De­vy­ni pa­sau­lio me­da­liai – rad­vi­liš­kie­čių

De­vy­ni pa­sau­lio me­da­liai – rad­vi­liš­kie­čių

De­vy­ni pa­sau­lio me­da­liai – rad­vi­liš­kie­čių

Jung­ti­niuo­se Ara­bų Emy­ra­tuo­se, Abu Da­by­je, vy­ku­sios XV pa­sau­lio spe­cia­lio­sios olim­pia­dos va­sa­ros žai­dy­nės bu­vo sėk­min­gos vi­siems jo­se kar­tu su Lie­tu­vos rink­ti­ne da­ly­va­vu­siems Rad­vi­liš­kio ra­jo­no spor­ti­nin­kams. Jie iš­ko­vo­jo aš­tuo­nis auk­so ir vie­ną bron­zos me­da­lį.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Trys ra­jo­no at­sto­vai – vi­si me­da­li­nin­kai

Į Jung­ti­niuo­se Ara­bų Emy­ra­tuo­se su­reng­tas pa­sau­lio spe­cia­lio­sios olim­pia­dos žai­dy­nes su­si­rin­ko apie 7,5 tūks­tan­čio ne­ga­lią tu­rin­čių at­le­tų iš 190 vals­ty­bių, tarp jų – ir Lie­tu­vos. Jie var­žė­si 24-io­se spor­to ša­ko­se.

26 spe­cia­lio­sios olim­pia­dos va­sa­ros žai­dy­nė­se da­ly­va­vę ša­lies spor­ti­nin­kai iš­ko­vo­jo 28 me­da­lius – 16 auk­so, 8 si­dab­ro ir 4 bron­zos. Lie­tu­viai var­žė­si sep­ty­nio­se spor­to ša­ko­se: leng­vo­sios ir sun­kio­sios at­le­ti­kos, fut­bo­lo, plau­ki­mo, sta­lo te­ni­so, bo­čios ir irk­la­vi­mo.

Ša­lies rink­ti­nės su­dė­ty­je ko­vo­jo ir trys Rad­vi­liš­kio ra­jo­no at­sto­vai – Rad­vi­liš­kio tech­no­lo­gi­jų ir vers­lo mo­ky­mo cent­ro sun­kiaat­le­čiai Lau­ra Mar­ge­vi­čiū­tė ir Lau­ry­nas Šau­lis, tre­ni­ruo­ja­mi Da­lio La­pa­šins­ko, bei Še­du­vos gim­na­zi­jos Spe­cia­lio­jo ug­dy­mo sky­riaus moks­lei­vis Kas­pa­ras Vai­čiu­lis (tre­ne­ris Arū­nas Bag­do­nas).

Jė­gos tri­ko­vės rung­ty­je mer­gi­nų gru­pė­je ko­vo­jo 18 spor­ti­nin­kių, ku­rios bu­vo su­skirs­ty­tos į am­žiaus gru­pes. 39 me­tų Lau­ra pa­te­ko į vy­riau­sių at­le­čių gru­pę ir var­žė­si svo­rio ka­te­go­ri­jo­je iki 52 ki­log­ra­mų.

L. Mar­ge­vi­čiū­tė pri­tū­pi­mo veiks­me su­rin­ko 110 ki­log­ra­mų, spau­di­mo veiks­me – 60, at­kė­li­mo veiks­me – 125 ki­log­ra­mus ir, bend­ro­je su­mo­je su­rin­ku­si 295 ki­log­ra­mus, iš­ko­vo­jo ke­tu­ris auk­so me­da­lius.

