Benas Gutkauskas: tėvo priverstas ir daug pasiekęs

Benas Gutkauskas: tėvo priverstas ir daug pasiekęs

Benas Gutkauskas: tėvo priverstas ir daug pasiekęs

Pirmasis Lietuvos raitelis, patekęs į Pasaulio taurės finalą — Benas Gutkauskas. Sportininkas, laiką dažnai leidžiantis treniruotėse, rado kelias minutes pakalbėtii su „Šiaulių kraštu“.

Giedrius VAITKEVIČIUS

Sportuoti liepė tėvas

— Benai, iš kur  šeimos meilė žirgams, žirgų sportui?

— Viskas prasidėjo nuo tėvo. Jis užveisė žirgų ir „įtraukė į liūną“.

— Ar tau šis sportas iškart patiko?

— Tiesą pasakius, ne. Vaikystėje sportuoti liepė tėvas. Tačiau vėliau pamažu pradėjo patikti. Dabar savo pasirinkimu nesigailiu.

— Trumpai papasakok apie savo karjerą. Kokie didžiausi laimėjimai?

— Didžiausias pasiekimas, kad patekau į pasaulio taurės finalą. Išskirčiau ir tai, jog tris kartus iš eilės buvau ketvirtas Vidurio Europos lygos varžybose. Esu tapęs ir Lietuvos žiemos, vasaros čempionu. Tiesa, dažnai šalies čempionatuose dalyvauti nepavyksta, nes jie neretai sutampa su kitomis mano varžybomis. Lietuvos pirmenybėse dalyvavau tris kartus, sykį nugalėjau.

— Ką tau reiškia patekimas į pasaulio taurės finalą?

— Ten patekti gali ne visi. Norėtųsi, kad viskas būtų gerai. Vis dėlto, aukštų rezultatų nesitikiu. Mano žirgai dar jauni.

— Kiek žirgų turi?

— Turiu šešis žirgus. Du geriausius bei vyriausius vešiuosi į Ženevoje vyksiantį pasaulio taurės finalą. Jiems — aštuoneri. Tačiau ir jie dar jauni. Žirgų pikas būna tada, kai jie sulaukia 9— 13 metų.

— Kokie svarbiausi startai tavęs laukia po pasaulio taurės varžybų?

— Gegužę keliausiu į Ukrainos miestą Donecką. Ten du savaitgalius vyks varžybos. Šis turnyras — dviejų trijų žvaigždučių, pakankamai aukšto lygio. Donecko varžybose esu dalyvavęs ir anksčiau, jos paliko gerą įspūdį.

Laisvalaikio turi nedaug

— Iš kokių lėšų važiuoji į varžybas? Valdžia paremia?

— Ne, niekas neremia. Tėvas finansuoja iš savo kišenės.

— Kiek kainuoja kelionė į varžybas?

— Žiūrint, į kokias. Jei į aukštesnio rango, tai apie 2 tūkstančius eurų. Kelionė į pasaulio taurės finalą kainuos apie 10--15 tūkstančių litų.

— Esi treniravęsis Vokietijoje. Kur dabar treniruojiesi?

— Lietuvoje, šeimai priklausančiame žirgyne. Treneris kartais atvažiuoja. Jis — lietuvis, tačiau 13 metų gyvena ir treneriu dirba Vokietijoje.

— Ar Lietuvoje geros treniruočių sąlygos?

— Mūsų žirgyne geros. Viskas priklauso nuo to, kur yra žirgai. Lietuvoje yra ir geresnių, ir prastesnių žirgynų už mūsų.

— Koks tavo treniruočių grafikas?

— Joju su šešiais žirgais, kiekvienam skirdamas vidutiniškai po keturiasdešimt minučių. Žinoma, būna visko. Kartais vienam reikia valandos, kitam — pusvalandžio. Pradedu devintą ryto.

— Kada ilsiesi? Turi laisvadienių?

— Tada, kai nėra rimtų varžybų. Tačiau žirgai negali daryti pertraukų, turi visada judėti, treniruotis.

Apie Londono olimpiadą negalvoja

— Kokie ateities tikslai? Galbūt 2012 metų Londono olimpiada?

— Londono olimpiada — ne. Žirgai tam per jauni. Turiu svajonę patekti į olimpines žaidynes. Tam galimybės yra. Dabar jau matau, kad viskas nėra taip sudėtinga, kaip atrodė anksčiau.

