Aukštaūgis pasirinko plaukimą, ne krepšinį

Aukštaūgis pasirinko plaukimą, ne krepšinį

Aukš­taū­gis pa­si­rin­ko plau­ki­mą, ne krep­ši­nį

Šiau­lie­tis plau­ki­kas Val­das Aba­likš­ta nuo­lat džiu­gi­na pui­kiais pa­sie­ki­mais ir ne vel­tui bu­vo pri­pa­žin­tas ge­riau­siu 2015 me­tų Šiau­lių mies­to plau­ki­ku. Atei­ty­je vai­ki­nas no­rė­tų spor­tuo­ti ir stu­di­juo­ti už­sie­ny­je, nes ten, plau­ki­ko įsi­ti­ki­ni­mu, de­rin­ti šias dvi veik­las su­da­ro­mos ge­res­nės są­ly­gos.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Aukš­tas ūgis – pri­va­lu­mas

Su plau­ki­ku V. Aba­likš­ta su­si­tin­ka­me ba­sei­ne, ku­ria­me jis pra­lei­džia še­šias die­nas per sa­vai­tę. Nus­te­bi­na vai­ki­no ūgis – dau­giau kaip 2 met­rai. Su to­kiu ūgiu tik­tų krep­ši­nį žais­ti.

Vai­ki­nas šyp­so­si: „Gal­būt, bet man krep­ši­nis ne­la­bai pa­tin­ka. Nors daug kas pa­klau­sia, ko­dėl ne krep­ši­nį žai­džiu.“

V. Aba­likš­tai ūgis ir jo spor­to ša­ko­je tu­ri pri­va­lu­mų – aukš­taū­gių plau­ki­kų il­ges­ni grybš­niai. Ta­čiau vien di­de­liu ūgiu ge­rų re­zul­ta­tų ne­pa­siek­si, rei­kia di­de­lės mo­ty­va­ci­jos ir daug dirb­ti.

Per­nai V. Aba­likš­ta Nor­dic (Šiau­rės ša­lių) plau­ki­mo čem­pio­na­te 200 met­rų plauk­da­mas krū­ti­ne iš­ko­vo­jo ant­rą­ją vie­tą. Vi­sai ne­se­niai šiau­lie­tis įvyk­dė Eu­ro­pos jau­ni­mo A nor­ma­ty­vą 100 met­rų krū­ti­ne rung­ty­je ir net pa­ge­ri­no sa­vo as­me­ni­nį re­zul­ta­tą ko­ne ke­tu­rio­mis se­kun­dė­mis. Šis pa­sie­ki­mas vai­ki­nui su­tei­kia ga­li­my­bę da­ly­vau­ti Eu­ro­pos jau­ni­mo čem­pio­na­te, ku­ris lie­pą vyks Veng­ri­jo­je.

No­rė­tų į Ame­ri­ką

V. Aba­likš­ta yra vie­nuo­lik­to­kas, mo­ko­si Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jo­je. Ge­riau se­ka­si tiks­lie­ji moks­lai, bet apie spe­cia­ly­bę dar rim­tai ne­gal­vo­ja. Šiau­lie­tis no­rė­tų stu­di­juo­ti Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se ir to­liau siek­ti pro­fe­sio­na­laus plau­ki­ko kar­je­ros.

Pa­sak vai­ki­no, Ame­ri­ko­je spor­ti­nin­kai gau­na sti­pen­di­ją ir vi­są iš­lai­ky­mą, ne­ga­na to, jiems su­da­ro­mos pa­lan­kios są­ly­gos stu­di­juo­ti pa­si­rink­tą spe­cia­ly­pę, ku­ri ne­bū­ti­nai su­si­ju­si su spor­tu.

„Lie­tu­vo­je taip nė­ra. Jei­gu įsto­ji į aukš­tą­ją, tu­ri vi­są dė­me­sį skir­ti moks­lams, o plau­ki­mas bū­tų tik kaip ho­bis. Gal pa­pras­čiau bū­tų, jei stu­di­juo­tum kū­no kul­tū­rą“, – įsi­ti­ki­nęs plau­ki­kas.

Pak­laus­tas apie lais­va­lai­kį, Val­das su­si­mąs­to. Jo be­veik nė­ra. Po pa­mo­kų ruo­šia­si į ba­sei­ną, po tre­ni­ruo­tės vos lie­ka lai­ko ir jė­gų pa­ruoš­ti pa­mo­koms. Kar­tais na­mų dar­bus ruo­šia per „lan­gus“ tarp pa­mo­kų. Kai tu­ri lais­vo lai­ko, do­mi­si plau­ki­mu, žiū­ri ki­tų spor­to ša­kų var­žy­bas, skai­to.