Ke­tu­riais auk­so me­da­liais pa­si­puo­šė ir 21-erių me­tų cent­ro mo­ki­nys Lau­ry­nas Šau­lis, ko­vo­jęs svo­rio ka­te­go­ri­jo­je iki 59 ki­log­ra­mų. Iš vi­so šio­je rung­ty­je var­žė­si 16 vai­ki­nų, ku­rie bu­vo su­skirs­ty­ti ir pa­gal ne­ga­lią. L. Šau­lis pri­tū­pi­mo veiks­me su­rin­ko 165 ki­log­ra­mus, spau­di­mo veiks­me – 100, at­kė­li­mo veiks­me – 190 ki­log­ra­mų, iš vi­so – 455 ki­log­ra­mus.

Moks­lei­vių tre­ne­ris D. La­pa­šins­kas džiau­gė­si, kad abu jo auk­lė­ti­niai pa­ro­dė ge­riau­sius re­zul­ta­tus net ir ne­skirs­čius at­le­tų į gru­pes.

„Lau­ra bū­tų lai­mė­ju­si net ko­vo­da­ma di­des­nio svo­rio gru­pė­je: svo­rio iki 57 ki­log­ra­mų bū­tų bu­vu­si nu­ga­lė­to­ja, o svo­rio iki 66 ki­log­ra­mų – pri­zi­nin­kė. Ant­ro­sios vie­tos lai­mė­to­ja ge­ro­kai nuo jos at­si­li­ko sa­vo re­zul­ta­tu ir bend­ro­je su­mo­je su­rin­ko 235 ki­log­ra­mus. Vai­ki­nų gru­pė­je ant­ro­sios vie­tos lai­mė­to­jas ir­gi at­si­li­ko nuo Lau­ry­no, iš vi­so su­rin­kęs 370 ki­log­ra­mų“, – džiū­ga­vo tre­ne­ris.

III so­cia­li­nių įgū­džių ug­dy­mo kla­sės mo­ki­nys K. Vai­čiu­lis 200 met­rų bė­gi­mo rung­ty­je ta­po penk­tas, 400 met­rų rung­ty­je – ket­vir­tas, o es­ta­fe­ti­nio bė­gi­mo rung­ty­je 4x400 met­rų iš­ko­vo­jo bron­zos me­da­lį.

„Spe­cia­lio­sios olim­pia­dos žai­dy­nės nė­ra to­kios kaip svei­kų­jų olim­pi­nės žai­dy­nės. Neį­ga­lių­jų žai­dy­nė­se yra dau­giau įvai­rių gru­pių, spor­ti­nin­kams yra dau­giau ga­li­my­bių iš­ko­vo­ti ap­do­va­no­ji­mų. Ir tai yra ge­rai – neį­ga­lie­ji ska­ti­na­mi kuo ak­ty­viau įsi­jung­ti į spor­ti­nes veik­las. Ta­čiau kon­ku­ren­ci­jos pa­ka­ko vi­siems“, – sa­kė tre­ne­ris D. La­pa­šins­kas, ku­rio auk­lė­ti­niai Lie­tu­vo­je var­žo­si ir su svei­kai­siais, L. Mar­ge­vi­čiū­tė yra įvyk­džiu­si spor­to meist­rės nor­ma­ty­vus.

Pui­kio­je ba­zė­je bū­ta ir ne­su­sip­ra­ti­mų

Rad­vi­liš­kio tech­no­lo­gi­jų ir vers­lo mo­ky­mo cent­ro at­le­tai spe­cia­lio­jo­je olim­pia­do­je da­ly­va­vo ket­vir­tą kar­tą. Tris kar­tus su sa­vo auk­lė­ti­niais va­žia­vo tre­ne­ris D. La­pa­šins­kas.

Pa­sak jo, šios žai­dy­nės iš ki­tų iš­si­sky­rė pui­kia spor­to ba­ze, ap­gy­ven­di­ni­mo ir mai­ti­ni­mo ko­ky­be.

