryti iš savo pajamų. Bet mokyklų valgyklose antkainį nustato miesto Taryba.

Tik apie Savivaldybės rezervus — tyla

— Gal žinote apie kitų mokyklų situaciją?

— Visose mokyklose ji panaši, nes biudžetas mažinamas vienodai visiems. Ir kur ta mažinimo riba? Mažintos lėšos 2009 metais ir pernai. Šiemet vėlgi buvo mažinta. Dabar toks mažinimas — jau virš sveiko proto ribų.

Mes bandome dalytis atsakomybe, prašome, kad ir Savivaldybė priisimtų bent kažkokią atsakomybę ir naštą. Juk ne mes žmones sugalvojome atleisti. Tam iš tiesų nė pagrindo nėra — biudžetas nėra patvirtintas. Tik „nuleisti“ projekto skaičiai.

Sargus atleisime, o jeigu nebus centralizuotai įvesta apsauga? Jų vėl reikės, bet nebus iš ko algų mokėti.

Tarsi tyčiojasi iš mūsų. Turėtų pati Savivaldybė skelbti apie etatų mažinimą ir savo rezervus. Bet apie tai mes žinome tiek, kiek visi šiauliečiai, — nieko.

Tarimosi maža, susitikime su vadovais nurodyta daryti taip — ir viskas, o paskui nuleisti raštai su skaičiais.

Kokio „taupymo plano“ iš mūsų dar laukia? Juk galime įrašyti vieną ir tą patį skaičių, kurį gavome, ir visą toje pačioje eilutėje — darbo užmokesčiui. Kitoms paskirtims: nei turto remontui, nei kam kitam — tiesiog nieko nėra.

— Savivaldybėje dabar prisiminta, kad įstaigų vadovai nuo 2002 metų galėjo ir apsaugos, ir valymo, ir maitinimo paslaugas pirkti. Buvo toks Tarybos sprendimas. Vadinasi, ir jus galima kaltinti, kad ilgai nieko nedarėte lėšoms taupyti?

— Taip, turime tą teisę nuo 2002 metų, galima sakyti, kad trypčiojome vietoje. Bet tokie dalykai yra politiniai ir Savivaldybės administracijos reikalai — ypač vaikų maitinimo privatizavimas. Nes maitinimas brangs, o vaikai bus alkanesni.

 

ATSAKOMYBĖ: Zina Žuklijienė, Šiaulių mokyklų vadovų asociacijos pirmininkė: „Savivaldybė pati turi priisimti bent kažkokią atsakomybę ir naštą. Juk ne mes sugalvojome žmones atleidinėti.“

 

Jono TAMULIO nuotr.