— Ar turi savo raitelį idealą?

— Lietuvoje tokio nėra. Pasaulyje išskirčiau vokietį Markusą Eningą (Markus Ehning). Jis imponuoja dėl savo jojimo stiliaus, yra techniškiausias raitelis. Visi šį jojiką laiko favoritu. Net gražu žiūrėti varžybas, kuriose jis dalyvauja.

— Esi pirmasis lietuvis, patekęs į pasaulio taurės finalą. Ar jautiesi geriausias visų laikų Lietuvos raitelis?

— Ne, nesijaučiu. Viską rodo rezultatai. Kalbėti nėra prasmės. Kita vertus, ir tikslo vadintis geriausiu Lietuvos raiteliu nėra, nes Lietuvoje nedaug žmonių užsiima žirgų sportu.

— Kaip sekasi bendrauti su žirgais? Šiuolaikinės penkiakovės atstovai dažnai skundžiasi, kad žirgų rungtis tarsi loterija.

— Šiuolaikinėje penkiakovėje raiteliai, galima sakyti, prastesni už mėgėją. Kita vertus, tai galima pateisinti. Jie nėra vienos srities profesionalai. Jiems reikia vienodai gerai varžytis visose penkiose srityse.

Man žirgai yra sportas ir darbo įrankis. Žinoma, jie turi jausmus. Yra gerų ir blogų žirgų. Su vienais bendrauti labai malonu, su kitais — ne taip.

— Kokia Lietuvos žirgų sporto padėtis?

— Ji jau seniai nesikeičia. Žirgų sportas Lietuvoje nepopuliarus, niekas juo per daug nesidomi. Lėšų skiriama mažai. Padėtis sunki.

— Kurios šalys diktuoja žirgų sporto madas?

— Stipriausios žirgų sporto šalys — Vokietija, Ukraina. Šio sporto negalima laikyti populiariausiu šalyse, tačiau antrąją vietą žirgų sportas tikrai užima.

Ekstremalas

— Ką be sporto mėgsti?

— Labiausiai patinka profesionalūs kartingai. Vaikystėje 6— 7 metus kartingais lenktyniaudavau profesionaliai. Kai šilta, mėgstu pasivažinėti motociklu. Esu super ekstremalas. Žiemą su draugu važinėjame sportiniu automobiliu. Mėgstu greitį ir adrenaliną. Galbūt tai iš dalies lemia ir žirgų sportas. Jame fiziškai nepavargsti, tačiau visada turi galvoti. Pomėgiai padeda atitrūkti nuo kasdienybės, atsipalaiduoti.

— Kaip sekasi derinti mokslą ir sportą?

— Sunkiai. Šiuo metu studijuoju Šiaulių universitete, ketvirtajame kurse. Specialybė — kūno kultūra. Savo ateitį planuoju sieti su sportu. Daugiau nelabai ką ir galiu.

— Kaip manai, kokia Lietuvos žirgų sporto ateitis?

— Norėčiau tikėti, kad viskas bus geriau. Šiuolaikinis jaunimas kitoks, geriau jaučiasi. Jų jojimas skiriasi nuo ankstesnės ar mano kartos. Raiteliai jau nebe rusų mokyklos, joja europietiškai. Jojimas dabar elegantiškesnis.

— Tavo pusbrolis Danielius Gutkauskas taip pat užsiima žirgų sportu. Galbūt treniruojatės kartu?

— Danielius daugiau varžosi Lietuvoje. Jam čia gerai sekasi. Treniruojamės kartu. Vienas kitam padedame. Pasidalijame patarimais, kai nėra mano trenerio.

— Neseniai sukūrei šeimą. Ar norėtum, kad tavo atžalos taip pat užsiimtų žirgų sportu?

— Norėčiau. Galėčiau juos pats treniruoti. Manau, kad vaikai pasiektų tikrai aukštų rezultatų. Sąlygos tam geros.

PADĖTIS: Benas Gutkauskas sako, kad Lietuvos žirgų sporto padėtis jau seniai nesikeičia. Lietuviai gali pavydžiai žiūrėti į pirmaujančias Vokietijos ir Olandijos šalis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŽIRGAI: Beno Gutkausko teigimu, žirgai kainuoja labai daug, tačiau konkrečios sumos raitelis nenorėjo įvardinti.

Gedimino Gutkausko (ELTA) nuotr.