Moks­lą ir spor­tą sun­kiau su­de­rin­ti, kai iš­vyks­ta į tre­ni­ruo­čių sto­vyk­las. Ta­čiau mo­ky­to­jai ge­ra­no­riš­kai žiū­ri į per­spek­ty­vų spor­ti­nin­ką, pa­de­da ir kla­sės drau­gai. Su­si­ži­no­jęs už­duo­tis ruo­šia­si sa­va­ran­kiš­kai.

Šiau­lie­čiai plau­ki­kai pa­si­tre­ni­ruo­ti il­ga­me (50 met­rų) ba­sei­ne du kar­tus per me­tus (žie­mą ir va­sa­rą) vyks­ta į Aly­tų ar­ba Vil­nių ir pra­lei­džia ten apie sa­vai­tę. Jau grei­tai V. Aba­likš­ta pir­mą kar­tą su ša­lies jau­ni­mo rink­ti­nės na­riais iš­vyks į spor­to sto­vyk­lą Is­pa­ni­jo­je.

Plau­ki­kams, pa­sak Val­do, to­kios sto­vyk­los yra la­bai nau­din­gos ne tik dėl to, kad plau­kia il­ga­me ba­sei­ne, bet ir ga­li tre­ni­ruo­tis du kar­tus per die­ną (ry­te ir va­ka­re), pail­sė­ti nuo moks­lų ir vi­są dė­me­sį su­telk­ti į spor­tą.

Spor­to są­ly­go­mis vai­ki­nas ne­si­skun­džia, ka­dan­gi pa­ten­ka tarp pen­kių ge­riau­sių plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ auk­lė­ti­nių, gau­na sti­pen­di­ją, ku­rią daž­niau­siai iš­lei­džia mais­to pa­pil­dams.

Plau­ki­mas ta­po pres­ti­ži­ne spor­to ša­ka

Plau­ki­kės Rū­tos Mei­lu­ty­tės pa­sie­ki­mai pa­kei­tė lie­tu­vių po­žiū­rį į plau­ki­mą. V. Aba­likš­ta sa­ko, jog anks­čiau pa­sa­kius, kad esi plau­ki­kas, nie­kas per daug ne­kreip­da­vo į tai dė­me­sio, o da­bar nu­stem­ba, nu­džiun­ga.

„Plau­ki­mas da­bar yra vos ne ant­ra spor­to ša­ka po krep­ši­nio“, – sa­ko vai­ki­nas. Ko ge­ro, ir no­rin­čių­jų lan­ky­ti plau­ki­mą Lie­tu­vo­je pa­dau­gė­jo, nors Šiau­liuo­se Val­das vai­kų ant­plū­džio ba­sei­ne ne­pas­te­bi.

V. Aba­likš­tos stip­riau­sia rung­tis yra plau­ki­mas krū­ti­ne. Ta­čiau var­žy­bo­se Lie­tu­vo­je plau­kia ir komp­lek­si­niu, ir lais­vuo­ju sti­liu­mi. Eu­ro­pos ir pa­sau­lio var­žy­bo­se var­žo­si tik to­je rung­ty­je, ku­rios nor­ma­ty­vą įvyk­do.

Val­das pa­sa­ko­ja, kad jį, ant­ro­ką, į ba­sei­ną nu­ve­dė tė­tis, mo­kyk­lo­je taip pat lan­kęs plau­ki­mą. Ar pra­no­ko sa­vo tė­tį? Spor­ti­nin­kas šyp­so­si ir sa­ko, kad, ko ge­ro, nors tė­čiui taip pat ne­blo­gai se­kė­si.

Pir­mo­ji Val­do tre­ne­rė bu­vo Na­ta­li­ja Ta­rel­ki­na, vė­liau pe­rė­jo tre­ni­ruo­tis pas Emą Vie­la­vi­čiū­tę, ku­ri šiau­lie­tį tre­ni­ruo­ja iki šiol.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

ŪGIS: Plau­ki­ko Val­do Aba­likš­tos ūgis – 201 cen­ti­met­ras. Toks ūgis – pri­va­lu­mas ne tik žaidžiant krepšinį.

Al­gir­do ALI­ŠAUS­KO nuo­tr.

PLAU­KI­KAS: Val­do Aba­likš­tos stip­riau­sia rung­tis yra plau­ki­mas krū­ti­ne. Ne­se­niai jis įvyk­dė Eu­ro­pos jau­ni­mo A nor­ma­ty­vą 100 met­rų krū­ti­ne rung­ty­je ir ga­lės at­sto­vau­ti ša­liai Eu­ro­pos jau­ni­mo čem­pio­na­te, ku­ris va­sa­rą vyks Veng­ri­jo­je.