„Vis­kas bu­vo vie­no­je vie­to­je – di­džiu­lė­je nau­jai pa­sta­ty­to­je spor­to ba­zė­je, ku­rio­je – vis­kas, ko rei­kia. Po ke­lias krep­ši­nio, tink­li­nio, ran­ki­nio ir ki­tas aikš­te­les, 26 sta­lo te­ni­so sta­lai, sun­kio­sios at­le­ti­kos, bo­čios sa­lės. Vis­kas su­skirs­ty­ta sek­to­riais, erd­vė – di­džiu­lė“, – švie­žu­tė­liais įspū­džiais da­li­jo­si tre­ne­ris.

Jė­gos tri­ko­vės var­žy­boms tei­sė­ja­vo eu­ro­pie­čiai tei­sė­jai, kai ku­rie – jau pa­žįs­ta­mi iš anks­tes­nių žai­dy­nių.

D. La­pa­šins­ko tei­gi­mu, leng­vo svo­rio Lie­tu­vos tri­ko­vi­nin­kams pa­si­se­kė – jų abie­jų pa­si­ro­dy­mai bu­vo pa­čią pir­mą­ją žai­dy­nių die­ną, tuoj po tri­jų lais­vų die­nų, per ku­rias jie ne tik adap­ta­vo­si, bet ir tre­ni­ra­vo­si. Lau­ra pa­si­ro­dė prieš pie­tus, Lau­ry­nas – po pie­tų.

Ta­čiau Lau­ros, o tiks­liau, mer­gi­nų var­žy­bos bai­gė­si ne­su­sip­ra­ti­mu – pri­zi­nes vie­tas lai­mė­ju­sioms tri­ko­vi­nin­kėms bu­vo įteik­ta tik po vie­ną bend­ros įskai­tos me­da­lį, nors tu­rė­jo bū­ti įteik­ti ap­do­va­no­ji­mai ir už kiek­vie­ną rung­tį at­ski­rai.

Tre­ne­riams pra­dė­jus aiš­kin­tis ne­su­sip­ra­ti­mą, po pie­tų rung­ty­nia­vu­sių vai­ki­nų ap­do­va­no­ji­mai jau bu­vo be prie­kaiš­tų.

O mer­gi­noms li­ku­sie­ji me­da­liai bu­vo įteik­ti tik po tri­jų die­nų, vėl iš­kil­min­gai kiek­vie­ną pri­zi­nin­kę kvie­čiant ant ap­do­va­no­ji­mų pa­ky­los.

Į kiek­vie­nas žai­dy­nes – ki­ti at­le­tai

L. Mar­ge­vi­čiū­tė Rad­vi­liš­kio tech­no­lo­gi­jų ir vers­lo mo­ky­mo cent­re mo­ko­si vieš­bu­čių dar­buo­to­jos spe­cia­ly­bės. L. Šau­lis ap­dai­li­nin­ko spe­cia­ly­bę čia jau įgi­jo, o da­bar mo­ko­si sta­liaus ama­to.

Tre­ne­ris gi­ria sa­vo auk­lė­ti­nius: abu yra la­bai darbš­tūs, no­riai spor­tuo­ja, iš­lie­ja daug pra­kai­to spor­to sa­lė­je.

Lau­ry­nas „Šiau­lių kraš­tui“ pri­si­pa­ži­no, jog na­muo­se, kai į juos grįž­ta sa­vait­ga­liais ar per šven­tes, tu­ri įsi­ren­gęs tre­ni­ruok­lių kam­ba­rį ir spor­tuo­ja ten lais­va­lai­kiu.

„Nors žai­dy­nė­se da­ly­va­vau pir­mą kar­tą, man vi­siš­kai ne­bu­vo bai­su. Ži­no­jau sa­vo ga­li­my­bes ir tie­siog sten­giau­si įvyk­dy­ti tai, ką mo­ku ir ga­liu“, – sakė vai­ki­nas.

Pa­sak tre­ne­rio, jei moks­lei­viams trūk­tų mo­ty­va­ci­jos ir no­ro siek­ti re­zul­ta­tų, nie­ko ne­bū­tų.

