Didžiausi bėgikės priešai — drėgmė, karštis, dulkės

Didžiausi bėgikės priešai —  drėgmė, karštis, dulkės

Didžiausi bėgikės priešai — drėgmė, karštis, dulkės

Pekino vasaros olimpinės žaidynės bus didžiulis išbandymas maratonininkei Rasai Drazdauskaitei. Šiam startui 27-erių metų lengvaatletė daugiau nei mėnesį ruošėsi Šiauliuose, o trečiadienį išvyksta į treniruočių stovyklą Kirgizijoje.

Rasa vardija didžiausios problemas, su kuriomis teks susidurti Pekine — tai drėgmė, karštis ir dulkės.

Vaida MILIŪTĖ

vaida@skrastas.lt

Kelialapį iškovojo Hamburge

Olimpinis maratonas (42 km 195 m) Rasai Drazdauskaitei bus trečiasis. Sportininkė ir jos treneris Česlovas Kundrotas sako, kad maratonas — visapusiškas sportininko išbandymas, reikalaujantis fizinių ir dvasinių jėgų.

Kelialapį į olimpines žaidynes šiaulietė iškovojo balandžio pabaigoje Hamburge vykusiame maratone. Jame šiaulietė pelnė šeštąją vietą. Maratoną nubėgo per dvi valandas 31 minutę 59 sekundes. Tai buvo asmeninis Rasos rezultatas, kurio užteko olimpiniam A normatyvui įvykdyti.

Hamburgo maratonas Rasai buvo antrasis karjeroje. Pirmą kartą jėgas šioje rungtyje ji išbandė praėjusių metų spalio mėnesį Frankfurte. Trumpesnius nuotolius į ilgą distanciją iškeitusi Rasa tada finišavo po dviejų valandų 37 minučių ir 18 sekundžių ir pelnė 10-ąją vietą.

Pirmą kartą maratoną bėgusi R. Drazdauskaitė tada įvykdė olimpinį B lygio normatyvą. Nuo A normatyvo ją skyrė tik 18 sekundžių.

Olimpiada — rimčiausias išbandymas

Pekino olimpinės žaidynės R. Drazdauskaitei bus rimčiausias išbandymas karjeroje. Jėgas olimpinėse žaidynėse ji galėjo išmėginti prieš ketveris metus, tačiau prieš beveik penkeris metus sportininkės organizme buvo aptikta draudžiamų preparatų pėdsakų ir ji dvejiems metams buvo diskvalifikuota.

Maratono varžybose Rasai teks lenktyniauti su stipriomis varžovėmis iš Rusijos, Kenijos, Kinijos, Japonijos bei kitų šalių. Taip pat teks įveikti drėgmę, karštį. Tai didžiausi maratonininkų priešai.

Rasa sako, kad bėgti bus labai sunku, o rezultatą įtakos oro sąlygos. Dėl blogų oro sąlygų dalyvauti varžybose atsisakė keli bėgikai.

Kaip seksis olimpinėse žaidynėse nei sportininkė, nei treneris prognozuoti nesiryžta.

Rimta varžove Rasa įvardija ir lietuvę Živilę Balčiūnaitę, tačiau tikslo ją aplenkti šiaulietė neturi.

Stovykloje — didžiausias darbas

Įvykdžiusi A normatyvą Rasa nuo gegužės mėnesio treniravosi Šiauliuose. Per savaitę ji nubėgdavo per 160 kilometrų. Šį trečiadienį sportininkė su treneriu išvyks į Kirgiziją, kur treniruosis visą mėnesį.

Bėgikė prisipažįsta, kad čia ilsėtis nebus kada. Kirgizijoje vyks sunkus darbas.

„Prie sunkumu nepriprantama. Treniruočių stovykloje pavargstame ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Šis mėnuo bus labai sunkus. Dirbsiu tik su treneriu. Tikiuosi, kad kažkiek pavyks priprasti prie karščio“, — sako Rasa.

Liepos 23-ąją Rasa ir jos treneris grįš į Lietuvą. Čia pailsės daugiau nei savaitę, o vėliau išvyks į dešimties dienų stovyklą Kinijoje.

Į Pekiną, kur vyks olimpinės žaidynės, Rasa, kaip ir daugelis atletų, planuoja atvykti likus trims dienoms iki starto. Vykti anksčiau nepatartina. Adaptuotis prie Pekino oro sąlygų neįmanoma, o ilgas buvimas mieste sportininkams nepadėtų, o pakenktų.

Maratonu sudomino treneris

Praėjusį rudenį jėgas maratono distancijoje išmėginusi Rasa nesigaili pasirinkusi šią rungtį. Maratonu lengvaatletę sudomino jos treneris, buvęs maratonininkas, olimpinių žaidynių dalyvis, Česlovas Kundrotas.

Sportininkės treneris Česlovas Kundrotas sako, kad Rasa turi visas savybes, reikiamas maratonui. Rasa — užsispyrusi, turi tvirtą charakterį, visada siekia užsibrėžto tikslo. Yra subrendusi šiai rungčiai.

Rasa sako, kad pirmą kartą bėgusi maratoną ji norėjo pajusti, kas tai yra. Dabar jos tikslas — rezultatas. Ji pridūrė, kad maratone jokios bėgimo taktikos nėra. Svarbu treniruočių metu gerai paruošti kojas. Joms tenka didžiausias krūvis.

„Pirmas maratonas Frankfurte buvo labai sunkus. Paskutinieji penki kilometrai buvo labai sunkūs ir atrodė neįveikiami. Hamburge, antrajame savo maratone, bėgau lengviau, nes tam ruošiausi, buvau atlikusi visus reikiamus darbus“, — prisimena Rasa.

Po maratono sportininkai pilnai atsigauna per kelis mėnesius. Tinkamai pasiruošti maratonui sportininkas gali per 2— 2,5 mėnesio.

„Prieš maratoną sportininkui labai svarbus psichologinis nusiteikimas. Jai tinkamai nusiteiksi — 42 kilometrus įveiksi. Jei ne — bus labai sunku. Didžiausi sunkumai kyla įveikus 30 kilometrų. Sunkūs būna ir paskutinieji 5— 6 kilometrai. Tada jau skaičiuoji minutes, žingsnius, paskutinius metrus. Tada jau tenka kentėti, tenka save priversti bėgti, kad ir kaip būtų sunku“, — sako sportininkė.

BĖGIKĖ: Lengvaatletė Rasa Drazdauskaitė tikisi, kad jai pavyks tinkamai pasiruošti olimpinėms varžyboms ir garbingai jose sudalyvauti. 

TIKSLAS: Pagrindinis Rasos Drazdauskaitės tikslas olimpinėse žaidynėse — baigti maratono distanciją, aplenkti kuo daugiau varžovių ir galbūt pagerinti asmeninį rezultatą. 

TRENIRUOTĖS: Nuo trečiadienio Rasa Drazdauskaitė Pekino olimpinėms žaidynėms ruošis Kirgizijoje. 

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

Citata: „Maratonas — visapusiškas sportininko išbandymas, reikalaujantis fizinių ir dvasinių jėgų.