„Mū­sų dar­bas ir pa­si­ren­gi­mas olim­pi­nėms žai­dy­nėms, ku­rios vyks­ta kas ket­ve­rius me­tus, ypa­tin­gas tuo, kad kiek­vie­ną kar­tą jo­se da­ly­vau­ja­me vis su nau­jais spor­ti­nin­kais, ka­dan­gi per tą lai­ko­tar­pį pa­si­kei­čia moks­lei­vių kon­tin­gen­tas.

Tai šiek tiek ap­sun­ki­na dar­bą, nes iš kar­to tu­ri­me nu­ma­ty­ti, kas pa­keis moks­lus pa­bai­gu­sius olim­pie­čius ir im­ti ruoš­ti pa­mai­ną“, – pa­si­ren­gi­mo pa­sau­lio žai­dy­nėms su­bti­ly­bes aiš­ki­no tre­ne­ris.

Pa­sak jo, jau vyks­tant į žai­dy­nes, bū­na maž­daug ži­no­mos var­žo­vų ga­li­my­bės. Jas ga­li­ma pa­ly­gin­ti pa­gal praei­tų žai­dy­nių re­zul­ta­tus, nors kar­tais ir iš­len­da vie­nas ki­tas ne­nu­ma­ty­tas bei ne­ti­kė­tas per­liu­kas. Esą ir Abu Da­bio žai­dy­nė­se ru­sų tre­ne­ris ste­bė­jo­si, iš kur čia at­si­ra­do Lau­ry­nas, su­ge­bė­jęs ap­lenk­ti ne pir­mą kar­tą da­ly­vau­jan­tį jų spor­ti­nin­ką.

Tre­ne­riui tal­ki­na ir gy­ve­ni­miš­ka pa­tir­tis

Tre­ne­ris D. La­pa­šins­kas Rad­vi­liš­kio tech­no­lo­gi­jų ir vers­lo mo­ky­mo cent­re dir­ba nuo 1995 me­tų.

Iki tol 12 me­tų dar­ba­vo­si Šiau­lių „Žal­gi­rio“ spor­to mo­kyk­lo­je sli­di­nė­ji­mo tre­ne­riu, ket­ve­rius me­tus – Šiau­lių Me­de­ly­no mo­kyk­lo­je.

„Cent­re pra­dė­jo­me tre­ni­ruo­tes, tu­rė­da­mi tik vie­ną štan­gą. Kai ku­rios įran­gos at­si­ve­žiau pa­ts, bet po tru­pu­tį si­tua­ci­ja ge­rė­jo ir jau ga­lė­jo­me tre­ni­ruo­tis ne tik dėl sa­vęs, bet ir siek­ti re­zul­ta­tų“, – pa­sa­ko­jo tre­ne­ris.

Pa­sak jo, cent­ro jė­gos tri­ko­vi­nin­kai po dvi va­lan­das tre­ni­ruo­ja­si ke­tu­ris kar­tus per sa­vai­tę. Bū­na, kad moks­lei­viai į spor­to sa­lę atei­na pa­tys ir lie­ja pra­kai­tą pa­pil­do­mai.

„Be juo­do dar­bo re­zul­ta­tų ne­bus. Dar­bas ir no­ras yra aukš­tų pa­sie­ki­mų va­rik­liai. Na, ir kaž­kiek ta­len­to bei sėk­mės rei­kia“, – įsi­ti­ki­nęs D. La­pa­šins­kas.

Anot jo, dar­bas su ne­ga­lių tu­rin­čiais moks­lei­viais yra sun­kes­nis nei su svei­kai­siais.

„Rei­kia daug dau­giau kant­ry­bės, mo­kė­ji­mo pa­ste­bė­ti auk­lė­ti­nio nuo­tai­kas. Jei vis­kas ge­rai, ga­li­me dirb­ti nuo pir­mų tre­ni­ruo­tės mi­nu­čių, bet jei spor­ti­nin­ko psi­cho­lo­gi­nė bū­se­na yra ne­ko­kia, jei jis dėl kaž­ko su­si­ner­vi­nęs, ten­ka pir­miau šne­kė­tis, gal­būt, pa­juo­kau­ti ir, tik jam sto­jus į vė­žes, im­tis tre­ni­ruo­čių.

Tu­ri ži­no­ti, ka­da nu­ty­lė­ti, ka­da – nu­kreip­ti kal­bą. To ins­ti­tu­te neiš­mo­kau. To iš­mo­ko gy­ve­ni­mas ir pa­tir­tis“, – sa­ko mušt­ro ne­to­le­ruo­jan­tis tre­ne­ris, pa­lai­kan­tis ry­šius ir su mo­kyk­lą se­no­kai bai­gu­siais auk­lė­ti­niais.

Pa­sak jo, la­bai svar­bus psi­cho­lo­gi­nis ry­šys su auk­lė­ti­niu. Dir­bant su in­te­lek­to su­tri­ki­mų tu­rin­čiais spor­ti­nin­kais, vi­są įdir­bį vie­nu ypu ga­li nu­brauk­ti jo psi­cho­lo­gi­nė bū­se­na.

Tre­ne­ris iki šiol at­si­me­na at­ve­jį, kai vie­na­me čem­pio­na­te stip­ri jo auk­lė­ti­nė ne­pri­tū­pė su štan­ga.

„Aša­ros rie­da upe­liais, o lai­kas ne­lau­kia. Ant­ro­jo pri­tū­pi­mo tei­sė­jai ir­gi neįs­kai­to. Spor­ti­nin­kė vi­sai su­pa­ni­ka­vo. Te­ko „įjung­ti“ vi­sas psi­cho­lo­gi­nes ži­nias ir kaž­kaip pa­vy­ko pa­dė­ti jai su­si­tvar­dy­ti. Pri­dė­jo­me pa­pil­do­mus pen­kis ki­log­ra­mus ir rung­tį bai­gė­me per­ga­lin­gai“, – da­bar jau su šyp­se­na pa­sa­ko­ja tre­ne­ris.

Anot tre­ne­rio, su­val­dy­ti su­dė­tin­gą si­tua­ci­ją, ras­ti rak­tą į mo­ki­nio šir­dį – di­de­lis dar­bas. Ir ne vi­suo­met jį vai­ni­kuo­ja sėk­mė.

KKSD nuo­tr.

Lie­tu­vos rink­ti­nė iš žai­dy­nių grį­žo su 28 me­da­liais.

Tre­ne­rio Da­lio La­pa­šins­ko (vi­du­ry­je) auk­lė­ti­niai ta­po čem­pio­nais jė­gos tri­ko­vės rung­ty­je.

LSOK nuo­tr.

Lau­ra Mar­ge­vi­čiū­tė pa­sau­lio spe­cia­lio­sios olim­pia­dos žai­dy­nė­se ge­ro­kai ap­len­kė sa­vo var­žo­ves ir iš­ko­vo­jo ke­tu­ris auk­so me­da­lius.

Es­ta­fe­tės bė­gi­kai, tarp ku­rių – ir Še­du­vos gim­na­zi­jos Spe­cia­lio­jo ug­dy­mo sky­riaus moks­lei­vis Kas­pa­ras Vai­čiu­lis (de­ši­nė­je), iš­ko­vo­jo „bron­zą“.

Lau­ra Mar­ge­vi­čiū­tė ir Lau­ry­nas Šau­lis ta­po žai­dy­nių auk­so me­da­lių lai­mė­to­jais.

Au­to­rės nuo­tr.

Tre­ne­ris Da­lis La­pa­šins­kas ir jo tre­ni­ruo­ja­ma spor­to meist­rė Lau­ra Mar­ge­vi­čiū­tė už pa­sie­ki­mus bu­vo ap­do­va­no­ti ge­riau­sių Rad­vi­liš­kio ra­jo­no spor­ti­nin­kų pa­ger­bi­mo šven­tė­je.